atarionline.pl Najlepszy Loader/selektor do SIO2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime14 Jan 2013 zmieniony
     
    Witam ponownie.

    Jakiś czas temu posiadałem SIO2SD z loaderem ładującym się automatycznie z SIO2SD bez włożonej karty pamięci po włączeniu Atari i przytrzymaniu Option.

    Loader umożliwiał na ekranie TV przemieszczanie się za pomocą klawiatury Atari po katalogach karty i uruchamianie z tego poziomu wybranego programu/gry.

    Teraz mam oryginalne SIO2SD Lotharka i z informacji od autora wiem, że w najnowszej wersji usunięto loader z pamięci urzadzenia i trzeba go ładować z karty pamięci.

    Mam lekki mętlik gdzie jak i czego najlepiej szukać. W związku z tym proste pytanie, czy moglibyście doradzić i podać jakieś linki do najlepszych waszym zdaniem tego typu loaderów?

    Wersja 2.5 stąd:
    ->link<-

    ...jest bardzo podobna do tego co miałem, tyle że tamta była na zielonym tle i selekcji i uruchamiania można było dokonywać za pomocą joysticka.

    Z góry dziękuję.
    • 2: CommentAuthorprince80
    • CommentTime14 Jan 2013
     
    ->link<-

    tu masz rozne wersje
    • 3: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime14 Jan 2013
     
    Zrobiłem edycję po własnym dochodzeniu i widzę, że podałeś link :)

    Jak wyżej napisałem - wersja 2.5 jest podobna, ale tamta której używałem była na zielonym tle i można było także z poziomu joysticka wybierać i uruchamiać wszystko.
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jan 2013 zmieniony
     
    Jeżeli masz nowe SIO2SD od Lotharka, to zapewne masz najnowszy firmware. Do tego powinieneś używać najnowszej wersji konfiguratora, tj. 3.5. O innych wersjach zapomnij.
    Wypakuj ze ściągniętej paczki plik Sio2SD v35.xex i zmień nazwę na sio2sd.xex. Następnie skopiuj plik do katalogu głównego karty (nie do katalogu ATARI!). Od tego momentu wczytywanie konfiguratora (czyli - jak go nazywasz - loadera) będzie miało miejsce przy włączaniu Atari jeśli trzymasz wciśnięty przycisk Shift w SIO2SD lub gdy Atari jest już włączone - po "dwukliku" Shiftem w SIO2SD i wywołaniu zimnego startu na Atari.


    PS. Nadal uważam, że należy skazać na 3 miesiące klęczenia na grochu winnego za brak jasnego opisu, jak należy wszystko zgrać, żeby działało perfekcyjne i dawało radość użytkownikom. Panowie Twórcy SIO2SD i jego oprogramowania - brak jasnej instrukcji dla początkujących odpycha od tego doskonałego urządzenia. Wiele osób używających SIO2SD nie wie nawet, że jest coś takiego, jak konfigurator... A potem się dziwicie, że ludzie kupują wynalazki kartridżopodobne, tłumacząc to tym, że menu ekranowe jest lepsze niż zabawa przyciskami na SIO2SD. A przecież tu też mamy bardzo dobrą opcję wyboru z menu na ekranie!


    Fajnie byłoby, gdyby na stronie sio2sd były do ściągnięcia obrazy kart SD w kilku popularnych wielkościach (np. 1,2,4 GB) z gotowymi folderami i plikami. Nie musi być gier - każdy dogra je sobie już na własną rękę. To z pewnością ułatwiłoby życie wielu użytkownikom.
    • 5: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    Fajnie Larek, że się odezwałeś, na pewno pamiętasz naszą dyskusję na temat mojego problemu z wersją SIO2SD niebędącą tą z pod ręki Lotharka.

    W sumie tamta wersja była wręcz dla małpy przygotowana, bo konfigurator/loader ładował się po włączeniu Atari z podpiętym urządzeniem i przytrzymaniem Option. Niestety coś mi się popierdaczyło będąc na WAP-NIAKu i konfigurator zaczął ładować się z błędem.

