atarionline.pl Rapidus Accelerator dla Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoras...
    • CommentTime21 Jan 2014
     
    Bosze jaki tutaj jest spokój!!
    Aż dziw bierze że tutaj nic się nie dzieje:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Jan 2014
     
    No luz, taki luz...
    Rano dopiero na 6 do pracy...
    Luz, taki luz...
    • 3:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime21 Jan 2014
     
    As. Nie wywołuj wilka z lasu...
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Lub przynajmniej po prostu Sikora ;)- hahahhhh
    • 5:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime22 Jan 2014 zmieniony
     
    czas pokaże. rozszerzenia albo się przyjmują albo i nie :)
    powodują natomiast niebezpeiczne rozłamy - na ppa je widać aż nadto i to odstraszam na maxa do powrotu do Ami. Ale trzeba mieć nadzieję, że z Atari tak nie będzie :)

    VBXE mogło by mieć deko "większy udział w rynku" gdyby ktoś pokusił o napisanie bardzo prostej rzeczy - tutoriali z przykładami. Dokumentacja jest tak "sucha" jak (tutaj chciałem napisać coś zboczonego) ....
    Podchodziłem do niej ze 4 razy i zawsze skutecznie doprowadzała mnie do odlotu - to znaczy budziłem się po kilku godzinach. Ale to może kwestia lenistwa i ogólnego "poprzewracania w głowie" ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime22 Jan 2014 zmieniony
     
    Nie no, najlepsze małe atari to będzie atari z U1Mb, VBXE i Rapidusem i wbudowanymi SIO2SD i SIO2USB. Będzie tak dobre i wypaśne jak Sam Coupe. A nazwałbym je AtariMIGA 1500XS.
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Z jakim sio2... W takim potworze obowiązkowy jest ide+ bądź sid-e :) A najlepiej oba :)
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Jan 2014 zmieniony
     
    VBXE z toną grafiki i magnetofonem :)

    Edit: Ile by się ładowało 512k grafiki + 60k programu w 600baud...? 130 minut? W międzyczasie można by obejrzeć ciekawy film (albo dwa w przypadku BOOT ERROR).
    • 9: CommentAuthorbrx
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    @as...

    Przeczytałem, a raczej spróbowałem przeczytać... I do licha, poczułem się jakbym miał deja vu, bo jakbym to już gdzieś dawno widział - i nie skończyło się to dobrze. Wolałbym więc spokój.

    I także do kroćset mogę tylko nawiązać do sytuacji Amigi (gdzie wielu miało wizję rozwoju, ale każdy inną), bo w tę stronę jakby chyba to powoli zdąża: nie ma gier, nie dem, nie ma klimatu, za to mnóstwo kłótni, dzikich awantur, brednioseriali, podziałów, banów, obrażonych na siebie śmiertelnie ludzi i tak dalej. Ale oby naprawdę nie...
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Myślę, że do rozłamu nie dojdzie ze względu na naturę ewolucji. Z Amigą problem był jeden - nowo powstająca architektura nijak się miała do starej. I zostali sobie miłośnicy retro na środku placu opuszczonego przez amiga-warriors, którzy pogalopowali naprzód - problem polega na tym, że każdy w innym kierunku. AmigaOne, MorphOS etc... Jedno sobie, drugie sobie, a żadne nie nawiązuje do poprzedniego. Rapidus to inna bajka, nie tworzymy nowych platform, usprawniamy starą, także nie sądzę aby powstał jakiś rozłam. Tym bardziej, że oczekuję wysypu nowych produkcji wykorzystujących Rapidusa na skalę przynajmniej taką jak w przypadku VBXE :)))
    • 11: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    @brx: chyba obserwujemy inną rzeczywistość bo w ubiegłym roku na jednym tylko (fakt że największym atarowskim) party zaprezentowano sto kilkadziesiąt prac - dem, gier, muzyczek, grafik tak że pouet na parę tygodni został zdominowany przez Atari :) A rzeczowa dyskusja to nie kłótnia - zwróć uwagę, że nikt nikomu nie wymyśla, dyskusja jest rzeczowa (chociaż nie zawsze kompetentna ;) ) i na temat.
    • 12:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Wieczór, Brix napisał, że my "idziemy w tą stronę" - to wcale nie znaczy, że tak jest... a rozumiem posucha o której mówił, dotyczyła AMIsceny po podziałach - dlatego też Pouet zdominowany przez Atari :D
    • 13: CommentAuthorseban
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Ja czekam z niecierpliwością na Rapidusa :) Fajnie będzie uruchomić stare narzędzia z większą prędkością :) I dla mnie nadal to będzie Atari :) już nie raz mówiłem że do swojego Atari w dawnych czasach dołożyłem Qmeg, 256KB RAM, Freezera, Stereo, parę innych wynalazków. Gdyby nie te udogodnienia pewnie część produkcji Slight zapewne by nie powstała, albo powstawała by bardzo wolno. A przypomnę że każdą produkcję Slight mimo użytych udogodnień daje się uruchomić na Atari z 64KB RAM.

