atarionline.pl książki dla "nerdów" (sf/fantasy mainly) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPecet
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    Co ci się tam nie spodobało zbyti?;)
    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @Pecet Kreacjoniści są nieźli, ale płaskozemcom mogą co najwyżej buty czyścić:
    ->link<-
    Tu jest reszta: ->link<-

    Wracając do Dukaja, to w "Innych pieśniach" można podziwiać jakby wyglądał nasz świat, gdyby teorie Arystotelesa okazały się w 100% słuszne.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    @Pecet przecież napisałem, rzeczy które nie były związane z fizyką, czyli:

    - autokreacja autora
    - rozdział "nie znam się ale się wypowiem"

    Jak kupuję książkę o fizyce to tego tam szukam i jak znajduję co innego to się irytuję.
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    @bruno_j to masz link do Twojej kolekcji oszołomów ->link<-

    Lista imion wraz z tytułem naukowym tutaj ->link<-

    Muszę do nich napisać, że są w błędzie i @Pecet im to wszystko wyjaśni ;)

    Albo nie... Wpuścimy na arenę naukowców darwinistów i tych z naukowców którzy to podważają i kto przeżyje tego racja będzie najsłuszniejsza.

    Dobór naturalny fajnie pokazali na początku filmu Idiokracja :] ->link<-
    • 5: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @zbyti to ja w odwecie wysyłam mojego ulubionego płaskoziemca, który poziomicą "udowodnił" że ziemia jest płaska:
    ->link<-

    Właściwa akcja od 4 minuty.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @bruno_j to wina edukacji ;) ja topologię miałem dopiero na 1-wszym roku. Do tego czasu też myślałem, że każdy trójkąt ma 180 stopni itd.

    Odkrycie ortodromy było dla mnie przełomem ;)
    • 7: CommentAuthorPecet
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @zbyti ok, po prostu myślałem, że masz jakieś konkretne zarzuty, a nie "nie było o fizyce, więc mi się nie podobało".

    A samą część 'fizyczną' jak oceniasz?
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    @Pecet dobra pozycja jako pierwsza lektura w temacie. Czuję niedosyt generalnie tej "fizycznej" treści w tej książce ale jak się jest laikiem jak ja to swoją robotę robi :)

    Chociaż nie jest to "moja pierwsza książka" w temacie.
    • 9: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    @zbyti loksodroma!? topologia!? wyraźnie eskalujesz. Szykuj się na boss'a agencie - Króla Lehji Sanjaya:
    ->link<-

    :P
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @bruno_j w takim razie nie pozostawiasz mi wyboru i muszę przyzwać wszystkie moce medycyny alternatywnej, w ostateczności sięgnę po lewoskrętną witaminę C zakupioną za złoto u pana Zięby, ostrzegam!
    • 11: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @zbyti no to masz pecha. Ziębę z jego lewoskrętną witaminą Król Lehji Sanjaya wciąga prawą dziurką:
    ->link<-

    :P
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    @bruno_j a jakie są podatki w tej Lehji?
    • 13: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    @zbyti Takie jakie Król ustali. Z tego co mi wiadomo można wnosić, że preferuje podatki pośrednie. Reklamuje na ten przykład wodę plazmowaną - 246 PLN za 5 litrów :)
    • 14: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime1 Jan 2020 zmieniony
     
    Nie mylić z nanowodą, promowaną przez agentów!!!
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Jan 2020 zmieniony
     
    @bruno_j a tak na poważnie. Bawi Cię oglądanie tego Gandalfa?

    Ziębę widziałem parę razy i nabrałem przekonania, że to patentowany i bardzo bezczelny oszust, który 200 lat temu jeździł by od wioski do wioski i sprzedawał maść na porost włosów dbając by za szybko się jego wizyta w tym samym miejscu nie powtórzyła.

    Z oszustów (którzy nie są politykami, czy dziennikarzami) to kojarzę jeszcze jakiegoś Jabłonowskiego, niespełnionego aktora który jeździ na rowerze i przebiera się w wojskowe ciuszki.

