atarionline.pl Wszystko o grze "Zybex" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormrcszef
    • CommentTime26 Jul 2015 zmieniony
     
    Witam
    Jest to gra, którą mogę określić mianem gra mojego życia. Odkąd pamiętam grywam regularnie w Zybexa. Czasem raz w miesiącu a czasem dzień w dzień po 2, 3 próby. Mimo iż przeszedłem Zybexa do końca kilka razy, za każdym razem rozgrywka przebiega inaczej i sprawia trudność oraz daje wiele satysfakcji. Legendarna muzyka tej gry to sztandarowy utwór w moim telefonie, a wszystkie wersje jakie znalazłem a ASMA mam zapisane na pulpicie w folderze Zybex Forever. Gra jest niemożliwa. Muzyka jest niemożliwa. Każdego kto z jakiegoś powodu odłożył Zybexa w kąt z jakiegoś powodu - niezrozumienie gry, trudności itp, zachęcam do odświeżenia tej pozycji.

    W tym temacie poszukuję miłośników tej gry, którzy znają tajniki Zybexa i mają swoje sposoby na ukończenie gry. W jakiej kolejności wybieracie poziomy by ukończyć grę? Które poziomy sprawiają Wam najwięcej trudności ? Jakiej broni używacie. Wg mnie najlepszą opcją jest szybkie przejście Procyjona - mimo lat doświadczeń może raz czy dwa przeszedłem ten level całkowicie bez szwanku.
    A więc na dzień dobry Procyjon. Potem Proponuję wziąć na ząb Beusa lub Titana. Najłatwiejszym levelem jest Diablos więc zostawiamy go na czarną godzinę gdy trzeba będzie uzupełnić strzelanie. Jest w nim dużo podstawowej broni do zebrania. Inne levele gdzie łatwo uzupełnić broń to Rictus, Beros i Scorpius.
    Levele Zybyxa traktujemy jak ośmiotysięczniki. Przechodzisz cały masz go z głowy. Korona Himalajów bliżej.
    Moja wskazówka dla osób początkujących. Gdy poznasz level i wiesz w którym momencia zawsze tracisz życie, przed nadlatującą eskadrą wroga zmień broń na inną. Podstawowa broń na poziomie 3 i 4 daje Ci swobodę gry. Przy drugim poziomie broni jest już bardzo ciężko się odbudować. Inne rodzaje broni niż podstawowa przydają się tylko w niektórych momentach - końcówka levelu - pojedynek ze smokiem - używaj rury, pionowa blokująca eskadra wroga - używaj tarczy.
    Podzielcie się wrażeniami.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jul 2015
     
    Oj tam,oj tam
    ta "rura"to LASER najlepszy na bosow,karabinek jest najlepsza bronia dodatkowo jeszcze kula przy 4 poziomie ochrania.
    Osobiscie zaczynalem od latwiejszych etapow by napakowac zycia,tak jak napisales to przed zgonem tak samo przelaczam karabin na inna bron by nie stracic mocy karabinka.
    Kolega Scalak(dobry gracz)zaproponowal wspolne pykanie na jednym ze zlotow
    i poziomy przechodzilismy po koleji i od tej chwili tak gram.
    Swoja droga to w Zybex jest tyle samo etapow co kolosow w Shadow of Colosus ,obie gry bardzo lubie i przypadkowa zbieznosc wylapalem.
    Pierwszy raz w Zybex/a gralem jako piecio/ szejscio latek,w wersje okrojona,dopiero jakis rok pozniej u znajomych rodzicow ,starsza kolezanka pokazala mi druga te nie okrojona wersje podpisana na dyskietce jako Zybex2,swoja droga jakis fan wydal druga i trzecia czesc ,ale to juz nie to.
    Widzialem takze Zybexa na innych osmio bittowcach,ale to juz nie to,klimat gdzies sie ulotnil,moze ze wzgledu na bardziej rysowana grafike,na Atari niekture przeszkadzajki jak i bronie na gornym panelu wygladaja jak metalowe o muzyce nie wspominajac.Znalazlem kilka strzelanek ktore bardzo mi sie podobaja i mimo duzo lepszej grafiki mimowolnie poruwnuje je do Zybex/a.
    W Agowskiej Wendecie 2097 (moglem pokrecic nr)bodajze w drugim badz w trzecim etapie-w tym co lecisz nad ziemia jest muzyczny motyw z Zybex/a,zreszta w ktoryms z tematow o tym pisalem,najlepiej sam sprawdz na You Tube,jest long play z tamtej gry,nawet klimat czasami przypomina ten z Zybex/a.
    Ostatnio pykam w Space invaders extreme na nintendo DS,no bomba i jest nawet druga czesc,zlookaj.
    W zybex gralem wczoraj .,niestety na pc ,do Atarynki zasilacz mi zaginal.Kurde zaraz chyba odpale Zybex/a o ile nie padne ;-).
    Pozdrowionka.
    ●●● ●●● ●●● ●●● ●●● ●●● ●●● ●●● ●●●
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jul 2015
     
