atarionline.pl Wyniki Konkursu o Atari - Głuchołazy 2015 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    TDC, nie zwróciłeś uwagi na moją odpowiedź z posta nr 18. Jest poprawna, czy też nie?
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     

    tdc:

    To co zamiast poszukać odpowiedzi na pytanie, zamiast przeszukać sprzęty firmy Atari aby sprawdzić który był sieciowy (co dla Atarowca powinno być przyjemnością) to lepiej jest dogadać tdc?


    Pogubiłem się. Czy to jest pytanie konkursowe numer 12?
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     
    To było 11.

    12 jest to:

    larek:

    Następne pytanie:

    Niech co Atari?
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    @voy - zwróciłem.

    To może jeszcze inaczej, kto z Was wymieni sprzęty Atari, które są najbardziej sieciowe? (słowo sprzęty jest niestety wieloznaczne)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     
    Lynx (i jego złącze ComLynx)
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     
    i drugi sprzęt - Lynx II ;)

    Jeśli drugi sprzęt nie będzie zaliczony (a dlaczego?) to może być JagLink dla Jaguara.
    • 7:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    Atari 1450XLD (model z wbudowanym modemem).
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    Tu jest coś o Atari, sieciach i... ->link<- ;)
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    O już się robi ciekawiej ;)

    To jeszcze proszę coś znajdźcie ;)
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Aug 2015
     

    larel:

    To było 11.

    Ech, Larku, miałem na myśli: który numer w konkursie miało pytanie TDC-a "czy lepiej jest poszukać odpowiedzi, czy dogadać TDC-owi"...
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    Avangarda już trwa, więc ja jako organizator zawieszam ten wątek do czasu ukończenia imprezy. Jednak wy możecie cały czas kombinować, bo cały czas nie usłyszałem co jest tym czołowym sprzętem Atari - czekam do poniedziałku ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    Ja wymiękam... :) Wymieniłem wszystkie trzy pierwsze modele, które miały coś wspólnego z siecią/telekomunikacją. Nie mam pojęcia, co innego znalazłeś.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    trzeba sie z tym pogodzic... nie bedzie zakonczenia :D
    • 14: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    kolega nie ma w zwyczaju kończyć swych dzieł.
    taki urok :D.
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    ….coś w tym jest….
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    Jak to nie ma??
    Ja właśnie dziś skończyłem pierwszy dzień bloku retro! :P
    Co więcej fatalny dla mnie bo właściwie przez cały dzień gadałem za swoje punkty programu oraz za ten odwołany można powiedzieć że od 15:30 do 23:30 tylko gadałem :/
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    ...ok sprostuję: od 15:30 do 23:30 tylko gadałem i ciężko pracowałem - nóg nie czuję...

    Larku nie wydziwiaj ze zdjęciami celebrytów bo podliczę Wasze punktu tutaj na forum i również co poniektórzy otrzymają ocenę w postaci zdjęcia celebryty jako ocenę stanu wiedzy :P
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    nie prostuj, tylko napisz w końcu te pytania…
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    Zaraz jadę na Avangardę, napiszę jak dasz mi maszynę do klonowania ludzi :P
    • 21: CommentAuthoras...
    • CommentTime8 Aug 2015 zmieniony
     
    Nie pisz, mi się już znudziło :P
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    @tdc: ale przecież formularze konkursowe były wydrukowane. Wyciągam z tego wniosek, że istnieje to w postaci dokumentu, przeładuj go tu po prostu (albo zrób copy/paste).
    • 23: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime11 Aug 2015
     
    Żadne tam publikowanie kompletnych formularzy.
    Nie psujcie zabawy :-)

    Trzęsienie ziemi na początku już było, teraz emocje mają stopniowo rosnąć!
    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime11 Aug 2015
     
    nagrodą ustanowiono
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 Aug 2015
     
    @falcon30: chodzi o opublikowanie pustego formularza, aby ci, którzy nie mieli okazji, mogli zapoznać się z pytaniami.
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Aug 2015
     
    @wieczór pytań pozostało już niewiele.

    Czyli rozumiem że się poddajecie? Ok czekam do wieczora, Wieczór? na ciebie czekamy :D
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Aug 2015
     
    no i... standard :D
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Aug 2015
     
    ... nie rozumiem,
    jednakże ciekawy konkurs
    ...szkoda tylko że, organizator nie podaje pytań ,tym bardziej jest to dziwne gdyż ,sami uczestnicy się ich domagają.
  1.  
    Bo to nie chodzi o to by złapać króliczka, nie wiecie? :)
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Aug 2015 zmieniony
     
    @IRATA4: Uczestnicy tego konkursu odpowiadają na pytania, których nie znają. To takie nowatorskie odwrócenie konwencji - coś jak odpowiedzi, które musiały być sformułowane w formie pytań w jednym z telewizyjnych konkursów :)
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Aug 2015 zmieniony
     
