atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Apr 2022
     
    Też oglądam profa Chrisa, podoba mi się jego podejście do świata i rzeczy. Ale co niby miałby mieć wspólnego z Krzysiem Kubeczko (poza imieniem?)
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Apr 2022 zmieniony
     
    Prof Chris jest merytorycznie ok, ale mam problem z tym jego narzekactwem i problemami z akceptacją nieuniknionego hejtu.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Apr 2022
     
    Nigdy czegoś takiego nie słyszałem od Chrisa - narzekania? Nie brzmi jak w jego stylu. Wręcz odwrotnie - potrafi spokojnie i zabawnie opowiadać o mało zabawnych przypadkach.
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Kiedyś w magazynie scenowym "Paczka TNQ" poruszano namiętnie wątek picia "dykty" (denaturatu) przez pewnych ludzi ze Śląska i okolic. Wtedy komuś z drugiego końca PL wydawało się to dość abstrakcyjne, wręcz niedorzeczne... Wyglądało jakby było to celowym tzw. wkręceniem. Teraz jednak jak czytam takiego njusa, to już przychodzą inne myśli:
    ->link<-
    :o :(
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    doobra, prof chris i kubeczko:

    jednak coś się w tej muzgownicy odłożyło, dzwoniło, nie wiadomo, w którym kościele
    o co z tym chodzi, nie wiem, przypadkowa zbieżność jak sądzę.
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    @Dracon, po prostu w swoim środowisku nie miałeś odp. kontaktów... ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    @Kaz, kiedyś był taki odcinek, że "musi to powiedzieć" i powiedział. I mnie zniesmaczył.
    • 8:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Amerykański seryjny morderca Dennis Rader (BTK) pierwsze mordestwo popełnił w 1974 roku, a wpadł dopiero w 2005 roku, między innymi dzięki... dyskietce komputerowej, a właściwie dzięki temu, że uwierzył policji, że to bezpieczny nośnik do przekazywania danych, że go tak nie namierzą:

    ->link<-

    In his letters to police, Rader asked if his writings, if put on a floppy disk, could be traced or not. The police answered his question in a newspaper and posted in the Wichita Eagle saying it would be safe to use the disk. On February 16, 2005, Rader sent a purple 1.44-Megabyte Memorex floppy disk to Fox affiliate KSAS-TV in Wichita.[52][53] Also enclosed were a letter, a gold-colored necklace with a large medallion, and a photocopy of the cover of Rules of Prey, a 1989 novel by John Sandford about a serial killer.[53]

    Police found metadata embedded in a deleted Microsoft Word document that was, unknown to Rader, still stored on the floppy disk.[54] The metadata contained the words "Christ Lutheran Church", and the document was marked as last modified by "Dennis".[55] An Internet search determined that a "Dennis Rader" was president of the church council.[52] When investigators drove by Rader's house, a black Jeep Cherokee—the type of vehicle seen in the Home Depot surveillance footage—was parked outside.[56] This was strong circumstantial evidence against Rader, but they needed more direct evidence to detain him.[57]
    • 10:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Cytat z biografii Putina, "Nowy car" (autor Steven Lee Myers):
    Władimir wstąpił do klubu wędkarskiego i jeździł z Ludmiłą po lasach i parkach Saksonii. Co najmniej dwa razy odwiedzili Czechosłowację – jedno z państw satelickich Związku Radzieckiego – w tym raz z pułkownikiem Matwiejewem i jego żoną Jewgienią. Kupili sprowadzoną z RFN wieżę stereo, a później jedną z wczesnych gier wideo na komputer Atari.
    • 11: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    najnowsza gra na Atari XE/XL z 2210 :)

    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    Jakiś work-in-progres z dość odległą datą premiery bo za 188 lat.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    Przynajmniej realistyczne założenie :D
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    Powiedziałbym, że bardzo optymistyczne, skoro autor zakłada, że za te 188 lat będzie żył ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 May 2022 zmieniony
     
    A800 w bardzo złym filmie ;)
    ->link<-
    jeszcze lepszy widoczek: ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime2 May 2022
     
    • 18: CommentAuthorBanan
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    Polskie programy użytkowe na 8-bitowe Atari (muzyka, edycja tekstów, programowanie)

    ->link<-

    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2022
     
    Niestety - smutna rzecz:

    Radosław Kosarzycki:

    To jest jednak niesamowicie smutne. Projekt SETI@home, w którym każdy mógł dołączyć do poszukiwania cywilizacji pozaziemskich skończył się bardzo nieciekawie. Dzisiaj przypadkiem trafiłem na poniższy post, w którym jeden z administratorów pisze, że ostatnie serwery programu trafią wkrótce na śmietnik, bo nikt nawet nie był zainteresowany wzięciem ich do jakiegokolwiek muzeum. Co więcej, taśmy z danymi obserwacyjnymi z sześciu pierwszych lat realizacji programu także pójdą na śmietnik, bo zespół nie ma już żadnego czytnika tych taśm, ani pieniędzy na to, aby przenieść dane na jakiś inny, współczesny nośnik.

