atarionline.pl Nigdzie nie publikowane gry i programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBas
    • CommentTime8 Mar 2011 zmieniony
     
    Będę tutaj zamieszczał gry programy które udało mi się odzyskać z dyskietek i kaset zakupionych na aukcjach i uratowanych przed wyrzuceniem, a nie ma ich w zasobach AOL.
    Programy będą w samouruchamialnych plikach i mam nadzieję że jak KAZ znajdzie czas to znajdą swoje miejsce w archiwum :)
    Zacznę od pięciu gier w Basicu programisty podpisującego się JACK B.
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    świetnie, dzięki za takie ciekawe rzeczy i dorzucaj co tam będziesz miał, wszystko chętnie widziane
    • 3: CommentAuthorBas
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    s2325 - Dzięki że chociaż Tobie się ten pomysł spodobał :)
    Tym razem zaprezentuje grę z 1979r. Nie była nigdzie do tej pory udostępniona.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Grzesiek, super pomysl! Oczywiscie, ze lepiej publikowac niz czekac, az znajde troche czasu.

    Jezeli moge prosic - to dodaj informacje do gier - w jakich okolicznosciach zostaly odnalezione, z korespondencji z Toba wiem, ze czesto sa to ciekawe historie. Dodawaj tez przykladowe screeny - wiem, ze to zwieksza sciagalnosc plikow, bo ludzie "jedza oczami" i jak widza ekrany to chetniej siegaja po plik.
    • 5:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    @Bas
    Jeśli kupujesz lub masz zamiar kupować na aukcjach kasety z programami na Atari to byłoby fajnie, gdyby przy okazji udało się zgrać (do plików CAS) oryginalne wersje kasetowe gier dostępnych są na AOL i w Internecie wyłącznie w postaci plików XEX oraz ATR.

    Osobiście poszukuję np.:
    Sea Wolf II
    Pitstop
    Pengo
    Jungle Hunt

    [ CAS-y w dużej ilości, do przejrzenia i posegregowania (większości z nich nie ma jeszcze na AOL): ->link<- ]
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Dobry pomysł i nie tylko s2325 się podoba :)
    To kawałek historii i warto go zachować, zwłaszcza, że można napotkać całkiem ciekawe i zapomniane gry, które nie były publikowane, a funkcjonowały gdzieś w "drugim obiegu".
    BANDIT wygląda ciekawie, zwłaszcza, że pochodzi 1979 roku! Przebiłeś moją prezentację gry SUB, która pochodzi dopiero z 1980 roku. :)
    RYCERZ I SMOK, to bardzo prosta gra i numer 9.1 wydaje się mocno zawyżony, ale pomysł dobry i pobawić się można. Może w przyszłości powstanie bardziej rozbudowana wersja?
    • 7: CommentAuthorBas
    • CommentTime10 Mar 2011 zmieniony
     
    Cieszę się że pomysł się spodobał więcej niż jednej osobie :)

    Kaz – Co do pochodzenia tych gier, to nic nadzwyczajnego, część pochodzi z allegro, ale odkryłem inne źródło pozyskiwania sprzętu i oprogramowania, mianowicie nawiązałem „współpracę” z gościem który pracuje przy zbiórce elektrośmieci i jak ma coś związanego z Atari to daje mi znać, umawiamy się i odbieram to co dla mnie ma.
    A jest tego sporo, jednego razu przechwyciłem trzy atarki , dwa magnetofony, stacje 1050, pięć joystick-ów , kasety i dyskietki - i wszystko okazało się sprawne :)
    Więc warto nawiązać taką współpracę i ratować co się da.
    Co do screenów to coś porobiło mi się z emulatorem i nie wyświetla poprawnie a nie umiem go ustawić więc screenów na razie nie będzie.

    galu - oryginalne kasety mam tylko dwie ROBBO i RODERIC jak to cię interesuje to mogę spróbować zgrać do MP3 albo WAV. Niestety CAS-a nie umiem zrobić.
    A plik z CAS-ami ogromny, z skąd Ty je masz?

    Bluki - Zgadzam się z Tobą że warto zachować wszystkie programy a i czasem można znaleźć jakąś perełkę.

    A poniżej pięć programów:
    Trzy częściowy program najprawdopodobniej do nauki angielskiego ale pewny tego nie jestem.
    I ciekawostka, list do radiokomputera i poniżej program opisywany w tym liście.
    Wszystkie programy są w Basicu.
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Mar 2011
     
    Tak, to ciekawe: dla jednych śmieci, dla innych perełki!