    Przy władcy Lehji odpadłem po 2 min. Nie wiem czy gość to robi dla żartu, pieniędzy czy może jest wariatem ale bardzo słabe te jego występy, przynajmniej tak oceniam to co zamieściłeś.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Jan 2020 zmieniony
     
    Tak przy okazji, rok temu widziałem świetny materiał:

    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2020
     
    Przy okazji, o wizjonerach SF, jeszcze nie oglądałem, ale jak tu nie wrzucę to zapomnę :)

    Odcinek pierwszy:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Jan 2020
     
    @Kaz widziałem też z rok temu wszystkie części i tylko mogę za Tobą polecić ten cykl dokumentalny :]
    • 19: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    @zbyti Król się po prostu nie szczypie i wali prosto z mostu.
    Taki Sanjaya siedzi w każdym z nas i tylko od ciebie zależy w jakim stopniu przejmie nad tobą kontrolę.
    Dlatego różne Zięby zyskują mniejszy lub większy poklask.
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    Marzy mi się debata: Dr Dragan Vs. Dr Szostak a tak... no cóż...



    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    Też już to widziałem i też mi przyszła do głowy myśl o publicznej debacie.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    Najgorzej, że taki Sanyaya czy inni tacy robią BARDZO ŹLE. Mówią bzdury na temat o którym nie mają pojęcia, fantazjują. Ale jednak fakty i dowody w dużej ilości i obejmujące wiele dyscyplin na istnienie zorganizowanej społeczności tu na naszych ziemiach, jakkolwiek by to zwać, SĄ na wyciągnięcie ręki. Lecz porozrzucane i pozornie pojedyncze. Jednak tworzą spójny obraz.

    Aby jakoś dziś funkcjonować, wystarczy uznać, że nadużywane słówko „Expert” kryje z reguły inżyniera czy działacza, który „z jakichś powodów” wygłosił swoją opinię a może nawet obraca się w temacie. A może nawet i nie. Z BARDZO DROBNYMI WYJĄTKAMI. Tak kształtowana jest nasza opinia. A potem my o tym dyskutujemy. A wlaszciwie bronimy „mojszych” racji. „Experci powiedzieli”=ALARM, MANIPULACJA.

    Ja odrzuciłem rady ekspertów już dawno, skupiając się na faktach.
    A jeśli nie ma faktów - nie mam zdania.
    ————————
    Tomasz Rożek i Dawid Mysliwiec dają trochę więcej faktów, ale też często nie wyczerpują tematu. Jak ktoś nie zna, to polecam.
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    @jhusak mam podobnie tylko mam jedno zastrzeżenie. Nie ma na świecie omnibusów i samo "skupianie się na faktach" bez dogłębnej znajomości danej dziedziny raczej nie rokuje wyciągnięcia prawidłowych wniosków.

    EDIT: Nawet znakomita znajomość danej dziedziny nie rokuje prawidłowych wniosków tylko poprawne na obecny stan wiedzy :D Ale to inna kwestia.

    Dlatego siłą rzeczy jesteśmy w wielu dziedzinach skazani na ekspertów i ich wykluczające się opinie bo sami nie mamy odpowiedniej bazy a często i zdolności intelektualnych by wyrobić sobie własna opinię na której niezawodnie można polegać.

    I to jest główny mój zarzut do Dawida Myśliwca, on rzadko kiedy prezentuje opinię drugiej strony a trochę zachowuje się tak jakby wierzył w to co za komuny funkcjonowało pod pojęciem "radzieccy naukowcy odkryli" a później jako "amerykańscy naukowcy". Tymczasem jak się przyjrzeć to w rzadko której dziedzinie panuje konsensus a rewizjoniści są tylko i wyłącznie "oszołomami", często bywają ludźmi z dorobkiem w danej dziedzinie i konkretnymi argumentami.

    I teraz... Gdy przemawia Dr Dragan brzmi to sensownie, a niektóre rzeczy trzeba wziąć na wiarę. Dr Szostak temu przeczy, mówi, że jest dobry z matmy i on to wszystko ma "wyliczone". Jako, że nie mam wiedzy by to zweryfikować to dla mnie ciekawe było by starcie na argumenty między obu panami.

    Ten który zacząłby się uciekać do sofistki był by dla mnie mniej wiarygodny. Gdyby obaj w dyskusji byli merytoryczni i nie doszli do porozumienia no to jedno było by wiadome, że "dalej niewiele wiadomo" w tej konkretnej sprawie :D
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    odnośnie doktora Szostaka, to zbyt cienki w uszach jestem, żeby to podważyć czy potwierdzić, ale zastanawia mnie jeden argument:
    jeśli poruszamy się z połową prędkości światła i zapalimy latarkę w kierunku naszego ruchu to czy światło będzie miało prędkość C czy C/2? Jeśli C to czy dla obserwatora będzie to również C?
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    Jeśli poruszasz się z połową prędkości światła i zapalasz latarkę to zaczynasz podróżować z pełną prędkością! Dokładnie tak jak kotek wyrzucony z 4 piętra z przywiązaną do ogona włączoną latarką rozpoczyna podróż od razu z prędkością światłą :D