    Przyznam szczerze, że z miłą chęcią do tego nowego, Lotharkowego załadowałbym właśnie taki jak miałem w poprzedniej wersji SIO2SD. Być może była to jakaś modyfikacja wrzucona do ROMu urządzenia, ale trzeba szczerze przyznać, że była o wiele wygodniejsza niż te, z którymi wczoraj wojowałem.

    To musi być jakaś modyfikacja, bo samo menu jest bardzo podobne. Podstawowe różnice, to: Zielone tło, z lewej strony tytułów na karcie alfabetyczna lub numeryczna (już nie pamiętam) kolumna, po kliknięciu której automatycznie wczytywał się wybrany tytuł. Nie trzeba było kursorami wybierać, bo działał joystick przy wyborze. Spacją również ładowało się chyba wybrany plik do stacji, lub przerzucało stronę na następną. Do tego zamiast X, robiło się po prostu Reset.

    Może ktoś kojarzy ten konfigurator? Swoją drogą ten stary SIO2SD wystawię najprawdopodobniej na Allegro. Może jest chętny na to by go uaktualnić nowym softem? Albo odkupić? W zasadzie działa normalnie, bo można załadować konfigurator z karty, a także wybierać pozycje za pomocą przycisków urządzenia. Problem dotyczy tylko ładowania konfiguratora zaszczepionego w pamięci urządzenia.

    Najpierw prosiłbym o sugestie co to za konfigurator mógł być ten na zielonym tle. Tego 3.5 który podałeś nie testowałem. Sprawdzę po powrocie do domu.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jan 2013 zmieniony
     

    Duracel:

    Najpierw prosiłbym o sugestie co to za konfigurator mógł być ten na zielonym tle.

    Tu nie ma co kojarzyć. Stary konfigurator (zielone tło) był przeznaczony do pracy ze starym firmware sio2sd. Zapomnij o nim. Wersja 3.5 jest o niebo lepsza od wszystkich poprzednich razem wziętych. Program ten został (bardzo słusznie) usunięty z pamięci urządzenia i wylądował na karcie SD, bo 1.zwolnił miejsce w pamięci, która została wykorzystana do ciekawszych rzeczy, 2.można teraz zastąpić go bez problemu własnym programem, 3.możemy liczyć na nowsze wersje konfiguratora (i tak się dzieje) bez potrzeby uaktualniania firmware samego urządzenia.

    Używaj wersji 3.5 (inna, a w szczególności 2.x nie będzie prawidłowo działać z nowym firmwarem). Przeczytaj też instrukcję, która jest dołączona do paczki z konfiguratorem. Przekonasz się, że 3.5 ma rewelacyjne możliwości. Wybór pliku do uruchomienia to bajka - kursorem wskazujesz nazwę, wciskasz RETURN i już... Możesz też używać joya.
    • 7: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    W porządku. Wieczorem przetestuję. Dzięki :)

    To jeszcze w kwestii tego starego SIO2SD które mi zostało. Czy problem z ładowaniem wbudowanego konfiguratora można jakoś rozwiązać poprzez załadowanie nowego firmware?

    Wystarczy wrzucić stosowny plik do głównego katalogu karty pamięci i uruchomić przy pomocy stosownej kombinacji przycisków w urządzeniu?
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    Tak. Jeszcze rzuć okiem na kwarc, musisz mieć 14 Mhz z hakiem (a nie 7 z hakiem) Jeśli masz 7.xxx MHz, to musisz go zmienić na 14.xxx MHz (patrz sio2sd.gucio.pl) i zaprogramować atmegę po ISP.
    • 9: CommentAuthorpajero
    • CommentTime15 Jan 2013 zmieniony
     
    @larek - nie dam rady 3 miechy, może tylko 2?
    ...pamiętasz wtopę z lcd...

    Oj tam - a jaki coder pisze instrukcje. ZZZ = zakodować, zapisać, zapomnieć.

    Opis SETUPU: ->link<-
    Uwaga: lotharek se napisy pozmieniał, więc może być inaczej w jego wersji.

    Opis konfiguratora nazwanego w tym wątku "Loaderem" w paczce ZIP.

    No a myślałem, że jak zrobię pikczery to będzie łatwo jak w komiksie...

