atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    kski

    "8 Bit Computers were not Designed for 3D games"


    That is fully wrong.

    You should check out, when the Atari arrived and what games have been done to promote the Atari.
    1. Starraiders
    2. Rescue on Fractalus

    When years later hardware gets more capable of doing things, this is not the same story.

    "Previous year you strongly criticised my demo with parallax (as the only person on forum) saying it is dead end and nonsense. "

    Is it a game now ?



    "I have seen you strongly criticised Fimbo Quest port for Atari, (as the only person on another forum), saying it cannot be done"

    That's also a misperception of yours. I only was pointing to the promises made there. It was about the needed memory.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Sep 2019 zmieniony
     
    Pod wpływem Waszych dyskusji zacząłem się zastanawiać na ile możliwe jest przeniesienie (lub zrobieniem w tym stylu) jednej z moich ulubionych gier firmy Atari - Major Havoc ->link<- z roku 1983 na A8.



    Wiedziałem, że to dedykowany sprzęt ale po zobaczeniu specyfikacji zdębiałem :D

    CPU: 6502 @ 1.5MHz & 6502 @ 1.25MHz
    Sound: 4 x POKEY

    Może ten wektorowy wyświetlacz miał takie potrzeby?

    Bardzo podoba mi się styl tych gier a wyszło ich parę.
    • 3: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    zbyti

    That's also a point.
    The great 2600 system. Evrything fine, even if the graphics were really blocky.
    The machine forced the coders to use fast updates with lower resolution to get a game done.

    Mode D is particular created on the Atari , to have square pixels at a good resolution and you gain the most speed out of the CPU.

    It isn't accepted to "them" , because it looks "too blocky".
    Actually without ANTIC Mode D we'd never seen Space Harrier on the Atari, or "Rescue on Fractalus". With that good 3d Projection speed, all those DLI color FX and that clear Digi Speech...

    Not to tell that the "relative" Resolution in Wolf 3D on the PC is about "Mode D" , sometimes higher, mostly lower.

    Giving a Atari Wolf 3D the permission to look a bit blocky. Would it be such a problem ?
    • 4: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    About Major Havoc.

    A good example of where Hardware replaces CPU speed.
    The Graphics Part is based on Vector Drawing, not on Raster Drawing.
    The Chip creates vector lines by just setting the coordinates , calculated by the CPU.
    In Addition there is the benefit that the drawn line has a very high resolution.
    • 5: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    About the Thread.
    Having a look at Yoomp64. It is about 15-16 fps , and C64 people claim " it is fully working.
    OK.
    Project-M is running at 20 fps. The 3D impression is completely there.
    • 6: CommentAuthorkski
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    No, it is no game YET, I explained why, you didn't want to read.
    3D story I don't care. I like 2D games and that's how it is.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    @zbyti: 100 lat temu napisalem emulator tego ataroskiego DVG (Digital Vector Generator):

    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Sep 2019 zmieniony
     
    @xxl Gratuluję! Gdzie to mogę znaleźć?

    W Major Havoc kręci mnie ta kolorowa grafika robiona jakby z lamp neonowych ;)

    W Asteroids praktycznie nie ma przekształceń. Havoc ma dużo animacji obiektów do wyrenderowania. Jako laikowi głupio mi się wypowiadać, ale na "liczonych wektorach" to Havoc jest nie do zrobienia na A8, może na przeliczonych?
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    Właśnie, gdzie te asteroidy można znaleźć?
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Sep 2019 zmieniony
     
    Emkay is neither a programmer nor a musician, he is a visionary. ;) He can be grouchy sometimes, it's a fact.
    To be honest, he used to help Graph2Font a bit in the past, providing some interesting pictures as a program's test, etc. :)
    • 11: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    Ja chciałem dodać, że istnieją też miłośnicy retro, których nowe możliwości komputerów 8-bitowych stanowią temat drugorzędny. Możliwości komputerów to raczej nowy cyberpunk, sztuczna inteligencja., ewentualnie mikroserwisy, graphql. To że na atari można zrobić 3d to miła ciekawostka, ale raczej nie coś o co warto toczyć walki. Retro to w 90% wspomnienia, dawne historie jak powstawały gry, turnieje w stare gry, niezapomniany klimat lat 80tych i 90 tych. Co nie zmienia faktu że nie warto szanować ludzi co prowadzą takie dyskusje, i wyciskają z 8mio bitowców ostatnie soki.
    • 12: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    kski
    No one is criticizing your Taste or 2D and 3D preference.

