atarionline.pl Święto Zmarłych - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Postanowiłem założyć ten wątek, ponieważ wielu naszych kolegów i przyjaciół nie ma już wśród nas, a zapewne część osób z racji świąt chciałaby ich odwiedzić w miejscu wiecznego spoczynku i zapalić znicz.

    Proponuję zatem, by Ci, którzy mają informacje w tym temacie, podzielili się nimi w tym właśnie wątku.
    • 2: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    ->link<-

    ... przydały by się lokalizacje....
    • 3:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Właśnie to miałem na myśli.
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Przepraszam z góry, że się wtrącam w wątek ale jedna uwaga Panowie. Wszystkich Świętych a nie Święto Zmarłych ->link<-
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Ale to przecież u Chrześcijan... A ci sami mają różne obrządki i różne nazwy.
    Link słaby nie ma nic o Greko Katolikach.
    A ci są jeszcze bliżej aniżeli Prawosławni..
    • 6:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

    Sam jesteś słaby
    • 7: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Święto Zmarłych jest jutro, 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych.
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Dobry wieczór!!
    • 9: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Zgadza się. Dziś Wszystkich Świętych, a jutro Święto Zmarłych.
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    cyt.

    Następnego dnia po Wszystkich Świętych jest Dzień Zaduszny (2 listopada)

    Patrz: Zaduszki. Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    A czy ja podałem datę? :) Wieczór ma rację - chodziło mi oczywiście o dzień jutrzejszy zwany różnie, ale to nie jest tematem wątku. Jak ktoś ma jakieś informacje do przekazania, to niech się nimi podzieli.
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Nov 2014 zmieniony
     
    Proponuję zatem, by Ci, którzy mają informacje w tym temacie, podzielili się nimi w tym właśnie wątku.

    O jakie info chodzi? Mam takie:

    QBK:
    N 54 20.435
    E 018 35.477

    ... to jakby Ktoś chciał odwiedzić jego grobowiec.
    • 13:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Nov 2014
     
    Dokładnie takie Dracon.
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    I takie dane powinny zostać dodane do atariki..
    • 15:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    Dobra myśl.
    • 16:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    @Alex "(...) zwany różnie, ale to nie jest tematem wątku". A przeczytałeś temat wątku jaki założyłeś ?

    Rozumiem, że z powodu fajnego loga Atari sporo tutaj na stronie czerwonego - ale żeby tak bez kaszlu przejmować PRL-owskie nazewnictwo w nazwie posta to już przesada. Zwróciłem delikatnie uwagę, następnie podlinkowałem Wiki w której jest wyjaśnione skąd się wzięła błędna nazwa "Święto Zmarłych".
    Skoro większość tutaj chce jest nazywać "po staremu i dobremu" to ja się przez pamięć o zmarłych kłócić nie będę.
    Natomiast od tego towarzystwa odcinam się.
    • 17:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    Wybacz, ale jestem apolityczny i nie wnikam w te tematy.
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    Może pewien kompromis i nazwać "wszystkich zmarłych świętych" co w sumie nie mija się z prawdą.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Nov 2014 zmieniony
     
    A to każdy kto umarł to święty? :)

