atarionline.pl Atari i Spectrum - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorRamos
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Dużo się pisze i mówi o tzw. wojnie pomiędzy C64 i Atari, jednak mało kto wie, że była też taka wojna pomiędzy Atari i Spectrum. Pamięta ktoś coś takiego?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Nie.
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Dec 2011 zmieniony
     
    Tak trochę ciężko byłoby walczyć, gry na te platformy na pierwszy rzut oka różnią się od siebie, a to one były w walkach amunicją. Trochę inna sprawa to muzyka, ale tu już wchodzi rzecz gustu.

    • 4: CommentAuthorBrix
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Pamiętam o dziwo takie dwa dziwne demka anty-Atari, ale odpalałem je naprawdę bardzo dawno temu jeszcze na emulatorze na... Amidze i oczywiście niewiele już pamiętam. W pierwszym był spychacz, taka wielka pięść z góry krusząca znak Atari, a potem spychacz spychał resztki znaku do ścieków i tak w kółko. W drugim w grafice był bodaj motyw popielniczki z tym charakterystycznym portem magazynka w Atari 800 XL - i to jedyne co pamiętam. Ale naprawdę nie chce mi się już tego szukać :)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Taka muzyke z zx spectrum juz mozna sluchac na GTIA malego atari, proponuje posluchac beep'em all 1, 2 a najlepiej 3.
    • 6: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    Jest np. taka gierka na Spectrum "Phantomas in Atari Land" (znana też jako "Phantomas in Ataria") z 1992 roku, w której grafika tła, złożona z ogromnych pikseli 4x4 ma być, jak łatwo się domyślić, rodzajem kpiny z grafiki Atari:
    ->link<-
    • 7: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    @Brix

    "Laboratorium do niszczenia ZBĘDYCH sprzętów"
  1.  
    Jest np. taka gierka na Spectrum "Phantomas in Atari Land" (znana też jako "Phantomas in Ataria") z 1992 roku, w której grafika tła, złożona z ogromnych pikseli 4x4 ma być, jak łatwo się domyślić, rodzajem kpiny z grafiki Atari:
    ->link<-


    Hi, this isn't about 8bit.
    This guys at Spain didn't know anything about A8.
    My side country neighbours were totally out A8.
    I went there many time in vacations with my parents but also in school visits and friends trips and just only see an 800Xl once at a shopping.

    Spain had a great software gaming industry back then with companies like Dinamic, Topo soft, Zigurat,... and many guys trying to get money and starting programming.
    They were almost just Z80 Machines (ZX, CPC and MSX).
    The MSX was really a great comunnity there, don't know if they weren't geting 1st place with ZX. They even port almost all english U.S.Gold, Imagine, Ocean and others to MSX just for the Spanish Market.
    C64 was almost a small number of guys.

    There was, I think a small Atari2600 at the very begining and that 'block pixels' are the idea they have with the name Atari.
    Atari for them were 'block pixels' and the old VCS.
  2.  
    PHANTOMAS original (then came in the same Year the second) by, probably the biggest spanish game company: Dinamic (later published in U.K. by CodeMasters, like many others were also by others like Imagine,...):
    ->link<-
    (this have many versions like that you saw about atari)
    There's even a version for ZX done in 2011.
  3.  
    That Phantomas atari game Map:
    ->link<-
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Hi, this isn't about 8bit.
    This guys at Spain didn't know anything about A8.
    [ . . . ]
    There was, I think a small Atari2600 at the very begining and that 'block pixels' are the idea they have with the name Atari.
    Atari for them were 'block pixels' and the old VCS.


    You're right... The year of release (1992) was misleading to me.
    • 12:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     

    José Pereira:

    Spain had a great software gaming industry back then with companies like Dinamic, Topo soft, Zigurat,... and many guys trying to get money and starting programming.
    They were almost just Z80 Machines (ZX, CPC and MSX).
    The MSX was really a great comunnity there, don't know if they weren't geting 1st place with ZX. They even port almost all english U.S.Gold, Imagine, Ocean and others to MSX just for the Spanish Market.