    Sorka za bledy ort,padam na pysk ,pisze na tablecie i cos mi sie chrzani,nie moge edytowac.
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime26 Jul 2015
     
    mrcszef: z wielką przyjemnością przeczytałem twój post,graczem w prawdzie nie jestem,ale taka pasja sprawia, że się uśmiecham.
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Jul 2015 zmieniony
     
    Jeden z cracków ma doklejony obrazek + więcej żyć:



    Zybex 3 ma przerobioną graficznie stronę tytułową i pasy przy nazwach planet. Podczas gry widać dodane rury na samej górze oraz dole i niektóre nowe obiekty tła - wygląda to dziwnie gdy zasuwamy po wiosce. Przeciwnicy także są poprzerabiani lub narysowani od nowa. Chyba coś zostało trochę popsute bo znajdźki potrafią utknąć w obiektach tła bez możliwości ich zabrania.
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    W Zybexa już dobrych parę lat nie grałem, a grałem w niego sporo i wielokrotnie przechodziłem. Miałem już zresztą taką wprawę, że przy większości podejść udawało mi się go przejść. Dziś pewnie już z marszu bym nie przeszedł, ale myślę że udałoby mi się przynajmniej dotrzeć do ostatniego poziomu. Tak jak piszesz broń numer jeden czyli "orbit" jest kluczowa. Trzeba dbać, aby mieć 4, a jak stracimy do 3 to szybko odbudować do pełnej mocy. Poziom "Diablos" to taka deska ratunkowa, bo jest prosta i można na niej uzupełnić broń i życia. Wiele lat temu napisałem opis Zybexa, leży on tutaj:
    ->link<-
    • 7: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    trochę schodząc z tematu głównego, podoba mi się pomysł wątku, z przyjemnością poczytałbym takze "wszysko o ..." innych grach :)
    • 8: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Aug 2015
     
    • 9:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Sep 2015
     
    Chyba każdy Amigowiec poznaje ten 'przykładowy przykład' dołączony do Amosa Pro :)
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime1 Sep 2015 zmieniony
     
    Tutaj inna grafika, ale to nadal ta sama gra:

    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Sep 2015
     
    Frank Otto rulez. Na pewno każdy się ze mną zgodzi :)
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Sep 2015 zmieniony
     
    sorry ,ale co to ma wspólnego z Zybex/em ?
    odislaw napisał "poczytał bym" a tutaj... jakieś badziewne filmiki z A500 z linijkowym tekstem ,muzyka w tym drugim filmiku klimatyczna ale co z grywalnością?,ta gra ma jakiś zarys fabularny ?
    • 13:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Sep 2015 zmieniony
     
    @irata4: jaka muzyka? ;)
    ...przecież ogólnie to jest straszne: jedno i drugie.