    ... to troszkę jakby taki Raport mniejszości ,zamiast zbrodni pytania na konkurs ,ale skoro nie dajecie odpowiedzi to i pytań nie będzie ;-p,a cały raport ch.. strzelił.

    tdc-"To może jeszcze inaczej, kto z Was wymieni sprzęty Atari, które są najbardziej sieciowe? (słowo sprzęty jest niestety wieloznaczne) "

    WSZYSTKIE ,no na baterie to Lynx chyba tylko.;-p
    • 32: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Aug 2015
     
    Dobre Irrat!
    • 33:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    Dzięki chłopaki! Jesteście tacy wyrozumiali !!

    Widzę As... że się zamieniłeś w poganiacza, bat już kupiłeś?
    Bo jak wcześniej prosiłem o maszynę do klonowania ludzi bo jeden człowiek nie nadąży z realizacją Twoich żądań - to jakoś chyba o tym zapomniałeś...


    Dziś As... podesłał mi SMSa w którym były pretensje, a jego złość aż kipiała z niego...
    ...tak As... życie człowieka, który nic nie robi (poza pisaniem bzdetów na forum wycelowanych np. w tdc), bardzo różni się od tego który właśnie poświęcił miesiące na organizowanie Avangardy... aby zrozumieć kogoś takiego jak ja, który smażył się od czwartku do niedzieli w ukropie (a niestety w poniedziałek też byłem do 23:00 na nogach z innych powodów), należy wykazać się myśleniem, wyobraźnią oraz empatią.
    ...a najlepiej zakasać rękawy i dołączyć do tych co coś robią!
    • 34:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    Ok, to przechodzimy do odpowiedzi na pytanie:

    11. Jakie dwa pierwsze urządzenia ze znakiem Atari, skonstruowane były z myślą o pracy sieciowej? (2 pkt)

    Na party chyba 95% osób odpowiedziało, że modem (podobnie z resztą jak powyżej), a część zauważyła że odpowiedzi są dwie, więc próbowali coś kombinować (ze dwie osoby podały dwa modemy).

    Nie była to odpowiedź na to pytanie, choć przyznam że pewnie słowo "urządzenie" mogło niektórych zmylić, zastanawiałem się też nad słowem "produkt", ale chyba to by też niewiele zmieniło.

    Ze względu na ilość odpowiedzi "modem" stwierdziłem, że każdemu przyznam po 1 punkcie.

    A teraz garść faktów:
    1. Właściwie ciekawym urządzeniem było Atari ST. Komputer nie był projektowany jako ten do pracy sieciowej tak jak to dziś rozumiemy (bo to były jeszcze zbyt wczesne czasy), ale mimo to zapisał się w historii jako bardzo dobrze do tego przystosowany.

    Atari ST był przygotowany do pracy sieciowej ale z urządzeniami muzycznymi (i technicznymi), a o dziwo zaliczyć do nich można również komputery (w sensie zgodności technicznej oraz braku ograniczeń co do tego co podłączamy).
    Na tym bazowały pierwsze gry sieciowe dla Atari ST/E, skoro każdy ma w swoim Atari porty MIDI, kabel jest powszechnie dostępny i tani (a można go nawet samemu zlutować), prędkość transferu jest wystarczająca i nie ma ograniczeń co do tego co będziemy podłączać - to okazało się że pierwsze rozgrywki sieciowe w czasie rzeczywistym (i to w 3D) były właśnie na Atari ST (nawet 16 kompów!) - sam tak kiedyś grałem i faktycznie to rewelacyjnie działało (żadnych lagów!).

    Działało, ale Atari ST nie został skonstruowany z myślą o pracy sieciowej, więc nie jest to odpowiedź na to pytanie. (to gra implementowała niezbędne operacje sieciowe, algorytmy itp. Np. sprawdzanie ilości podłączonych węzłów, ustalanie węzłów slave itp.)

    2. Wielu odpowiedziało, że modem

    Co będzie gdy połączymy ze sobą 10 modemów?

    Niewiele...

    Co będzie gdy połączymy 10 modemów i 1 komputer?
    Już lepiej...

    Zwiększając ilość komputerów, stosowną do ilości modemów, stwierdzimy że nabiera to sensu.

    Dlatego modem nie jest odpowiedzią na to pytanie.

    Sprawdźcie z czego wywodzi się nazwa modem.

    3. larek podał odpowiedź: "Lynx (i jego złącze ComLynx)"

    Odpowiedzmy sobie na pytanie co się stanie jeśli połączymy ze sobą n Lynxów?
    Będą działać!
    Dlatego jest to poprawna odpowiedź.
    Lynx jest "sprzętem" ze znaczkiem firmy Atari i był zaprojektowany z myślą o pracy sieciowej.

