atarionline.pl Ilu jest użytkowników serwisu atarionline.pl ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime7 Aug 2014
     
    mono - kloc-kaczer na Fortification 2k13 był niefontplifom pereukom. Pomysły mgr_inz_rafala są niesamowite. Dobra beka nie jest zła a ekstrim w jego niesamowitych grach do dziś mi powoduje banana na ryju ;) Tak czymać panJe Rafale!
    • 2: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime7 Aug 2014
     
    Z racji stolcowości, minął mnie środowy, mam się mamtrwić, czy czekać?
    • 3:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime7 Aug 2014
     
    Nie ma co się ociągać. Zaległości trza narobić, tak więc: ogór, woda, ogór, woda i dasz popalić miejscowej oczyszczalni a dekle od kanałów będą wisiały niczym UFO nad okolicą Valdghir ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    Przypomnę meritum:

    Valdghir:

    Zlecę odpłatnie opracowanie wstępnego sterownika myszki.
    Po krótce:
    1. sterownik instaluje w systemie urządzenie, np. M:, obsługujące myszkę Atari ST
    2. wersja pierwsza niech obsługuje tryb tekstowy (nie potrzebuję duchów), suwając po ekranie dowolnym znakiem
    3. sterownik maksymalnie prosto zwraca położenie kursora po kliknięciu lewym klawiszem - dalej niech to będzie GR.0

    Tylko zainteresowanych proszę o kontakt i wypowiedzi w tym poście.
    Temat będzie rozwojowy - oczekuję sterownika spełniającego wiele potrzeb: integracja ze znanym systemem okien, praca w trybie GR8, rozpoznawanie typu myszy, wiele parametrów przekazywanych z i do programów.
    Wszelkie parametry systemu opiszę w odpowiedzi na zapytania. Docelowo: SPARTA, Turbo Basic XL


    Jest tu dużo tzw pułapek:
    pierwsze 3 punkty to 5-10% całej roboty, którą docelowo chcesz mieć zrobioną.
    I tu jest (biedny) pies (Antoni) pogrzebany.

    Ci, co nie znają sparty (jak ja, czy xxl - zgaduję :), muszą się nauczyć, jak w tym kodować, to już jest robota na dłużej i być może coś czyha po drodze.

    Proponował bym rozdzielić to na 2 projekty. Subprojekt oparty o punkty 1-3 - to Ci pewnie ktoś zrobi, może nawet ja, ale reszta - to już ja np. umywam ręce.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Nie ten wątek, ale niech tam... skoro Kuba to poruszył tutaj.
    Ja nawet za bardzo nie rozumiem jak ten sterownik miałby działać ze Spartą? Całe oprogramowanie SDX jest napisane z myślą o wykorzystaniu klawiatury. To że będziemy mieć w pamięci sterownik myszki, który (jeśli to w ogóle możliwe) będzie umożliwiał poruszanie się po ekranie kursorem, to co dalej? Przecież to wymagałoby jeszcze zmian w całym oprogramowaniu, które już istnieje dla SDX! Myszką nie wpiszemy polecenia... Moim zdaniem taki sterownik jest zwyczajnie nie do zrobienia, bo to nie tylko jest kwestia sterownika myszki, ale napisania oprogramowania, które z tego sterownika skorzysta.
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Larek - nie napiszesz oprogramowania, które korzysta ze sterownika, dopóki ten sterownik nie powstanie :) Zwróć uwagę na specyfikację - po kliku ma zwrócić pozycję. Raczej napisał to ktoś, kto ma zamiar tworzyć oprogramowanie tego używające.
    • 7: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    O co Wam z tą Spartą chodzi?

    Co ma Sparta do sterownika w HATABS?
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    @Valdghir, jak to nam? Przecież to Ty chcesz, żeby sterownik działał ze Spartą!