    W razie czego odsyłam tu: ->link<-
    @larek - a tam masz opis co i jak zgrać, tu ->link<- także.
    • 10: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    Dzięki za cały instruktarz i pomoc.

    Niestety wczoraj nie dałem rady nic sprawdzić (rodzina, dzieci :) więc trzeba będzie szukać wolnego czasu w weekend ten albo następny.
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    @Pajero, ja jestem szczęśliwym użytkownikiem sio2sd z Twoim konfiguratorem i nie wyobrażam sobie zabawy z innym urządzeniem. Wiem, jak to działa i jak się obsługuje. Jednak dla początkujących może to być zagadka. Instrukcja obsługi samego konfiguratora jest obszerna i powinna wystarczyć każdemu, jednak prostego i jasnego opisu jaki konfigurator do jakiej wersji zastosować i jak go zgrać na kartę SD, żeby zadziałał - nie ma. A przynajmniej nie w jednym miejscu - na stronie sio2sd. Trzeba tego szukać na różnych forach, co nie jest dobrym rozwiązaniem.
    Pomysł z gotowymi obrazami kart SD nie jest zły i powinien załatwić część problemów, z którymi borykają się użytkownicy sio2sd.
    • 12: CommentAuthorpajero
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    No wypada więc dodać example na stronkę projektu.
    • 13: CommentAuthorw1k
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    what about new version of sio2sd soft?:)
  1.  
    Wypaśna ta wersja 3.5. Wcześniej bawiłem się jakąś starszą, która nie mieściła mi się na telewizorze. :-)
    • 15: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime17 Jan 2013
     
    Wystawiłem omawianą, poprzednią wersję SIO2SD na Allegro (kwarc ma 14 Mhz). Jeżeli ktoś chętny zapraszam.
    • 16:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime5 Feb 2015
     
    Witam serdecznie Panowie. Jako, że wróciłem do atari - sprawiłem sobie 800xl z sio2sd. Wszystko niby fajnie - sio2sd działa tylko jeśli obsługuje go klawiszami na urządzeniu. Instrukcja jak i obsługa tego urządzenia to jedna wielka męczarnia - próby i błędy co do czego - po paru godzinach katorgi doszedłem. Popieram, że przydałaby się porządna instrukcja biorąc pod uwagę cenę urządzenia. Intuicyjność i wygoda .....

    ALe od czego jest loader? No i tutaj mam z nim problem. Włączam atari z optionem - wyłączam basic, później start (próbowałem też select) wybieram interesujący mnie tytuł i trzymam fire. I co? Na 40 prób załadowały się 2 gry za pomocą loadera - ninja.atr i baty builder. Nie udało się załadować żadnego! xexa. Gry wczytują się chwile i w niektórych same śmieci na ekranie, albo ready wyskakuje, albo licznik loadingu dobiega do zera i nic się nie dzieje. Te same gry obsługiwane z urządzenia i wkładane do d1 działają. W czym może tkwić problem z loaderem? Może ktoś będzie na tyle uprzejmy, że mi pomoże? Szybkość ładowania na 6, topdrive on. Loader wersja niebieska z pełną obsługą joysticka. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Feb 2015 zmieniony
     
    Wybierasz z menu grę do uruchomienia, naciskasz RETURN i przytrzymujesz dłużej (może to być też fire w joyu). Jak wyświetli się pytanie o Start lub Select to wówczas trzymając wciśnięty Option dodatkowo naciskasz Start lub Select albo Reset. Start i Select ładują loader w inne miejsce pamięci, Reset wczytuje grę z wyłączonym turbo. A Option odpowiada za wyłączenie Basica i ten klawisz należy trzymać podczas bootowania komputera.