    Przynajmniej tak twierdzi inż. Zięba :>
    • 26: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    Prędkość światła jest niezależna od układu odniesienia. A więc światło będzie miało prędkość C.
    • 27: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    a więc dla osoby z latarką prędkość światła to C i dla obserwatora "nieruchomego" prędkość światła tej latarki to również C? brzmi jak jakaś magia :)
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    @gorgh dlatego Szostak to kontestuje ;) Zobacz drugi film o czasie.
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    • 30: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    @gorgh
    to wynika z dylatacji czasu i przestrzeni.
    A ten dr. Szostak wyjaśnia jakoś doświadczenie Michelsona – Morleya?
    ->link<- (na następnych stronach jest o dylatacji)
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jan 2020
     

    Pecet:

    A ten dr. Szostak wyjaśnia jakoś doświadczenie Michelsona – Morleya?

    Obejrzyj to będziesz wiedział :]
    • 32: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jan 2020
     
    ok, to jutro w pracy posłucham pana doktora.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Dla mnie fakt: "zaobserwowano spontaniczne tworzenie się i znikanie cząstek w próżni" powoduje bezpośrednie pojawienie się masy w próżni. Czyli próżnia w swym ogromie MA MASĘ. Zagadka ciemnej materii wyjaśniona. Trzeba teraz policzyć ilość takich cząstek na jednostkę objętości, ich masę itd.

    Idąc dalej. Czasem tworzy się z takich cząstek realna stabilna materia, zwłaszcza w okresach zawirowań (grawitacyjnych np), która wyłapuje inne tworzące się cząstki oraz na zasadzie rezonansu sama tworzy nowe zawirowania - cząstki. I ta materia ROŚNIE, bo musi.

    Tak to widzę. Wyjaśnia też to szereg zjawisk obserwowanych a trudnych do wytłumaczenia, np aktywność wulkaniczną planet czy księżyców w zależności od układu planet (chwilowego zwiększania natężenia pola grawitacyjnego), np podczas koniunkcji, a zwłaszcza podczas zaćmień.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     

    Albert Einstein:

    Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia.

    Wydawało mi się, że te powstawanie cząstek w próżni związane jest z Polem Higgsa a wtedy było by inaczej niż wnioskujesz.

    Podjął bym chętnie dyskusję ale jest to daleko po za moimi możliwościami więc pass :]
    • 35: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    dzięki za ten trop z dylatacją czasu, fascynujące jak Einstein na to wpadł
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     


    O prawdzie i uczciwości w badaniach naukowych
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Pole Higgsa to właśnie ten tak zwany "eter". W eksperymencie obrazującym rozchodzenie się cząstek (zobrazowanie teorii fali pilotującej), jego odpowiednikiem jest powierzchnia wody. Cząstki elementarne to odpryski tego pola.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     
    @Zbyti, w przypadku Dawida Myśliwca też odniosłem takie wrażenie, ale tylko w niektórych filmach (że jest zachowawczy). Aby być z nauką na bieżąco, należy zawsze podważać paradygmaty, które z zasady naukowe nie są (może były, ale jakiś czas temu). To, czego uczyłem się w szkole, w sporej części nie jest już aktualne.

    Podchodzę do sprawy prosto. Nie wydaje mi się (Brzytwa Ockhama), żeby wszechświat był taki skomplikowany. Właściwie jestem pewien. Natomiast zakładając, że wszystko jest falą, oraz widząc, jak się fale zachowują, można wytłumaczyć wszechświat dużo prościej i łatwiej. Ten cały pierdyliard cząstek to po prostu różne konfiguracje tych samych fal. Nie mamy urządzeń pozwalających obserwować te fale, ale możemy obserwować ich efekty (zderzenia, odbicia, przenikania, superpozycje, stałe konfiguracje fal stojących - cząstki) Stąd cały bałagan. Teoria falowej budowy wszechświata lepiej tłumaczy wszelkie obserwacje i nie daje furtek prowadzących do śmiesznych dywagacji "co by było gdyby". Teoria strun jest takim przedśpiewem.
    • 39: CommentAuthorPecet
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Tak sobie słucham tego doktora i mam wrażenie, że on sobie odgórnie założył, ze zagary są rozsynchronizowane. Tylko dlatego, że to jest zgodne z intuicją. Nie wiem, może w tej 30 stronicowej publikacji jest coś więcej. Albo czegoś nie rozumiem. No nic, słucham dalej.
    • 40: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    @jhusak czyli teoria eteru wraca w wielkim k... stylu, a wszyscy bardzo uważają by przypadkiem słowo "eter" nie padło ;)
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     
    @jhusak ze słyszenia to wiem tylko tyle, że teoria strun była bardzo modna ok 20-30 lat ale przez ostatnie 10 lat wielu badaczy ją porzuca jako ślepą uliczkę po jest eksperymentalnie nieweryfikowalna. Chyba nawet Sheldon z TBBT ją porzucił w końcu? ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    @bruno_j :D Tak jest w rzeczy samej. Używanie słowa "eter" , czy po naszemu "wiater" oznaczało by cofnięcie się o ładnych parę lat w nauce.