    @Wieczór, no i to jest jasne. W takim przypadku pewnie większość rozwiązań już istniejących da się wykorzystać - w tym moje z gry Klony 2010 (tyle, że w tym przypadku w grę wchodzi tylko tryb GR8). Sparta nie jest systemem operacyjnym komputera, tylko DOSem. Wystarczy, że spod DOSa, czyli np. SDX, ale równie dobrze każdego innego, wywołamy nasz program, który będzie miał w sobie prockę obsługującą mysz.
    Jednak w założeniach jest sterownik współpracujący ze Spartą. Dla mnie to różnica.

    PS.
    Proponuję jednak, żeby temat ze sterownikiem myszki kontynuować (jeśli będzie taka potrzeba) we właściwym wątku.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    @larek: Mylisz się niestety - SDX jest systemem operacyjnym dla niepoznaki jeno zwanym DOSem. Znajduje się tam masa usprawnień dla OSa jak choćby:
    - zarządzanie pamięcią (również extram i hiram),
    - osobna warstwa abstrakcji dla urządzeń (CON:, DRV:, CAR:, itd.) pozwalająca na szybszą realizację operacji bez udziału CIO,
    - obsługa symboli,
    - obsługa zmiennych środowiskowych,
    - obsługa wyjątków.
    To bardziej DOS znany z peceta niż z Atari.

    Edit: Co nie zmienia faktu, że sterownik myszy korzsytający z CIO nie musi być zrobiony dla SDX, a powinien z nim działać bezproblemowo (u podstaw leży przecież Atari XL OS).
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Aaaa rozumiem, to tak dla zmylenia przeciwnika ;)
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    > SDX jest systemem operacyjnym dla niepoznaki jeno zwanym DOSem.

    system operacyjny ktory do dzialania wymaga systemu operacyjnego Atari ;-)
    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    @larek: Ano :)
    @xxl: bardziej rozszerzenie OSa.

    Stąd nieporozumienia wynikające z porównywania SDX do innych DOSów, bo to jednak coś znacznie więcej niż tylko dołożenie D: do CIO, obsługa jakiegoś filesystemu i uruchamianie programów.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Atari DOS 2.5, DOS XE itd. tez wprowadzaja swoje niekompatybilne z innymi DOSami rozwiazania. czy moge je nazywac Systemami Operacyjnymi albo czyms wiecej niz DOSy?
    • 14: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Na początek wystarczy mi prosty sterownik instalujący w HATABS urządzenia np. M:

    W parametrach dla OPEN można przekazać numer portu myszy. Dajmy na to:

    OPEN #1,4,numer_portu(0,1),"M:
    lub
    OPEN #1,4,0,"M1: (M2:)

    Po otwarciu sterownik jest nieaktywny.
    Po wybraniu GET procedura skanuje port myszy i zmienia aktualną pozycję kursora w trybie GR.0, po naciśnięciu FIRE lub ESC lub ENTER wraca.

    Na start tyle mi wystarczy.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    @xxl, nie rozumiem. jeśli jeden i drugi dos wprowadza coś niekompatybilnego między dwoma ww wymienionymi to nie zmienia to faktu, że to dosy, czy coś tam.

    Natomiast SpartaDosX to wielka kobyła, składająca się z wielu binarek robiących to i owo, wszystko, co napisał mono - to powoduje, że należy o nim myśleć jako o systemie operacyjnym.

    Przez porównanie do DOS z PC - mamy BIOS, możemy go używać, robić bootowalne gry dyskietkowe, ale jak chcemy obsłużyć coś więcej (zm. środ., batch, obsługa dyskietek czy twardych dysków) to wczytujemy DOS z dyskietki/hd, który jest de fakto uzupełnieniem BIOSu i systemem operacyjnym (przez niektórych DOS nie jest uznawany za system operacyjny, tylko OS II Warp)

    A czy linuks nie korzysta z BIOS?

