atarionline.pl Nowa stacja dysków dla malucha - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Dawno temu - sam już nie pamiętam, czy na tle czynności związanych z przenoszeniem danych pomiędzy pecetem, a atarynką, czy też przez prostą chęć stworzenia czegoś ciekawego, wpadłem na pomysł budowy... kolejnej stacji dysków dla malucha. Pomysł ów, pozbawiony dodatkowych cech, nie należałby do zbyt innowacyjnych, jednak wartość dodana miała przejawiać się w radykalnym nastawieniu na obsługę strumienia MFM, albo ogólniej: Na niskopoziomową zgodność z formatem IBM. Po co? To proste - wybitnie męczyły mnie ograniczone możliwości transportu danych (PC->ATARI) przy użyciu nośnika danych, a ten przecież do takich celów został stworzony (sam dysponowałem klasyczną 1050-ką. Możliwości "kozaczenia" w tym zakresie były dość mocno ograniczone). Z przyczyn obiektywnych, pomysł został rzucony na bardzo daleki plan, jednak ze względu na interesującą naturę, wracał co jakiś czas (głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia).

    Jego siła, potęgowana sentymentem do A8, przyniosła w efekcie urządzenie, zaprezentowane tutaj:

    www.artofscience.pl

    Całkowicie autorska konstrukcja (tyczy się to dosłownie każdego elementu, wchodzącego skład złożonego układu cyfrowego - od sprytnego kontrolera FDC, przez bloki arytmetyczno-logiczne, po rozbudowane automaty skończenie stanowe, obsługujące SIO) została zaimplementowana w strukturze układu FPGA, jednego z najmniejszych, dostępnych i wspieranych przez producenta, którego produkty wykorzystuję na co dzień w ramach pracy zawodowej. Całość działa bez zarzutu i muszę przyznać - daje niemałą radość.

    pozdro.
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Super!
    Czy przewidujesz sprzedaż? Jaka będzie cena? Ew. czy udostępnisz schemat i oprogramowanie? Rozumiem, że urządzenie współpracuje ze stacją Atari (podłączoną jako drugie urządzenie sio)? Z magnetofonem? Czy obsługuje dowolną stację od PC (5.25', 3,5' i dowolnej gęstości)? Jeżeli tak, to czy potrafi odczytać standardowe dyskietki Atari i tak je sformatować? Czy potrafi sformatować dyskietki o dowolnej gęstości PC? Do czego służy gniazdo kart SD - co jest zapisane-zapisywane na karcie? Jakie zasilanie jest potrzebne?

    (PS. Tak jak pisałem w innym wątku, można wbudować urządzenie sio w magnetofon (lub wyprowadzić z niego przewód do podłączenia, najlepiej wtyk zgodny z sio2sd, co dodatkowo pozwoli kopiować z/na taśmy i nie będzie trzeba szukać urządzenia w celu zdemontowania wtyczki, można też użyć przewód z MicroPrint'a, ale nie wyrzucać urządzenia, tylko również w nim zrobić gniazdko, a przewód w razie potrzeby używać jako uniwersalny.)
    • 3: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Ciekawa sprawa, stacje są za grosze teraz, a interface? Dołączam się do kolejki oczekującej na więcej informacji.
    • 4: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Ja też jestem bardzo zainteresowany tym projektem. Proszę o więcej informacji na jego temat.
    • 5: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Witaj!

    Wszystko zależy od zainteresowania tematem. Na razie chciałem przedstawić mój projekt Zakonowi Małego Atari ;).