    And, btw. . Could you point me to where I "strongly criticized " your "demo with parallax" .


    You still can do native Atari games, using the machine's capabilities , for "2D" games.
    That's still what I also support.
    I get hard times to stay friendly, if after all that time people claim that the Atari can do, what the C64 has been specially created for.
    • 13: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    Dracon
    Nice description.
    But Visionary means to people "he has no clue", while I was really doing Games, Tools and Stuff on the Atari back then. Just im my spare time.
    Steve Jobs was a Visionary, too, but the difference between him and me is that he knew how to deceive People and still to look like a Hero. Ask Wozniak ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Sep 2019 zmieniony
     
    ->link<-

    jest tego więcej ,na małe Atari także jakiś czas temu wyszła taka bardzo fajna vektorówka ,możliwe że to było demko -latało się czymś i strzelało chyba do robotów,płynne i wywoływało efekt WOW ,ale tytuł mi umknął ,jak tylko znajdę to podlinkuję
    • 15: CommentAuthorPecet
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    do robotów to nie bardzo, ale może to to:


    Delta space arena.
    • 16: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 Sep 2019
     
    Pewnie chodzi o Blaster
    • 17: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    żałosna ta cała dyskusja, żeby jeszcze było o co się bić, a tu zero czegokolwiek, żadnej fajnej gierki/dema/inne, nic...
    • 18: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    niee, odwołuję, fajne to jest, zwłaszcza przeplatanie angielskiego polskim, czy używanie polskiego angielskiego, je to vyborne
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    @gorgh
    dokładnie, o tę grę mi chodzilo.
    • 20: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    zbyti - doszedłeś do jakichś wniosków (Major Havoc), które można by zastosować w praktyce na A8?
    • 21: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    IRATA4 - fajnie w moim kontekście, że powołujesz się na gierkę sprzed 40-50 lat, dzięki
    • 22: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    zbyti - tylko wiesz, pisz na temat, zero szachów ;) tak se przypomnałem
    • 23: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    IRATA4 - "jakiś czas temu wyszła taka bardzo fajna vektorówka" - jaka?
    • 24: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    aj ja ja ja jaj, zbyti - wiem, że tego nie wmyśliłeś sam, ale jednak pomysł jest - kategorie. trzeba podzielić atarowców na kategorie. ja proponuję na początek siedem kategorii, dlaczego? bo to szczęśliwa liczba.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Sep 2019 zmieniony
     
    @Gonzo - nie mam powodu więcej pisać "na temat" bo zaznaczyłem, że jestem laikiem. Jednak nawet laik może zacząć się zastanawiać się nad problemem bo może popchnąć go to do nauki i poszukania rozwiązania.

    Na ten moment śledzę źródła kodu Seaquest które znalazłem na tym portalu, więc jestem na początku długiej drogi.

    Napisałeś tutaj kilka postów pod rząd i po za ewidentnym wylaniem frustracji też nic tu nie wniosłeś do dyskusji.

    Temat szachów jest w innym wątku więc tam się mnie czepiaj. Tam chętnie Ci jakąś kategorię przypiszę i raczej nie będzie ona szachowa :P

    A zresztą napiszę to tu bo tam możesz nie zaglądać: zaliczam Cię do pierwszej kategorii! :P

    kategorie ludzi:

    Klasycznie typy osobowości zostały podzielone na 4 kategorie, są to tzw. typy temperamentów Hipokratesa-Galena:

    1. Choleryk
    2. Flegmatyk
    3. Melancholik
    4. Sangwinik

    Choleryk jest typem pobudliwym, który cechuje się silnym przeżywaniem emocji, aktywnością i dużą energią życiową. Choleryk pragnie dominować, przewodzić innymi. Chce organizować pracę swoją oraz innych osób, oczekując przy tym od innych osób podporządkowania się oraz uznania (w tym uznania ciężkiej pracy). Charakteryzuje się uporem oraz szybkim, dość często nieprzemyślanym działaniem, wypowiadaniem słów, których potem żałuje, także szybkimi reakcjami na bodźce. Może wyrażać swoją silną wolę poprzez postawę i gestykulację – uderzenie pięścią w stół czy wysuwanie palca wskazującego w kierunku rozmówcy. Twarz zwykle wyraża zastanowienie, usta jego rzadko bywają uśmiechnięte, raczej są zaciśnięte, tak jak i szczęka. Czoło może być zmarszczone. Cholerycy bywają też zakompleksieni.

    Widzisz? Nawet wiem jak wyglądasz - poznam Cię po ustach i czole Panie <rym prosty>.

    EDIT: mogłem sprawdzić na forum co z Ciebie za model to bym się tak nie rozpisywał, Ty widać już taki jesteś, szkoda reagować na takie Twoje wpisy.
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    moich komplekow nie widac bo czolo marszczy mi sie na karku
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Sep 2019 zmieniony
     
    @xxl no to masz bardzo wysokie czoło :D Ale za to salsę nieźle tańczysz, na kobiety to działa: łysy i dobrze tańczy = macho ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Sep 2019 zmieniony
     

    Gonzo:

    trzeba podzielić atarowców na kategorie. ja proponuję na początek siedem kategorii, dlaczego? bo to szczęśliwa liczba.

    Nie kuś :D

    Ale tak na poważnie *) to kto z tego towarzystwa jest naprawdę Atarowcem? Poza Greyem i IRATA4, którzy Atarowcami są bezdyskusyjnie.
    Bo może się okazać, że kategorii będzie więcej jak Atarowców ;)

    ------- --- -- -
    * jak to mam w zwyczaju mawiać ;)
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Sep 2019 zmieniony
     
    O! Coś takiego to prawdziwy spadkobierca tego automatu Atari. Pęknie neonowe! :D

    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    ...dobre to może by było na VR ,albo na Atari , tanie to,to jest .....
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    Ta gra to early access - po za tym nie musisz lubić tak oszczędnej stylistyki, mnie ona "nastraja". Na wektorowym monitorze automatu arcade był naturalny beam, tutaj pewnie jakaś magia OpenGL to załatwia - jak taką subtelną poświatę zrobić na kompie bez nowoczesnej karty graficznej, pojęcia nie mam. Chociaż ten Blaster o którym wspominałeś na CRT może wyglądać zacnie :)
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    tak ,właśnie dla mnie taka namiastka ,tani chwyt ,nieważne czy Direkt X czy inne biblioteki ,Blaster daje radę , aż dziw że nie dokończono tego .
    Jak lubisz takie klimaty to powinieneś zlookać parę tytułów na VR -gdzie taki efekt i grafika są już usprawiedliwione :-).
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    Nie wiem czy było ale nieźle wygląda :)

    • 34: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Tylko czekać na finalną wersję.Wygląda pięknie.
    • 35: CommentAuthorPecet
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Hires c64 - w tej kwestii to Atari sobie może pomarzyć...
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    pomarzyło i jest VBXE :)
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    to nie na Atari więc syf , nie interesuje mnie ,a za mało czasu mam na hobby by Commodorowskimi newsami się interesować :-p


    PS.Commodore to straszny syf, już próbowało zrujnować mi dzieciństwo ,do tego teraz tu na AOL - Lonley of Atari ,Loot of Atari,Lot of Atari nie wiem co znaczy ten skrót ;-) bo wychodzi mi Atari on Lost tak patrząc na posty ;-) i posty związane z Commodore.... a może Commodore zamknęli forum ???
    Bo kiedyś jak tam zajrzałem i słowo o Atari napisałem to pokazano mi gdzie są drzwi ...
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     

    IRATA4:

    Bo kiedyś jak tam zajrzałem i słowo o Atari napisałem to pokazano mi gdzie są drzwi ...

