atarionline.pl Książki o historii Atari i gier (w PL) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Sep 2011 zmieniony
     
    Tutaj będziemy zbierać literaturę jaka się pojawia w PL odnośnie Atari oraz historii gier - co zwykle i tak się wiąże z Atari;)

    Jeśli ktoś z Was czytał lub poleca daną pozycję to prosimy o krótką (lub dłuższą) recenzję, czy warto kupić, jak się czyta, jaka jest wartość merytoryczna itp.


    Oto podstawowe pozycje:

    1. "Dawno temu w grach" Bartłomiej Kluska (2009)

    Pozycja zebrała bardzo dobre recenzje, autor to mocno zakręcony człowiek w temacie gier i potrafi pisać o grach w sposób fajny, lekki i interesujący. W tym miejscu mamy wywiad z Bartkiem Kluską przeprowadzony przez Kaza. Ja jeszcze książki nie czytałem więc nie wiem jaka jest wartość merytoryczna i ile wiedzy się w książce "zmieściło", ale to co jest wydaje się być dobrą lekturą.
    Recenzje:
    - w serwisie Antygry
    - w dzienniku "Dziennik"
    - w serwisie Altergranie

    2. "Cyfrowe marzenia - historia gier komputerowych i wideo" Piotr Mańkowski (2010)

    Książka jest dobrze napisana i fajnie się ją czyta, niestety merytorycznie jest gorzej, ma wiele błędów, więc polecam książkę jeśli ktoś chce przeczytać coś fajnego i łatwego w odbiorze, a nie jeśli faktycznie chce coś z niej zapamiętać to odradzam (bo jeszcze zapamięta to co jest jednym z błędów, opis jednego z kardynalnych błędów w tym miejscu). Drugim tematem jest historia Atari przedstawiona w książce, z jednej strony niemal po całej książce rozrzucony jest ten temat, z drugiej mimo że opis jest dość obszerny to jest niepełny i niewłaściwie przedstawiony, jestem pewien, że Kaz zrobiłby to o niebo lepiej :P O polskim przemyśle gier na Atari nie ma tam prawie nic - co autor zrobił z rozmysłem :-/
    Dodatkowo autor słabo się zabrał za rzetelność i dokładność, w książce nie ma żadnych przypisów, źródeł, a pokazywane w niej (liczne i fajne) screeny często kompletnie nie wiadomo z czego pochodzą, a przecież wtedy gry były wydawane na wiele platform.
    Przy wszystkich wadach, książkę się lekko czyta, jest interesująca i warta przeczytania.

    ^ bardzo istotne, że obie pozycje są autorskie, teraz pewnie przyjdzie czas na publikację w naszym kraju licznych tłumaczeń literatury zachodniej.


    W ostatnim roku pojawiła się co najmniej jedna pozycja (tylko przetłumaczona), więc jeśli ktoś coś wie to niech dopisze co o nich sądzi itp.
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Sep 2011 zmieniony
     
    Po tej mojej "recenzji", odezwaliście się do mnie na priva, dlatego chciałbym nieco sprostować krytykę:

    Odnośnie błędów to cóż książka Piotra Mańkowskiego to wydarzenie na naszym rynku publikacji, gość naprawdę wykonał kawał roboty, a przy tak dużej pracy nie da się uniknąć wpadek - więc pod tym względem będę go bronił. Poza tym ja zawsze podkreślam, że analiza rynku i historii gier to świeże zagadnienie, a skoro świeże i bardzo obszerne to też bardzo trudne i wymagające dużego wysiłku.


    Grzegorz G. podsyła nam też też info o książce "Wybuchające Beczki" Krzysztofa Gonciarza. Czy ktoś tę książkę czytał ? Jeśli tak to czy tam cokolwiek jest o Atari ? bo cała książka jest raczej współczesna.