    A co do Zybexa to ten pierwszy film -przykład z Amosa Pro nazywa się Planet Zybex.
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Sep 2015
     
    Sidewinder II dzieli z nim kompozycję ->link<-
    • 15: CommentAuthoruser removed
    • CommentTime20 Sep 2015 zmieniony
     
    To ja mam pytanie do wytrawnych znawców ZYBEXA :-)
    Czym do djaska sa kostki które pojawiają sie po zabiciu wrogów ?
    Zbierac je czy nie ?
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Sep 2015
     
    ... podobne są w Montezumie ,dają dźwięk ;-),w zasadzie dobre pytanie ,punktów one nie dają , ja tam je zbieram .
  1.  
    Ja zawsze ich unikałem balem sie ze odejmują jakieś statystyki - i jakoś mi tak zostało do dziś - zawsze unikam ich
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Sep 2015 zmieniony
     
    Mi one kojarzyły się z kanistrami benzyny, ale nie ma jej licznika do jetpacka. Na atarimanii jest krótka instrukcja, ale ani słowa o tym przedmiocie.

    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Sep 2015
     
    przeciez doliczaja sie do tokens bonus...
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Sep 2015 zmieniony
     
    no tak ,ale w zasadzie ni nie dają...choć gdzieś czytałem iż są niezbędne do ukończenia gry ale w tym wypadku ktoś miał na myśli pierścienie.Są po to by w najmniej odpowiednim momęcie przez chęć zebrania stracić życie :-)
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Sep 2015
     
    no tak, w zasadzie daja tylko dodatkowe punkty ;-)
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Sep 2015 zmieniony
     
    Skąd te pomysły unikania dodatkowych punktów? :)

    Zajrzałem do instrukcji, o której wspomniał s2325, jak wół jest napisane:
    "Bonus points, represented by a large floating B, are added up at the end of each level."

    Problem w tym, że akurat w wersji Atari nie postarali się za bardzo, aby literka "B" była rozpoznawalna... Zerknijcie na wersję C64 czy ZX Spectrum.
  2.  
    Ten kafelek to B :-) Nigdy bym nie zgadl :-) Pomysl na unikanie gdzies zaslszalem jak bylem mlodzincem w liceum albo na gieldzie - a masz kinka do instrukcji ? :-)
    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 Sep 2015
     
    • 25: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Sep 2015
     
    Szczerze mówiąc na podstawie samej gry też bym się nigdy nie domyślił, że te kafle to otoczone kratką litery...

    Z filmiku na C64 widać, że na koniec etapu ten sam symbol co w grze pojawia się przy liczeniu bonusowych punktów, więc wszystko jest jasne. Na ZX Spectrum tego nie ma, za to wyraźnie widać w hi-resie, że zbieramy literki "B".
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Mar 2020
     
    Oczywiście, że bonusy zbierać. Podwyższają wynik końcowy.

    A przy okazji, dobry artek o Zybex, Draconus i Zeppelin Games napisał Dely i opublikował na SaveTheFloppy:

    ->link<-

    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2020
     
    cale szczęście że jedyna słuszna wersja ZYBEX jest na AOLU !!!
    • 28:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime5 Mar 2020
     
    Czym się różni ?
    • 29:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime5 Mar 2020
     
    Pewnie jest z jego obrazkiem podczas wczytywania.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Mar 2020
     
    Tak, piracka wersja z obrazkiem Iraty (z ktorychś kompotów, bodajże Ironii) przed grą. Mamy w archiwum i tę wersję.
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Mar 2020
     
    kiedyś jak czas pozwoli to do tylu ilu zdołam dorysuję obrazki,pamiętam jak przyjemnie patrzyło się na takie graficzki podczas wczytywania tych kilku gier które takowe miały,Misja,Nuclear Nick ...
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2020 zmieniony
     
    Fajny ten cover LiSU, szkoda, że tak krótki!

    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Sep 2020
     
    a już się bałem że pójdą w ruch organki i biesiadówa się zrobi ;) NICE LiSU.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Moim zdaniem jeden z najlepszych coverów Zybexa, o ile nie najlepszy.
    • 35:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Sep 2020
     
    no to czekamy na draconusa by LISU w tym stylu :)