    Ogólnie wiadomo, że Commodorowcy to paskudna nacja i ciągle ze sobą się żrą. W swoim towarzystwie wytrzymują tylko najbardziej zajadli i najtwardsi z nich.

    Delikatny kwiat Commmodore-Retro może tylko rozkwitać na atarowskiej glebie. Jak wyrośnie i się wzmocni to się go przesadzi na jego właściwe radioaktywne miejsce :D
    • 39: CommentAuthorPecet
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    No jest VBXE. Tematu czy to jeszcze Atari, nie będę nawet poruszał. Bo i tak generalnie softu na to nie ma.
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     

    Kaz:

    Panowie malkontenci - twierdzicie, ze na Atari sie nie da tego i tamtego i owego. Ja twierdze, ze to Wy sie mylicie. I latwo moge tego dowiesc. Proponuje uczciwy zaklad:

    1) wybierzcie sobie dowolna gre na C-64, ktorej ponoc "nie da" sie zrobic na Atari. Moze byc z duszkami w hi-resie, z multikolorowymi duszkami, etc, itp. Co tam sobie zyczycie, DOWOLNA gre.

    2) ja doprowadze do powstania tej gry na Atari na przyklad w przeciagu 6 miesiecy. Termin do ustalenia, bo zalezy od stopnia komplikacji gry. Ale dluzej niz rok nie powinno zajac.

    3) gra bedzie IDENTYCZNA LUB LEPSZA na Atari (w sensie: liczby kolorow, szybkosci dzialania programu, liczby obiektow, etc) i bedzie dzialac na zwyklym, nierozszerzonym Atari serii XL/XE.

    4) w zamian oczekuje podpisania umowy na wykonanie dziela. Wynagrodzenie musi byc zlozone przed rozpoczeciem prac np. w depozycie u notariusza, w banku, etc. Wysokosc wynagrodzenia oczekuje na poziomie kilkudziesieciu tysiecy zlotych (nie wliczajac podatku i oplat administracyjnych). Dely pisal, ze gotow jest zaplacic 200 zlotych za egzemplarz gry - swietnie! Teraz znajdzie jeszcze z 300 osob, ktore tyle zaplaca i mozemy negocjowac dokladna stawke (zalezna od rodzaju gry, ktora zechcecie przeniesc).

    5) umowe spiszemy w obecnosci notariusza, a wyznaczona osoba (lub osoby) rozstrzygnie po uplynieciu terminu, czy wywiazalem sie z umowy.

    6) ze swojej strony zloze w banku lub u notariusza 10 tysiecy zlotych - przypadna zakladajacym sie ze mna, jezeli nie dotrzymam warunkow umowy.

    No to jak panowie - potwierdzicie czynami swoje tezy? Z Waszego punktu widzenia do zarobienia jest 10 tysiecy zlotych.

    #27 ->link<-
    • 41: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Sadly, such games always appear on the C64 1st, because Atari people run behind old C64 games.
    • 42: CommentAuthorRocky
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    Kaz.. ciekawy wybieg z tą kasą :)
    Ze słowem identyczna się nie zgodzę, ale lepsza może być jak najbardziej.. z tym, że to słowo może być różnie interpretowane..

    Nie zmienia to faktu, że pewnych ograniczeń sprzętowych nie przeskoczysz i bez kompromisów się nie obędzie.

    Jednakże istnieją sytuacje, gdzie po stronie C64 należy robić kompromisy, żeby zrobić przynajmniej tak jak na Atari.. i tu można pobrylować.
    • 43: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Commodorowcy robią swoje gry za darmo a Atarowcy chcą za to kilkadziesiąt tysięcy złotych??. Nic dziwnego że w 99% kończy się na demach technologicznych.....

