atarionline.pl Atari 8-bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Nurtuje mnie taka kwestia, choć pewnie to banał.
    Otóż posiadam Atari 130 xe i chciałbym zapytać czy np. gry wydane na ten komputer uruchomiłby się na wcześniejszych modelach jak np. Atari 400 (1979), Atari 800 (1979) czy Atari 1200 XL(1982) ?? Chodzi mi mniej więcej o to czy jeśli jakaś pozycja została wydana na któryś z 8-bitowych komputerów z rodziny Atari to uruchomi się ją na każdym z nich ?
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Dec 2013 zmieniony
     
    Te oznaczone OS-B z atari.fandal.cz nie uruchomisz na 130, cała reszta zadziała. Jeśli jakaś gra zajmuje więcej niż dostępna pamięc to nie uruchomisz. Starsze modele miały mniej pamięci.
    • 3: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Atari.fandal.cz ?? Szczerze mówiąc nie kojarzę. To są jakieś fanowskie produkcje ?
    Dużo było takich gier, które miały więcej pamięci ?
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Atari 400/800 nie maja pamieci "pod" ROM tak jak seria XL/XE wiec wiekszosc gier nie uruchomi sie na tych modelach niezaleznie od wersji OS. Sa dostepne rozszerzenia, ktore eliminuja ta niedogodnosc. Kolejna sprawa to rozszerzenie pamieci w Atari 130xe - jest kilka gier ktore to wykorzystuja, inne modele atari tez mozna zmodyfikowac i dodac ten typ pamieci. Jest tez kilka gier ktore wykorzystuja wiecej niz dodatkowe 64K w atari 130 - to sa "fanowskie" produkcje. musisz miec zmodyfikowane atari aby uruchomic takie gry. oczywiscie sa tez gry ktore uzywaja np. 256KB pamieci ale uruchamiaja sie na standardowym atari np. 800XL - gry umieszczane na kardrydzu (kardrydz to tez rodzaj rozszerzenia pamieci - troszke inaczej obslugiwany). To sa ogolnie roznice w ilosci i rodzajach pamieci.
    sa tez innego rodzaju roznice - starsze modele 800 i 400 nie maja GTIA - jest kilka gier ktore uzywaja tych trybow. roznic jest wiecej ale te sa najbardziej istotne.
    • 5: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Dzięki za odpowiedź. Zawsze sądziłem że jak np. mam grę na Atari 130 XE to gdybym np. kiedyś sobie zakupił któryś z wcześniejszych modeli, to taka gra zawsze mi na nim pójdzie. A tu jednak nie.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2013 zmieniony
     
    jesli wczesniejszy model to seria XL/XE to w 99% przypadkow pojdzie.
    • 7: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    No ale np. już na Atari 400 / 800 może być chyba problem ?
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    tak, w takim przypadku problem bedzie na 99% ;-)
    • 9: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Dzięki za wyjaśnienia :)
    A jeszcze chciałbym na chwilę wrócić do ->link<-
    Nigdy nie byłem na tej stronce, to spytam. Czy tam są umieszczane projekty fanowskie (nie oficjalne) ?
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Tam jest prawie wszystko - oficjalne i mniej oficjalne. Na atarionline.pl jest trochę rzeczy których tam nie ma.
    • 11: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Ok, dzięki.
    Ogólnie fajnie wiedzieć że powstają jeszcze jakieś gierki małe Atari.
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Informacje o tym lepiej szukać tutaj niż na stronie Fandala.
    • 13: CommentAuthorsteve
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Skoro tu jest tego więcej, to tak zrobię. Może wyłowię jakieś perełki :)
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Nowy i poprawny adres to a8.fandal.cz
    • 15: CommentAuthorAdam
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Steve, tutaj znajdziesz informacje o grach z ostatnich 3 lat:

    2011: ->link<-

    2012: ->link<-

    2013: ->link<-
    • 16: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Wow. Nie wiedziałem że aż tyle tego wyszło:) Nieźle.
    Ta na marginesie, czy jest gdzieś w sieci jakaś stronka gdzie znajdują się recenzje / opisy gier na Atari ? Wiem że tutaj też trochę ich znajdę.
    I jeszcze naszła mnie taka myśl odnośnie mojego poprzedniego pytania dotyczącego gier. Czy np. korzystając z jakiegoś emulatora jest możliwość sprawdzenia czy dana gra poszła by na jednym czy na drugim modelu Atari (np. czy na Atari 400 / 800 uruchomiła by się gra wydana w latach 90). I jeśli tak, czy było by to w miarę wiarygodne ?
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Dec 2013 zmieniony
     
