atarionline.pl Space Harier - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    pliczki z grą
    jeszcze nie testowałem, ale podobno odpala się na ALTIRA, są problemy z Atari800Win.
    • 2: CommentAuthorbaton
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    no niestety, na Atari800win przy wyborze xegs1mb cart całkowity crash, a na MegaCart1mb czarny screen i nic . :(
    Jak to załadować na real Atari?
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    na atariage inni też wspominają o problemach na atari800win.

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorfaust
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    Altirra albo a800 bez problemu to lapia... na a800 chyba trzeba bedzie zrobic specjalna palete pod SH
    • 5:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    ? Czemu? w trybie PAL Atari800 wyświetla poprawne kolory, Altirra zresztą też.
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    Ja wciaz nie moge uwierzyc ze ta gra jest mozliwa. Ilosc i wielkosc ruchomych bitmap na ekranie nie powinna sie udac bez jakiegos VBXE. I moze jeszcze ta animacja pracuje co ramke?? O_o
    A jeszcze do tego dochodzi przesuw odleglego horyzontu i sledzenie pociskow w przestrzeni 3D czy w cos nie trafily...
    Ja po prostu w te gre nie wierze :P
    • 7:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    To jest pseudo-3D, nie ma tu czegoś takiego jak obracanie sceny według jakiejkolwiek osi, tylko przesuwy w 4 kierunkach.
    • 8: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    U mnie (XP Prof. SP3) na Atari800Win Plus 4.0 (1088 KB) obraz sharrier.car chodzi bez problemu. Obraz Space Harrier-Final release.bin na ustawieniu Atarimax 8Mb Flash cartridge także działa.
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 Jul 2011
     

    nosty:

    Ja po prostu w te gre nie wierze :P


    I po to kupiłeś sobie Atari ;)
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    Ale lipa. wersji plikowej nie będzie? ... kiszka modliszka :)- XXI wiek i obraz carta + emulator. Po prostu czyste nieskalane niczym Atari :)
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    Ja o to męczę na Atari Age autora, ale nie wyraził chęci przeróbki na plikówkę :-/ Jedynie zaoferował pomoc, jakby ktoś chciał... Cała nadzieja w Fandalu ;-)

    Polobbujcie też, a nuż się uda ;-)
    • 12: CommentAuthornosty
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    Ani mi sie sni lobbowac :) Wydanie carta + obraz carta jako freeware uwazam za calkiem poprawne. Po prostu są gry, ktore na cartridgu czuja sie najlepiej.
    BTW i tak sie zdziwilem, ze wydawca sie na to zgodzil, bo oni czesto nie udostepniaja zadnych obrazow (np. Tempest).

    A Ty Pinek nie tu nie mirmiłuj publicznie, bo i tak wszscy wiedza, ze jestes ukrytym kolekcjonerem cartow ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    Nosty, to działa dwutorowo: carty mamy, bo chcemy mieć, ale nie po to mamy te wszystkie cholerne rozszerzenia, kontrolery HDD, żeby w XXI w. przekładać pudełka w Atarce tylko. To a propos "czucia się" gry na cartcie najlepiej ;-)
    Ja osobiście cieszę się, że mam Bomb Jake na półce, natomiast wygodniej mi jest załadować plikową Bomb Jack.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    Bardzo lubię carty, lecz nie zawsze mnie na nie stać. Mam SIC'a, którego używam obecnie jako nośnika dla Sparta DOS X w najnowszej wersji, więc nawet jeśli było by to wykonalne to nie będę na nim programował SH po to, by grać. W skrócie, czasy są takie, że każdy jest na swój sposób "wygodnicki" i leniwy, więc taki sposób upubliczniania gry spowoduje jedynie obniżenie ilości osób zainteresowanych / graczy, bo na emulatorze przyznam grać mi się nie chce. Nie chce mi się tego nawet na emulcu oglądać, bo uznaję realny hardware. Tylko w ten sposób można faktycznie ocenić program, bo jak to mawiał Epi - "Emulator to * uj" ;). Zobaczę jak to wygląda na youtube dziś, później może na kilka miesięcy :) - i na tym się skończy. Może kiedyś, jak będzie jakaś moneta i możliwość zakupu carta - kupię. Nawet bardzo chętnie, lecz nie teraz - bo teraz (poza sezonem w pracy) zarabiam znacznie poniżej minimalnej krajowej i to na czarno, więc nie będę inwestował 20% mojego wynagrodzenia w cart ;)- Tyle na razie w temacie :)
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Jul 2011
     