    A tak na marginesie. Połapanie się w konfiguracji i różnych opcjach emulatorów może być trudne, a przede wszystkim czasochłonne. Może znajdzie się ktoś, kto dokładnie to wszystko byłby w stanie opisać? W szczególności emu Altirra.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2011
     

    Bas:

    mianowicie nawiązałem „współpracę” z gościem który pracuje przy zbiórce elektrośmieci i jak ma coś związanego z Atari to daje mi znać, umawiamy się i odbieram to co dla mnie ma.


    To zdanie jednoczesnie mnie ucieszylo i zmartwilo. Ucieszylo - ze masz taki kontakt i wylapujesz sprzet Atari. Ale zmartwilo - to znaczy, ze inny zabytkowy sprzet trafia tam na przemial????

    Moze warto by poprosic goscia, jezeli jest taka mozliwosc, zeby wybieral po prostu retrosprzet - i Ci zostawial wszystko. Pstryknalbys fotke - i moze znajda sie jacys chetni, ktorzy przytulili by sprzet, ktorego Ty nie chcesz zatrzymac, a ktory jest zabytkowy. Moze to okazja by pohandlowac na wymiane?

    W kazdym razie zal mi sie zrobilo, ze niewiadomo jakie perelki ida na przemial.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2011 zmieniony
     

    Mac:

    Jak otworzyć plik CAS?


    Troche moze pomoc to FAQ:

    ->link<-
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Mar 2011
     
    List do "Radiokomputera" jest interesujący, ale, moim zdaniem, należało "wygwiazdkować" dokładny adres (ulica, numer). Choć byłaby to ingerencja w oryginalny program, to w tej postaci można podpaść pod ustawę o ochronie danych osobowych.
    Swoją drogą ciekawe co teraz porabia Janusz Koliński. Czyżby zamienił Atari na rower? ->link<-
    • 12: CommentAuthorBas
    • CommentTime12 Mar 2011 zmieniony
     
    Krzysiek, z tą współpracą i wyłapywaniem sprzętu to się spóźniłem jakieś cztery lata, bo wtedy zaczęła się akcja zbierania elektrośmieci i ludzie masowo oddawali całą gamę retro komputerów i nie tylko, niestety szło to wszystko na przemiał :(
    Mnie oprócz Atari udało się wyrwać cały zestaw C64 i też okazał się sprawny, oprócz tego całą masę sprzętu z pod znaku Unitry.


    Dzisiaj w załączniku trzy programy edukacyjne w Basicu.
    • 13: CommentAuthorBas
    • CommentTime13 Mar 2011 zmieniony
     
    • 14: CommentAuthorBas
    • CommentTime14 Mar 2011 zmieniony
     
    Kolejne programy do archiwum :)

    Będę potrzebował pomocy w poprawnym przerobieniu do samourachamialnego pliku programu Gatunki Literackie. Na real dyskietce uruchamiają się poprawnie, ale po przegraniu i przerobieniu do samouruchamialnego pliku i wczytaniu na emulatorze lub Atari nie ma obrazu, ale można go wylistować.
    • 15: CommentAuthormac
    • CommentTime14 Mar 2011
     
    @Kaz - sądziłem, że nie potrafię, ale okazało się, że z emulatorem było coś nie tak, po przeinstalowaniu poszło łatwo
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Mar 2011
     
    Larek - czy moglbys rzucic okiem na listing "Gatunkow Literackich". Wydaje mi sie, ze problem lezy w pierwszych wierszach programu.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Przed chwila wrzucilem do katalogu sporo basicowych programow edukacyjnych i gier podeslanych przez Ciebie Bas i przez Blukiego.
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    "Ściana" to BASIC-owa wersja "Arkanoida". Jak na taki krótki program to całkiem niezła, choć trzeba się namachać dżojstikiem (przynajmniej analogowym na PC).
    Za to gra "W rzędzie" jest już dostępna na Atarionline, z usuniętymi błędami. Na tej "dyskietce" pod pozycją "F".



    A tu pobieranie: ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Bas - akurat Roderic i Robbo są już dostępne w CASach.
    Ale pisząc o "oryginalnych wersjach" nie miałem na myśli oryginalnych kaset, tylko ogólnie o nagrania pochodzące ze starych taśm - a nie CAS-y wygenerowane za pomocą XEX2CAS ani programy "przerobione" na różnego rodzaju turbo.
    • 20: CommentAuthorBas
    • CommentTime18 Mar 2011 zmieniony
     
    Bluki - ciężko jest znaleźć program który był publikowany w zestawie.

    galu - no to źle Cię zrozumiałem, myślałem ze chodzi Ci o oryginalne kasety, ale mam sporo pirackich więc poszukam tych gier, jak znajdę to przegram i dam znać.