    Na atarimania.com komentarze można potraktować jako recenzje, z tym, że są po angielsku.
  1.  

    steve:

    Czy np. korzystając z jakiegoś emulatora jest możliwość sprawdzenia czy dana gra poszła by na jednym czy na drugim modelu Atari (np. czy na Atari 400 / 800 uruchomiła by się gra wydana w latach 90). I jeśli tak, czy było by to w miarę wiarygodne ?
    Tak, można to sprawdzić. Emulatory mają bardzo dużo opcji konfiguracyjnych i można dzięki temu emulować praktycznie wszystkie wariacje na temat sprzętu. Informacja tak uzyskana będzie wiarygodna.
    • 19: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    To fajnie. Mam Atari800Win, czy na tym emulatorze można by takie rzeczy sprawdzić ?
    • 20:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Dec 2013 zmieniony
     
    Można. Menu rozwijalne "Atari" (drugie od lewej, obok "File") - możesz tam ustawić model, ilość pamięci i system TV. Jeśli masz wersję 4.0 z 2005 roku, to zalecam jednak używanie wersji 4.1, która została wydana w styczniu zeszłego roku. Link: ->link<-

    Są też inne emulatory Atari:

    Altirra:
    napisana przez Avery'ego Lee, znanego też z programu VirtualDub. Obecnie poświęca on więcej czasu i starań temu emulatorowi Atari serii 400/800, XL i XE oraz 5200 SuperSystem, aniżeli programowi do obróbki wideo. :) Program obsługuje również emulację całej gamy rozszerzeń sprzętowych wykorzystywanych przez użytkowników oraz demoscenę "małego" Atari. Aktualna wersja stabilna to 2.40, lecz wciąż trwają prace nad kolejnymi betami 2.50. Wersje stabilne (wraz ze źródłami) pojawiają się na stronie domowej projektu, czyli na ->link<- a wersje beta na portalu AtariAge (obecnie w wątku ->link<-

    Atari800:
    stworzony w 1995 roku przez Davida Firtha, a obecnie rozwijany przez wiele osób powiązanych z demosceną. Tak jak powyższy, pozwala na obsługę przeróżnych "dopałek" i ma kilka funkcji, których brak emulatorowi Altirra. Aktualna wersja to 3.0.0, a jej binaria i źródła dostępne są na stronie ->link<-

    Atari++:
    autorstwa Thomasa Richtera, programisty powiązanego z komputerami Amiga. Zbliżony obsługą do Atari800. Aktualne wersje (obecnie 1.72) i źródła można znaleźć na ->link<-

    Zalecam użycie któregoś z powyższych zamiast Atari800Win PLus (najlepiej Altirra, choć co kto lubi), bo są często aktualizowane.
    • 21: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Wielkie dzięki. Skoro polecasz Altirra to może od niego zacznę. Ściągnąłem stąd ->link<- - pierwszy link. Uruchomiłem go, ale na razie nic się nie chce uruchomić, pobawię się nim, to może coś pójdzie :) No chyba że jakiś jego opis gdzieś można znaleźć ?
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Tutaj jest troche opisow gier

    ->link<-
    • 23: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Dzięki za link. Znam tą stronkę, choć nie byłem tam wieki.
    • 24:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Dec 2013 zmieniony
     
    Do pracy z emulatorem potrzebujesz plików z systemem operacyjnym i językiem programowania Atari Basic. Znajdziesz je tutaj: ->link<-

    Znajdziesz tam przeróżne wersje tych systemów, bo Atari przez lata opracowało wiele ich wydań, poprawiając błędy i dodając funkcje. W katalogu z emulatorem Altirra utwórz katalog ROMs i tam wypakuj archiwum.

    Uruchom emulator, potem kliknij w zakładkę System (trzecia od lewej) i Hardware. Pokażą się różne modele Atari: 400/800, 600XL/800XL, 65XE/130XE, 1200XL, XEGS, 5200. Pierwsze trzy opcje są wiadome, za to Atari 1200XL to model sprzedawany tylko w USA i tylko w NTSC, produkowany jedynie przez pierwszy kwartał 1983 roku; XEGS to wersja Atari 65XE z osobną klawiaturą, wbudowaną grą Missile Command i pistoletem świetlnym, a Atari 5200 SuperSystem to konsola do gier powstała na bazie Atari 400/800. Wybierz 65XE/130XE.

