atarionline.pl His Dark Majesty - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Aug 2019
     
    @Dracon: czli nienawidzisz xB bo: zostawia duzo pamieci dla proramisty i jest szybki i prosty w obsludze.

    :-)

    @Pin: czyli masz problem z tym, ze xB jest elastyczny a to programisci nie wiedza jak go uzywac?

    heh :-) Pin...

    a moze wlasnie wiedza...

    tak myslalem, takie wlasnie arumenty maja userzy ktorzy nienawidza xB :-)
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Aug 2019 zmieniony
     
    @xxl: wręcz przeciwnie, jestem ZA, jakbyś miał wątpliwości nad dalszym rozwijaniem tego PROjektu. :-)
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Aug 2019
     
    w poscie 41 deklarowales sie jako +1 do "nienawidzacych"...

    heh. ok. rozumiem, to zostalo 4 ;-)
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Aug 2019
     
    Wracając - na chwilę - do głównego wątku, to jeszcze co do słów Kaza
    Czy jest szansa, że komplet zostanie dokończony? Szansa zawsze jest. Czy autor by je wtedy umieścił? Tego nie wiem. Na pewno bez chęci autora na wypuszczenie nowej wersji nie ma sensu podejmować dokończenia grafik.

    Kaz, napisz po prostu, że Ci się nie chciało dokończyć grafik a nie produkujesz tu taki słowotok. :PPP
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Aug 2019
     
    ooo - poszukam, bo poprawiałem fonty z HDM na takie, dające się przeczytać, znajdę to wrzucę tu ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2019
     
    Dracon - ale czemu mam pisać nieprawdę? Oczywiście, że chciało mi się dokończyć grafiki, inaczej bym pracy nie rozpoczynał. Myślisz, że narysowałem 8 grafik bo mi się nie chciało? Ale nie zdążyłem tego zrobić zanim Ilmenit nie skończył pisać gry i zdecydował o jej wypuszczeniu. Oczywiście miał prawo i popieram tę decyzje, bo skoro skończył robotę programistyczną, a obrazki były tylko niekoniecznym dodatkiem... A potem nie miało to sensu.
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Aug 2019
     
    Obrazki nie były niekoniecznym dodatkiem, ale o ile pamiętam w momencie wypuszczenia gry były gotowe 3 albo 4 i nie wyglądało, że w rozsądnym czasie będzie ich 23. Jeżeli będą gotowe, zrobię nowy build gry.
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Aug 2019
     
    Fajnie jakby wyszła nowa bogatsza wersja HDM. Może w końcu uda mi się ją ukończyć, bo przy wcześniejszej utknąłem na ktorymś z leveli. Bedę miał motywację żeby spróbować jeszcze raz, a to świetna gra i bezkonkurencyjna w sumie w swoim gatunku. Nawet na Atari ST czy Amigę nic lepszego się nie znajdzie.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    O masz, 23 sztuki :)
    No jeżeli chcesz w moje grafiki grę wyposażyć, to wpisuję sobie je na listę to do :)
  1.  
    Hehe, teraz to brzmi jakby ilmenitowi zależało :D
    Sprytnie :)
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    Czy tylko ja odebrałem, że Kaz już zrobił te grafiki i przekazał Ilmenitowi?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    "O masz, 23 sztuki" to raczej wyrażenie dotyczące wesołego zadziwienia, że liczba jest tak wysoka :D
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2020 zmieniony
     
    Zapytałem Ilmenita o szczegóły algorytmu sztucznej inteligencji komputera, wykorzystanej w grze, a że odpowiedź ciekawa, to za zgodą przytaczam:

    Ilmenit:

    Odnośnie AI - to autorski algorytm, nie taki prosty do wyjaśnienia, ponieważ bazuje na cechach jednostek i dosyć skomplikowanych wyliczeniach "siły" jednostki, cech terenu i jak bardzo opłaca się jednostkę przeciwnika zaatakować. Głównym elementem algorytmu jest "heatmapa", podobnie jak opisana w: ->link<- czy ->link<- , która w ramach preprocesu wylicza koncentrację "sił" na mapie (w zależności od "siły" jednostki i odległości do jednostek przyjaznych i wrogich). Taka heatmapa pokazuje, w którą stronę warto jednostkę przesunąć, gdy "jako grupa jesteśmy silniejsi" lub gdzie w którą stronę uciekać (w kierunku przyjaciół) gdy "jesteśmy słabsi". Dodatkowo jednostki AI mają multiplikator "agresywności", bo w takich grach nie opłaca się wejść w zasięg ataku przeciwnika i by czekały na atak gracza.