    Znowu będę potrzebował pomocy przy programie w basicu który przegrałem z kasety do ATR - chemia składa się z czołówki z generatorem polskich liter, menu i czterech programów.
    Problem polega na tym że na kasecie działa to poprawnie a po przegraniu na dyskietkę
    nie można wybrać z menu programu, a po wczytaniu np. „chemia w domu” nie ma polskich liter. Niestety nie jestem w stanie tego sam poprawić.

    • 21: CommentAuthorBas
    • CommentTime20 Mar 2011
     
    galu - sprawdziłem wszystkie kasety i nie mam tych gier o których pisałeś.

    Następny program edukacyjny w basicu :)
    • 22: CommentAuthorBas
    • CommentTime21 Mar 2011 zmieniony
     
    Do zaprezentowania mam tym razem inną wersje niż jest w archiwum, Pokey Player w basicu.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Mar 2011
     
    W "Historie na wesolo" gralem jeszcze przed publikacja. Za pierwszym podejsciem 75 poprawnych odpowiedzi, 25 zlych... :)
    • 24: CommentAuthorBas
    • CommentTime9 Apr 2011 zmieniony
     
    Po dłuższej przerwie mam kolejne programy do zaprezentowania.
    Wszystkie są w basicu.
    • 25: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Apr 2011
     
    dzięki i dawaj więcej
    • 26: CommentAuthorBas
    • CommentTime25 Apr 2011
     
    Znowu kolejny program w basicu którego nie znajdziecie w archiwach.
    • 27: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime27 Nov 2011 zmieniony
     
    8-)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Dec 2011 zmieniony
     
    Napisal do mnie jeden z czytelnikow AOL:

    Damian "Danos" Duda:

    Przeczytałem, że może Cię zainteresować radosna twórczość domowych basicopisarzy.

    Niedawno odnalazłem mój programik, jaki napisałem w czasach szkolnych zaciekawiony grą/symulatorem LIFE wg Conway'a. Kilku z nas bawiło się w BASIC na Spectrum, Commodore. Jako świeżo upieczony posiadacz Atari nie
    chciałem być gorszy i stworzyłem coś, co działało jak taki symulator. Definiowanie żyjątek jest na stałe zapisane w listingu. Zabrakło czasu na dorobienie edytora. W późniejszych latach przepisałem to w Turbo Pascalu na PC i dorobiłem prosty edytor planszy.

    Napisane jest w ATARI BASIC i jest baardzo powolne. Odczyt za pomocą LOAD "D:LIFEGRA.SAV". Ostatnio sprawdzałem na emulatorze. W załączeniu plik atr z programem i zrzut ekranu z emulatora. W razie pytań jestem do dyspozycji.

    Pozdrawiam
    Damian


    W zalaczniku wersja podeslana, a w katalogu tutaj juz wersja samouruchamialna:

    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2011 zmieniony
     
    I kolejny czytelnik, Przemek Socha chce sie podzielic materialami z kaset (sztuk 20). Mam nadzieje, ze Bas nam tradycyjnie pomoze odzyskac z nich co sie da. W zalaczniku dwa przykladowe podeslane skany okladek kaset:
    • 30: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    koła zębate?
    • 31:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    ależ te nabazgrane tytuły na kasetach mają klimat! :)
    • 32: CommentAuthorBas
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    Nie ma sprawy w ramach swoich umiejętności przegram co się da.
    • 33: CommentAuthorppsx
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    Bas, dzięki za zainteresowanie. Żal to po prostu wyrzucić.
    Zaraz po Nowym Roku wyślę ci paczuszkę.
    Pozdrówka
    • 34: CommentAuthorBas
    • CommentTime31 Dec 2011 zmieniony
     
    ppsx - Nie ma za co dziękować, lubię przegrywać i dzielić się tym czego jeszcze nie ma w zasobach AOL.
    Jak paczuszka dojdzie to zaraz zacznę przegrywać, podrzucać do Kaz-a albo będę udostępniać w tym wątku.
    • 35: CommentAuthorBas
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    Paczuszka z kasetami dzisiaj dotarł :) Już po przejrzeniu trzech kaset widać ze będzie co przegrywać i udostępniać :)
    • 36: CommentAuthorBas
    • CommentTime11 Jan 2012 zmieniony
     
    Po sprawdzeniu kilku kaset okazało się że jest sporo programów do przegrania.
    W załączniku to co udało się odzyskać, jak na razie z jednej kasety i to z str.A za drugą stronę zabiorę się dzisiaj.
    Wszystkie programy są w Basic-u i samouruchamialnych plikach.
    Program Hex - Dave wygląda mi na nie dokończony i po wpisaniu RUN wyskakuje ERROR- 170 AT LINE 100
    Pomimo to też go załączyłem.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jan 2012
     
    Wszystkie programy wrzucone do katalogu uzytkow i edukacyjnych (oprocz Hex - Dave). Dzieki Bas.
  1.  
    Hi guys,

    The following title still appears to be missing: ->link<-

    Or do you think any of the three programs with the same name in the database could be it?