    Teraz wybierz Firmware (pod Hardware), gdzie klikasz na ROM Images.... Teraz musisz przydzielić odpowiednie pliki konkretnym wersjom - i tak:

    - OS-A --> Atari OS A PAL (Atari 400, Atari 800).rom
    - OS-B --> Atari OS B PAL (Atari 400, Atari 800).rom
    - XL/XE --> XL OS BB000001 rev.3 (Atari 130XE).rom
    - 1200XL --> XL OS AA000001 rev.11 (Atari 1200XL).rom
    - Other --> Q-Meg+4.04.rom
    - 5200 --> Atari 5200 SuperSystem.rom
    - XEGS Kernel --> XL OS BB000001 rev.4 (Atari XE Game System).rom
    - BASIC --> Atari Basic C.rom
    - XEGS game --> Missile Command (Atari XEGS game).rom

    Następnie klikasz OK. Pozostałe miejsca na razie nas nie interesują; przydają się przy emulacji bardziej rozbudowanych zestawów Atari. :)

    Powyższa konfiguracja jest przykładowa (ja używam właśnie takiej) i raczej optymalna. W OS-A i OS-B możesz wybrać też wersję NTSC, w XL/XE wersję dla 600XL lub Atari 800XL, w 1200XL wcześniejszą rewizję 10, w Atari Basic wcześniejsze wersje A lub B. Other to tutaj Q-Meg+4.04, alternatywny system operacyjny stworzony w Niemczech kilkanaście lat temu, często używany przez demoscenę, jak i też zwykłych użytkowników. Można też tam podpiąć jakiś inny alternatywny system, jakich wiele powstało przez lata.

    Teraz powinieneś (również w Firmware) wybrać opcję 600XL/800XL (albo pozostałe, jeśli chcesz dokładnie emulować konkretne modele Atari). Jeśli nie masz plików z systemami, to też możesz uruchomić emulator przez zaznaczenie LLE Kernel (OS-B Compatible) (gdy chcesz emulować Atari 400/800), lub LLE Kernel (XL/XE Compatible) (modele XL/XE). Pokaże się wówczas ekran substytutu systemu, przygotowanego przez autora Altirry. Przypomina nieco ekran powitalny Kickstartów 2.x/3.x z Amigi. :)

    Jeśli jednak wybrałeś 600XL/800XL, to powita cię ekran SELF TEST. :) Pora na wybór ilości pamięci. Pod Firmware znajdziesz Memory Size, gdzie najlepiej będzie wybrać pomiędzy 64K (800XL/1200XL), 576K i 1088K, co pozwoli na uruchomienie praktycznie 99% gier i dem. Dwie ostatnie opcje zalecane są do gier/dem, które wymagają rozszerzeń pamięci (kolejno dodatkowe 512 kB oraz 1 MB).

    Kolej na menu Video, gdzie wybieramy system PAL. Istnieją gry, które działają (i wyglądają) lepiej pod NTSC, lecz PAL powinien wystarczyć. Potem No Artifacting i Standard Video.

    Potem Disk Drive, gdzie do uruchamiania gier wystarczy nam wyłączona opcja Enabled i włączone SIO Patch.

    Teraz menu Audio, gdzie ustawimy domyślną głośność, wyłączymy poszczególne z 4 kanałów dźwiękowych lub włączymy stereo (częsta przeróbka polegająca na dołożeniu drugiego układu dźwiękowego POKEY, co niestety wiąże się z unieruchomieniem drugiego Atari, z którego wzięliśmy układ, chyba że Atari owo było uszkodzone lub niesprawne i posłużyło za dawcę organów). :)

    Czas na wizję. Od tego jest druga zakładka - View (druga od lewej u góry). Ja używam następujących ustawień:

    - Filter Mode -- > Point (możesz też wybrać inne)
    - Filter Sharpness (uaktywnia się przy opcji Sharp Bilinear w Filter Mode, przy innych jest wyłączone)
    - Stretch Mode --> Square Pixels
    - Overscan Mode --> Normal

    Menu rozwijalne Tools (trzecie od prawej) pozwala na przypisanie rozszerzeń plików małego Atari temu emulatorowi, by były otwierane automatycznie po kliknięciu w ich ikonkę. Kliknij w Options, następnie w File Types, a potem w Set File Associations i zaznacz wybrane z 12 rozszerzeń, a potem w Zapisz.

