atarionline.pl Zyga Game Loader i inne loadery dyskietkowe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011 zmieniony
     
    Nawiazujac do dyskusji, ktora sie wywiazala w komentarzach do Sonarowego poradnika:

    ->link<-

    chcialem przedstawic "Zyga Game Loader", napisany w 1996 roku. W zalaczniku plik programu i opis txt, a tutaj fragmenty opisu:

    (...)Zyga Game Loader czyli ZGL to program dla XL/XE, instalowany programem Zyga Game Loader Initializator na dyskach 1S DD i 2S DD (format nowszych stacji, np.XF551). Pozwala uruchamiac programy z dysku, a ponadto na niektorych stacjach znacznie przyspiesza odczyt. ZGL wymaga XL/XE ze stacja dyskow rozpoznajaca co najmniej dyski 1S DD.

    (...)
    3. Opis programu
    -------------
    ZGL jest programem prostym w obsludze. Po jego uruchomieniu pokazuje sie ekran z kilkoma informacjami: na samej gorze zawarte sa najwazniejsze dane o programie, nizej spis dostepnych operacji, a na samym dole informacje o tym, jaki tryb predkosci jest ustawiony oraz w jakim systemie sformatowany jest dysk.

    Obsluga odbywa sie z klawiatury. Klawisz Return powoduje sprawdzenie, pod jakim DOS-em dysk zostal sformatowany (wymagana jest zgodnosc z SuperDOS lub MyDOS) i jezeli wszystko sie zgadza to instaluje ZGL na dysku, klawisz spacji zmienia rodzaj predkosci (mozliwy jest LOW lub HIGH), a klawisz Escape powoduje wyjscie z programu.

    Aby program na dysku byl "widziany" przez ZGL, musi byc zabezpieczony (opcja Lock w DOS-ie). Dzieki temu mozna samemu zdecydowac, ktore programy maja byc obslugiwane przez ZGL, a ktore maja byc dla niego "niewidoczne". Na dysku powinno byc maksymalnie 20 zabezpieczonych programow, poniewaz w ZGL tylko tyle spisu miesci sie na ekranie (litery od A do T).

    Po odpaleniu dysku z zainstalowanym ZGL, pokazuje sie spis dostepnych programow, z litera przed kazdym z nich. Aby uruchomic ktorys z programow, nalezy nacisnac klawisz z odpowiadajaca mu litera. Nazwa ladowanego programu zostanie podswietlona.

    Szybki tryb transmisji (HIGH) dziala na pewno ze stacja XF551 i byc moze z innymi rozpoznajacymi rozkazy szybkiej transmisji, ktorej predkosc jest zgodna z XF551. W stacjach takich jak TOMS 710 i 720 uzywanie trybu HIGH jest zapewne nieuzasadnione, gdyz nawet w trybie LOW sa one bardzo szybkie. Jest natomiast prawdopodobne, iz ZGL bedzie dzialal poprawnie rowniez z dyskami o poczwornej gestosci czyli 2S QD (uzywaja jej np. wspomniane TOMS-y), sformatowanych pod DOS-em zgodnym z MyDOS-em.

    Wersja 1.0 ZGL-a byla przygotowywana tuz przed Orneta '96 i nie bylo czasu ani wszechstronnie jej przetestowac, ani dopracowac do takiego stopnia, jaki bysmy sobie zyczyli. Dlatego tez juz teraz zapowiadamy nastepna wersje.


    Acha, w zalaczniku wersja 1.1, pewnie ma poprawione jakies bledy :).
    • 2: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Fajny loader - jednak nie ten co poszukiwałem.
    Ale może być.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    He he, moze byc :) Jak znajdziesz lepszy to pochwal sie :P
    • 4: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Od Dracona:
    Te "bootstrapy" to nawet pamietam. Jeden byl "lepszy" od drugiego. W praktyce nierzadko bylo tak, ze dana gierka nie wgrywala sie z takiego powodu, iz taka ladowaczka zostala dziwnie napisana (np. czasami zajmowala wiecej pamieci niz potrzeba). Dlatego najczesciej uzywalem CHAOS LOADERa. :)

    Swego czasu Jaku-b napisal na Atari fajny programik instalujacy "wybieraczke" gier itp. Wygladalo to podobnie do znanych wtedy amigowskich loaderow (kolorowy rasterbar przesuwany gora/dol joystickiem, duze, ozdobne fonty a w tle efekt "kosmosu"). :)

    No. Ten właśnie. Ten jest lepszy.
    • 5: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Troche tak, jak możemy zobaczyć na jak AtariST
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Chyba najladniejszy, a nie najlepszy :)
    • 7: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    No tak Kaz, słusznie.
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Dec 2011
     
    Dobra, dobra... a moze jedno i drugie?! :P
    Pamietam, ze byl calkiem skuteczny...
    • 9: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime11 Dec 2011
     
    No. Ale czy obsługiwał Turbo (Toms,Tygrys).
    No i jak się nazywał?
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Dec 2011 zmieniony
     
    Jak kiedys uda mi sie go odnalezc na dyskach, nie omieszkam sie podzielic... Czy obslugiwal turbo nie pamietam, wtedy chyba go w stacji nie mialem i stad nie zwracalem na to uwagi...
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2011
     
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Dec 2011
     
    @QTZ: strzal w dziesiatke!!! To jest wlasnie to! :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Dec 2011 zmieniony
     
    Komentarz Zygi do tego watku:

    Zyga:

    (...) Nawet instrukcji mi się nie chciało przeczytać. Mam nadzieję, że gdzieś tam jest napisane, że ZGL wykorzystuje ostatni sektor "directory" albo dwie ostatnie połówki "directory" (teoretycznie nieużywane w trybie double). Zresztą kto dziś używa dyskietek SD albo nawet ED... ZGL działa dobrze w jednej konfiguracji: DSDD z XF551. :-) (chyba)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021 zmieniony
     
    A dzięki komentarzowi Charliego Chaplina z innego wątku, trafiłem na ciekawy obraz dyskietki w piśmie "Computronic":

    ->link<-

    Otóż gra "Diamonds" jest tam odpalana spod "Das ATARI-Menue" czyli takiego właśnie loadera dyskietkowego. Jest on o tyle nietypowy, że obsługuje się go joystickiem do wyboru pliku oraz automatycznie uruchamia zarówno pliki wykonywalne, jak i te napisane w Atari Basic! Pożyteczne, jak dla mnie.

    Wyekstraktowałem program i dorzuciłem do archiwum użytków:

    ->link<-

    I dopisałem malutkie info, żeby nie zapomnieć o co w tym biega :D

    Kaz:

    Das ATARI-Menue
    (c) 1985 N. Hagemann

    you can start executable and Atari Basic files

    use joystick to select file on the screen
    press OPTION to start Atari Basic
    press SELECT to get disk directory
    press START to load

    txt file by Kaz 2021
    • 15:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime6 Aug 2021
     
    Ktoś pamięta HOPE INITa? ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021
     
    Oczywiście! Podrzuciłeś pliczek do naszego archiwum, a ja wrzuciłem instrukcję na forum:

    ->link<-
  1.  
    Hehe, I simply call it "Hagemann-Menu" and use it for DOS 2.5 programs. This menu was a type-in listing in the german Computer Kontakt magazine.

    Attached are a few more menus, like DOS menus, Bootloaders and Gamedos versions. (Afair, I already uploaded uDOS at the AOL forum some time ago.)
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021
     
    Thanks, Andreas! I will add this to the utility archive.