    Każda jednostka analizuje wszystkie dostępne pozycje ruchu i jeżeli może zaatakować, to wybiera pozycję, z której może wykonać "najlepszy atak". Najlepszy nie znaczy "największe obrażenia", ponieważ jest jeszcze multiplikator zależny od typu jednostki wroga (e.g. bardziej opłaca się zadać 30 obrażeń czarownikowi niż 40 obrażeń łucznikowi). "Najlepszy atak" uwzględnia też to, ile jednostka sama otrzyma przy ataku obrażeń (czyli bardziej opłaca się atakować przeciwnika, który zada nam mniej obrażeń).
    W AI starałem się zaimplementować wszystkie czynniki, które jako gracz brałem do uwagi analizując pozycję ruchu lub ataku.


    Przypominam też reckę grę z 2017 roku (Ediman z kanału Retro Sfetro), przystępnie wyjaśnia podstawy gry, więc kto się jeszcze w grze nie rozsmakował, to jest okazja:

    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Jan 2020 zmieniony
     
    Są na tym portalu megamózgi :D

    @ilmenit jest jednym z nich! :]
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    @Kaz: dzięki za przypomnienie super gry:-) Jedna z moich ulubionych gier na Atari. Dołączę się do przypomnienia i dopowiem, że jak Kaz ukończy grafiki do gry między etapami, to już w ogóle będzie miodzio:-)
    • 16: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime13 Mar 2020 zmieniony
     
    Gra posiada nowy, finaly adres:

    hdm.atariscene.pl - ->link<-
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    A byłaby możliwość przeniesienia też gry "The Hunt" (z może jakąś szczątkową stroną)? Zdaje się Ilmenit udostępniał dwa pdfy i atra/xexa?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Dobra wiadomość:

    Ilmenit:

    Atarowy mega-mózg Mono znalazł sposób jak dynamicznie włącząć i wyłączać OS i naniósł poprawki na kod, które umożliwią przygotowanie wersji działającej z QMEGiem. Nowa wersja ze wsparciem dla QMEGa pojawi się, kiedy Kaz dokończy międzypoziomowe obrazki do HDM. Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem takiej wersji wcześniej, to proponoję napisać do Mono (ja siedzię nad innymi projektami i aktualnie nie planuję poświęcać czasu na testowanie gry z QMEGiem i innymi alternatywnymi OSami).


    No to jestem już ostatnim ogniwem, które trzeba w tym łańcuchu uzupełnić... Spróbuję jak się tylko odkopię z biężących prac.
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    REWELACJA, zarówno poprawka dla QMEGa, jak i dodatkowe obrazki między poziomami - nie mogę się doczekać, dzięki!
    • 20:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Ja też nie mogę się doczekać! Kaz, koniecznie zrób te obrazki, please:-) Gra jest rewelacyjna, a z tymi obrazkami, to po prostu będzie majstersztyk i nabierze niezaprzeczalnie jeszcze lepszego klimatu. Taka brakująca wisienka na torcie. Jak tylko będzie gotowa, to przejdę sobie jeszcze raz całość:-)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Dzięki za dobre słowo.

    Jak już pisałem, to nie jest tak, że ja nie chcę ich narysować. Tylko że jest tam do narysowania jeszcze około 16 rysunków, z tego co pamiętam. Jeden potrafi zająć mi kilka dni pracy non-stop, bo to jest testowanie różnych koncepcji, próby, etc. Więc 16 obrazków pomnożone przez kilka dni (przyjmijmy 5) to daje 80 dni pracy po kilka godzin dziennie... prawie 3 miesiące! Ja nie mogę sobie na to pozwolić w jednym ciągu - to moje hobby, a nie praca. A rozłożone w czasie oznacza naprawdę duuuuuuuuużo czekania... :)

    Może ktoś w międzyczasie zacznie projektować nowe poziomy do HDM? Że tak odwrócę od siebie uwagę :D
    • 22:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    U... Panie, to nasz projekt.... no nic, byle by broda na tyle nie urosła, żeby mi splątała ręce, bo wtedy to już totalna klapa będzie :)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Sun - ha ha, dobrze, że czuwasz nad obliczeniami. Ale wprowadzam Ci dane do obliczeń: nasz projekt jest znacznie szybszy, bo obrazki są wielkości znaczków pocztowych :D
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020 zmieniony
     
    Nie ma sprawy Kaz. Zrobiłem dla Ciebie jeszcze szybki test na potwierdzenie. Narysowałem wojownika z toporem. Na pierwszym rysunku wojownik z toporem w rozmiarze obrazka dopasowanego dla Atari 320x200. Czas rysowania 8 sekund. Na rysunku drugim wypikselowałem to samo w rozmiarze 8x8 pikseli. Czas rysowania 42 sekundy. Potwierdzone:-))))))
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Panowie, wydzielam te posty z wątku do osobnego, bo się zrobiło mocno nie na temat HDM :D. Ale zagadki graficzne fajne.