    Z tego co napisałeś wynika, że Option trzymasz wciśnięty za wcześnie.
    Mając zamontowanego Qmega nie pojawia się pytanie o Start i Select, bo turbo jest obsługiwane z marszu przez system.
    Jak nie masz Qmega i nie chcesz bawić się klawiszami Start i Select to zapisz sobie na karcie pamięci wersję Configuratora bez obsługi turbo (jest dostępna na stronie SIO2SD). Będzie ciut wolniej, ale klasycznie - bez żadnych zbędnych pytań o jakieś klawisze.

    edit:
    Oczywiście najpierw sprawdź, czy wersja Configuratora jest właściwie dobrana do wersji firmware'u. To bardzo istotne!
    • 18:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Dziękuje za odpowiedź. Posiadam wersje loadera 3.5 Pajero Team. Gdzie sprawdzić jaka jest wersja firmwareu? Na ekraniku sio nie wyświetla mi się numer firmwareu - da się to gdzieś jeszcze sprawdzić?

    Może napiszę po kolei:

    1. Włączam atari z OPTIONem.
    2. Pokazuje się ekran SIO2SD TURBO z pytaniem o option i start
    3. Naciskam OPTION + START lub OPTION +SELECT (próbowałem setki razy tak i tak)
    4. Wybieram joyem i fire (przytrzymuje) bądź kursory + return (przytrzymuje) grę w formacie xex np. Nuclear NIck.
    5. Gra zaczyna się ładować - cyferki przy ładowaniu dochodzą do 00, zmieniają się na 999 i na ekranie pojawiają się śmieci, w przypadku innych gier wyskakuje ready, lub po załadowaniu nic się nie dzieje...

    Ten sam pik zamontowany pod D1 i uruchamiany z urządzenia ładuje się elegancko.Próbuje coś zrobić z loaderem i intuicyjnym menu - dupa blada - albo ja jestem debilem jakimś. NA 100 prób kilka atrów weszło, żaden xex. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Stawiam na to, że masz niesprawny klawisz Option i przez to włącza ci się Basic. Reszta objawów (śmieci, napis READY) na to wskazuje. Wejdź do Self Testu, wybierz test klawiatury i ponaciskaj klawisze konsoli.
    • 20: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Jakoś strasznie zamotaliście albo ja nie wiem, że zawsze źle wczytywałem gry. U mnie to jest tak:
    Uruchamiam kompa z wciśniętym OPTION,
    przy wyborze wciskam start,
    wybieram grę, i wciskam FIRE

    Gra wczytuje się i działa.
    • 21:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Sprawdziłem w SELF TEŚCIE i klawisz OPTION działa, jakby ktoś miał jakieś pomysły proszę o odpowiedź. I jeszcze jak można sprawdzić firmware?
    • 22: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    Kurcze jak tylko dotrę do domu to sprawdzę dokładnie jaki mam firmware i jak uruchamiam te gry, bo z pewnością aż takich kombinacji jak tu opisano nie robię :)

    Warto sprawdzić, czy kabel SIO dobrze styka w gnieździe, czy coś nie zaśniedziało. Ja na początku zrobiłem prowizoryczny przewód z tasiemki od hdd i straszne zakłócenia przenosił (na ekranie pojawiały się kropki przy wczytywaniu). Zacząłem stosować przewód od stacji dysków (zrobiłem sobie gniazdo w SIO2SD) i wszystkie problemy zniknęły.
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    Skoro plik wybrany klawiszami sio2sd wczytuje się, to znaczy, że klawisz Option jest raczej sprawny, choć wszystkie objawy wskazują, że przy bootowaniu jednak nie jest wciśnięty i nie odłącza Basica...

    Firmware na sio2sd można sprawdzić robiąc "dwuklik" klawiszem Shift (piszę za pamięci, ale wydaje mi się, że to działa na firmware od 3.0 wzwyż), czyli mamy włączone sio2sd - klikamy 2xShift na sio2sd i pojawia nam się numer wersji (dla Configuratora 3.5 powinna to być wersja 3.1, a w zasadzie 3.1 RC2, ale tego "RC2" już nie sprawdzimy.




    A jak wchodzisz w menu Configuratora? Może to nas naprowadzi na błąd.
    Spróbuj też włączyć sio2sd (czyli w zasadzie Atari) bez karty SD - może wówczas pokaże numer wersji firmware.

