atarionline.pl Wykład o demoscenie (UJ, Kraków) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Co prawda to wyklad o demoscenie PC w latach 90-tych, ale warto odnotowac, ze nauki humanistyczne tez badaja tę działkę ludzkiej kultury.

    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Bardzo bym chciał być na takim wykładzie, szkoda że nie dam rady...

    ...sam kiedyś kodowałem w 13h ;)
    • 3: CommentAuthorCezik
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    O kurde... Z Zenialem kiedyś dużo korespondowałem w czasach początku demosceny PC, widzieliśmy się na kilku party, można powiedzieć, że to taki scenowy przyjaciel był. Nie wiedziałem, że do USA wyemigrował.
    • 4: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Poznałem Łukasza w Stanach jako przedstawiciela Instytutu Polskiego przy konsulacie w NJ, czyli dość oficjalnie ;) Ale jak tylko się okazało, że obaj interesujemy się demosceną i retro, od razu złapaliśmy wspólny język. Sympatyczny, ciekawy człowiek o dużej wiedzy.

    Co do zainteresowania nauk humanistycznych demosceną, retrogamingiem, grami jako dobrem kultury, to nie jest to już taki ewenement jak jeszcze kilka lat temu. Na UŁ w Łodzi mamy silną grupę naukowców zajmujących się tym tematem. Na innych uniwersytetach też coraz więcej się dzieje. I to jest dobre :)
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Oct 2016
     
    Znalazłem coś takiego:

    "Szalankiewicz (Zenial) & Badkowski (Bac) - "Enigmatic Man" -- Chiptune Visualization / Atari SAP":

    • 6: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Dzięki Tomek. Nie znałem tego kawałka Marka :)
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Nie ma sprawy, szukałem zupełnie innej klasyki a przypadkiem wpadłem na to, a jedyne co łączy to czego szukałem z tym co tu zapodałem to że oba są bardzo, bardzo stare ;)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Apr 2018
     
    Ostatnio UBU Lab prowadził streaming z wykładów. Załapały się dwa:

    Argasek o crackscenie:
    ->link<-

    Corny o trackerach:
    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jun 2018
     
    Zaproszenie na kolejny wykład w UBU Lab:

    zapraszam na wykład w tym tygodniu. UBU lab, ul. Łojasiewicza 4, s. 2.120 (…)

    Linia, kształt, forma, symetria, skala i proporcje są elementami składowymi sztuki jak i matematyki. Geometria jest najbliższym połączeniem między tymi dziedzinami. Podczas interaktywnej prezentacji zobaczyć będzie można celowe jak i przypadkowe kroki prowadzące do powstanie abstrakcji geometrycznej.

    więcej o wykładowcy ->link<-

    Wykład będzie realizowany w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”. Wykład finansowany jest w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019 nr 1027.0641.65.2016.


    Dotychczasowe wykłady w UBU Lab:

    1. Łukasz Szalankiewicz (Zenial): "Demoscena PC Dos. Polska lat 90" 26.10.2016
    2. Dr inż. Piotr Mietniowski (Kroll), "Lata świetności komputerów Atari 16/32-bitowych" 1.12.2016
    3. Jakub Argasiński (Argasek) "100% Friendship, czyli Polska Demoscena Amigowa" 15.12.2016
    4. Krzysztof Ziembik (Kaz), "Polskie gry tekstowe na Atari wczoraj i dziś", 22.12.2016
    5. dr Jacek Olczyk "Literatura polska w świetle teorii przymusów Oulipo” 29.12.2016
    6. Leszek Onak "Polskie maszyny literackie" 5.01.2017
    7. dr Jan K. Argasiński, Jakub Woynarowski, "Kreatywne oprogramowanie w poszerzonej rzeczywistości" 12.01.2017
    8. Monika Górska Olesińska: "Sztuka poszerzonej rzeczywistości" 16.02.2017
    9. Yerzmyey: "ZX Spectrum: gry tekstowe i e-książki" 9.03.2017
    10. Paweł Janicki: Od sztuki mediów do "conditional arts"16.03.2017
    10. Dr hab Anna Nacher: "Praktyki artystyczne site-specific w AR", 30.03.2017
    11. Leszek Nowak: "Algorytmy Generatywne. Czym są i do czego służą?" 11.05.2016
    12. Paweł Mogiła: "Przygoda z PCB", 1.06.2017
    13. Zilog: "Pushing the limits of computer music: what could be achieved with 1 bit output?". 4.07.2017
    14. Dr Zuzana Husárová: (Post)digital Poetry - artist talk, 8.12.2017
    15. Piotr Mietniowski Kroll, Historia demosceny komputerów Atari 16/32 bity w Polsce, 18.01.2018
    16. Krzysztof A. Ziembik, Papier jako nośnik danych lat 80/90, 25.01.2018
    17. Yerzmyey, NES / FamiCom / Pegasus, 1.03.2018
    18. Łukasz Zenial Szałankiewicz, Cracktro, 15.03.2018
    19. Monika Górska Olesińska, Typografia interaktywna, 22.03.2018
    20. Jakub "Argasek" Argasiński, Demoscenowe efekty - magia czy tani trik? 5.04.2018
    21. Magdalena "Corny" Krawczyk: Trackowanie na pececie 12.04.2018
    22. Yerzmyey, Gamebooki. Wprowadzenie, 10.05.2018
    23. Jan K. Argasiński, Gnarly comptutation, 17.05.2018
    24. Krzysztof “Kaz” Ziembik Polskie dyskmagi w świecie Atari 8-bit, 24.05.2018
    25. Hellboj: In Nihilum Reverteris - ZX Spectrum & RPI backstage, 30.05.2018
    26. Jok Jokov, Grafika komputerowa, 14.06.2018
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Dec 2018
     
    Rok 1968, zobaczcie jaki technologie był już dostępne!



    "The Mother of All Demos is a name given retrospectively to Douglas Engelbart's December 9, 1968, demonstration of experimental computer technologies that are now commonplace. The live demonstration featured the introduction of the computer mouse, video conferencing, teleconferencing, hypertext, word processing, hypermedia, object addressing and dynamic file linking, bootstrapping, and a collaborative real-time editor."
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Mar 2019 zmieniony
     
    Nie do końca wykład, ale temat demoscenowy. Jest takie pismo "Stoner Polski", które zajmuje się różnymi dziwnościami:

    ->link<-

    trochę można o nich poczytać tutaj:

    ->link<-

    A pojutrze, w piątek, dnia 29 marca 2019 roku, godz. 19-22 będziemy podczas premiery kolejnego numeru Stonera przy ul. Szpitalnej 1, pokazywać Atari z produkcją demoscenową Maro, TDC-a i moją "Zmierzch. Niedokończona przeróbka". Zaproszono nas tak:

    est data premiery Stonera#2. Już po raz drugi będzie mówione, czytane, słuchane i oglądane. Chcemy mieć Was wszystkich bez wyjątku, nikogo nie oszczędzać, ma być szum. Szykujemy pokaz multimedialny i graficzny. Szum będzie emitowany także w tle czytania odpałów literackich, bo składamy ambientowy lineup, a swoje umiejętności znów zaprezentuje przyjaciel „Stonera Polskiego” – Grzesiek Tortellini.

    Pomocna może być Garść Praktycznych Informacji:

    Wydarzenie: Stoner Polski // Premiera drugiego numeru // Szpitalna 1

    Miejsce: Szpitalna 1

    Czas: 29 marca 2019 o 19:00-22:00

    After: po 22:00 na drugiej sali zaczyna się Szpitalna 1 presents Asquith (Lobster Theremin) - elektronicznie pozytywne emocje na święto wiosennej równonocy w rytmie lo-fi house i płynącego techno. Impreza jest biletowana ( po dyszce dla uczestników premiery, 25 zł dla osób które przyjdą później, klub proponuje również relatywnie korzystną opcję przedsprzedaży, obczajcie opis wydarzenia). W tym samym czasie urządzimy sobie na pierwotnej, stonerowej sali nieprzerwany pokaz dzieł graficznych z podkładem muzycznym wygrandzonym przez Kubę Kucę.