    I odnośnie innych pozycji to wcześniej podobno pojawiły się dwie pierwsze książki o grach w PL. Pierwszą z nich jest "Biblia komputerowego gracza", która ukazała się w 1998 roku (ISKRY) i jej współautorem jest właśnie Piotr Mańkowski. Omawia mniej lub bardziej (wtedy) współczesne gry. Książkę polecam jedynie maniakalnym miłośnikom tematu, z podkreśleniem że pozycja ta zdaje się ma więcej bzdur niż faktycznej treści. Dlatego absolutnie odradzam pozostałym czytelnikom, mimo że czasami jeszcze tę książkę można znaleźć na Allegro itp.
    • 3: CommentAuthorgsgalezowski
    • CommentTime12 Sep 2011 zmieniony
     
    Jako uzupełnienie książki "Cyfrowe marzenia - historia gier komputerowych i wideo" polecam kanał:
    vimeo.com/playmakers/videos
    Gdzie można zobaczyć profesjonalne programy telewizyjne Piotra Mańkowskiego, np. odcinek o Starquake:
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Sep 2011 zmieniony
     
    Garść faktów o "Biblii komputerowego gracza" ISKRY 1998:

    Autorami książki są poczytni wtedy autorzy: Alex, Gawron i Micz, czyli Piotr Gawrysiak, (właśnie!) Piotr Mańkowski i Aleksy Uchański.

    Książka jest małego formatu z (niestety) grubą okładką, składa się z 350 stron.

    Zarys wpadek:
    Już w pierwszym rozdziale czytamy (strona 15):

    - "Asteroids - Atari 1977"
    wg. wszelkiej znanej mi wiedzy, gra ta faktycznie jest firmy Atari, ale z 1979 roku.

    - "Galaxians - Atari 1982"
    Tytuł jest przekręcony więc tak naprawdę nie wiadomo o którą grę chodzi bo strzelanek na "gal*" było wiele. Jeśli to miało być Galaxian to jest to gra Namco (powiązane z Atari) z 1979 roku.

    - "Defender - Williams 1983"
    Defender ma właściwą firmę ale to gra z 1980 roku.

    - "Battlezone - Bad brothers 1984"
    Battle zone (z taką pisownią) to gra firmy Atari z 1980 roku. W 1984 roku to na rynku od jakiegoś czasu były gry firmy Atari z wypełnianą grafiką 3D a nie z drucianą wektorówką !
    Poza tym na stronie 292 czytamy, że w wydaniu z 1998 roku prawa do gry zostały odkupione przez Activision właśnie od Atari...

    - "Ghost'n goblins - Elite systems 1986
    Faktycznie chodzi o Ghosts'n Goblins, Capcom 1985.

    - "Space Ace - Readysoft 1990 (...)"
    Space Ace na pewno nie powstał 1990 roku, bo sam grałem w niego wiele lat wcześniej. Wytwórcą gry był Advanced Microcomputer Systems a wydawcą Cinematronics. Gra pojawiła się 15 kwietnia 1984 roku na automatach. Readysoft faktycznie potem wydał tę grę dla komputerów domowych.


    Natomiast ze strony 7 dowiadujemy się że w 1980 roku pojawił się zarówno ZX80 razem z Atari 400 i 800 oraz z konsolą Atari 2600. Trudno o lepsze bzdury.


    Książka posiada kolorową wkładkę ze screenami z 8bitowych gier między innymi z: Super zaxxon, Tapper, Goonies, Mario Brothers, Gods (16 bit), Zorro, Duke Nukem 3D (pecet) itp.


    To tyle jeśli chodzi o szybkie przekartkowanie tej... książki. Kiedyś przeczytałem ją (chyba) całą i wiem że jest wypełniona takimi bzdurami jak te zacytowane.
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Sep 2011
     
    Bardzo fajny ten materiał nawet pokazali grę na wszystkich u nas popularnych platformach, a na Atari ST to kompletnie nie liczyłem:P

    Mam tylko wątpliwości ten niby pierwszy kalkulator Sinclaira, bo chyba wcześniej kalkulatory produkowało Commodore, ale nie pamiętam daty.

    No i nawet Bartka widzimy w tym filmie he he;)
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Sep 2011 zmieniony
     
    Przypadkiem skontaktowałem się z Bartłomiejem Kluską autorem "Dawno temu w grach" (nawiasem mówiąc fantastyczny człowiek) i mam dla Was wieści, że książka cały czas jest jeszcze dostępna, lecz to już koniec nakładu. Jeśli ktoś chce mieć tę pozycję to warto rozważyć to że drugiego nakładu nie będzie i to ostatni moment na zakup.