    Teraz rozwój elektroniki spowodował że pojawiły się o wiele większe możliwości. W dodatku z tego co słyszałem i z tego co mogę się domyślać Rapidus będzie naprawdę wyjątkowy ze względu na zastosowane rozwiązania sprzętowe i software który będzie wraz z nim dostępny. W szczególności cieszy mnie fakt iż Rapidus jest projektowany w taki sposób aby pojawiał się w systemie jako NEW-DEVICE a w dodatku będzie możliwość zachowania 100% zgodności z istniejącym oprogramowaniem (6502C zostaje w środku Atari i można z niego korzystać).

    Nie bardzo rozumiem ludzi którzy krzyczą że to już nie Atari i starają się ze wszelką cenę torpedować takie projekty swoim gadaniem. Nie bardzo rozumiem ich problem. Powiem brzydko... nie podoba się!?! to nie używajcie, trzymajcie się od tego z daleka, ale przestańcie narzekać i zniechęcać innych ludzi do nowych projektów. Ortodoksyjny wyznawca Atari może zawsze zamknąć się ze swoim "stockowym" modelem Atari w szopie na uboczu i uruchamiać software z przed lat... w imię czego mamy rezygnować z nowych rozwiązań, rozwijających możliwości naszych maszyn.
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Seban, dobrze prawisz!!!
    Ja też czekam z utęsknieniem na Rapidus-a, a ponadto Vbxe daje piękny krystaliczny obraz z Atari w RGB...
    • 15:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime22 Jan 2014 zmieniony
     
    zdziwiłem się na SV jak widziałem niektóre prace przepuszczone przez VBXE, a wcześniej na "zwykłym" sprzęcie. Duża różnica na plus.

    Co do rozszerzeń jedna sprawa jest w dzisiejszych czasach, moim zdaniem, kluczowa do popularyzacji - wsparcie na emu.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    .. istotna sprawa, aczkolwiek w przypadku tego rozszerzenia nie wiem, czy będzie tak "łatwo" jak z vbxe ;)
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    A co jest z nim trudnego???
    Włączam Atari, wybieram R, jak rapidus (i vbxe z odpwiednim rdzeniem które mi zrobisz) i jazda :)
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Wow - odpaliłem Amaurote+ :)- teraz, to działa nawet za szybko. Gra idealnie działa na Rapidusie, tylko z 10 razy szybciej :D Wrażenie robi płynność animacji.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Odpal zwykłe amaurote, przy natłoku pszczółek będziesz miał prędkość iddealną.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    jeśli zwykłe jest wolniejsze, to będzie idealne do turbo ;)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    hehh - 62khz sample 4 bit na pokeya czytane real time z hdd. Daje to radę, nawet covox jest tu zbędny ;)
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Pin Ty diable! Kusisz!
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    nie kuszę, tylko podaję suchary z platfusa testowego. Tak przypadkiem właśnie wyjszło, bo nawet nie wiedziałem, że d2d pod Sparte wyrobi takie prędkości po filesysteme dosa ;)
    • 24: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Czekam i czekam na ct63 dla xe :)
    I w końcu się doczekam, jeszcze tylko z vbxe pusczę obraz i będzie dobrze :)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Z VBXE to jeszcze YUV Converter i każdy projektor twój ;) RGB do S_video, pricjoza Panie ;)
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Jan 2014
     
    Rapidus, HDD, Covox = spokojnie 44100hz 8 bit z twardysku. Brzmi to co najmniej zadziwiająco ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2014 zmieniony
     
    Lotharek umieścił na swojej stronie na Facebooku następujące zdjęcie:



    Ta chwila już coraz bliżej! :)
    • 28: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Dec 2014
     
    Będzie będzie zabawa...
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 May 2020
     
    A podczas zlotu PSA udało mi się przyłapać Pasia ze zdjęciem w tle, które prezentuje wyniki w SysInfo z Rapidusa. Z tym, że prędkość nie wynosi 20MHz, do której już przywykliśmy, ale... sami zobaczcie:
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime12 May 2020
     
    może nawet być 100MHz.. na niewiele to się zda przy hamulcach typu Antic..
    No chyba, że pasiu myśli np. o jakimś emulatorze np. Atari ST :)
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 May 2020
     
    Vbxe wpięte wprost do slotu rozszerzeń w Rapidusie ;)
    • 32:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 May 2020
     
    ładna prędkość.
    Rapidus ma własną szybką pamięć prawda?
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 May 2020
     
    Pin-ek właśnie kończył grafikę w Trzmielu, a Kaz się nabrał :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 May 2020 zmieniony
     
    Pasiu mówił, że w praktyce nie ma aż takiego przyrostu prędkości, jaki by wynikał z prostej arytmetyki, że to dwa razy więcej. Namawiałem Pasia, żeby opowiedział o tym na najbliższym KWAS-ie, może zajrzy i odpowie na nurtujące pytania :)
    • 35: CommentAuthorRocky
    • CommentTime12 May 2020 zmieniony
     
    pin: gdyby tak było, to byśmy mieli pełna analogię do kart w amigach, gdzie dodatkowa grafikę właśnie wpina się do karty turbo, a nie do magistrali komputera..
    Niestety oznaczałoby to, że bez użycia dopałki nie skorzystałbyś z takiej grafiki..
    Generalnie VBXE jest lepiej przemyślane niż karty grafiki w Amigach, bardziej integruje się a architekturą..