    Stację należy traktować jako typową, natywną "szeregówkę" dla A8. Współpraca z dowolnym urządzeniem (oczywiście pracującym w oparciu o protokół transmisji szeregowej ATARI) nie powinna stanowić problemu. Zaprojektowany FDC obsłuży sektory o dowolnych rozmiarach, przewidzianych przez standard IBM3740 / IBM34 (ściślej: log2(len)-7), jednak na wyższym poziomie postawiłem na wirtualizację "klasycznych" sektorów 128B, polegającą na umieszczeniu czterech atarowskich, w jednym sektorze fizycznym o "klasycznym" (z pecetowego punktu widzenia) rozmiarze 512bajtów. Powody były dwa. Pierwszy ma związek z absolutną bezproblemowością transferu danych z blaszaka (z poziomu linuxa wystarczy proste przekierowanie typu "cat obraz.atr>/dev/fd0" - oczywiście po usunięciu szesnastobajtowego nagłówka). Drugi powód to chęć uniknięcia utraty dość cennej przestrzeni zapisu (1.4MB w dzisiejszych czasach nie powala) na postindex GAPy. Jest jeszcze trzeci - jak wiadomo, Ataryna posługuje się logiczną numeracją sektora (heh. Prekursor LBA ;) ). Chwała Panu, bo kompik nie obraża się z powodu stosowania podobnych praktyk "wirtualizacji" - dostaje sektor o konkretnym numerze i jeśli wszystko jest okej - jest zadowolony. Oczywiście musimy pominąć tutaj soft, który na siłę "PERCOMuje" itp. To osobny temat (wirtualizacja na 256B też nie stanowi problemu)

    Obecnie zapewniona jest pełna zgodność z trybem HD (18 sektorów na ścieżkę, dwie głowice, 80 ścieżek na stronę). Obsługa gęstości DD jest możliwa, osobiście cieszy mnie jednak ucieczka od "małości" i 11520 sektorów na nośnik ;).

    Gniazdko SD to swoisty "zapas". Na etapie projektowania PCBka uznałem, że to dobry pomysł, aby dać równolegle możliwość obsługi karty SD, w formie kolejnego drive-u (jest jeszcze szeregowy Flash 512kB, który - podobnie jak w stacjach TOMS, miał służyć np. do przechowania DOSa etc.). Jeśli taki "feature" okaże się przydatny - dołożę.

    Źródła napięciowe bloku zasilania zoastały dobrane pod kątem zasilania napędu 3.5". Nie testowałem z floppem 5.25, który wymaga dodatkowego napięcia zasilania (12VDC). Swoją drogą, dziś dość ciężko o napęd 5.25. O dyskietki takoż. 3.5" można jeszcze dostać na alledrogo, za niewielkie pieniądze.

    A bardziej rzeczowo - kontroler obsłuży dużego floppa, jednak sformatowanego strumieniem, zakodowanym MFM (1.2MB, 720KB)

    pozdrawiam!
    • 6:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Gratuluje ! Super PROJEKT ! Strasznie mi sie podoba !

    chetnie sprawdze czy zadziala z emulatorem stacji dyskow - ale i tak chcuialbym feel dyskietkowy
    • 7: CommentAuthorVLX
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Kapitalne. Jeśli będziesz to sprzedawać, to piszę się na to. Flash to niezły pomysł - jeśli można by z niego bootować, to wrzuciłbym do niego MyDOS. ;)
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    niezle. tez jestem zainteresowany.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Feb 2014 zmieniony
     
    Fajnie, że na FPGA. Bo mikrokontrolerkowych rozwiązań jest już kilka.
    Zainteresowanie moje jest wielkie.
    • 10:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    juz oczami wyobrazni widze atari 65 xe z wbudowana stacja dyskow 3,5 cala jak w amidze.....

    theWasp - a wgole to juz widze 2 wersje komercyjne :

    - w obudowie zewn :-) w komplecie z kabelkiem SIO, zasilane z ladowarki microUSB z mobilka
    - kit do montazu do srodka
    • 11:
       
      CommentAuthor5eba
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Można do tego dobrać gotową niedrogą obudowę z zasilaczem, np EE5-U2-3:

    do tego ramka 5.25 na 3.5 pod kolor za kilka złotych
    • 12: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Feb 2014
     

    thewasp:

    na wyższym poziomie postawiłem na wirtualizację "klasycznych" sektorów 128B, polegającą na umieszczeniu czterech atarowskich, w jednym sektorze fizycznym o "klasycznym" (z pecetowego punktu widzenia) rozmiarze 512bajtów. Powody były dwa. Pierwszy ma związek z absolutną bezproblemowością transferu danych z blaszaka (z poziomu linuxa wystarczy proste przekierowanie typu "cat obraz.atr>/dev/fd0" - oczywiście po usunięciu szesnastobajtowego nagłówka). Drugi powód to chęć uniknięcia utraty dość cennej przestrzeni zapisu (1.4MB w dzisiejszych czasach nie powala) na postindex GAPy. Jest jeszcze trzeci - jak wiadomo, Ataryna posługuje się logiczną numeracją sektora (heh. Prekursor LBA ;) ). Chwała Panu, bo kompik nie obraża się z powodu stosowania podobnych praktyk "wirtualizacji" - dostaje sektor o konkretnym numerze i jeśli wszystko jest okej - jest zadowolony.