    Chcemy wygenerować dobre wibracje i doświadczenie o słusznym ciężarze gatunkowym. Chcemy porobić się w dętkę słuchaniem i patrzeniem i do tego potrzebujemy Ciebie. Będziemy wdzięczni za sprawną współpracę, daj nam znać, czy wpadasz!

    PS Przekaż, proszę, nasze zapro swojej drużynie, która tworzyła "Zmierzch. Niedokończoną przeróbkę"!


    Warto jeszcze wspomnieć parę słów o tej produkcji. Po raz pierwszy na demoscenie pojawiła się produkcja, która celowo miała nie być dokończona i celowo nawiązywała do niedokończonej, a słynnej gry "Zmierzch" dla Atari. Do jej niedokończenia został wybrany TDC, mistrz niedokończania produkcji :). Ja przygotowałem grafikę, ale nie tylko nie została dokończona, ale również nie została w demie użyta. Pomysłodawca Maro - entuzjazmował się podczas Silly Venture kłopotami z jej wystawieniem:

    Co to była za impreza. TDC programował i chodził załatwiać, żeby przesuwali deadline i znowu programowanie i przesuwanie deadline'u. W każdym razie niedokończony kawałek został przyjęty na kompo i później jeszcze było wykańczanie. Następnie wywaliła się całość, więc poleciała poprzednia niedokończona wersja. Następnie na drugi dzień rano, TDC wszystko naprawił. No w każdym razie kiedy kawałek leciał, ludzie krzyczeli, że trzeba zrobić katalog niedokończonych projektów, ale też że TDC przegiął :) etc. Podobno też osoby podchodziły do TDC z prośba o wyjaśnienie, o co chodzi. Na drugi dzień powiedzieli nam że przyznano nam nagrodę specjalną, ale organizatorzy jej nie dokończyli :) tzn, że odebrano prawidłowo.


    Taka to pokręcona historia. A w piątek o niej opowiem ludziom spoza naszej społeczności.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Mar 2019
     
    wpadł bym, tylko mam mało czasu a miejsce jest w lokalizacji do której własnym transportem się nie dojedzie. Skąd pomysł na tak fatalnie skomunikowane miejsce?
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2019
     
    To rynek, popularne miejsce spotkań :)
    Fakt, autem nie da rady, ale za to będzisz mógł spożywać alkohol.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2019
     
    Nowy numer Stonera Polskiego (przypominam - zajmują się dziwadłami) zawiera informacje o prezentowanym na Silly Vnture programie "Zmierzch", który pokazywany był także w zeszły piątek w Krakowie:

    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    Amerykanie tłumaczą innym Amerykanom, co to jest demoscena. Momentami bardzo infantylne, ale zabawne i dobrze wiedzieć, jak postrzega się to zjawisko z tamtej strony:

    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2021
     
    Ktoś kojarzy taką grupę, w której działał nasz kolega Tdididit?
    • 17: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Ja trochę. Wiem, że wydawali mag Kasztan, wydaj mi się, że nawet znałem kogoś z tej grupy, muszę trochę poszperać w pamięci...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2021 zmieniony
     
    Dzięki Ceasar. Jak jeszcze coś Ci się przypomni, to pisz śmiało.

    A tu niżej piękne znalezisko Miszy wśród zakupionych dyskietek. Dyskietka scenowa Charliego z grupy Apocalypse Riders (zdjęcia by Misza). Stworzona niedługo po zlocie w Ornecie 1996 rok. Pytanie tylko - do kogo Charlie kierował list i całą dyskietkę?

    Programy na dyskietce już wrzuciłem do archiwum użytków i demek.
  1.  
    "Kasztana" robił częściowo chyba Konrad Gmurek i może Jacek Dojwa .Atarowcy znani z muzyczek do paru gier występowali i nagrali płytę jako Aural Planet.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    Dzięki za info Marcin.