    @zijacek, jeśli mamy Qmega (np. w Ultimate), to faktycznie cały proces wygląda prościej - nie pojawiają się żadne pytania o Start i Select - wybieramy grę, naciskamy Return i gra się ładuje. Nawet Option nam nie jest potrzebny, bo Qmeg sam sobie go "wciska".
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Feb 2015
     

    Goonies76:

    . Wybieram joyem i fire (przytrzymuje) bądź kursory + return (przytrzymuje) grę w formacie xex np. Nuclear NIck.
    5. Gra zaczyna się ładować - cyferki przy ładowaniu dochodzą do 00, zmieniają się na 999 i na ekranie pojawiają się śmieci, w przypadku innych gier wyskakuje ready, lub po załadowaniu nic się nie dzieje...


    Sprawdziłem na emulatorze (za chwilę zobaczę jeszcze na Atari z SIO2SD) - opisany przez Ciebie efekt - przekręcenie licznika z 000 na 999 następuje, gdy NIE wciśniemy OPTION przy bootowaniu komputera, czyli potwierdza się raczej wersja z brakiem wciskania Option we właściwym momencie... :/
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    Przeprowadziłem eksperyment i chyba wszystko jest już jasne.

    - włączam Atari z wciśniętym Shift w SIO2SD, aby załadował się Configurator
    - wyświetla się napis: SIO2SD Turbo [Option+] Start or Select
    - wciskam Start lub Select - ładuje się Configurator
    - wybieram grę (Nuclear Nick) i wciskam Return
    - gra się ładuje i dekompresuje - licznik biegnie do 00 i "przekręca" na 999 i jest zwiecha...

    Błąd polega na tym, że nie wciskamy Option PO wybraniu gry i bootowaniu komputera!

    Cały proces powinien wyglądać tak:

    - włączamy komputer z wciśniętym Shift w SIO2SD, żeby załadować Configurator
    - po wyświetleniu napisu: "SIO2SD Turbo [Option+] Start or Select" ładujemy Configurator naciskając Start lub Select (Option w tym momencie nie ma znaczenia, gdyż włączenie lub wyłączenie Basica odnosi się TYLKO do ładowanego właśnie programu Configuratora!)
    - wybieramy grę (Nuclear Nick) i naciskamy dłużej Return JEDNOCZEŚNIE wciskając OPTION, który wyłączy Basic! Dopiero w tym momencie bootuje się komputer, aby wczytać grę i to w tym momencie musimy wyłączyć Basic!
    - gra się ładuje, dekompresuje i... uruchamia :)



    Ładowanie gry bezpośrednio wybranej przyciskami na SIO2SD było ok, bo klawisz Option był wciskany przy wczytywaniu już właściwej gry. Przy próbie uruchomienia gry z Configuratora wciskałeś Option przy ładowaniu Configuratora, a nie wciskałeś go przy ładowaniu gry. Ot, taka mała różnica ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Larek masz u mnie BROWARA albo SKRZYNKĘ! Dzięki bardzo! Czyli wystarczy przy wybraniu i odpalaniu gry loaderem trzymać option i fire na joyu i gitara! Sprawdzone.

    Jeszcze jedno pytanko - czy u Was także praca sio2sd zakłóca obraz na TV? Ja mam podpięte przez antenówkę do tego samego TV, do którego miałem atari 30 lat temu czyli Sony Trinitron 14 - rozumiem, że to normalne, że pracia sio2sd zakłóca obraz przez kabel antenowy?

    Dziękuje jeszcze raz!
    • 27: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    Pisałem wyżej, że miałem zakłócenia podczas wczytywania z powodu zastosowania prowizorycznego kabla łączącego SIO2SD z ATARI. Problem zniknął, gdy zastosowałem porządny kabel SIO od stacji dyskietek. Dodam, że ja do podłączenia TV używam kabla Video z gniazda DIN, no i druga rzecz, że może Ty masz SIO2SC w obudowie kompa.

    A wracając do wczytywania to soft mam 3.1 a konfigurator 3.5 i robię tak:
    Uruchamiam kompa z wciśniętym OPTION.
    Przy wyborze wciskam START.
    Odpala się konfigurator, wybieram grę i wciskam FIRE.