    Thanks,
    Atari Frog
    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Hi Atari Frog,

    Where did you get this information from? It can help to know source. I never heard about "Intersoft" before.
  2.  
    ->link<- on page 26.

    I'm sure there are many more references to lost programs in all those magazine ads.

    Also, what about Kurs Jezyka Angielskego... which mentions Eurobit on the opening screen? Was this a commercial title?

    Thanks,
    Atari Frog
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    In my opinion "Jezyk Angielski" by Intersoft and "Kurs Jezyka Angielskiego dla poczatkujacych" by Eurobit is the same program.

    1. You can see the title "Jezyk Angielski" on the second title screen in "Kurs Jezyka...".

    2. Intersoft's "Jezyk Angielski" is described in Bajtek's adv as based on Leon Szkutnik's book. You can read the same on the second title screen in "Kurs Jezyka".

    3. Both distributors coming from Warsaw. It is not strong proof, however can be treat as some trace.

    atari frog:

    as this a commercial title?


    Well... when you could buy it... I think it was.
  3.  
    Yes, it makes sense.

    The only thing that bothers me is that the program has a 1987 copyright and the ad is from 1989. Maybe Eurobit was just the first distributor and Intersoft re-released the product two years later? Two years would seem awfully long for development, unless 1987 is when the program first appeared on another computer (Amstrad CPC according to the ad?).

    Some other questions...

    1. Does the intro screen state that Pinokio improved the title? Pinokio the Atari scener?

    2. Does this mean that the software was only sold on tape and converted to disk by Pinokio? From the price in the ad, is it safe to say that it was originally sold on cassette only?
    • 43: CommentAuthorBas
    • CommentTime15 Jan 2012 zmieniony
     
    Kaz - Dzięki za wrzucenie poprzednich programów do archiwum.

    A ja mam kolejne programy odzyskane do zaprezentowania.

    Program Speed Trans po wpisaniu RUN pojawia się READY czy tak powinno być ?
    Niestety kolejny program Ramdysk po wpisaniu RUN wyskakuje ERROR- 6 AT LINE 10020
    • 44: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Jan 2012 zmieniony
     
    dzięki



    Multikolor.atr dodaje szary gradient do okna Basica.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jan 2012 zmieniony
     

    atari frog:

    The only thing that bothers me is that the program has a 1987 copyright and the ad is from 1989. Maybe Eurobit was just the first distributor and Intersoft re-released the product two years later?


    Eurobit released more Atari titles and I can bet that "Kurs Jezyka..." was firstly published (and even developed) by Eurobit. I suppose that Intersoft, known from his education software for other computers, got "Kurs Jezyka..." to make its offer richer: Atari became the most popular 8-bit machine in Poland these days.

    Don't worry too much about release year. If I remember, in late 80's Eurobit kept focus on 16-bit Ataris and this could be reason to leave software distribution to someone else.

    atari frog:

    2. Does this mean that the software was only sold on tape and converted to disk by Pinokio? From the price in the ad, is it safe to say that it was originally sold on cassette only?


    I don't think so. In ad is written: "price without cost of data storage media". It means they could save it on tape or disc.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jan 2012
     
    Pinokio - pytanie do Ciebie od kolegi z dalekiej Francji: co mozesz powiedziec o tym programie, ktory oczysciles, jak informuje nas czolowka? Chodzi o "Kurs jezyka angielskiego" (dzial programow uzytkowych, edukacyjnych).
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2012
     
    Z dyskow Teddyboara, nie ma tego u Fandala ani Atarimanii, ciekawostka z Wroclawia, autor Kamil Nowinski:

    ->link<-





    • 48: CommentAuthorVidol
    • CommentTime16 Jan 2012
     
    Odzysk z dyskow Waldiego: "Commodore c64 emulator demo"- niestety jest tylko strona A. Strony B nie ma, sa nagrane moduly md8,ale jeszcze z pol podelka do sprawdzenia wiec moze sie gdzies znajdzie :)
    • 49: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Jan 2012
     
    W Poznan demo jak poczekać około minuty to tęcza przechodzi wyżej.
    • 50: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Jan 2012
     
    "Hex - Dave.atr" - zawiera procedurę w języku maszynowym i przykłady jej użycia - do wykorzystania we własnym programie - nie jest to samodzielny program i stąd błąd. W miejsce "NAZWA" trzeba wstawić nazwę naszego pliku.