atarionline.pl Wykopaliska tbxx'a - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortbxx
    • CommentTime24 Mar 2015 zmieniony
     
    W końcu udało się (prawdopodobnie na chwilę) reanimować staruszkę Atari 1050 tasiemką od Famicom Disk System. Na dodatek wypożyczyłem SIO2SD i zgrywam moje dyskietki do ATR. Na początek:

    Robbo (nie działa na atari, działa pod emulatorem Atarai800Win, pod Altirra nie działa):
    ->link<-

    Spy Master (potraktowane Avalon Boot 2k1):
    ->link<-

    Włóczykij (potraktowane Avalon Boot 2k1):
    ->link<-

    Smuś (potraktowane Avalon Boot 2k1):
    ->link<-

    Jaskiniowiec (zabezpieczone, na dodatek kiedyś grzebałem w grze w celu zwiększenia liczby "żyć" i coś mi nie wyszło - gra się "zawiesza" przed uruchomieniem):
    ->link<-
    • 2: CommentAuthortbxx
    • CommentTime26 Mar 2015 zmieniony
     
    Zgrałem już wszystkie "oryginalne" gry:
    ->link<-

    części gier nie potrafię odbezpieczyć,
    kilka ma "zwiększoną" liczbę żyć - kernaw
    kilka zostało uszkodzonych podczas próby zwiększenia liczby żyć - "jaskiniowiec" (zawiesza się), "helix" - robaczki nie poruszają się..
    wydaje mi się że coś mieszałem w "inny świat" ale nie pamiętam co, to było jakieś 20 lat temu :/


    teraz pozostało mi zgrać ok 30 dykietek-skaładanek - prawdopodobnie część to zestawy z "firmy komputerowej grubcio", i jakieś moje wypociny...


    EDYCJA!! Helix można naprawić zmieniając w sektorze F5 wpis A9 FF na A9 04. A Helixa w formacie ATR zgranego z oryginalnej dyskietki nie ma w katalogu gier atarionline ;)

    EDYCJA2:
    KERNAW - sektor $F7 - zamiast "A9 19 85 78" powinno być "A9 02 85 78"

    INNY ŚWIAT - sektor $1D8 - zamiast "A9 FF 85 F6" powinno być "A9 C8 85 F6", w sektorze $144 są pozmieniani autorzy gry.

    Nie wiem tylko jeszcze co jest zmienione w "Jaskiniowiec" - na pewno jakieś "A9 XX" jest zmienione na "A9 YY", ale sprawę utrudnia zabezpieczona dyskietka.
    • 3: CommentAuthortbxx
    • CommentTime28 Mar 2015
     
    Zapodaje pierwszą porcję śmieci, podczas kopiowania z dyskietek było trochę "bad sectors" ale może ktoś wygrzebie z tego coś ciekawego (dyskietki "1a" i "1b" to "Historia Polski" z tego co pamiętam zgrały się bez błędów). Kolejna porcja już wkrótce (chyba ze to nikogo nie interesuje ;) )
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime28 Mar 2015
     
    Interesuje, interesuje. :) Jak obrobię się ze swoimi, to dodam i twoje.
    • 5: CommentAuthortbxx
    • CommentTime30 Mar 2015
     
    Ostatnia paczka:
    ->link<-

    PS. Jest ktoś wstanie odbezpieczyć: Robbo, Problem Jasia, Deathland... (najbardziej mi zależy na Robbo). O "Jaskiniowca" nawet nie pytam, bo najpierw pasowałoby ustalić co tam zepsułem:/
    • 6: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime11 Mar 2017
     
    Witam.
    Niedawno temu również zrobiłem obrazy wszystkich swoich dyskietek za pomocą SIO2SD, CA2001 oraz US Sector Copiera. Oryginałów nie kopiowałem ponieważ są zabezpieczone.
    Zrobiłem sobie takie prywatne archiwum gier i programów.
    Niestety wiele dyskietek już się nie wczytuje. Wiele dyskietek generuje na PC Make ATR czyli te dosowe bo mam dokładne spis wszystkich dyskietek i ich katalogów dos w starym zeszycie. Posiadam też składanki gier Firmy Komputerowej GRUBCIO. Połowa z nich się już nie wczytuje albo ma uszkodzone MENU wyboru gry. Pytanie brzmi jak wygenerować stworzyć taką bootowalną dyskietkę z menu wyboru gry. W menu pisze SUPER-BUSIU DOS firma LIZAKsoft. Chcę stworzyć takie zestawy gier za pomocą real Atari na PC lub emulatorze. Może ktoś ma pozgrywane dyskietki z zestawami gier tej firmy lub innej. W zamian udostępnię swoje Archiwum.
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Mar 2017
     