    W celu zakupu należy się skontaktować z autorem www.kluska.net lub na Allegro, jeśli nie będzie miał wystawionej książki to można go o to poprosić (poprzez znalezienie wcześniej zakończonej aukcji).
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2011 zmieniony
     
    Właśnie wychodzi nowa książka pt. "Bajty polskie" duetu Bartłomiej „Klus” Kluska i Mariusz "Ramosa" Rozwadowski (news tutaj). Jest to pierwsza pozycja, która opisuje początki polskich gier, a jest to unikalne bo inni autorzy to nawet specjalnie temat omijali :/
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Oct 2011 zmieniony
     
    Czy autorzy planuja takze wersje z ebookiem (PDF / epub / djvu) ???

    Ciekawe czy bedzie kiedys pozycja o (demo)scenie w Polsce, bo ta zachodnia zostala juz opisana w kilku ksiazkach, np. "Freax..."
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2011
     

    tdc:

    Grzegorz G. podsyła nam też też info o książce "Wybuchające Beczki" Krzysztofa Gonciarza. Czy ktoś tę książkę czytał ? Jeśli tak to czy tam cokolwiek jest o Atari ? bo cała książka jest raczej współczesna.


    Tutaj sporo o tresci:
    ->link<-

    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Dzięki ciekawy tekst.

    Piotr Stasiak:

    Gruntownie nie zgadzam się też z twierdzeniem, że hity sprzed lat funkcjonują jedynie w tamtych warunkach technologicznych i kontekście rynkowym, a dziś nikt już nie chce ich instalować.
    (...)
    I chyba nie jestem sam - czego dowodem rzesze fanów retrogamingu, o których zresztą autor entuzjastycznie wypowiada się w innym miejscu książki.

    Czyli założyć można, że w książce nic o Atari nie ma.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2011 zmieniony
     
    Wyglada na to, ze to w ogole nie jest o Atari, ale o grach ogolnie, z przykladami gier wspolczesnych.

    A propos to okazuje sie, ze tam tez tworza sie flejmy miedzy kolegami z branzy. Ale zamiast na forum czy na zlocie to ida filmiki na youtube :D. Uwaga! Kolejnosc ogladania bardzo wazna :)

    Mnie bardzo rozbawila nieprzychylna recenzja ksiazki:



    w odpowiedzi na co powstala parodia:

    • 12: CommentAuthormac
    • CommentTime17 Oct 2011
     
    "Wybuchające beczki": to dość... specyficzna książka ;-) i z pewnością nie ma nic wspólnego z historią, jest raczej zbiorem przemyśleń autora, z którymi można się zgodzić lub nie...
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime19 Oct 2011 zmieniony
     
    Właśnie została udostępniona elektroniczna wersja książki "Dawno temu w grach" Bartłomiej Kluska (2009).

    Tu news o tym.
  1.  
    Jest jeszcze książka Światy z pikseli. Antologia studiów nad grami. Ale tam też chyba nic o historii gier nie ma. Ostatnio wpadł mi w ręce taki tytuł: 1001 Video Games You Must Play Before You Die. To zdecydowanie książka o historii gier z dużą ilością obrazków.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Fajny tytuł;):)
    Dzięki za info!
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    W przyszlym roku wchodzi do nas Amazon, to i zakup takich ksiazek (z #14) bedzie latwiejszy... :)
    • 17: CommentAuthorXuio
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Chyba i tak juz jest dosyc latwo, bo amazon.co.uk wysyla ksiazki do Polski za darmo dhl'em.
  2.  
    Ja zamawiam książki w amazon i nie ma żadnych problemów. Wspominałem o książce "Światy z pikseli". Właśnie zaczynam ją czytać i widzę, że znajduje się tam wzmianka o historii gier. W swoich zasobach znalazłem książkę:

    Magia gier wirtualnych
    Sławomir Łukasz
    Seria: Okolice Informatyki
    90 stron, format: B5, oprawa: miękka
    ISBN: 83-7158-086-X
    • 19: CommentAuthorstreak
    • CommentTime11 Nov 2011 zmieniony
     
    Jest jeszcze Racing The Beam [mam ja gdzies w PDF'ie, wydano ja kiedys za free]

    Tutaj troche informacji: ->link<-

    Info: The Atari Video Computer System dominated the home videogame market so completely that "Atari" became the generic term for a videogame console. The Atari VCS was affordable and offered the flexibility of changeable cartridges. Nearly a thousand of these were created, the most significant of which established new techniques, mechanics, and even entire genres. This book offers a detailed and accessible study of this influential videogame console from both computational and cultural perspectives.

    Shot:


    troche offtop bo ksiazka jest w EN a nie PL :)