    @TheFender: faktem jest, że dzień zaduszny jest świętem poświęconym zmarłym i nie widzę problemu, żeby tak je nazywać (Świętem czy Dniem Zmarłych nazywa się je w Meksyku) a te wikipedyczne rewelacje o PRL-owskim spisku co do nazwy można między bajki włożyć, bo słyszałem od osób starszych, że nazwa ta była używana dużo wcześniej. To co w PRL-u próbowano zrobić to "uświecczenie" tego święta przez położenie nacisku właśnie na Święto Zmarłych i odwiedzanie grobów i zniwelowanie poprzedzającego je katolickiego święta: Dnia Wszystkich Świętych, które jako żywo nic wspólnego z tym drugim nie ma. A zostało ustanowione przez Kościół w tym terminie aby przykryć i zastąpić pogańskie Dziady (podobnie jak i wiele innych kościelnych świąt)
    • 20: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    • 21: CommentAuthorAmun-Ra
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    Ludzie pokroju TheFendera, widzący świat jednowymiarowo - w biało-czerwonych barwach (albo my święci albo oni komuchy) nie pamiętają, że to chrześcijańska kalka pogańskiego święta czczenia zmarłych.
    To czy 1 listopada nazwiemy dniem Wszystkich Świętych czy Samhain, 2 listopada Świętem Zmarłych czy Zaduszkami jest mało istotne. Dla mnie, osoby nie reprezentującej wierzenia mitologii chrześcijańskiej status świętości nie ma znaczenia; nie ma Wszystkich Świętych, jest Święto Zmarłych. Ale przecież nie o to tutaj chodzi - chodzi o pamięć osób które znaliśmy. A ta zdaje się mieć w tej jałowej dyskusji drugie znaczenie…
    • 22:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    @TheFendera czy to ważne jak nazwiemy ten dzień? Koledze Alexowi chodziło o pamięć dla naszych Kolegów/Koleżanek których z nami nie ma.
    • 23: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Nov 2014 zmieniony
     
    Zmarł mikołajowy przebieraniec Coca Coli. Jego facjata wryła się raczej w dziecięce lata choć to tylko maszynka do zarabiania. Jak było ciepło to poskładałem:

    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Nov 2014
     
    i ciekawostka:

    • 25:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Nov 2014
     
    Ehh... Na 24 posty tylko jeden post Dracona na temat :-/
    • 26: CommentAuthorbrx
    • CommentTime3 Nov 2014
     
    Alex, proponuję Ci maila do admina o skasowanie tego wątku. I załóż nowy typu np. "Nie ma już wśród nas..." Bo naprawdę, jeśli chodzi o jakość postów, to na taką gimbożenadę zbyt łatwo obecnie natknąć się obecnie w sieci i nie chciałbym widzieć jej tutaj. Ale niestety, popełniłeś koszmarny błąd, określenie "święto zmarłych" nie jest zbyt poprawne ideologicznie w naszym kręgu polityczno-kulturowym. Jeśli nie wiesz dlaczego, to niedobrze...
    • 27:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Nov 2014
     
    Panowie... na prawdę ręce opadają. Moją intencją było to, aby osoby posiadające wiedzę o miejscach spoczynku naszych kolegów, którzy odeszli z tego świata, podzielili się nią. Podzielili, aby każdy, kto ich znał, lubił czy pamięta mógł ich odwiedzić w miejcu wiecznego spoczynku, wspomnieć i zapalić światełko.

    Jestem głęboko zasmucony tym, że zamiast pomóc uczcić pamięć naszych zmarłych kolegów w tym szczególnym okresie, rozpętaliście dyskusję polityczną, która nie dość, że jest nie na temat, to jeszcze spycha cel utworzenia tego wątku na margines.

    Przykro mi, że ważniejsze są dla Was spory ideologiczno-polityczne, niż pamieć o człowieku :-(

    [EOT]
    • 28: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Feb 2015
     
    zmarł Steve Bristow, współtwórca Atari 2600
    ->link<- ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime30 Jun 2015 zmieniony
     
    Nie żyje Lech Zaciura (Bilbo), którego stronę ->link<- odwiedzałem w zamierzchłych czasach. Odszedł w kwietniu, ale dopiero teraz się o tym dowiedziałem
    • 30: CommentAuthorpavros
    • CommentTime2 Jul 2015
     
    Spoczywaj w pokoju, Leszku.
    @anonymous: dzięki za informację.
    • 31: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Jul 2015 zmieniony
     
    Przykro. Bardzo lubiłem jego małą stronę z opisami gier na Atari.
    Nigdy nie zauważyłem, że był utalentowanym autorem książek dla dzieci:
    ->link<-

    Czy ktoś potrafi zarchiwizować jego stronę w całości?