    That's true. During my "adventure" with TOSEC for MSX I've found lots of ports from 16-bit machines and arcades made by for example Dinamic Software. Most of them was spanish only, without the option to change the language. But the quality of lots of them is unfortunately a totally different story...
    • 13: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Anyway, the game supposed to be a joke on ATARI (the 8-bit 2600, not the 8-bit XL/XE), so it's still some kind of example of "Spectrum vs Atari" antagonism ;-)
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    byla wojna miedzy atari i zx spectrum, teraz sobie przypominam regularne bitwy z rodzenstwem, zwlaszcza po szkole, o to na ktorej z tych maszynek bedziemy grac najpierw :D
    • 15:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Za chwilę przyleci Andys i pozamiata.
    • 16: CommentAuthorRamos
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Jest nawet kilka demek na ZX Spectrum o Atari np.
    • 17: CommentAuthorandys
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    A dlaczego mam zamiatac?
    Komputery sie tak roznia, ze nawet nie ma co porownywac.
    Ja tam zadnych wojen niepamietam (moze poza tekstami w scrolach i tymi dwoma demkami, choc cos tam jeszcze bylo).
    Sam chodziłem do salonu i grywalem w przerobionego atari xl na budę arcadową i wiele gier właśnie stamtąd pamiętam.
    Bardziej między c64, a atari bylo jak pamietam zaciecie.

    aa są jeszcze te demka.
    Atari Future 1-2



    Super Sound 128k I




    jak mi się coś jeszcze przypomni to zamieszczę
    • 18: CommentAuthorRamos
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Raczej to była wojna jeśli tak można nazwać ze strony spektrumowców i chyba użytkownicy Atari nie wdawali się w te zaczepki. Choć mogę się mylić. Nie natrafiłem na żadne demo z Atari "anty-Spectrum".
    • 19:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    "Możliwości ma Spectruma, choć to Atarowców duma" - złośliwie o Atari ST, odnośnie dźwięku AY.

    W demie "I love Perestroyka" z `89 roku TL zdystansował sampliowaną perkusją i ciekawą propozycją stereo konkurencję. W scrolu można przeczytać: "...a spectrumna i mydelniczka mogą sobie zliczyć, ze 2+2=4".

    Jak pisał Andys w wątku SID i POKEY Spectrum z AY wymiata.

    @Andys Zapodaj coś fajnego do posłuchania.
    • 20: CommentAuthorsis101
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    w jednym z demek z serii The Top # pojawia się w jednej z części coś Anty Spectrum, chyba z trupią czaszką.
    • 21: CommentAuthorRamos
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Tu jeszcze coś ze Spectrum:

    • 22:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime21 Dec 2011
     
    Takie anty-demka, pomijając, że w większości przypadków są żenujące, są oznaką słabości i kompleksów ich twórców.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    Zgadzam sie z Rastanem :).

    Z ciekawostek tego typu, ale w grach, a nie demach, warto wspomniec fajna strzelanke "Laser Hawk", gdzie trzeba zniszczyc centra wrogich firm... jest ich piec, a ich nazwy kodowe: BEEB, COMM, APP, AMS and SIN od razu podpowiadaja, ze to konkurenci Atari :). Zreszta w grze jestesmy najemnikami firmy PROC IRATA :)
    • 24:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime21 Dec 2011 zmieniony
     
    Mam podobne odczucia. I tutaj pojawia się pewien problem natury moralnej: z jednej strony należałoby o tych paszkwilach zapomnieć, ale z drugiej każdy kawałek kodu z tamtych czasów zasługuje na ocalenie od zapomnienia...
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    ->link<- w tym demku zaszyta jest gra z bbc micro. mozemy niszczyc obwody na plytach zx spectrum, c64...
    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    A ja tam bardzo lubię Spectrum :)

    • 27:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    Również zgodzę się z Rastanem. Co więcej, grzebanie w czymś takim wyzwala niechęć, stare uprzedzenia, niepozytywne wibracje, które podwojone lądują na osobach, z którymi mamy do czynienia na codzień. Mnie ktoś uraził, ja się mu odwdzięczę. Innemu dołożę, to mi ulży.