    A obsługujesz zapis? Jeśli tak, to jak?
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Feb 2014 zmieniony
     
    Thewasp, dzięki, za odpowiedzi. Wszystkie "bajery" mile widziane. Jeszcze przyszło mi do głowy - Czy da się jak w PC podłączyć dwie stacje - przed przeplotem i za? Czy da się im ustawić dowolne numery "D#:"? i do czego są pozostałe złącza? (to chyba już odpowiedziałeś?)

    Oprócz stacji 3.5' mam dwie stacje 5.25' (miałem jedną 1.2MB i drugą 320KB [chyba dobrze pamiętam pojemność], ale tę wymieniłem na drugą 1.2MB [inny model]) :)

    kontroler obsłuży dużego floppa, jednak sformatowanego strumieniem, zakodowanym MFM (1.2MB, 720KB)
    Czy w takim razie dyskietki trzeba formatować na PC? Czy PC (win-dos) je odczyta bez dodatkowego softu? Czy pliki z Atari będą widoczne jak nagrane na PC? I jak rozumiem dyskietek sformatowanych na "normalnej" stacji Atari nie odczyta?

    Pozdrawiam!
    • 14: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Proszę zwrócić uwagę na fakt, że budowa sprawnego separatora danych/clocka (w ujęciu stricte cyfrowym) jest zdecydowanie bardziej złożonym zagadnieniem, aniżeli zapis. Mniej zdziwiłoby mnie pytanie "A obsługujesz odczyt? Jeśli tak, to jak?" ;)

    pozdr.
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Ja m.in. pytam o odczyt :)
    • 16: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    QTZ: Przepraszam. Moja pooprzednia odpowiedź była skierowana do użytkownika 0xF (Chyba nie do końca prawidłowo wypełniam formularz odpowiedzi?) Co do formatu / zapisu - rzecz jasna docelowo kontroler musi posiadać pełną funkcjonalność. Rdzeń realizuje zapis, z uwzględnieniem prekompensacji w miejscach,w których jest to wymagane (chodzi o zjawiska fizyczne w obszarze krótszych ścieżek), jednak do tej pory to zagadnienie (z przyczyn wymienionych wcześniej) nie miało wysokiego priorytetu. Odczyt działa w pełnym zakresie, bez jakichkolwiek uproszczeń (weryfikacja CRC itp. - wszystko jest na miejscu), co radykalnie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia założonego celu (nie mówię, że dalsza praca nie jest potrzebna!). W przedmiocie softu - stworzyłem proste aplikacje do przenoszenia danych z poziomu Windowsa. PC czyta sektory bez najmniejszego problemu, za pomocą standardowych funkcji IO (CreateFile/WriteFile itp). Rzecz jasna, po naruszeniu struktury systemu plików (FAT12), bez dodatkowych suplementów, system na wyższym poziomie zbuntuje się i zasugeruje format.
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Feb 2014 zmieniony
     
    Nic nie szkodzi, wszystko, OK. Po prostu jak ktoś w "między czasie" coś napisze to wędruje wyżej i w ten sposób moja wiadomość pojawiła się powyżej Twojej odpowiedzi.

    Czy te aplikacje odczytują/zapisują atr czy własny format? Czy jest dostęp do poszczególnych plików (wymagany jakiś konkretny DOS po stronie Atari)?

    Poproszę jeszcze o odpowiedzi na pozostałe pytania :)
    • 18: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Jeśli chodzi o przygotowywanie danych na PC, to bardzo przydał mi się znaleziony w sieci "makeATR", który bez problemu tworzy obrazy o wymaganych parametrach (11520 sektorów 128B, lub połowa z tego sektorów 256B) i pozwala wrzucać do nich atarowskie file-ówki. Ktoś chyba napisał plugin do TotalCommandera? Myślę, że również powinien się sprawdzić. Nie ma szczególnych wymagań, stawianych przed Ataryną. Nie ma też problemu z wrzucaniem obrazów dysków mniejszych (To wydaje się dość oczywiste). Myślałem o pewnym poszerzeniu wirtualizacji, tj. dodaniu trybu umożliwiającego "partycjonowanie" dyskietki tak, aby np. stare produkcje wielodyskowe, można było obsługiwać w ramach jednego nośnika.

