atarionline.pl Powrót MicroPrinta (firmienne wtyczki SIO!) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Oct 2012
     
    Znaleźliśmy trochę MicroPrintów - to "trochę" może okazać się większe, jak uda się przekopać przez magazyn (not atari related, sadly).

    Na razie puściłem sztukę na allegro:

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Oct 2012
     
    nie chce zle wrozyc ale moze sie okazac, ze te interfejsy nie przetrwaja a posluza jako dawca wtyczek SIO...
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Oct 2012
     
    Taki jest pomysł :)
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Oct 2012
     
    .. niestety na tej zasadzie mam 3 MicroPrint'y.... w tym dwa bez kabli SIO ;)-
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Oct 2012
     
    Dlaczego niestety - dawca to dawca, lepiej ciąć z microprinta niż z magnetu, jak sądzę. Tak w ogóle to w tą obudówkę mógłby wejść SIO2SD - sprawdzę wymiary w domu.
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Oct 2012 zmieniony
     
    Wiesz magnety są dość powszechne a microprinty nie. Ja bym chciał sztukę, kompletną - nie w celu cięcia :) Tylko z wysyłką może być problem (cenowy...) ale będę na SV jakby ktoś zechciał przytrzymać dla mnie do odbioru?
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Oct 2012
     
    rozmiar płytki microprinta to ~69 x 69 mm, obudowa ma dość fikuśny kształt (z przodu otwór ok 20mm, w najwęższym miejscu ~10 mm.
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Ja chętnie bym takiego Microprinta uruchomił :)
    Pirx, a wiesz jak go zmusić do działania z Win drukarką na LPT?
    PS. Czy to Ty miałeś kiedyś nietypowe okulary do 3D?
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Nie trzeba zmuszać drukarki. Podłączasz drukarkę, instalujesz sterownik drukarki (zwykle w sieci coś można znaleźć) i drukujesz. Dla eksperymentu podłączyłem swoją LC-10 do PC i drukuje ślicznie (jak na 9-igłówkę).
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Ja kiedyś moją atramentówkę (HP720C) podłączyłem i sprawdzałem z Pantherem - ani drgnęła.
    Jak takiego sterownika szukać i co to znaczy zainstalować?
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Atramentówka nie drgnie z Atari (przynajmniej w prosty sposób). Igłówka z Atari lub PC - tak.
    Wyguglaj np. "sterownik HP [symbol]" lub "printer driver..."

    Zainstalować oczywiście na PC.
    • 12: CommentAuthorpyta
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Jakby ktoś był zainteresowany to ma trzy takie MicroPrintery, wystarczy mi jeden, jednak nie chciałbym, aby to ktoś niszczył dla wtyczki SIO, wbrew pozorom nie jest to częsty sprzęt, ja na mój polowałem ponad rok, a kolejne jakoś same przypadkiem wpadły ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    u mnie w domu microprint to wciąż częsty sprzęt :)))))
    Dla forumowiczów 20+6.95(przesyłka)+1.50(koperta) ~= 28.5 zł
    • 14: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Witam
    Ja chętnie zanabyłbym interface. Wtyczek nie potrzebuje, a urządzenie na pamiątkę bym chciał. Piszę emaila z adresem
    Pozdr Jarek
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     

    Bluki:

    Nie trzeba zmuszać drukarki. Podłączasz drukarkę, instalujesz sterownik drukarki (zwykle w sieci coś można znaleźć) i drukujesz. Dla eksperymentu podłączyłem swoją LC-10 do PC i drukuje ślicznie (jak na 9-igłówkę).

    Bluki:

    Atramentówka nie drgnie z Atari (przynajmniej w prosty sposób). Igłówka z Atari lub PC - tak.
    Wyguglaj np. "sterownik HP [symbol]" lub "printer driver..."

    Zainstalować oczywiście na PC.

    To ja już nic nie rozumiem... pytałem o drukowanie z Atari przez Microprint na Win drukarce LPT (celowo użyłem tego sformułowania), na PC drukuję bez problemów... sterowniki znajduję, ale do PC..., a Microprinta chyba nie ma możliwości podłączyć do PC? A może się da tylko jakąś przejściówkę trzeba zmontować? :)

    Pirx, gdybyś miał jeszcze te okulary... i przy okazji mógłbym zakupić Microprinta albo nawet 2 - odbiór osobisty, będziesz na GGJ lub jak będzie sztab w Wa-wie?
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    @QTZ - na windrukarce nie pojedziesz z Atarki - printer musi być zgodny ze starożytnymi językami drukowania pre-windziarskimi.