    4. Wcześniej pojawił się jednak jeszcze jeden sprzęt zaprojektowany z myślą o pracy sieciowej i to JAKIEJ!

    ->link<-

    atariki:

    Konstrukcja została po raz pierwszy zaprezentowana w listopadzie 1987 roku na targach Comdex (...) Pierwsze uruchomienie prototypów nastąpiło w maju 1988 roku, a produkcja ruszyła w maju 1989.

    Co się tyczy pracy sieciowej, a nawet czymś więcej (udostępnienie szyny) o unikalnych parametrach oraz ogólnych założeń tego komputera to czytamy w:

    en.wikipedia:

    The ATW system consisted of three main parts:
    (...)
    All of these were connected using the transputer's 20 Mbit/s processor links. The motherboard also contained three slots for additional "farm cards" containing four transputers each, meaning that a fully expanded ATW contained 13 transputers. Each ran at 20 MHz (the -20 in the name) which supplied about 10 MIPS each. The bus was also available externally, allowing several ATWs to be connected into one large farm. The motherboard also included a separate slot for one of the INMOS crossbar switches to improve inter-chip networking performance.

    en.wiki:
    ->link<-
    pl.wiki:
    ->link<-

    Dlatego Atari ABAQ lub ATW 800 - jest drugą prawidłową odpowiedzią na pytanie, w tym również na pytanie co jest najbardziej sieciowym urządzeniem Atari (tu komputerem).


    Jeśli mamy dalej analizować produkty firmy Atari to:

    5. o dziwo Atari Jaguar nie wspierał pracy sieciowej w zamyśle twórców.

    Jak czytamy w:

    pl.wikipedia.org:

    W trakcie sprzedaży konsoli Atari zapowiedziało powstanie dodatkowych peryferiów, lecz na półki sklepowe trafił tylko napęd CD-ROM, o nieco większej pojemności niż standardowe CD, zwany Atari Jaguar CD oraz JagLink – prosty interfejs umożliwiający grę sieciową na dwóch urządzeniach.

    ->link<-

    6. Atari TT
    ->link<-

    Zaprezentowany w 1990 roku, wyposażony standardowo w RS464 (port kompatybilny z Localtalk)

    7. Atari Mega STE

    ->link<-

    Pojawiło się na rynku w 1991 roku, wyposażony standardowo w złącze LAN (jak w TT030 i Falconie).

    8. Atari Falcon

    ->link<-

    Komputer pojawił się na rynku w grudniu 1992 roku, standardowo wyposażony w złącze LAN.


    Na marginesie nie słyszałem, aby ktokolwiek w Polsce wykorzystywał złącza LAN w wymienionych komputerach, jednak podobne rozwiązanie było stosowane w Apple, gdzie w ten sposób łączyło się komputery na zasadzie pracowni komputerowej (w firmie, szkole, redakcji itp.) i z tego się faktycznie korzystało w tamtych czasach (choć też mam na myśli bogatsze kraje zachodnie).


    Kolejne pytanie:
    12. Czy komputery Atari 8-bit miały możliwość zwiększyć wydajność CPU bez ingerencji w hardware?
    • 35: CommentAuthornosty
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    Po przeczytaniu odpowiedzi na pytanie 11 odmawiam udziału w kolejnych "konkursach TDC'a".
    Dożywotnio.

    Po prostu sądzę, że łatwiej nagiąłbym swój umysł wystarczająco, by porozumieć się z inteligentnymi wodorostami żyjącymi w morzu azotu na planecie w Alpha Centauri, niż odgadł jakich odpowiedzi oczekuje TDC ;)
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    TDC jak cos mi zarzucasz to może opublikuje te SMS-y.. Te od Ciebie tez ha ha..
    Sam zacząłeś! A tak poważnie:

    Ja cisnąłem Ciebie abyś to skończył konkurs z pytaniami nic wiecej.
    Poczytam te pytania ciekawią mnie jak i odpowiedzi.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Aug 2015
     
  2.  
    Dawajcie te SMSy...
    • 39: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    He he..
    -No nie bez przesady :)
    Zbigniew Stonoga jednak nie był potrzebny aby pytania się pojawiły.
    edit, zaraz ale to pojawiło się pytanie dopiero nr. 11, a myślałem że to już wszystkie pytania..
    • 40:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    @Nosty No bo z konkursami Tdc "nie ma letko" Jak przeczytałem odpowiedź na pytanie 11, to już wiem, dlaczego tak długo trzeba było na nią czekać.