    Warto zauważyć jedną rzecz. Soft do połowy lat `80 to w większości gry bez przemocy: Donkey Kong, Pitfall, Keystone, Montezuma, Arcanoid. Strzelanki do pozazniemskich dziwlongów, zjadanie potworków. River Raid czy Missle Command to raczej ćwiczenie zręczności. Operation Wolf czy Double Dragon to już bardziej realna przemoc.

    Na Atari brakowało takich strzelanek i dem z pazurem, jak Suprersound. Tymaczasem w okresie dorastania chciałoby się postrzelać, komuś dokopać, pościgać. Dla tego kiedy widzę jakąś grę, która lepiej wygląda na A8 niż na innych komputerach albo demo, które pokazuje innym, gdzie jest ich miejsce, czuję się dowartościowany. Nie jestem gorszy od innych. Tamten sprzęt nie da rady, mam lepszy. A... rządzi!

    A przecież chodzi o to, żeby cieszyć się z tego, że potrafię otrzymać dany efekt na sprzęcie o określonych ograniczeniach, nie o to, czy jest to lepsze, czy gorsze, jak u kolegi. Kiedy stajemy się dorośli, w tedy chętnie wracamy do czasów dzieciństwa, gdzie czujemy się bezpieczni.

    Dla nas, Atarowców, jest to kolorowy świat bez przemocy i niech takim zostanie.
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    Jak dla mnie, to żaden powód nie jest wystarczająco dobry żeby zniszczyć czyjeś dzieło.
    Nie pali się książek.
    • 29: CommentAuthorsis101
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    takie były czasy. Teraz wszyscy są dorośli i inaczej na to patrzą. Kiedyś twórcami tych programów na ZX czy Atari byli małolaci. Technologia, brak dostępu do Internetu, rywalizacja między rówieśnikami powodowała takie rzeczy. Po co się tutaj oburzać. Fajne to były w pewnym sensie klimaty. Może zbyt skrajne teraz patrząc no ale nakręcało to jakieś działania.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Dec 2011 zmieniony
     

    Tenchi:

    Mam podobne odczucia. I tutaj pojawia się pewien problem natury moralnej: z jednej strony należałoby o tych paszkwilach zapomnieć, ale z drugiej każdy kawałek kodu z tamtych czasów zasługuje na ocalenie od zapomnienia...


    Ja nie widze zadnego dylematu. Jak to Rastan ujal, wiekszosc z tych dem to zenujace gnioty i wyraz kompleksow, ale co to przeszkadza? Raz, ze kawalek historii, dwa ze czasem bywaja takie rzeczy zabawne albo klimatyczne. Przeszlosci nie nalezy zapominac, nalezy sie na niej uczyc.

    PS. Zrobilem zrzuty ekranu z gry "Laser Hawk", tam gdzie sa bossowie miedzy levelami. Zabraklo tylko Spectrum z ostatniego poziomu, ale sa BBC, Apple, Commodore i Amstrad:
    • 31: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    Ciekawostka: wujek Google mówi, że w 1999 roku maltański zespół rockowy Beangrowers wydał płytę "48K" zawierającą m.in. kawałek 'Atari vs Spectrum'. Niestety tytuł jest zupełnie bez związku z tekstem piosenki, po prostu goście byli (a może i są nadal?) fanami 8-bitowców (ze wskazaniem na ZX Spectrum)...
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Mar 2012
     
    demo z postu Ramosa:

    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jul 2020 zmieniony
     
    Można też w drugą stronę - tutaj demko Zibiego (code), Wieczora (msx) i Werynajs (gfx), które jest na Atari, ale w stylistyce Spectrum. Aż musiałem sprawdzić, czy aby na pewno było puszczone w Atari XL/XE demo compo na Silly :D