    Szkoda.
    • 20:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime11 May 2022 zmieniony
     
    Szkoda. Nie wiem czy projekt przyniósł jakikolwiek sukces, ale mi na pewno zainicjował wiedzę pt. "W kupie siła"

    P.S.
    a propos poprzedniego posta bo nie opisałem 38 lat temu stworzono Teenage Mutant Ninja Turtles...
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 May 2022
     


    nowy Commodore
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 May 2022
     
    kolejna opowiedziana historia narodzin 6502

    • 23:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 May 2022
     
    Archiwum starych reklam sprzętu komputerowego (lata 1970-1990)


    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 May 2022
     
    Waldek zaszalał :)

    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2022
     
    wzięte z Quory:

    Pytanie:
    "Jeżeli Disney miałby robić bajkę w oparciu o polską kulturę, to jaką historię świat by uznał za fascynującą?"

    Odpowiedź Marcina Badtke:

    "Mam nadzieję, że to nie nastąpi nigdy.

    Świat uznaje za fascynujące to co kultura masowa mu wtłoczy. Disney bierze na tapetę wątki zapożyczone z różnych kultur. Wrzuca to w maszynkę do mielenia, dorzuca przyprawy - obecne trendy, kiedyś marzenia kopciuszkowatych dziewczynek o księciu z bajki i małżeństwie. Teraz 'wyzwolone' i 'idące swoją drogą' 'niezależne' 'buntowniczki'. I przeciska przez sztancę.

    W efekcie powstaje kiełbasa na kształt wyborczej. Estetyczna, łatwostrawna, gładko przelatująca przez kiszki i nie pozostawiająca nieprzyjemnego posmaku w ustach. Szczególnie gdy przegryziona popkornem i popita kokakolą.

    Bajki tworzono ku rozrywce gawiedzi lub pokrzepieniu serc. Nie inaczej jest dziś. Współczesne pozwalają wierzyć, że przed 'buntowniczkami' świetlana przyszłość bo w końcu ktoś dostrzeże ich wartość polegająca na nieakceptowaniu norm czy zwyczajów. Problem polega na tym, że już nie ma się przeciwko czemu buntować aby ją udowodnić. Jak tu być buntownikiem gdy bunt jest akceptowany? Jak być innym gdy inność jest modna i wszyscy są 'inni'?

    Historia zawsze jest taka sama. Zmieniają się tylko postaci. Chcesz zobaczyć tę samą historię z polskobrzmiącymi imionami? Przecież to nie byłoby odwzorowanie polskiej kultury tylko dostosowanie polskiej legendy do światowego stereotypu. Choć nawet nie to. Raczej dostosowanie do stereotypu panującego na rynku do którego kierowany jest produkt.

    Naprawdę wyobrażenie sobie drużyny Mieszka I tańczącej balecik na kształt rozbójników ze Shreka, czy śpiewającej husarii na kształt krasnali ze Śnieżki przyprawia o dreszcze.

    Z pewnością byłoby śmiesznie i słodko. Tylko czy o to chodzi?

    Smok Wawelski, Bazyliszek, Boruta czy Twardowski jako ten zły. Jakich mieli by pomagierów? Pocieszne zwierzęta? Głupkowatych podwładnych? Twardowski pająka?

    Czy Szewczyk Dratewka byłyby wyrzuconym na margines homoseksualistą? Nie potrafiącym odnaleźć się w homofobicznej Polsce. Dopiero zabicie smoka dałoby mu akceptację społeczeństwa. Czy Wanda byłaby lesbijką i dlatego Niemca nie chciała?

    Co Disney zrobiłby z Wołodyjowskiego, Basieńki i Zagłoby?