    Konwencji HD (MFM) chciałbym się trzymać mimo wszystko. Strumień dla atarowskich, czterdziestościeżkowych dyskietek SD ma odmienną modulację, której na tym etapie kontroler nie obsłuży. To zresztą nie było moim celem - obsługi formatu HD mogą często pozazdrościć nawet posiadacze STka, czy Amigi ;)
    • 19: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    thewasp: Zacytowałem fragment Twojej wypowiedzi, żeby wprowadzić kontekst do mojego pytania. Chyba się nie zrozumieliśmy, więc rozwinę: co się dzieje, gdy Atari wysyła do stacji 128-bajtowy sektor? W ogólnym przypadku stacja musi odczytać sektor 512-bajtowy, podmienić 128 bajtów i następnie zapisać sektor 512-bajtowy. Może też zaczekać na następne sektory - jeśli przyjdą cztery zapisy składające się na sektor 512-bajtowy, wystarczy jeden zapis bez odczytu. Ale nie może czekać za długo, bo może zapis już się skończył i użytkownik wyjmuje dyskietkę?
    • 20: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Aha! Miało być o interfejsach.

    IDC 34pin - FDC. Dwa floppy na jednej taśmie - do zrobienia. Nie testowałem, nie odczuwałem takiej potrzeby (podobnie było w przypadku "szalonych" formatów typu n sektorów z krótszymi "GAPami" separującymi na ścieżkę)

    Pięciopinowy "goldpin" - SIO (wykorzystywane: GND, COMMAND, RX, TX)

    Dalej - DC in. Zakres napięć nie jest krytyczny (zastosowałem odpowiednio dobrane przetwornice impulsowe), należy jednak pamiętać, że w "peaku" napęd potrafi szarpnąć powyżej 1A, zatem wydajność prądowa zasilacza nie może być skrajnie znikoma.

    Wyprowadziłem magistralę I2C na goldpinie o małym rastrze. Docelowo nie wyobrażam sobie urządzenia bez "bajerów", na miarę CA2001 (wyświetlacz segmentowy, przyciski itp. - pewnie dlatego, że sam w młodości miałem smutną, "burą" 1050kę bez przeróbek).
    • 21: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    0xF: Jak słusznie zauważyłeś, mechanizm właściwego buforowania jest niezbędny. Miałem to na uwadze i dotyczy obydwu stron transmisji - po to zresztą wrzuciłem SRAM 32Kx8, która pozwala na swobodne buforowanie nawet całej ścieżki. Obecnie buforuję fizyczne sektory, z sztucznym opóźnianiem transmisji kolejnych porcji 128B, bo inaczej Atari "nie łapie" akceptacji komendy ;)
    • 22: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Przepraszam za niepełne odpowiedzi - do 17-tej czytam newsy bardziej "z doskoku"...
    • 23: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Chętnie przeczytałbym o strukturze tego bufora i algorytmie działania. Oczywiście nie ma pośpiechu.

    Co do zależności czasowych, jest to udokumentowane.
    • 24: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    0xF: Informacje którymi posiłkowałem się początkowo, były mało szczegółowe w ujęciu czasowym (http://www.atarimax.com/jindroush.atari.org/asio.html). Nie szukałem zbyt intensywnie, sprawa protokołu SIO wydała mi się dość intuicyjna, a zależności czasowe mogłem ostatecznie zbadać sam. Zresztą, to akurat najprostsza część całości.
    • 25: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    0xF: Oczywiście dzięki za wskazanie doca!
    • 26: CommentAuthorbezrobotny
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Gratulacje, ale chciałbym żebyś miał świadomość, że nie jesteś jedynym, więc postępuj rozważnie, jak na atarowca przystało...