    Możesz próbować czymś takim: ->link<-

    Program trzeba uruchomić spod DOSa.
    • 8: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime12 Mar 2017
     
    Dzięki. Wiedziałem, że to może być MICRO-DOS II/D bo mam dyskietkę z zestawem gier gdzie w menu jest nazwa tego DOS-a ale nie wiedziałem jakim programem jest zrobione menu. DOS-a tylko znalazłem.
    Oto ta dyskietka, którą zresztą muszę zrekonstruować:
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Mar 2017
     
    Co do wykopalisk na dyskietkach które się nie wczytują.
    W stacjach CA_2001/LDW_2000 można zwiększyć docisk głowicy do dyskietki. Wystarczy przełożyć drut "sprężynę" dociskającą do głowicy. Działa. Tam są trzy stopnie regulacji!!!

    Można w ten sposób odzyskać wiele dyskietek z bad sektorami:)
    • 10: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime17 Mar 2017
     
    Dziękuję za informację co do docisku głowicy. Kiedyś poeksperymentuje. Część moich dyskietek nie odczytuje się ze starości lub słabej jakości dysków inne dlatego, że dawno dawno temu bawiąc się różnymi programami wiele z nich uszkodziłem. W jednych tylko było uszkodzone MENU w innych coś pozmieniałem. Teraz to nieważne bo już zrekonstruowałem zestawy gier z GRUBCIA, OLBIT-U, ATASOFTWARE, C&Csoft, PALMAsoft.

    Wykorzystałem podpowiedź larek-a aby wykorzystać program MICRO-DOS II-D Initializer do wygenerowania boot-owalengo menu dyskietki z zestawami gier. Jedyny minus programu, że nie można edytować nagłówka menu tylko same nazwy gier.

    Np. Program MICRO-DOS II-D Initializer tworzy taki nagłówek:
    MICRO-DOS II/D
    (C)'84 by Stefan Dorndorf

    a w zestawach GRUBCI-a występuje taki:
    SUPER BUSIU-DOS
    c)'88 by LIZAKsoft

    Chcę zmienić treść tych nagłówków żeby było jak we wszystkich zestawach. Narazie nie wiem jakim programem to zrobić. Później gotowe już zestawy te, które wygenerowałem z powodu uszkodzonych dyskietek, spróbuję nagrać na dyskietki.

    Nie wiem jeszcze jak zrobić MENU do zestawów PALMAsoft oraz CCsoft. Poniżej przykłady:
    • 11: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime17 Mar 2017
     
    • 12: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime17 Mar 2017
     
    Tworzenie Domowego archiwum dyskietek i rekonstrukcja zestawów z grami prawie skończona. Oryginałów gier nie skopiowałem bo są zabezpieczone. Skopiowałem po prostu do katalogu swojego archiwum obrazy dyskietek tych gier z bazy AOL.
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime17 Mar 2017 zmieniony
     
    Możesz to zrobić edytorem dyskowym np.
    ->link<-

    Albo użyć initializjera dyskowego który zrobi to za ciebie:)

    Polecam pierwszy sposób.
    Ponoć parę dyskietek przerobiłeś.

    Zrób kopię i baw się przerabianiem jak za młodych lat.

    Tu poszukaj


    ->link<-

    Chodzi o edycję nagłówka dyskietki
    • 14: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime18 Mar 2017
     
    Dzięki za odpowiedź. Działam dalej.
    • 15: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime19 Mar 2017
     
    Menu do dyskietki C&Csoftu już zrobione. Było wykonane programem Chaos Loader Initializerem polskim programem. Nie można tu nadawać nazw po prostu wyświetla katalog dyskietki.

    Disk Wizzard, który mi poleciłeś jest ok ale dokonywanie zmian na dysku czyli edycja nie jest już taka wygodna.

    Kiedyś używałem programu Disk Hacker-a D.R Software czyli IRON SOFT-u. Mam dyskietkę z tym programem ale nie udało mi się zrobić jej obrazu. Pewnie ma zabezpieczenia, a w bazie AOL nie mogę tego programu znaleźć.

    Tam jest bardzo wygodny edytor. Edytuje się za pomocą kodów ASCII (ATASCII), a nie przez zmienianie szesnastkowego kodu. Czy ktoś ma obraz tego programu ?

    Program z dyskietki się wczytuje więc mógłbym dokonać edycji na real Atari wykorzystując też SIO2SD. Wolałbym jednak zrobić to w emulatorze na PC.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Mar 2017 zmieniony
     
    Iron Debuger
    Wcieło :(

    Może to był lansowany przez pismo Tajemnice Atari.

    ->link<-

    Albo to ?

