atarionline.pl Magnetofon CA12 - brak dźwięku audio - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfilque
    • CommentTime7 Feb 2016 zmieniony
     
    witam

    mam mały problem - mój magnetofon nie transmituje dźwięku audio z taśmy (ani dane, ani muzyka), jednak działa normalnie - zapisuje i odczytuje, przy wczytywaniu słychać w głośniku dźwięk I/O z POKEY'A w trakcie wczytywania.

    Moja ataraka ma układ stereo od Lotharka, nie wiem czy dodanie tego układu może coś zmienić? Może audio z taśmy jest tylko na wyjściu monitorowym w takim przypadku? A jeśli tak to czy mogę podpiąć audio z wyjścia monitorowego prosto do układu stereo albo na wyjście audio np. do lewego chincha?
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    W Basicu magnetofon ruszy po wpisaniu POKE 54018,52. Wtedy powinno być słychać audio i zapisane dane. Chyba potrzeba więcej szczegółów.
    • 3:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    ktora wersje stereo masz ?

    jesli nowa, podlaczyles BELL (15 pin gtia ) do sstereo ?
    • 4: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 Feb 2016 zmieniony
     
    s2325:
    "W Basicu magnetofon ruszy po wpisaniu POKE 54018,52...."

    To było pierwsze co sprawdziłem.

    Nie wiem która wersja, ale PCB jest białe, kupowane w 2014 roku od jednego koleżki w Gdyni
    BELL (15 pin gtia ) jest podłączony do stereo
    (a propo - jakie dźwięki generuje GTIA w atari? Dźwięk kursora? dźwięk końca 3 wiersza w linii?)

    Sprawdziłem przewody w kablu od magnetofonu omomierzem - wszystkie całe, nie ma przerwanych żył. Mój następny krok to sprawdzenie czy faktycznie audio z magnetofonu występuje na złączu monitorowym, bo coś mi się tak wydaje że to idzie linią prosto z SIO do złącza mon.

    Jak już wspomniałem - magnetofon działa, a pokey "pierdzi" rekordami zgodnie z tym co na taśmie jest, tylko nie ma faktycznego audio z taśmy


    EDIT: 01:47

    Sprawdziłem na schematach atari 65xe - pin 11 złącza SIO to SIOAUDIO, dżwięk ten przez kondensator C19 4u7 łączy się z dżwiękiem BELL i leci sobie na wzmacniacz i rozdziela się na modulator RF oraz do wyjścia AUDIO monitorowego, nie mając dalej po drodze nic wspólnego z POKEYEM, dlatego grając na chinczach z wyjścia STEREO nie mam SIO AUDIO

    W następnej wersji STEREO mogło by pojawić się dodatkowe wejście SIO AUDIO
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Feb 2016
     
    Nie znam się, więc się wypowiem :)

    Na płytce stereo jest złącze oznaczone "Sr". Masz ten sygnał podłączony?

    Według poniższego schematu sygnał Sr to SOUND_R i bierze się go z 6 pinu układu LM358.

    • 6: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 Feb 2016 zmieniony
     
    No właśnie miałem się pytać o ten SR, bo w Lotharkowej instrukcji do simple stereo nic na ten temat nie ma! Oczywiście SR mam nie podłączone w związku z tym. Myślę że to zamyka temat

    EDIT 12:29
    Nic nie zamknęlo tematu bo
    na pinie 6 układu LM358 nie ma dźwięku z SIO, to widać na schemacie atari, dźwięk z SIO wchodzi na pierwszą połówkę wzmacniacza U1A na pin 2, niestety biorąc audio nawet sprzed rezystora 2k jest zdecydowanie za cicho, bo nie wiedzieć czemu na płycie STEREO wejście SR jest ograniczone rezystorem aż 56k. Tymczasowo wziąłem dźwięk z wyjścia wzmacniacza w atari (pin1 LM358) ale to nie jest rozwiązanie na stałe bo tam mamy domiksowane dźwięki GTIA. Druga sprawa - wejście SR dziala tylko w trybie stereo, czyli w trybie mono nie ma sio audio z kasety
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Feb 2016
     
    Dzięki za informację. Czyli trzeba szukać dalej rozwiązania.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Feb 2016
     
    ja miałem taki sam problem i okazały się poluzowane styki w wtyczce sio ,przerobiony jest ten magnetofon ?
    • 9: CommentAuthorfilque
    • CommentTime13 Feb 2016 zmieniony
     
    @larek

    "...Czyli trzeba szukać dalej rozwiązania..."

    prowizorycznie wziąłem dźwięk Audio z pina po wylutowanym modulatorze (tożsamy z pinem audio od wyjścia DIN Video) i atari zachowuje się tak jak po staremu.

    postaram się to zrobić inny sposób - wziąć dźwięk sprzed rezystora R7 2k i poprzez regulowany potencjometr np. 10k wrzucić ZA rezystor R13 56k na płytce STEREO. Przynajmniej głośnośc se regulnę...