    I tyle.
    • 28:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    @zijacek, tak z ciekawości wczytaj w ten sposób ten plik: ->link<-

    Atari standardowe, czy ma jakieś rozszerzenia?
    • 29: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime6 Feb 2015 zmieniony
     
    No dobra, ten "Nuclear Nick" rzeczywiście wczytuje mi się dopiero jak przy wciśnięciu FIRE przytrzymam OPTION :) Człowiek uczy się całe życie, a ja widocznie miałem farta i wybierałem gry, które działały i bez tego.

    PS. Moje wszystkie Atari to dziewice, żadnych przeróbek :)
    • 30:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime8 Apr 2015 zmieniony
     
    Mam problem ze swoim sio2sd.

    Jeszcze dziś rano spokojnie sobie na Atari śmigałem w różne gry, teraz próbuję załączyć - i cały czas wyskakuje komunikat CARD INIT ERROR.
    O co chodzi? Jedyne co zmieniłem na karcie to to że sobie gry posegregowałem do katalogów (A,B,C etc)

    Spróbuję ją jeszcze raz sformatować.

    Jakieś pomysły?

    EDIT:

    Po formacie, karta załapała, na moment, grę wczytała źle, reset i dalej komunikat CARD INIT ERROR...
    • 31:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Apr 2015
     
    Zasilacz?
    • 32:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime9 Apr 2015
     
    Zasilacz mam od PC.

    Zmieniłem kartę na inną. Działa.
    Ale nie wiem jak ale wcześniej miałem loader, który po wciśnięciu START or SELECT wgrywał zamontowany obraz z przycisków na Sio2SD.
    Teraz po wciśnięciu START mam menu i wybór z poziomu kompa.

    Który z którym pomieszałem?
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Apr 2015 zmieniony
     
    To znaczy (card init error), że karta ma 100 lat i pojemność 16MB. Też tak miałem. Przy stosowaniu dzisiejszych kart nie ma problemu.

    Loader zawsze wgraj najnowszy, może miałeś starszy. Problemy są jak się pomiesza wersje. Najlepiej (tzn bez problemów) działa najnowszy firmware + najnowszy loader.

    <kryptoreklama on>
    A nie lepiej mieć zasilacz taki:

    <kryptoreklama off>
    • 34:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime10 Apr 2015 zmieniony
     
    Nie będę zakładał nowego tematu, mam pytanie odnośnie Sio2SD.

    Dlaczego niektóre gry mi się nie ładują? Znaczy się, ładują, ale na koniec wyskakują jakieś krzaki i lipa.
    Pierwsze z brzegu Kolony ... jakąkolwiek wersję bym nie uruchomił (zassaną z TEJ strony) nie uruchamia się.
    Pod emulatorem na PC - działają wszystkie.

    Mam Atari 65XE, wybieram te wersje gier co mają mniej niż 60kB (nie wiem czy to ma znaczenie, przecież takie np. A.D.2044 działało na Atari 65 XE). Mam wersję 3.5 loadera ...

    Z każdą grą są problemy ze znalezieniem ODPOWIEDNIEJ wersji spośród kilku. Też tak macie? Czy coś mam popieprzone w ustawieniach?

    EDIT!

    Tak to jest jak che się coś na JUŻ, zamiast prześwietlić TEN temat. Rozwiązanie jest banalne. Również dziękuję :) za rozwiązanie mojego problemu.

    "Cały proces powinien wyglądać tak:

    - włączamy komputer z wciśniętym Shift w SIO2SD, żeby załadować Configurator
    - po wyświetleniu napisu: "SIO2SD Turbo [Option+] Start or Select" ładujemy Configurator naciskając Start lub Select (Option w tym momencie nie ma znaczenia, gdyż włączenie lub wyłączenie Basica odnosi się TYLKO do ładowanego właśnie programu Configuratora!)
    - wybieramy grę (Nuclear Nick) i naciskamy dłużej Return JEDNOCZEŚNIE wciskając OPTION, który wyłączy Basic! Dopiero w tym momencie bootuje się komputer, aby wczytać grę i to w tym momencie musimy wyłączyć Basic!
    - gra się ładuje, dekompresuje i... uruchamia :)"
    • 35:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Apr 2015
     
    Klawisz Option?
    • 36:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime10 Apr 2015 zmieniony
     
    ... aha ...