    Zdecydowanie wolę klimaty Allgero. Kto nie widział Polskich Legend zrobionych przez Allegro to polecam. (...)"
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Jul 2022
     
    Historia narzędzia, użytego do projektowania 3D (także) w NUMENie:
    • 27: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime13 Jul 2022
     
    Jeśli już się pojawiło, to przepraszam, ale to fajny materiał.
    Historia drogi na szczyt i upadku Commodore by Coleslav:

    • 28: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime13 Jul 2022 zmieniony
     
    oto jak dzisiejsza młodzież wspomina Krzysztofa Krawczyka:

    30 mln. wyświetleń w 1 miesiąc.
    ..tylko skąd oni tych jarocinów wzięli?
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Jul 2022 zmieniony
     
    Nie wiem, czy wszyscy już słyszeli (ja do niedawna nie), ale RMT stał się "open-source" i ma swoje repozytorium, zajmuje się nim niezmordowany VINSCool:

    ->link<-
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Jul 2022
     
    Jak działa CRT TV, LCD i OLED. Niby nic nowego jak ktoś zna już teorię, ale tutaj pokazane w zbliżeniu i w slow motion. Można zobaczyć jak rysowane sa poszczególne piksele. Polecam
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Jul 2022
     
    A poniżej jeszcze ciekawostka jak tworzony był obraz w automatach arcade firmy Atari bazujących na grafice wektorowej.
    • 32: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 Jul 2022
     
    • 33: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jul 2022
     
    Nie wiem kim jest ten "zabawny" recenzent, ale dla takich jak on życie wieczne nie stoi otworem :)
    • 34: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime19 Jul 2022 zmieniony
     
    Tak sobie przeglądałem kawałki Lotek Style i trafiłem na to:

    Na obrazku robal z Diuny.
    • 35: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime19 Jul 2022
     
    Odczyt zabytkowych dyskietek 8" z oprogramowaniem do MERA400, stacją dysków na kółkach. :) Przy okazji parę dobrych rad jak przygotować zleżałe dyskietki do odczytu:
    • 36: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Jul 2022
     
    fajny kawałek o <spocznij> c64 <powstań>
  1.  
    a my ciągle w epoce węgla łupanego:
    • 38: CommentAuthorphilipo
    • CommentTime29 Jul 2022 zmieniony
     

    0:00​​​​​​​​​ - Intro & News
    42:40 - Ed Rotberg Interview

    "We're joined by the wonderful Ed Rotberg who was a core member of Atari's coin-op team from 1979 onwards, and worked on classics like Battlezone, S.T.U.N. Runner and Blasteroids."
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    Philipo - thanks, it's a very interesting story!

    By the way, a comparison of a few clones of this game on the Atari XL/XE:

    • 40: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    Małe Atari w "Towarach Modnych":
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    Szkoda, że pan Adam często ślizga się po tematach, na których się nie zna przy czym jest totalnie głuchy na uwagi (w zły sposób głuchy).
    • 42: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    • 43: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    A to jest jakaś wojna?
    • 44:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime30 Jul 2022
     
    Myst na Atari 2600 (proof of concept): ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    @bruno_j: Własnie obejrzałem całą serję o MERA-400.
    Ależ ten gość świetnie opowiada, przyjemnie się go słucha. Kojarzy mi się z Benem Eaterem, który też ma fantastyczne filmy.
    Dzięki za tą ciekawostkę.
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Aug 2022
     
    Jak kogoś ciekawi co obecnie porabia jeden ze znanych członków grupy SLiGHT, czyli RzóG, to zapraszam na podcast "Kompot" o sprzętach od Apple'a:
    ->link<-
    :)
    • 47: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime13 Aug 2022
     
    pebe: cała seria MERA400 oraz człowiek z Polskie Komputery - kawał dobrej roboty i szacun za poświęcenie czasu - bo kasy z tego nie ma. Teraz przydałoby się zabrać za uruchomienie niektórych komputerów z kolekcji Muzeum Techniki w Wwie, ale to chyba już poza zasięgiem normalnych ludzi - nie tylko z powodu ilości pracy, ale także spraw związanych z samą instytucją.
  2.  
    Przerywnik muzyczny.
    Taka wrzutka bez związku z niczym.
    Tak mnie jakoś naszło:
    • 49: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime27 Aug 2022 zmieniony
     
    pewnie nie wszyscy wiedzą, ale powstało kiedyś takie coś
    • 50: CommentAuthormlc
    • CommentTime27 Aug 2022
     
    Mechaniczny (?) Pong

    ->link<-