atarionline.pl ST Player - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    Kolejny player - tym razem do formatu MUZ/ST7 Sound Trackera Henryka Cygerta (byłoby wcześniej, ale 2 dni walczyłem z głupim bugiem :/).
    Player ma te same rzeczy co poprzednie :) Łącznie z odgrywaniem n razy na ramkę (w zasadzie to nie wiem po co).
    Nie ma na razie modyfikacji zrobionych przez Stanisława Skwiota.
    Nie wyświetla też tempa, bo akurat w tym formacie ta informacja nie jest globalna, ale ustawiana w każdym patternie osobno!
    I panorama jest dla 4 kanałów, a nie dla 3 jak w CMC.
    Można ściągnąć też stąd.
    RUNEXTa ustawiamy:
    ST7=A:>BIN>STPLAY.COM,% /X
    MUZ=A:>BIN>STPLAY.COM,% /X

    A i dzięki wielkie dla Epiego za player oczywiście w wersji źródłowej (jak widać jak ktoś jest utalentowany, to nawet mając źródła narobi głupich bamboli).

    I jak zwykle bugs & requests please!
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Aug 2011
     
    Wersja 0.2 obsługująca:
    - tablice basów Stanleya,
    - filtr #4 sterowany #2 (wykorzystywany przez Stanleya w Świecie Olkiego).
    Poza tym zrobiłem proste narzędzie do konwersji muzyczek skompilowanych w formacie binarnej ST07 i ST08 do postaci źródłowej .MUZ.
    Wywołuje się je tak:
    $ ./rest.py SwiatOlkiego.bin

    no i to zgra z pliku binarnego z muzyką (blok z muzyką musi być 1 blokiem pliku) plik SwiatOlkiego.MUZ.
    Ponieważ aktualnie naliczyłem 3 różne playery do .MUZ:
    - muzyczki .MUZ wypuszczone oficjalnie z SoundTrackerem 07; player ma 2 tablice częstotliwości: dla dźwięków 1-kanałowych i drugą na 2-kanałowych
    - muzyczki z Miecze Valdgira 2; player ma 1 tablicę częstotliwości dla dźwięków 1-kanałowych i 1 dla basów 1-kanałowych (instrumenty o zniekształceniu $c0),
    - muzyczki ze Świata Olkiego; player ma 1 tablicę częstotliwości dla dźwięków 1-kanałowych i 2 dla basów 1-kanałowych (instrumenty o zniekształceniu $c0 i $60), oraz na stałe włącza filtr w #4 sterowany #2, którym robi dudnienia - w tym celu bierze wartość z #2, odejmuje 1 i wspisuje do #4.
    Ponieważ sam format .MUZ nie był modyfikowany, to proponowałbym zmienić nieco oficjalne nazewnictwo (zaproponowane chyba przez Epiego):
    - muzyczki zgodne z ST07 rozszerzać .MUZ,
    - muzyczki zgodne z MV2 rozszerzać .ST7,
    - muzyczki zgodne ze ŚO rozszerzać .ST8.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Aug 2011
     
    Nowa lepsza wersja 0.3 gra moduły z SoundTrackera w wersji sprzed 07.
    Założyłem rozszerzenie .ST dla modułów w wersji pre 07. Taki SoundTracker miał:
    - 4 ścieżki 1-kanałowe o max długości 64 pozycji,
    - ilość instrumentów ograniczona do $3C,
    - długość obwiedni ograniczona do $2C,
    - obwiednia częstotliwościowa zapętlona,
    - obwiednia głośności bez zapętlenia,
    - choć teoretycznie można w AUDCTL umieścić dowolną wartość, to w praktyce w samym programie można zmienić tylko zegary bazowe (15k, 64k, 1.77M); nie można włączyć 9-bitowego licznika polly.
    Format źródłowy plików dla tego SoundTrackera jest nieco inny, niż dla wersji 07/08, natomiast format danych skompilowanych dla procedury odgrywającej jest ZUPEŁNIE inny niż dla następnych wersji. A ponieważ mało kto pewnie widział takie moduły, to pozwoliłem sobie napisać drugi konwerter dla takich muzyczek no i wyjąłem z jego pomocą muzykę z Mieczy Valdgira.
    Żeby skorzystać z konwertera i samodzielnie rypać muzyczki trzeba się trochę pobawić monitorem i znaleźć informację o zapętleniu i długości songu. Mając to, trzeba przygotować plik binarny z muzyką (adres muzyki jest ustawiany w procedurze odgrywającej przy inicjalizacji odtwarzania) i odpalić:
    $ ./restpre.py MV11.BIN 2 21

    co wygeneruje plik MV11.ST zdatny do załadowania SoundTrackerem lub odpalenia playerem.
    RUNEXTa można skonfigurować:
    ST =A:>BIN>STPLAY.COM,% /X

    po uprzednim wrzuceniu playera do A:>BIN>.
    W paczce znalazły się muzyczki ze Świata Olkiego, Pandemonium, Mieczy Valdgira 1 i 2.
    Zapraszam do użytkowania i zgłaszania uwag i błędów.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Aug 2011
     
    działa, jak na razie bardzo dobrze ;)-
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Sep 2011
     
    ... ogólnie, z placu boju. Wreszcie mając na HDD w Atari po 400-500 plików źródłowych można komfortowo słuchać chiptune'ów. Jak już mówiłem, brakuje automatycznej detekcji końca utworu - a to daje możliwość stworzenia playlisty opartej o dowolny format wspierany przez playery, oraz o mechanizm plików wsadowych SDX. Godziny słuchania muzy bez dotykania klawiatury :D. Ehhhh ;)-
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Sep 2011
     
    Będzie. W Liście TODO mam aktualnie:
    - max czas trwania utworu /T min:sec,
    - automatyczne obliczanie czasu trwania utworu,
    - stereo surround /D depth,
    - ściszanie płynne /O sec,
    - głośność /V ch1...ch3[,ch4],
    - pełna panorama /P ch1..ch3[,ch4]
    - interaktywna zmiana odgrywanego songu, panoramy, głośności, wyłączanie kanałów,
    - tryb cichy /Q nie prezentujący żadnych danych o utworze.
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    Player w wersji 0.4:
    * zmieniono procedurę detekcji stereo na (c) by drac030,
    * konfiguracja panoramy dokonuje się obecnie parametrem /P p1,p2,p3,p4 (proszę poprawić ew. RUNEXT.CFG),
    * poprawiono synchronizację subtempa.

    Smacznego.
    Oczywiście bugs&reqs itd.