    Powyższy opis wystarczy do uruchamiania gier i dem. Altirra ma ogromne możliwości konfiguracji i pozwala na "udawanie" praktycznie całych rozbudowanych zestawów, jak i "gołych" :) Atarek. Jeśli czegoś nie do końca rozumiesz lub nie wiesz jak coś ustawić czy zrobić, napisz. :)
    • 25: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    O kurcze dzięki za opis :) Przyda się :) Znajdę chwilę czasu i się za to wezmę. Oczywiście napiszę jak będę miał problem. Jeszcze raz dzięki :)
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Super voy, to się na jakiś tutek nadaje :)
    • 27: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Już prawie wszystko sobie poustawiałem, poza obsługą sterowania w grach. To będzie w zakładce Input ? Bo widzę że jest tam kilka opcji.
    • 28:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    tak
    • 29:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Dec 2013 zmieniony
     
    Tak, a dokładniej w Input Mappings. Wybierasz tam Arrow Keys -> Joystick (port 1) i ustawiasz mu przy Unit wartość Any. Klikasz na Edit i przy Button 1 dajesz Left Ctrl. Nie pamiętam, jak tam było domyślnie po instalacji emulatora, ale ja mam tam zdublowany wpis od Button 1 i dołączony Right Ctrl. Można tam też podłożyć klawisze pod konkretne kierunki ruchu (u mnie to są klawisze kursora).

    Pod Arrow Keys -> Joystick (port 2) możemy ustawić tak samo. W ogóle możemy tam pokombinować na całego i sterować grą np. przez joypada na USB, czy też w inny sposób.

    W Keyboard... zaznaczamy Send raw key strokes, a potem Arrows by default; Ctri/Shift states mapped directly.

    Poniżej w Port 1 i Port 2 wybierasz odpowiednio Arrow Keys -> Joystick (port 1) i Arrow Keys -> Joystick (port 2). Port 3 i 4 były wykorzystywane tylko w modelach Atari 400 i 800 oraz w niektórych grach w pierwszej wersji Atari 5200. Dziś rejestr sprzętowy w Atari, który odczytywał stan joysticków 3 i 4, wykorzystywany jest do sterowania dodatkową pamięcią w Atari 130XE oraz w rozszerzeniach pamięci, które wzorowały się na tym rozwiązaniu.
    • 30: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Jeszcze raz wielkie dzięki. Opisałeś wszystko jak należy :)
    Poustawiałem sobie i jest w miarę ok. Mam jednak pytanie. Otóż niektóre gry się uruchamiają ale np. nie reagują na "fire". Po prostu jest np. ekran tytułowy i dalej nie chce przejść. Czy jest to raczej problem tego emulatora (wiadomo że raczej wszystko nie pójdzie) czy może coś trzeba zmieniać (ewentualnie ja coś źle ustawiłem) ?
    • 31: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Gra czeka czasem na klawisz Start, nie fire. Masz go pod F2 na Altirrze.
    • 32: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    No właśnie coś nie chce zadziałać ani F2 ani CTRL. W nie których grach udaje się uruchomić poprzez wciśnięcie CTRL.
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Pozostałe klawisze i ich kombinacje są opisane w zakładce Help - kliknij Contents, a potem rozwiń How to use i kliknij na Keyboard layout.
    • 34: CommentAuthorsteve
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Ok, poszukam :) I powinno pójść na tym emulatorze 99% gier ?
    • 35: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Dec 2013 zmieniony
     
    Tak, możesz mieć problemy bardzo rzadko, z tym, że niektóre wymagają włączonego Basica, w Altirrze jest to w zakładce Firmware. Jednak nie może być stale włączony bo o wiele więcej gier z nim nie działa. Gry wymagające Basica mają to zaznaczone osobną literą B w nazwie pliku jeśli ściągasz go z atarionline lub odpowiednim komentarzem na dole jeśli ściągasz z a8.fandal.cz
    • 36:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    Dema, intra, obrazki i muzyczki w postaci wykonywalnej znajdziesz tutaj: ->link<- (niedługo będzie aktualizacja kolekcji).