    I jeszcze w zgodzie z intencjami autora tego wątku: Lech Zaciura został pochowany na cmentarzu parafialnym w Łomazach (obok Białej Podlaskiej).
    • 32:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime4 Jul 2015
     
    Archiwizacja na pigwę, Voy poradzisz sobie z tym?
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime4 Jul 2015 zmieniony
     
    Jasne, zaraz zadziałam w temacie. :)

    EDIT: strony zarchiwizowałem tutaj: ->link<-

    Do tej atarowskiej najlepiej wejść przez FTP lub tędy: ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Jul 2015 zmieniony
     
    napisałem coś tak głupiego iż szkoda gadać ,jak ktoś to widział y\ to sorka
    • 35: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Jul 2015
     
    dzięki Voy, wszystko działa bardzo dobrze
    • 36: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime12 Jul 2015
     
    kurczę, jakoś przegapiłem informację o jego śmierci...b. lubiłem jego stronkę :(, jeszcze wczoraj na nią wchodziłem....
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jul 2015 zmieniony
     
    Sronę Lecha po raz pierwszy odwiedziłem jakoś na początku lat '00 i od razu zagłębiłem się w opisie International Karate... Także lubiłem tę stronkę, R.I.P. [*]
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Nov 2019 zmieniony
     
    Ku pamięci tych, których nie ma już wśród nas .
    • 39: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Nov 2019 zmieniony
     
    A w niebie mają atari? I jak tak, to w jakim niebie ? Bo u muslimów to mają dziewice. U Hindusów to wszystko mają, ale Krisznie to chyba trzeba zapłacić. Atari bez turbo i stacji też jest kompatybilne z buddyzmem, bo podczas wczytywania gier można wykonać kawał medytacji. Na religi to mi zawsze mówili że w niebie to się śpiewa z chórami niebiańskimi, wiec st na pewno jest, bo nie ma lepszego kompa do muzy, ale czy małe atari ? Ktoś coś wie ?
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    każdy ma własne indywidualne niebo ,najgorzej mają sadomasochiści -oni mogą nie mieć .
    • 41: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    Niech hindusi, buddyści i arabowie uczą się od nas jak dbać o pamięć o zmarłych bliskich i przodkach.

    a tak przy okazji święta, to przypomniały mi się dwie osoby:
    Qbek (Krzyś Kubeczko) i Ramos (Mariusz Rozwadowski)

    ...może niektórzy pamiętają.
    • 42: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    IRATA4 - wystartowałeś o jeden dzień za wcześnie, z tym ku pamięci, wczoraj było wszystkich świętych, czuwaj.
    • 43: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    @Gonzo: to była taka alegoria do tego, że kto miał Atari ten idzie prosto do nieba.
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    @RTG
    Pamiętam ,z biegiem czasu to TS kupowałem praktycznie tylko dla kilku opisów/recenzji gier z A8 i listów Qubka ,pamiętam ,pamiętam ,Radek Streba (Raster)...
    • 45: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    falcon030: Kto ma Atari ten już jest w niebie ;) A ja z umarłych atarowców to kojarzę tylko kolesia z trójmiasta, co pisał cały czas do TS, i Kaz chce o nim nakręcić film. Czy On handlował na giełdzie ?
    • 46: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    ..no to czy nie chodzi właśnie o Qbek'a?
    ->link<-
    Jakby Kaz zrobił on nim film było by fajnie
    ..a nawet super
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    Film jest w trakcie tworzenia, tylko jego reżyser (Łukasz Unterschuetz z SZAFA Z GRAMI) nieco wyhamował z dokończeniem produkcji. :|
    Może na przyszłoroczną rocznicę będzie??? :O
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    Btw. W tym roku tak wygląda na grobie Qbka:
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2019 zmieniony
     
    Dracon - jeśli podasz rozszerzenie jpg zamiast jpeg to system automatycznie wyświetli zdjęcie. Pozwalam sobie tu wrzucić jeszcze raz:
    • 50: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    Ciekawe czy gdzieś można dostać ledowy znicz atari ? Dobrze wpasowałby się do kontekstu.