    Chyba, że pojawi się jakiś dodatkowy mostek pomiędzy VBXE, a Rapidusem, wtedy naprawdę wszystko przyspieszy.


    kaz: z oczywistych względów, choć same czyste obliczenia jak najbardziej
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 May 2020
     
    @Rocky: karty graficzne w amiagch z reguly nie wtyka sie do karty turbo.
    • 37:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 May 2020
     
    Czasami tak. :) Podpowiedź: BVision PPC.
    • 38:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 May 2020
     
    na Atari - SuperVidel wetknięty bezpośrednio w dopałkę CT60
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2020
     
    @Voy: jak policzysz ile jest kart do podlaczenia do karty turbo to taka sytuacja jest raczej wyjatkowa a nie regula.
    • 40: CommentAuthorRocky
    • CommentTime13 May 2020
     
    ok, biorąc po uwagę, że do amigi można dodać sloty zorro, PCI i karty Voodoo wstawić..
    Pytanie, czy one będą w przestrzeni adresowej chipsetu, czy tylko CPU..

    W przypadku małego Atari, VBXE wpięte jest do "chipsetu"
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2020
     
    jestes pewny? zadne funkcje rdzenia FX VBXE nie sa "wpiete do chipsetu", rejestry VBXE sa dostepne przez strone D6 lub D7 a nie D0 i D4.
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime13 May 2020
     
    A skąd VBXE bierze Twoim zdaniem dane dla obrazu?
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2020
     
    w pierwszm zdaniu instrukcji do FX jest napisane skad.

    jakiej natury to jest integracja z czipsetem niech dodatkowo posluzy przyklad: VBXE nie jest w stanie niczego zapisac do rejestrow czipsetu atari... dziekuje.

    VBXE to genialne urzadzenie ale nie opowiadajm sobie tu bajek.
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime13 May 2020
     
    Nie bardzo wiem, które zdanie masz na myśli. Może mógłbyś podać konkretny cytat?
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 May 2020 zmieniony
     

    mono:

    Nie bardzo wiem, które zdanie masz na myśli

    xxl:

    w pierwszm zdaniu instrukcji do FX jest napisane skad.

    @mono mam nadzieję, że pomogłem? ;)
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2020
     
    upss... nie w pierwszm tylko w drugim zdaniu :-)
    • 47:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2020
     
    ... dajcie spokój z tym Rapidusem ;)to wszystko mocne ingerencje w bebechy które robią z małego Atari nie wiadomo co ... choć chodzą głosy że Atarynka wyposażona w Rapidusa jest bardziej Atarynką niż egzemplarz z VBXE,choć sam akceptuje jedynie Stereo które dostępne od dawien dawna i mnóstwo produkcji je wykorzystuje,no i dodatkowa pamięć która w dzisiejszych czasach nie jest droga,nie wpływa na architekturę komputera,a pozwala Atarynce rozprostować skrzydła.

    Choć na pewno kiedyś złożę sobie Atarynkę z VBXE i Rapidusem wraz z nowym Pokeyem... ale zastanawiam się po co .... ?
    Bo szczerze wolę produkcje na stocka,a co lepsze i tak są na cartridge tylko z dostępnością czasem problem,sam pamięć rozszerzyłem z uwagi na moje zamiłowanie do animacji i eksperymentów z nią związanych.
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 May 2020
     
    .. A ja sobie gram w Rescue on Fractalus na 50fps...., he, he ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2020
     
    ... ta,tyle że przez brak optymalizacji może powodować uboczne działania jak na przykład przyspieszony czas który może stanowić poważny problem,tak samo jak z wystrzałami wrogich statków,a nawet to że może nie wystarczyć czasu na reakcje przed obcym podszywającym się pod pilota ;).

    Ja Rapidusa rozważałem do niektórych demek,ale szczerze wolę oglądać jak chłopaki sobie radzą i co wyciskają ze Stocka,a z roku na rok wyciskają więcej.
    • 50: CommentAuthorpasiu
    • CommentTime15 May 2020
     
    Trochę informacji. W Rapidusie zaimplementowałem softcore 65816, by udało się przekroczyć granicę 20MHz. Oryginalny procesor od WDC nie jest w stanie działać na wyższej częstotliwości. Te prawie 40MHz wskazane przez SysInfo jest trochę zawyżone, bo CPU wykonuje operacje na szybkiej pamięci ram z faktyczną prędkością poniżej 30MHz (ograniczenie architektury Rapidusa). Procesor nadgania jednak operacjami wewnętrznymi, bo te wykonywane są już z częstotliwością 80MHz.

    Wielkiego przyrostu mocy aż tak nie widać, bo wąskim gardłem jest wciąż magistrala Atari.