    Produkcje z różnych party atarowskich znajdziesz tu: ->link<- . Polecam zajrzeć do podkatalogu z ostatniego Silly Venture 2013: ->link<- (niektóre z dem wymagają włączenia stereo i/lub dodatkowej pamięci - info jest w nazwie pliku). :)
    • 37: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Dzięki za uwagi i linki.
    Teoretycznie prawie wszystko mi się uruchamia, ale kilka gier zatrzymuje mi się na ekranie tytułowym. Np. Dreadnaught Factor, The, - wciskam lewy ctrl (czyli tak jak mam w ustawieniach i nic). Czyżby akurat w przypadku tej gry trzeba coś zmienić ?
    • 38: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    "start begins play"
    • 39: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Chodzi ci o F2 ? Nic się nie dzieje jak go przyciskam.
    • 40: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Dec 2013 zmieniony
     
    To nie jest niedoskonałość emulatora ani obrazu gry, na youtube mam zgrany filmik z tej gry używając Altirry. Problem leży gdzie indziej.
    • 41: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Dec 2013 zmieniony
     
    Wersja V2 ATR Dreadnaught Factor z katalogu atarionline uruchamia się klawiszem START bez problemu na Altirze. Jeśli u ciebie jest inaczej, to sprawdź ustawienia. Szczególnie nie ustawiaj RAM-u powyżej 320kB bez konkretnej potrzeby (możliwa niekompatybilność). Najlepiej (na początek) ustaw 128K (130XE).
    • 42: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Hmm. Zastosowałem się do Waszych rad i dalej nie mogę tej gry uruchomić. Ustawiłem : Hardware 65 XE / 130 XE, Memory Size 128K (130 XE). Arrow Keys - Joystick (port 1) : Button 1 - Left Ctrl. Identycznie z Arrow Keys - Joystick (port 2).
    Oczywiście korzystam z katalogu z Atari Online. To chyba największa baz gier w sieci :)
    Wydaje mi się że chyba jest jakiś problem ustawieniami sterowania a nie ustawieniami systemowymi. Choć np. za pomocą lewego Ctrl, nie które gry uruchomię, inne już nie. Natomiast F2 - Start, tak jakby nie był aktywny.
    • 43: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Przejdź do SELF TESTU i sprawdź działanie klawiszy F2 do F4 i F6, czyli START, SELECT, OPTION i HELP.
    • 44: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Udało mi się przejść do Self Testu, ale żadnej reakcji po naciśnięciu wymienionych przez ciebie klawiszy nie zauważyłem. Innymi słowy nic się nie stało :(
    • 45: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Dec 2013 zmieniony
     
    Czyli musi być coś nie tak z ustawieniami, chyba, że masz walniętą klawiaturę :)
    Może jakiś program w pececie coś ci blokuje?
    Spróbuj jeszcze odpalić Atari800Win 4.1

    Na tym poziomie pewnie to ci nic nie da, ale jeśli nie widziałeś "Pomocnika warsztarowego", to możesz rzucić okiem: ->link<-
    • 46:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Dziwna sprawa... 8-o Powinny reagować na naciśnięcie niezależnie od ustawionych przypisań kierunków joysticka i Fire.

    Spróbuj uruchomić Altirrę z uprawnieniami administratora, może wtedy pójdzie? Tak przy okazji, którego Windowsa używasz?
    • 47:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime4 Dec 2013
     

    Bluki:

    Szczególnie nie ustawiaj RAM-u powyżej 320kB bez konkretnej potrzeby (możliwa niekompatybilność). Najlepiej (na początek) ustaw 128K (130XE).

    Nie wiem jak z Altirrą, ale na Atari800Win PLus tylko jedna gra z całego katalogu nie ruszyła mi z maksymalną możliwą ilością pamięci: Anduril.
    • 48: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Klawiatura raczej jest dobra. Z blokujących programów to przychodzi mi tylko na myśl avast, ale to raczej nie on :)
    Co do Windowsa to mam XP.
    Uruchomiłem Atari800win, na którym Dreadnaught Factor, poszła, ale to tak na marginesie. Nie wiem czy jest to istotne, ale w tym programie poprzez kliknięcie F1 powinien wyskoczyć Help topics. Natomiast jak jak kliknąłem F1 to mi wyskoczyło : "Plik winhlp32.exe w katalogu Windows jest uszkodzony. Ponownie zainstaluj ten plik." Czy brak tego pliku może mieć jakiś wpływ na mój problem z Altirra ?
    • 49:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Dotychczas jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, aby brak/uszkodzenie pliku pomocy wpłynęło w jakikolwiek sposób na działanie emulatora, a trochę już ich w życiu uruchamiałem, więc raczej wykluczyłbym taką możliwość.
    • 50: CommentAuthorsteve
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    Ok, tylko pytam :) Bo tak naprawdę to nic mi nie przychodzi do głowy. Ale pobawię się jeszcze z tym emulatorem.