    PS. Widzę że IRATA4 znowu w formie.....Tytuł wątka "Atari XE vs C64" a ten ma ból dupska, że ktoś tu pisze o grach na C64....Z takim fanatyzmem spotykam się jedynie u fanboyki Playstation.
    • 44: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Minęło 9 lat od tej deklaracji Kaza. Ciekawe czy od tamtego czasu ukazało się na C64 coś co sprawiło, że Kaz wycofałby się z tego zakładu? A może by ponowił propozycję z jeszcze większą wiarą w swoje racje, może nawet by podbił stawkę?! ;)
    • 45: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    Rocky
    About Hardware Restrictions.
    One of the biggest mistakes were used on and on, is to use the PMG for the moving objects and the Background Graphics for the main graphics.

    If you have a closer look at the functionality, it is clearly better to use the "Background" Graphics for the "Sprites" , and the PMg for wide areas of the Background.

    More details could be added where moving objects don't cross.

    A great looking Street Fighter game will be possible then.
    • 46: CommentAuthorPecet
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    A jest jakiś myk na kolorowy hires na Atari? Najwięcej co widziałem to 3 kolory w tym tower defence.
    Jeżeli nie ma nic więcej, to dowolna gra w hires z kolorami na c64 niszczy Kaza.

    Oczywiście i tak Atari 8bit > c64. Bo tak:)
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    nie ma zadnego znaczenia wynik tego zakladu:

    Janusz biznesu pomyslalby tak:

    300 osob po 200 zl = 60 000

    10 000 - ryzyko

    ===
    robimy gre na przyzwoitym poziomie, produkujemy 300 kartow w ciemno i wystawiamy cene 200 zl

    przegrywamy zaklad i wyplacamy 10.000

    koszty:
    - 10.000 zaklad
    - 300 x 100 = 30 000 produkcja kartow
    w sumie 40 000

    przychody:
    60 000 z kartow

    czysty piniondz do podzialu w wersji niekorzystnej: 20 000
    i w wersji korzstnej: 30 000

    producent HV i poligrafii juz dostal swoje, wyplacamy czesc tworcom.

    mozna podniesc stawke do 400 osob ;-) heheh, po przegranej i tak 80% osob zamrozone srodki przeznacz na zakup tego karta...

    nie ma zadnego znaczenia wynik zakladu, kasa bedzie sie inwestorowi zgadzac z nawiazka ;-)
    • 48:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    O tak,ebac Xa.
    Dobrze że chcą pieniądze za zrobioną grę,co w tym dziwnego? , teraz to darmo nawet trudno w ryja dostać.
    Na Atari zawsze będą lepsze pewne typy gier,myślę że dożyjemy czasów powrotu do łask gier pseudo 3D na fraktalach i innych sztuczkach w których Atari ma przewagę,ja już się cieszę gdy pokazuję znajomym którzy kiedyś wysmiewali Atari gry zwyczajne -Crownland,Pang,Bomb Jack,Time Pilot,RGB,Radiculus Reality gdzie pomysł idzie w parze zbwykonaniem i często zostawia nasza wersja odpowiedniki w tyle.
    Wiem że jestem fanbojem i nic na to nie poradzę, lubię czasem zobaczyć coś na inne platformy, ale radości nie potrafię z tego czerpać, w kościach czuje ze obce... ;-),no ale przyznam bez bicia i picia że co jak co ale do Amigi mam słabość mimo że wychwalac potrafię Sege, ale głównie przez Psygnosis i rodzime durne jak Franko produkcje...


    PS.kurde, niebawem jak tak dalej pójdzie będzie trzeba założyć wątek Only Atari... Chyba muszę porozmawiać z tymi co za sznurki ciągną... ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    @kaz
    Z tym zakładem dałeś czadu,kurde wiem już ile trzeba wybulic by na A8 powstały gry których nie ma, muszę teraz zebrać kasę, podstawic kogoś by się założył... i w pół roku jest grą.
    ... Bo nie sądzę by jakiś Commodorowiec podjął wyzwanie... W każdym razie uważam podobnie.

    Kurde w sumie nie znam fajnych gier z Commodore, no dobra Ghost and Goblins.
  1.  
    Pecet tu jest przykład kolorowej gry w hires na atari.