    Czy moze tu ktos pomoc mi i napisac jak poustawiac opcje w ALTIRZE (uzywam stabilnej wersji 1.9) aby odpalic ta gierke?
    Ustawione mam:
    pamiec 320 kb,
    firmware 600/800 xl
    video: PAL / (i frame blending)

    Ktory rodzaj "cartridge" zalaczyc???
    • 16: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Jul 2011 zmieniony
     
    Ja mam podłączony sharrier.car [file - Attach Cartridge...]
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jul 2011
     
    @Bluki. Podlaczylem ale jest podobnie jak przedtem. Pusty (bialy) ekran i pare sekund muzyczki, ktora za moment znika.
    :(
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Jul 2011
     
    W opcji View kliknij na Display. To powinno pomóc.
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Jul 2011
     
    No więc sprawy mają się tak, zamieszałem trochę w kotle w kwestii ewentualnego przerobienia Space Harrier na wersję plikową dla rozszerzonych Atarek.

    1) Fandal być może mógłby zerknąć w to jakoś na jesień/zimę, choć ma swoje ważne sprawy i niczego nie obiecuje, ale zawsze to jakaś iskierka nadziei ;-)
    2) Sheddy z Atari Age (autor atarowej wersji Space Harrier) obiecał niezbędną pomoc, gdyby ktoś chciał się tego podjąć. Jak rozumiem, pewnie nie byłoby problemu z uzyskaniem źródeł.

    Czy ktoś z naszych koderów byłby zainteresowany podjęciem tematu? Bo Altirra, choć jest świetnym emulatorem, to granie na emulatorze to nie to ;-)
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Jul 2011 zmieniony
     
    @Bluki. Dzieki, zadzialalo! Po prostu nie wiedzialem, ze domyslnie (!?) Altirra nie wlacza wyswietlania.... ;o

    BTW. ciekawe jak sie skonczy "konkurowanie": SIC! vs AtariMax w kontekscie odpalania tej gry realnie. ;)
    • 21: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Jul 2011
     
    To jest chyba niedopatrzenie ze strony autora, że Altirra startuje w trybie "nic nie widzę".
    • 22:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime12 Jul 2011 zmieniony
     
    Tak jak pisałem w komentarzach, uważam, że grę można znacznie poprawić graficznie, muzycznie i kolorystycznie.

    Muzyka, a w zasadzie cover, jest słaby. Autor konwersji mógłby spokojnie pokusić się o coś lepszego. Choćby, coś jak Black Lamp tylko z motywem przewodnim SH.

    Kolorystyka też jest z d... wzięta. Obiekty i wybuchy są ciemne i migające. Można by je było również poprawić od strony graficznej -> no, ale to już zadanie dla grafika, a Autor z takim nie współpracował (!!!).

    Można by również wziąć pod uwagę inne tryby graficzne, np. tryb tekstowy 5 kolorowy 20x12 (i bawić się w kopiowanie kursorów) lub tryby gtia. Rozpatrując pierwszą możliwość engine gry mógłby być równie szybki jak obecny, a może nawet szybszy. Zastosowanie trybów GTIA, 16 odcieni jednego koloru lub 9 kolorów spowodowałoby, że byłoby więcej danych do skopiowania. Na pewno należałoby modyfikować i optymalizować engine gry pod kątem wydajności.
    Wykonałem na szybko mockaup w takim trybie. Efekt poniżej.

    oryginał:
    ->link<-

    mockup:
    ->link<-

    Mockup zrobiłem na szybko bez żadnej obróbki grafiki (ściągając pierwszy lepszy screen z googli), jedynie sprite głównego bohatera został ściągnięty z obecnej wersji. W moim odczuciu wygląda lepiej niż to:
    ->link<-

    Oczywiście taką wersję również mógłby obrobić grafik, stosując różnego rodzaju anty-aliasingi itp.
    W rękach dobrego grafika gra naprawdę by zyskała bardzo dużo i aż mnie dziwi, że Autor (prawdopodobnie) samodzielnie przenosił grafikę gry z wersji automatowej.
    • 23:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    bardzo ładnie to wyszło, Rastan.
    z tego co mi wiadomo da się uzyskać tryb "znakowy" w 16 kolorach.
    było o tym tu:

    ->link<-
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    a widzieliscie to:

    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Jul 2011 zmieniony
     
    A w moim odczuciu jednak ten Space Harrier wygląda lepiej niż monochromatyczny mockup Rastana ;-) Po prostu przypomina się polskie monochromatyczne podejście do grafiki na maluchu z czasów L.K. Avalon, Mirage, itp ;-)
    • 26:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    @xeen: zgadza się, ale tryb który wskazałeś jest migający, a ja właśnie to chciałem wyeliminować. :)

    @Jacques: kwestia gustu, ale jeśli bardziej odpowiada Ci tryb, który Autor zaproponował (to jest 4 kolorowy tryb 15 - chyba), to tak jak napisałem wcześniej również można znacznie poprawić grafikę.
  1.  
    In response to whoever suggested GTIA character mode or Antic 4 ...

    One could also use Super IRG ... in mode 13. It's like the Super 7 (16 colors) mode used in Space Harrier, but in character mode, and with the "5th color" interaction, you can display 23 colors onscreen at once instead of just 16.

    ->link<-

    Maybe also possible would have been MIN 12 or CIN 12 ... taking Antic 5 and toggle GTIA between 0 and either mode 9 or mode 11. You can get 60 colors at 160 across resolution.
    • 28:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    @Rastan Mógłbyś zrobić mokapa w trybie 15?
    • 29:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    adv: gra jest prawdopodobnie w trybie 15.
    • 30:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    Synthpopalooza: You suggest flicker modes. In my opinion, use flicker modes in games is not good idea.
    • 31:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime12 Jul 2011 zmieniony
     
    @Rastan Się źle wyraziłem. Chodziło mi o Twoją propozycję poprawionej grafiki w trybie 15.

    Edit: Dzięki temu bedzie można porównać warianty grafiki:

    tryb 15 - 8 kolorów interlace /Edit/
    tryb 15 - 4 kolory (bez interlace)
    tryb GTIA - 16 odcieni jednego koloru
    tryb GTIA - 9 kolorów

    To może pomóc developerom w rozterkach tego typu.
    • 32:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime13 Jul 2011
     
    @adv: ok. ale muszę Ciebie zmartwić. w tym kierunku nie czyniłem żadnych kroków. po prostu nie jestem grafikiem artystą i jeśli to ja konwertowałbym tę grę pewnie wyszło by tak samo słabo jak teraz (oczywiście ja szukałbym pomocy u grafików). :)
    chyba w migającym trybie 15 można uzyskać znacznie więcej kolorów niż 4.
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    W migajacym trybie 15 dostaniesz ok. 7-8 kolorow (tryb jak w XL-Paint Stanleya). Z tym, ze podwaja sie zapotrzebowanie pamieci i jak to wszystko upchnac w 64 kB naraz (no chyba, ze to magiczne cartridge z prawie "realtime" doczytywaniem tu pomoze) ???
    • 34:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Dzięki Dracon. Poprawiłem.
    • 35:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    @adv
    a co to za tryby GITA? ;)
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    oj tam, przecież wiadomo że chodzi o GTIA :)
    • 37:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    @XLent Dzięki, poprawiłem. :)
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Autor (Sheddy) zamieścił na Atari Age paczkę ze źródłami. Załączam ją tutaj, gdyby ktoś chciał się pobawić plikówką bądź wersją dla SIC Carta ;-)
    • 39: CommentAuthoras...
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    Fajnie by bylo, może Draco by się podjął??
  2.  
    Actually, Graphics 15 can display 10 colors when you use flickering, if you are changing only the screen and not the color registers. If you change the color registers (708-710) every vblank you can display 16 colors.

    This is very much like Super IRG and Super IRG 2 in character mode, except there with the addition of PF3 (711) you can get 14-23 colors.
    • 41: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    • 42: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 May 2013
     
    • 43: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 May 2013
     
    So when SpaceHarrier for ide+ & side ??? :)
    • 44: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 May 2013 zmieniony
     
    • 45: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 May 2013
     
    /?
    qrka dawać to na ide+ bądź side :P
    • 46: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Jul 2013
     
    • 47: CommentAuthors2325
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    • 48: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Jan 2016
     
    • 49: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Jan 2016
     
    Ciekawy trick z chmurami i ziemią. Brzydkie to, ale działa ;)
    Na Atari byłoby chyba dość proste do zrobienia za pomocą DL.
  3.  
    ładne :) prosze zrobic panie nosty jak sposób wydaje ci sie prosty :)