    Może sprzedasz trochę informacji technicznych, Nikt się nie przyzna, ale każdego skręca z ciekawości...
    • 27: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Bezgłowy TY lepiej sieć cicho :) Naucz się sprawdzać w goglach kto obecnie tworzy spartados x ..

    Projekt stacji genialny, wystarczy wydrukować sobie obudowę do takiego Toms-a 720 kupić napęd Teac FD-55FR i jedziemy :)

    p.s.
    Lothar, Jer od lat ma w Atarce napęd fdd 3,5cala, kiedyś taki wystrugał Bitmanowi :)
    • 28: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime19 Feb 2014 zmieniony
     
    as...pls, nie zaczynaj(cie)...pan(i)"b" wystarczająco dostaje na area.
    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    My go oszczędzamy :)
    Naprawdę ..!

    Ja czekam na możliwość zamówienia tego projektu.
    • 30: CommentAuthornodez
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    ja juz zamawiam
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Feb 2014 zmieniony
     
    Co do karty pamięci - skoro karta, to jakie pojemności są obsługiwane? Czy Atari jest w stanie wykorzystać całą dostępną przestrzeń? Jako jedną wielką dyskietkę? Tu miało być pytanie o partycje :) Ale jest już odpowiedź :)

    thewasp:

    Myślałem o pewnym poszerzeniu wirtualizacji, tj. dodaniu trybu umożliwiającego "partycjonowanie" dyskietki tak, aby np. stare produkcje wielodyskowe, można było obsługiwać w ramach jednego nośnika.

    [Nie znam tego plugin-a do TC, ale niedawno były z nim kłopoty, bo jak się okazało konwertuje on listing - zamienia symbole na odpowiedni tekst (np. "arrow"), usuwa inverse, konwertuje polskie znaki i eol-e, ale może da się to w konfiguracji ustawić, lub też zależy to od rozszerzenia pliku(?).]
    • 32:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    wow, chylę czoła
    • 33: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    5eba: Ładna obudowa, ciekawy pomysł. Najpewniej ciężko obecnie z dostępnością, ale pododoba mi się.

    Wszystko wskazuje na to, że warto doprowadzić temat do końca. Postaram się uruchomić stronę projektu (najprawdopodobniej pod adresem wskazanym na wstępie), przedstawić architekturę w bardziej szczegółowym ujęciu itd.

    pozdr.
    • 34:
       
      CommentAuthor5eba
    • CommentTime20 Feb 2014 zmieniony
     
    Z tych dostępnych jest jeszcze HDE 205MBX, ale jest troszkę droższa:


    ale z czarną ramką i czarnym floppem wyglądała by całkiem przyzwoicie. Kiedyś tego było więcej, ale niestety dziś to produkt niszowy. Obie obudowy powinny mieć komplet napięć - gdyby ktoś potrzebował molexa.
    Jakiś przybliżona cena?
    • 35:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    eee.....ja bym poszedl w indywidualna obudowę metalowa...a jak sie thewasp zgodzi moge jakies partie 500 szt wyprodukowac ;-)

    oczywiscie z profitem dla autora ;-)
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    zapis 1 sektora na dysku moze wiazac sie z 4 krotnym jego odczytem i zapisem przy atarowym sektorze 128b.
    pogodzilbym sie ze strata miejsca gdyby 1 sektora atarowy = 1 sektor na dysku. przeciez pojemnosc takiej dyskietki 3.5 bedzie i tak wieksza niz jakiejkolwiek na stacje SIO dla atari. w przypadku kart SD itp. sytuacja wyglada inaczej ale dla dyskietki 3.5 ?
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    Thewasp dziękuję za odpowiedzi i czekam na rozwój wydarzeń. Fajnie by było, gdyby dało się podłączyć dwie stacje jak w PC. Brakuje mi też gniazdka USB, które dawałoby dodatkowo funkcjonalność sio2pc :) Super projekt!
    • 38: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    Bardzo dziękuję wszystkim za słowa uznania. Zachęcają do dalszej pracy.