    Okularki to nie ja, a Mikroprinty są w ciągłej dostępności, jeszcze z roczek nie zabraknie :) Jak się pojawiam na sztabie to biorę zawszę sztuczkę czy dwie.
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    To jak będzie sztab proszę o info na AOL :)
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Ups! Zajmowałem się równocześnie zupełnie innym forum... i nie doczytałem.
    O ile się orientuję, to za pomocą MicroPrintu można drukować na dowolnej starej drukarce 9-igłowej (lub z emulacją 9 igieł) wyposażonej w CENTRONICS i pracującej w standardzie EPSON. Jednak potrzebna jest znajomość kodów sterujących drukarką. Standardowe znaki bezpośrednio, a wszystkie inne (zdefiniowane w generatorze znaków) w trybie graficznym. QMEG v3 ma taką możliwość lub za pomocą programu w załączniku. Opis tego drugiego znajduje się w „Bajtku” nr 5/6 1990.

    Czy to zadziała na nowej drukarce igłowej to trzeba by sprawdzić. Możliwe, że też.

    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime25 Jan 2014 zmieniony
     
    A ja tak sobie gdybam, jeżeli na Linuxa jest do tej drukarki sterownik (a chyba jest) i jeżeli jest open source (?) to można by było podejrzeć jakie kody są do tej drukarki wysyłane i znając jak jest to realizowane przy innych drukarkach na Atari (przy Pantherze są takie pliki) prawdopodobnie udałoby się nią sterować, bo elektrycznie to powinno się wszystko zgadzać. MicroPrint chyba pozwoli dowolne kody wysyłać, trzeba by było tylko uważać na konwersję grafika / tekst. Ta drukarka chyba nie ma wbudowanego fontu - drukuje stronę testową z obrazkiem, więc pewności nie ma, ale raczej nie.

    PS. Dzięki, Bluki.
    • 20: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Jan 2014
     
    Nie jestem pewien w 100% ale czy te stare DeskJety (500, 600, 690...) były windowsowe? Bo coś mi się wydaje że spod czystego DOSa się też drukowało.
    • 21: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime25 Jan 2014
     
    Chyba tak, przeglądałem instrukcję do Last Word-a i tam pisze że na Canonie Bubble Jet da się drukować. Mam też książeczkę polską do Atari Writer Plus i tam piszę że można cobie zdefiniować kody sterujące więc myślę że da się drukować na czymś współczesnym (myślę o Laser Jetach). Mam LJ 8000 to popróbuję jak po niedzieli dojdzie do mnie interface.
    • 22: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    Microprint dotarł, dziękuję. Na razie ze 2-3 dni pociesze się zapakowanym zanim otworze. Oczywiście zdam sprawozdanie z prób druku.
    • 23: CommentAuthormarekp
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    "czy te stare DeskJety (500, 600, 690...) były windowsowe? Bo coś mi się wydaje że spod czystego DOSa się też drukowało."
    Nie były łindołsowe. Co więcej mam jeszcze gdzieś taką z kadridżem z dodatkowymi czcionkami. Drukarka przyjmuje po prostu znaki które drukuje*, jak program sterujący z komputera dogada się z drukarką to może sobie wybierać czcionkę, jak nie to czcionkę ustawia się bezpośrednio na drukarce. Nowsze, stare drukarki laserowe HP miały emulację EPSONA więc też dawały radę drukować w ten sposób.
    * - Piszę z głębokiej pamięci z czasów kiedy tym się zajmowałem, ale ZTCP jak w MS DOSie (czystym bez sterowników etc.) wpiszesz tekst.txt >LPT1 albo dir >lpt1 i drukarka to wydrukuje to powinna wydrukować z wszystkiego :-)
    • 24: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    To ja dowalę z innej paki. Miałem 24 igłową Seikoshe i drukowałem bez żadnego interfejsu grafikę GR8 przez porty dżoja. Schemat jest w Tajemnicach Atari i w instrukcji do Panther-a. Trzeba dwa kable do dżoja i sterownik JOYSTAR.COM podstawiający handler P:. Procedurę druku grafiki trzeba sobie zrobić samemu odwracając orientację bitową obrazu Atari. MICROPRINT w tym aspekcie to zbytek, ale fajnie go mieć :-)
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime29 Jan 2014 zmieniony
     
    To co znalazłem (na dole strony) niewiele mi mówi... ta moja 720c nie ma jakiegoś interpretera i dlatego nie drukuje spod DOS-a, tylko z okienka DOS w Win-ie. Starsze miały...
    (Szukałem "model" dos / linux / alternative [alternate] drivers)
    • 26: CommentAuthorpyta
    • CommentTime29 Jan 2014 zmieniony
     
    marekp
    Stare DeskJety działają bez problemu z Microprintem, drukują tylko tekst domyślną czcionką wbudowaną w drukarkę (bardzo mały rozmiar czcionki), tak samo działają niektóre stare Lexmarki, ogólnie nie ma z tym większego problemu, aby wydrukować tekst, z grafiką to nie wiem, bo nie sprawdzałem, ale pewnie też działają, oczywiście na kolorowy wydruk bym nie liczył.
    • 27: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime7 Feb 2014
     