    ->link<-
    • 17: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime21 Mar 2017
     
    Wykorzystałem program Sherlock bo można w nim edytować sektor poprzez zmianę kodów ASCII, a nie tylko HEX.

    Szperacz Dyskowy też jest mi znany. Mam nawet oryginalną dyskietkę z tym programem.

    Po przerobieniu tych Menu w zestawach gier Bazę swoich dyskietek już mam prawie kompletną.

    Brakuje mi tylko tego DISK HACKER-a oraz VIDEGRAPH-u w wrsji dyskowej bo obrazów tych dwóch dysków nie udało mi się zrobić.

    Jak by się udało z tym DISK HACKER-em to mógłbym dodać go do bazy AOL.

    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    • 18: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Mar 2017 zmieniony
     
    Nie obiecuję ale poszukam.
    Sam tego o ile pamiętam :) używałem.

    IronDebuger dzięki pgru


    ->link<-



    Videograph

    ->link<-

    Jeśli posiadasz oryginał, to śmiało możesz skorzystać z kopi ;)
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Mar 2017 zmieniony
     
    Proszę odpisz czy iron Debugger to to czego szukasz. Ja działałem na tym programie. Troszkę trzeba było się naszukać.
    Ale pgru pomugł i jest :)

    Zobacz jeszcze to

    (http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/holmes%20cd/Holmes%201/ATR%20Programs/Applications%20A-Z/)

    Też dzięki pgru.
    • 20: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    Witam. Jeśli chodzi o te zmiany w menu dyskietek to dokonałem jej edytorem sektorów programu Sherlock 1050 bo była możliwość edycji w ASCII.

    Super, że znalazłeś program, którego nie ma w bazie AOL. Jednak Iron Debuger to inny program niż Disk Hacker.

    Jak wczytam z dysku ten program to zrobię zdjęcie ekranu i umieszczę w poście.

    Podziękowania dla pgru.
    • 21: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Mar 2017 zmieniony
     
    Martinus

    Szukałem obu programów, nawet zapodałem wątek na stronie.


    Odzew był tylko dla Iron Debbuger. Jeśli możesz dodaj go do bazy AOL to dobry program.

    Disk Hacer też się odnajdzie. Daj te foty będzie łatwiej.
    • 22: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Mar 2017 zmieniony
     
    Czyżby to ten program?

    ->link<-

    Nazwa mnie zmyliła. Niestety to chyba nie to :((
    • 23: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    Dzięki za zainteresowanie tematem i przepraszam za kłopot.

    Disk Hacker Mirage już sprawdzałem w bazie - to nie ten.

    Jak zacząłem kopiować obrazy dyskietek za pomocą SIO2SD oraz programu US SECTOR KOPIER 4 również kopiowałem dyskietkę z DISK HACKER-em. Kopiowałem całą dyskietkę. Napotykałem na błąd na dyskietce i odpuszczałem jej kopiowanie.

    Dzisiaj znów się wziąłem za jej kopiowanie. Tym razem najpierw sprawdziłem czy da się wyświetlić katalog dyskietki i skopiować pojedyncze pliki.
    Udało się. Pliki skopiowałem na inną dyskietkę z Dos-em.
    Zrobiłem obraz tej dyskietki. Oto ona:
    • 24: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    Pliki wykonywalne programu.
    DISK HACKER MD
    • 25: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    DISK HACKER DD
    • 26: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    Obrazy dyskietki z DISK HACKER-em oraz kopią dyskietki z tym programem, która również była zabezpieczona także wykonałem. Tyle ile się skopiowało wystarczyło aby uruchomić Menu dyskietki i oba programy:
    • 27: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    • 28: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    Zrobiłem również kopię innej dyskietki. Tutorial do programu Synfile + czyli samouczek. Synfile + Tutorial
    Wczytywać bez Option (włączony Basic na emulatorze)
    • 29: CommentAuthorMartinus
    • CommentTime23 Mar 2017
     
    W dalszym ciągu poszukuję:
    VIDEOGRAPH wersja dyskowa - w bazie jest tylko na taśmę
    oraz
    NEW WORDS firmy ORKUS - nauka słówek języka angielskiego
    Ta sama firma co wydała grę INSPEKTOR
    • 30: CommentAuthorpigula
    • CommentTime28 Jan 2023 zmieniony
     
    Kopia - ale tytuł ma zebezpieczenia (27 uszkodzony track sektory 2c0-2d8) oraz uszkodzony sektor 35e. Czyli będziesz zmuszony odtworzyć sobie te uszkodzone sektory. Nie sprawdzałem czy Toms Multi potrafi wykonać kopie 1 do 1.
    Niżej działająca bez zarzutu kopia z Atarimani