    @zbyti, tak, dlatego nazwałem to przedśpiewem.

    Natomiast, jak by się to tak uprościło, że byśmy rozkminiali to w podstawówce (no, liceum), to ile osób straciło by zatrudnienie?

    Ja po prostu wierzę w prostotę. Wszystko musi, po prostu musi być (ostatecznie) bardzo proste.

    Jak ktoś jeszcze nie oglądał, polecam BaldTV, on też sypie faktami jak z rękawa, a pogląd na świat się zmienia diametralnie.
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     
    @jhusak BaldTV ogłądam, niektóre materiały w istocie bardzo ciekawe.

    A co do wiary w prostotę - to jest jakiś punkt widzenia :] Dirac którego biografię polecam był przekonany, że jak jakiś wzór matematyczny nie jest elegancki to coś z teorią jest nie tak ;)

    jhusak:

    Natomiast, jak by się to tak uprościło, że byśmy rozkminiali to w podstawówce (no, liceum), to ile osób straciło by zatrudnienie?

    Nawet nie wiesz jaką mam pretensję, do mojej fizyczki z liceum, że na moje pytanie: jak działa grawitacja - nie tylko nie powiedziała, że Einstein coś postulował 80 lat temu ale nawet, że nie powiedziała prostego "nie wiem". Moje życie zawodowe mogło wyglądać inaczej gdyby była lepiej wykształcona albo bardziej szczera :D
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     
    Ha.
    Na to też mam pewną teorię, ale trudno (ale to wykonalne po zbudowaniu platformy) sprawdzić to doświadczalnie. Podobne doświadczenie, co w przypadku fali pilotującej. Mianowicie postuluję, że dwie takie podskakujące krople generują fale, które powodują synchronizację tych kropel i te fale powodują zbliżanie się kropel do siebie, a nie oddalanie. Myślę nad tym. A może znajdę doświadczenie, gdzie to będzie widoczne.

    Ja tam w szkole jeszcze nie rozkminiałem fizyki, wręcz jej nie rozumiałem (ale teraz spoko wyprowadzam wzory). Ja chyba wolno dorastam po prostu :) Pamiętam natomiast swój zawód, jak nie mogłem się w szkole dowiedzieć, co było przed Mieszkiem na terenach Polski.
    • 45: CommentAuthorPecet
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Obejrzałem pierwszy film do końca. Zmęczyłem się:) Też chętnie zobaczyłbym debatę np. z Draganem. Albo Meissnerem.
    Zwróciłem natomiast uwagę na sposób w jaki pan doktor się wypowiada. Używa sporo pejoratywnych określen w stosunku do swoich kolegów po fachu. Jestem ciekaw z czego to wynika. Z pewnego poczucia wyższości, czy to juz zwyczajnie frustracja spowodowana faktem, że (prawie) nikt nie traktuje go poważnie.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Fajnie o teorii fali pilotującej (ENG)

    oraz komentarz:
    "Dude, I have a PhD in quantum information theory, and I've never heard of these droplets. This analogy is absolutely beautiful. Even when it breaks down for other quantum numbers such as spin, it's the most elegant visualization I've ever seen to help you wrap your mind around the early problems of quantum mechanics. This should be shown at schools everywhere (with the proper disclaimer that there aren't always classical explanations for quantum phenomena). Loved your presentation!"
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jan 2020 zmieniony
     
    Czy czas jest szkodliwym złudzeniem? Piotr Koc

    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Feb 2020
     
    Najlepsza pozycja traktująca o Czarnobylu z jaką do tej pory dane było mi się zetknąć ->link<-

    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Apr 2023
     
    Szukam audiobooka „Pana Lodowego Ogrodu”, tomów 2,3,4 (pierwszy mam). Nakupywałem już tych książek czy to dla siebie, czy to w prezencie, nie chce mi się kupować AB tylko dlatego, ze chcę w aucie słuchać.

    Poratuje ktoś?
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Apr 2023 zmieniony
     
    .