    Witam
    Obiecywałem testy na LAserJetcie, niestety wyszedł problem... w Drukarce jest gniazdo centroniksa jakies inne, takie o polowe mniejsze. Nie zwracałem na to uwagi bo drokarkę mam podpięta do sieci, ale jak chciałem podłączyć MPrinta o nie było odpowiedniego gniazda w drukarce.
    • 28: CommentAuthorBluki
    • CommentTime7 Feb 2014
     
    Na pewno ta drukarka ma Centronics? Może to RS232?
    • 29: CommentAuthorVLX
    • CommentTime7 Feb 2014
     
    HP ma swój standard gniazda centronics, mniejsze, żeby oszczędzić miejsce.
    • 30: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Feb 2014 zmieniony
     
    przejściówki. Ale pewnie w komplecie z drukarką jest przewód do złącza w PC, więc może prościej zrobić przejściówkę podłączaną do tego przewodu?

    Czy tworząc przejściówkę można podłączyć Micro Print do PC i użyć go do transmisji danych?
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Feb 2014
     
    niebardzo, bo MicroPrint ma konkretny program zapisany w mikrokontrolerze, który raczej nie da się przeprogramować.
    • 32: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime8 Feb 2014
     
    Znalazłem w śmieciach przełącznik drukarkowy: 1 komputer na 2 drukarki. Tylko rozebrać go muszę i przeczyścić i nada się.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Feb 2014 zmieniony
     
    Można mimo tego, co @pirx pisze, tylko najwyżej trzeba by trochę zakodować dane, a po stronie PC odkodować. I działało by w jedną stronę.
    • 34: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Feb 2014
     
    Tak jak myślałem. Bo MicroPrint instaluje handler "P:", czyli wyłącznie wyjście i w ten sposób można wysyłać dane (formalnie drukować). Co do kodowania to rozumiem, że chodzi o ominięcie konwersji końca linii i wyciągnięcie danych z "ramki". Ale czy można podłączyć przewody bezpośrednio tak jak jest podłączona drukarka, tylko "w drugą stronę"? I czy istnieje program (jaki) który przechwyci dane odebrane przez lpt? A może udałoby się ominąć handler "P:" i wysłać (może i odebrać) dane w inny sposób?
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Feb 2014
     
    w sumie to mam pomyslik na b. wolna transmisje bez zmiany mikrokontrolera:
    atarka udaje, ze cos drukuje a PC odpowiada różnymi kodami błędów w zaleznośco od tego, co chce wyslac do atarki.

    pewnie byłoby to szybsze, niż przepisywanie z ekranu, ale chyba niewiele [;
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Feb 2014
     
    O, no fakt. Ale rzeczywiście biorąc pod uwagę sio i timingi to by mogło być bajt na sekundę, może 2.
    • 37:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Feb 2014
     
    A jaka jest prędkość wysyłania danych przez MP ? Może by wystarczyło je podzielić na bloki 1kB i dodawać do tego sumy kontrolne ? Taki "symulator [nagrywania do] magnetofonu" ?
    • 38:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    do PC to łatwizna, normalnie drukujesz i jest git, najwyżej cr/lf/155 trzeba obsłużyć po stronie PC.
    problem (czysto akademicki) jest w drugą stronę.
    • 39:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    Przy microprint nie musisz się martwić o cr/lf: ->link<-
    No i jest jednak _kilka_ sygnałów, które można od biedy zmusić do odpowiadania po transmisji.
    • 40: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Feb 2014 zmieniony
     
    Manual
    • 41: CommentAuthordigisoft
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    Pirx, czy oferta sprzedaży Microprint-a za 28,50 zł jest nadal aktualna ?
    • 42:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Feb 2014
     
    tak!
    • 43:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Aug 2015
     
    ponieważ tak z raz na kwartał sprzedawałem forumowiczom sztukę to ogłaszam, że

    kuniec mikroprintów u mnie.

    ostatnie 40+60 sztuk pojechało do Niemiec, będą dostępne przez ABBUC.

    Dziękuję za współpracę.
    • 44: CommentAuthoras...
    • CommentTime21 Aug 2015
     
    qrde a mam tylko z 2-4 szt, od Ciebie :)
    Zawsze lubiłem jak byłeś na sztabie czy zlocie i miałeś ten towar :)
    Człowiek czuł się od razu lepiej …
    • 45:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime21 Aug 2015
     
    Osz.... to na SV2016 nie będzie? Jak to tak? Nie godzi się!!!
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime21 Aug 2015
     
    Dokładnie…! Pecus za taką zniewagę to Pirx musi teraz po browarku jak nic zapewnic… To się nie godzi, wrócę bez microprinta….
    • 47: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Aug 2015
     
    Ale jak to tak? Przecież zadeklarowałem, że kupię co najmniej 1 sztukę... (do 2-ch). Czekam, czekam, a tu zonk... no dzięki za współpracę.
    • 48: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Aug 2015
     
    Qtz my tylko z Pecusiem żartowaliśmy :)