    Tdc, keep going! Jeśli o mnie chodzi, nie musi być szybko, byle tak ciekawie.
    • 41:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    Ja i tak będę dalej twierdził, że to moje odpowiedzi są prawidłowe. :) Dzięki modemowi można było prowadzić BBS lub z niego korzystać, a to spokojnie można nazwać zaczątkami sieci.
    • 42: CommentAuthormarekp
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    "Na marginesie nie słyszałem, aby ktokolwiek w Polsce wykorzystywał złącza LAN w wymienionych komputerach"
    Bo te łącza miały być zgodne z AppleTalk, ale za to trzeba by zapłacić Apple ;-) Oczywiście Jack nie miał zamiaru za nic płacić, więc nie tylko w Polsce ale w ogóle te łącza do niczego* nie służyły.
    *W sensie LAN. Można oczywiście tego łącza używać jako kolejnego RSa.

    Edit: BTW: Pisząc w tym tonie o AplleTalk mocno go deprecjonujesz :-(
    • 43: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    @TDC: Pytanie brzmi: "Jakie dwa pierwsze urządzenia ze znakiem Atari, skonstruowane były z myślą o pracy sieciowej?". Nie brzmi "jakie urządzenia możesz łączyć ze sobą aby się komunikowały sieciowo".

    Odpowiedź "modem" jest jak najbardziej poprawną odpowiedzią na te pytanie (tym bardziej ze względu na słowo "pierwsze"), gdyż jest to "urządzenie ze znakiem Atari, skonstruowane z myślą o pracy sieciowej". Rozwijając to innymi słowami, skonstruowano modem po to, aby umożliwić pracę sieciową komputerów.

    Wymienianie tu konkretnych komputerów mija się z celem, gdyż one nie były skonstruowane z MYŚLĄ o pracy sieciowej sensu stricte, a z myślą o robieniu wielu różnych rzeczy. Widząc takie pytanie każdy średnio inteligentny człowiek zrozumie je jako pytanie o urządzenie SPECYFICZNIE skonstruowane do osiągnięcia pracy sieciowej. Więc nie konkretny komputer, ale jego sieciowy interfejs, np. modem, złącze itp.

    Twoje wywody na temat ST i MIDI są nie tyle naciągnięte, co błędne. Bo o ile MIDI umożliwia pracę sieciową, NIE ZOSTAŁO skonstruowane z MYŚLĄ o niej.

    Zgadzam się z Nostym i osobą, której już teraz nie pomnę, a podsumowała to następująco (jeszcze w czasie party): "Bo widzisz, to nie jest 'Konkurs TeDeCa wiedzy o Atari' ale 'Konkurs wiedzy TeDeCa o Atari' :)
    • 44:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Aug 2015
     

    Wieczór:

    Twoje wywody na temat ST i MIDI są nie tyle naciągnięte, co błędne. Bo o ile MIDI umożliwia pracę sieciową, NIE ZOSTAŁO skonstruowane z MYŚLĄ o niej.

    No fajnie, takie fajowe pustosłowie, a jakieś fakty, argumenty, gdzieś się zapodziały?
    • 45: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2015 zmieniony
     
    Musical Instrument Digital Interface - nazwa jest argumentem co przyświecało jego konstruktorom.

    Fizycznie jest to interfejs szeregowy i jako taki (jak każdy taki) może być użyty do komunikacji pomiędzy dwoma komputerami i nie ma najmniejszego powodu aby tego nie nazywać pracą sieciową. Podobnie jak RS-232. Ba, do pracy sieciowej można użyć i samego SIO.

    Edit: oczywiście pisząc o błędzie mam cały czas na myśli kontekst tego pytania. To jak zostało sformułowane ma bardzo duże znaczenie.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    szach i mat ….
    • 47: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    @wieczor: po prostu nie ogarniasz. w midi pisze, (sam przytoczyłeś rozwinięcie) ... interface. a skoro interface, to znaczy że łączy. a skoro łączy to z kimś, bo nie ze sobą. a jak łączy z kimś to już jest sieć. czyli myśleli o sieci :).
    proste to i logiczne jak obsługa vi...
    ;)
    • 48:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    W takim razie komputery Atari 400/800 były wcześniej niż Atari ST i również posiadały interfejs - był nim układ CTIA, czyli Color Television Interface Adaptor. Później zastąpiono go układem GTIA, jak można się domyśleć - również jest to interfejs: Graphic Television Interface Adaptor ;)

    A odpowiedź na pytanie 12 brzmi: TAK
    :P

    Lecimy z pytaniem 13.
    • 49: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    @larek: pudło. 400/800 były projektowane przez nie to atari co trzeba (tamto było stare, a chodziło w pytaniu nie wprost o nowe (czyli czasy jacka t.)).
    ;)
    • 50: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    Czyli połączenie z joystickiem to też sieć? :P Jest interface i łączy :D

    Ale na serio - Atari 400/800 posiadają dokładnie takiego samego typu port, który może być wykorzystany do komunikacji sieciowej, a jest to SIO. Interfejs szeregowy - tylko gniazdo jest inne i poziomy napięć.