    A Contiki korzysta z OS?
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    dokladnie. kazdy DOS na atari moge nazywac Systemem Operacyjnym... Dyskowym Systemem Operacyjnym. w skrocie DOS

    :D
    • 17: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    @jhusak: nawet patrząc na nowe płyty główne PC i Bios UEFI: Bios już się integruje z dalszym "doczytanym" z dysku softem. Przykładem Windows 8. To idzie znacząco dalej: nowe wersje procesorów będą miały zaszyty w sobie antywirus McAfee integrujący się z klientem uruchomionym już z poziomu systemu. Idąc tą ścieżką można by zrezygnować z BIOS jako takiego. Skan i ustawienia sprzętu może na starcie zrobić procesor, bo zajmie mu to ułamek sekundy. Ustawi tablice sprzętu, przerwania, hasła, zajmie się botowaniem. Płyta główna będzie trzymać ustawienia zegarka - tyle jej pozostanie. Płyta będzie li tylko elektrycznym pośrednikiem do urządzeń.

    @xxl: Ja wiem, że stara nomenklatura zakłada rozróżnienie OS i np. DOS, ale z punktu widzenia użytkownika systemem operacyjnym jest środowisko pracy. Nikt nie mówi, że pracuje pod kontrolą BIOS, czy w Atari OS. Użytkownik pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, Windows. A ja pod SPARTA DOS. Ale to tylko nazewnictwo. Podoba mi się, że SPARTA wiele ograniczeń OS pokonuje. Chyba o to chodzi? Oczywiście wiele rzeczy odwołuje się do OS-a bo Atari jest sprzętowo zamknięte i nie ma takiej uniwersalnej architektury jak konstrukcja PC.

    Może ktoś kiedyś popełni nowy OS do Atari co jest moim marzeniem, z namiastką BIOSA. Pewne rozwiązanie już jest, ale ono nadal bazuje na standardowych i znanych OS-ach.
    Ogólnie jest już fajnie. Powoli idzie w dobrą stronę. Moje zdanie na ten temat znacie. Stockowe Atari oczywiście pozostanie, ale to już będzie mega hobbystyczne. Też sobie zostawiłem jeden zestaw XE taki jak jest, ale coraz rzadziej korzystam - ciągle mu "czegoś" brakuje.
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    no i?

    ciagle DOS to dyskowy system operacyjny a nie system operacyjny,
    ciagle Atari OS to System Operacyjny a nie BIOS (Basic I/O System)

    > Ja wiem, że stara nomenklatura zakłada rozróżnienie OS i np. DOS, ale z punktu widzenia użytkownika systemem operacyjnym jest środowisko pracy.

    wlasnie pracuje pod kontrola Systemu Operacyjnego Atari BASIC.
    • 19: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Spokojnie xxl-u, przecież nie spinamy się o zasadność nazewnictwa.

    Na marginesie system operacyjny ATARI BASIC to jest coś. Ja od tego zaczynałem.

    Wtedy dla mnie systemem tego komputer był ATARI BASIC i jego "niesamowite" na tamte czasy możliwości. Mogłem jedną komendą wygenerować dowolny dźwięk, a paroma zaskoczyć moich "widzów" grafiką.

    Tak, to był dla mnie system operacyjny - ten w którym "operowałem" jako użytkownik. Nie miałem wtedy bladego pojęcia, że ATARI BASIC, działa tylko dla tego, że jest nad nim coś wyżej. Współcześnie nikt nie zastanawia się nad tym, że komputer posiada UEFI. On nie jest systemem do "operowania w nim". Użytkownik operuje, pracuje, tworzy w środowisku, które jest konsekwencją istnienia UEFI, czy ATARI OS, ale nie musi mieć o nim wiedzy magicznej. Wystarczy sama wiedza, że jest.

    Ale to powyżej napisałem tak na marginesie. To nie ma żadnego znaczenia.

    @xxl: no i?

    No i nic :-) Bez różnicy.