    EDIT.

    Czyli tak czy siak , powiniem się pokazać jakiś konkretny tutorial online dla początkujących z tym urządzeniem.
    Będzie nas przybywać!
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Apr 2015 zmieniony
     
    Trzeba było od tego zacząć:)

    ->link<-
    • 38: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Jun 2016 zmieniony
     
    Jako że na PH nabyłem od Lotharka SIO2SD to teraz czytam, czytam i testuję...

    Ten "konfigurator konfiguratorów" (o którym mowa w podlinkowanym wątku) uruchamia się, jak zgodnie z instrukcją, w głównym katalogu karty SD umieścimy pod nazwą SIO2SD.XEX plik Sio2SDBootLoaderCfgTools.atr i wywołamy konfigurator (BASIC musi być wyłączony, o czym poniżej). Ten plik atr zawiera boot selector z trzema wersjami konfiguratora do wyboru, co może być przydatne jak używamy karty SD z kilkoma egzemplarzami SIO2SD z różnym firmware. Do tego atr-a możemy też dograć inne, często używane programy.

    Aby wczytać tak przygotowanego atr-a włączamy Atari przytrzymując Shift w SIO2SD (tylko nowszy firmware), a ponieważ ten atr wymaga wyłączonego BASIC-a (sprawdzone również na emulatorze), więc włączając Atari trzeba trzymać i Shift w SIO2SD i OPTION w Atari, ew. można trzymać tylko Shift w SIO2SD, a następnie po wyświetleniu "SIO2SD TURBO [OPTION+] START or SELECT" przytrzymując OPTION nacisnąć RESET (standardowa prędkość wczytywania, ale z wyłączonym BASIC-iem).

    Jeżeli BASIC nie zostanie wyłączony to po naciśnięciu START lub SELECT, słychać krótki odgłos wczytywania i nic, czasami wczytuje się dłużej, tak jakby całość, klawisze działają, ale na ekranie jest tylko kursor.

    Jeżeli nie potrzebujemy boot menu możemy zastąpić atr-a bezpośrednio konfiguratorem dla naszej wersji SIO2SD, czyli dla obecnie najnowszej wersji plikiem "Sio2SD v35.xex" ze zmienioną nazwą na "SIO2SD.XEX", dodajemy też plik Sio2SD_CFG_PJ.HLP do katalogu ATARI (w konfiguratorze naciśnięcie HELP wyświetli jego zawartość). Przy wciśniętym Shift na SIO2SD i włączeniu Atari (przytrzymanie OPTION - wyłączenie BASIC-a - raczej nie ma dla konfiguratora znaczenia) pojawia się ten sam komunikat dot. turbo jak wyżej, dowolny wybór powoduje wczytanie konfiguratora (szybciej lub wolniej [RESET]). I tu wybieramy program do uruchomienia i jeżeli trzeba wyłączyć BASIC (prawie zawsze) trzymając OPTION naciskamy i przytrzymujemy RETURN, niestety nie mamy opcji wyboru TURBO, a program wczytuje się ze standardową prędkością.

    Problem z klawiszami konsoli polega na tym, że komunikat dotyczący ustawień turbo jest niejasny i pojawia się w nieodpowiednim momencie. Wymieniony tam klawisz OPTION służy do wyboru adresu turbo, podobnie jak klawisze START i SELECT.

    Sprawdziłem jak to jest z plikami ładowanymi bez konfiguratora. Ustawiam plik jaki chcę wczytać (dowolną metodą) i wyłączam Atari, następnie jeżeli chcę korzystać z SIO2SD TURBO z wyłączonym BASIC-iem to muszę włączyć Atari z wciśniętym OPTION (odcinam BASIC), następnie aby wybrać adres pod którym ma się znaleźć loader wciskam START, SELECT, lub OPTION + START lub OPTION + SELECT (nie ma to nic wspólnego z wyłączaniem BASIC-a, ale...).
    Zauważyłem też, że naciśnięcie RESET bez OPTION włącza BASIC, a nie tylko ustawia standardową prędkość. Więc jeżeli chcemy wczytać coś ze standardową prędkością bez BASIC-a, to musimy nacisnąć RESET przytrzymując OPTION.