    pozdr.
    • 39: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    lotharek: Heh. Pomyślimy!
    • 40: CommentAuthorbezrobotny
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    Przerachuj uczciwie cenę urządzenia coby było sprawiedliwie... A ile to może kosztować? Ile kosztuje ten scalak?
    • 41:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    A propo obudów - oczywiście bez zasilaczy, ale popatrzcie na te: ->link<-
    • 42: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Feb 2014 zmieniony
     
    xxl: W trybie odczytu zawartość sektora fizycznego pozostaje w buforze dopóty, dopóki Atari nie zażąda danych spoza 512 bajtowego zakresu (są też dodatkowe warunki zmiany ważności, ale to odrębny temat, poruszony wcześniej przez użytkownika 0xF). Z reguły "nieliniowość przestrzeni zapisu" listy jednokierunkowej, wyprowadzonej z VTOC nie jest miażdżąca (zresztą to rola DOSa, aby w miarę możliwości do niej nie doprowadzać), a transport pliku do atarynki jest (na podstawie testów empirycznych) zdecydowanie szybszy w odniesieniu do standardowych drive-ów. Jak już wspominałem, mój FDC jest dość inteligentny i potrafi obsłużyć formaty uwzględniające różne wartości w polu opisującym długość sektora. Priorytetem była dla mnie łatwość zapisu danych z PC. Dla obecnych kompów, napęd dyskietek jest wręcz wydziwem. Płyty główne już od dawna nie są wyposażane w IDC34, umożliwiający podpięcie floppa. Sam korzystam z napędu na USBę i naprawdę - nie chciałem "kopać się z koniem" i kombinować z formatami "WTF?" (z pecetowego punktu widzenia). Powiedzmy, że takie testy warto przeprowadzić w przyszłości. First things first.
    • 43: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Feb 2014 zmieniony
     
    Poprawka: VTOC to nie FAT ;), ale zagadnienie nieliniowości pozostaje na miejscu.

    pozdr.
    • 44: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime24 Feb 2014
     
    Witam ponownie.

    Kejs na 5.25", zaproponowany przez 5ebastiana wydaje mi się strzałem w dziesiętkę. Stąd, co prawda niedaleko do zabaw z floppem 5.25 (o ile jeszcze uda mi się gdzieś zneleźć), ale z perspektywy atarowców to chyba nawet i lepiej. W tym tygodniu spróbuje ściągnąć EE5-U2-3, poinformuję Was o postępach.

    pozdr.
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Feb 2014
     
    nie bedzie problemu jesli zrobie tak:
    - odczyt sektora 5,
    - zapis sektora 6
    - power off

    dane zostana fizycznie zapisane na dyskietce?
    • 46: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime24 Feb 2014
     
    Jeśli zrobisz to przed zakończeniem pracy licznika temporyzacji, to będzie tak, jak piszesz - utrata. Jeśli nie wyłączysz stacji zbyt szybko (lecz bez wykonywania dodatkowych czynności, które mogłyby przyspieszyć zapis) - będzie dobrze.
    • 47: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    5eba: Odebrałem dziś obudowę GEMBIRDa. Potwierdzam - Twój pomysł jest trafiony w 10-kę
    • 48: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Mam karton flopów 5,25 jak kogoś interesuje, ale potrzebuję czasu na sprawdzenie czy działają. Z tego co pamiętam to najlepsze były produkcji ALPS. Było sporo użytków na linucha i dos do odczytu formatów Atari. Z tego co pamiętam niestety działało tylko z jakimiś konkretnymi gęstościami z winy samych kontrolerów w stacjach. Myślę jednak, że wystarczy zmontować kontroler i wykorzystać mechanikę napędu i jakąś obudowę:

    ->link<-
    • 49: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    Problem tkwi w modulacji strumienia danych. Już bardzo dawno temu, kontrolery integrowane z chipsetami płyt głównych przestały wspierać przestarzałą metodę FM, która w przypadku A8 stanowi niestety podstawę. Nie ma większych szans na odczyt atarowskich dyskietek na nowszych (...) płytach głównych, wyposażonych w kontroler FD (w gruncie rzeczy to na nowych płytach nie ma nawet szans na standardowy header IDC dla floppa).
    • 50:
       
      CommentAuthor5eba
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    @thewasp
    Biorąc pod uwagę, że dostajemy obudowę + zasilacz w cenie ~80zł z wysyłką (morele) to chyba nic tańszego się nie znajdzie.
    Szansa na zdjęcie z ramką?