atarionline.pl SIDE2 + CA2001 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime5 Mar 2014
     
    Hejka.

    Po rozruchu z SIDE2 bardzo długo trwa pierwszy odczyt dyskietki. Co może być tego przyczyną ?

    Dodam, że sama stacja działa jak najbardziej prawidłowo. Nie ma problemu z rozruchem czy też odczytem z tej samej dyskietki.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Mar 2014
     
    co rozumiesz pod pojęciem "pierwszy odczyt z dyskietki"?
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Mar 2014
     
    dziewiczy...
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Mar 2014
     
    :) - być może.

    Ale chodzi o co, czy w trybie loadera czyta fata pierw z karty a później reset i boot, czy jak - wstaje ze Sparty i dysku w formacie AtariDOS i czeka na trzęsienie ziemi? ;) Dlatego pytam.
    • 5: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Jeszcze raz...

    Po bootowaniu z SIDE2 i włożeniu dyskietki do stacji - pierwszy jej odczyt trwa nawet do minuty. Jakakolwiek dyskietka włożona do napędu jest za długo rozpoznawana przez Spartę. Dzieje się tak tylko w obecności SIDE2.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Dziwne. Mówisz, że pod Sparta DOS X. Ok, w jakich formatach są te dyskietki i czy jeśli w Atari DOS, to czy masz załadowany sterownik ATARIDOS.SYS?

    Zrób taki test. Odpal Spartę, wrzuć dysk do stacji (dane z dysku zostaną utracone :) ):

    FORMAT

    Po ukazaniu się menu formattera wybierz opcje:

    /U/ (unit): A
    /S/ (Skew): Normal
    /M/ (Mode): Sparta
    /D/ (Density): Single (na wszelki wypadek ;) )
    /T/ (Tracks): 40SS, 720 sectors, 92160 Bytes

    /F/ - formatuj, potwierdź formatowanie "Y"

    Teraz mając taki dysk, wyłącz komputer, włącz i powtórz test i powiedz ile czasu potrzebujesz na odczyt katalogu takiej dyskietki.
    • 7: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Testowałem na wszelkich formatach dyskietek. Stacja "wisi" przy pierwszym rozpoznaniu dyskietki. Bez znaczenia jest też, czy sformatowana pod DOS, MYDOS, SPARTA. Jeśli wykonam bootowanie z SIO2PC czy nawet tej stacji - nie ma najmniejszego problemu.

    Dodam jeszcze, że SIDE2 ma najnowszy firmware:
    ->link<-

    Jeśli chodzi o config.sys - nie korzystam tylko z ramdysku, reszta podręcznikowa.

    Irytuje mnie to bo chciałem wreszcie przerzucić wszystko co potrzebne na SIDE2, a tu lipa. To znaczy to działa, ale jak tu dyskietki przeglądać? Nie mam tyle czasu, śmierć coraz bliżej :-)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    :) - śmierć coraz bliżej - rozumiem doskonale :D

    Wykonałeś test wg. powyższej metody?
    • 9: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Teraz już nie mogę... centrum dowodzenia zamknięte aż do końca dnia kobiet :-) Test wg zaleceń wykonam najwcześniej jutro rano.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    luz, rozumiem doskonale ;)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    @Valdghir - masz SIDE2 bez Ultimate1MB, czy z. Jeśli masz U1MB, to czy masz włączoną opcję PBI dla SIDE, a jeśli tak/nie, to jak wygląda CONFIG.SYS?

    Odpal Spartę i wklep:

    type car:config.sys

    i wrzuć tu wynik.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    jeśli masz U1MB i w FDISK masz zdefiniowaną jakąś partycję jako BOOT, to podeślij konfig z którego odpalasz. Albo CONFIG.SYS z partycji boot, albo zawartość pliku *.CFG z boot selectora SDX, jeśli tak to uruchamiasz. Musisz podać więcej szczegółów w temacie by była możliwość teoretycznie określenia istoty problemu, bo jest on dość niezwykły i przyczyna może być trywialna. Że tak powiem ;)
    • 13: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Mar 2014 zmieniony
     
    Nie mam jeszcze U1MB, nie ma zdefiniowanej partycji BOOT.

    config.sys z SIDE2:

    USE BANKED
    DEVICE SPARTA
    DEVICE SIO
    DEVICE ATARIDOS
    DEVICE ULTIME
    DEVICE SIDE
    SET PROMPT=$L$P\

    Dyskietkę formatowałem wg zaleceń z włączonym i wyłączonym trybem Optimize. Nie ma to żadnego znaczenia. Zastanawiam się czy to jednak nie jest wina nowego firmware SIDE2. Niestety nie wiem czy na "fabrycznym Lotharkowym" było dobrze, bo wtedy jeszcze nie kopiowałem niczego ze CA2001.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    i po tym, jak wykonasz pierwszy boot Sparty to jest problem z odczytem dyskietki. Czym się to objawia dokładnie? Wychodzi z błędem (typu timeout), próbuje czytać (co widać ewidentnie po stanie stacji) i nie może? Jest problem z odczytem taki, jak by trafił na bad-sector, stacja udaje że nic się nie dzieje i po chwili przestawia głowice na 39?. Opisz dokładniej co się dzieje.
    • 15: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Mar 2014 zmieniony
     
    Wkładam dyskietkę, DIR - stacja leci na ścieżkę 0 i tak stoi z minute, tutaj występują dwie sytuacje - albo jest błąd (chyba bad format ? - nie pamiętam dokładnie i już dzisiaj nie sprawdzę) albo przerywam klawiszem break. Ponowne DIR i wszystko śmiga.

    I tak po każdej zmianie dyskietki.

    Mam małe podejrzenie - ale tu nie mam wiedzy na ten temat. Czy jest możliwe, że SPARTA rozpoznaje najpierw np. czy FDD obsługuje szybkie transmisje, włącza - i to się wysypuje? CA2001 ma tryb SYNCHROMESH (czy tak się to pisze).
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    Która to wersja SDX? Bo nie wiem, czy by nie spróbować zrobić downgrade sdx celem testu.
    • 17: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime9 Mar 2014
     
    Jak pisałem wyżej, najnowszy firmware:

    ->link<-
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2014
     
    hehh, faktycznie dziwne to jest. Jak tyko uda mi się wygrzebać CA, to sprawdzę to u siebie.