    Podobnie to działa, gdy w BASIC-u wpiszemy B. (BYE) i RETURN (przejście do SELF TEST-u), aby wyłączyć BASIC należy w SELF TEST-cie przytrzymując OPTION nacisnąć RESET, wtedy pojawi się wybór adresu turbo, z wyłączonym BASIC-iem. Czyli gdy chcemy użyć standardowej prędkości bez BASIC-a trzeba nacisnąć RESET przytrzymując OPTION.

    Edit: po dodatkowym teście poprawiłem i uzupełniłem.
    • 39:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Jun 2016
     
    Skomplikowane...

    Moim zdaniem o wyłączeniu Basica decydujemy w chwili uruchomienia ładowania pliku po jego wyborze w menu konfiguratora, tj. podczas wciskania klawisza "X", "Return" lub "Fire" w dżojstiku (bo tymi trzema sposobami możemy wywołać odczyt gry, czyli bootowanie kompa). I to wówczas musimy trzymać wciśnięty Option lub nie. Później to już nie ma znaczenia.

    Jeśli ktoś ma Ultimate to polecam włączyć Q-Meg'a. Wtedy zapomnimy o Option i pytaniach zadawanych przez loader.
    • 40: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Jun 2016 zmieniony
     
    Już wiem jak to jest z TURBO - dlaczego raz jest, a raz nie :)

    Gdzieś – czy to w pamięci ATARI, czy w pamięci SIO2SD (raczej tu) musi być zapisywana flaga, która determinuje czy TURBO jest włączone, czy nie. I tak: przy każdym kolejnym boot TURBO jest włączane / wyłączane – czyli co drugi raz jest TURBO. Co daje nam możliwość wyłączenia / włączania TURBO poprzez RESET. Przy uruchomieniu jest TURBO, a po naciśnięciu RESET go nie ma (następuje boot, czyli jeżeli jest to wymagane trzeba trzymać OPTION).

    Więc gdy włączając Atari z Shift w SIO2SD pojawia się pytanie o TURBO i gdy wciśniemy START lub SELECT, wtedy następny boot będzie bez TURBO – czyli konfigurator wczyta się z TURBO, ale uruchomi program/grę bez TURBO.

    Natomiast, gdy po włączeniu Atari z Shift w SIO2SD zamiast START lub SELECT wciśniemy RESET zmienimy flagę, konfigurator wczyta się bez TURBO, za to uruchamiany z poziomu konfiguratora program/gra uruchomi się z pytaniem o TURBO.

    Gdyby konfigurator potrafił ustawić tę flagę to mógłby uruchamiać program według opcji w nim ustawianej.

    Póki co, gdy przy uruchamianiu trzymamy Shift w SIO2SD, lepiej następnie nacisnąć RESET (ew. w przypadku użycia pliku atr jako konfiguratora OPTION+RESET), wtedy trochę wolniej wczytany konfigurator da nam możliwość uruchomienia programu/gry z TURBO.

    Testowałem na grze "Wyspa", która z TURBO START lub SELECT wczytuje się tylko do obrazka, a z innym ustawieniem wcale (poprawnie jest tylko w standardowej prędkości), wyświetla też komunikat o klawiszu OPTION i można ją resetować do woli.

    @Larek, jest też czwarty sposób - podmontować plik i wyłączyć, a po chwili włączyć Atari trzymając OPTION ;) - wtedy będziemy mieli możliwość ustawienia TURBO, a konfigurator możemy wczytywać dowolnie. A jak opisałem powyżej - później i wcześniej też ma znaczenie :) Dodam, że mam nieprzerobione Atari (i myślę, że większość takie ma). Ale oczywiście informacje o rozszerzeniach bardzo cenne :)

    Tu ->link<- obecna wersja konfiguratora poprawiona, tak aby mogła działać również z Atari 800 (nie tylko XL/XE). TURBO z nie XL/XE nie działa (prawdopodobnie podobny błąd w firmware).