atarionline.pl VBXE - problem z kompatybilnością - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Na SV podczas prezentacji obrazka Rockiego (Sunny) za pierwszym razem były niemiłe artefakty. Jak się mi udało zasłyszeć problem jest z kompatybilnością VBXE vs Atari bez tego rozszerzenia. Zadaje pytanie jako kompletny laik - ale kiedy objawia się ten brak kompatybilności konkretnie? Z czym i w jakich sytuacjach może być problem?
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Problem w przypadku rdzenia FX na pierwszy rzut jest z emulacją "błędów" PAL. Objawia się to np. bladymi kolorami w niektórych trybach interlace. Rozwiązaniem jest rdzeń GTIA EMU (którego nie było w compomachine na sv), na którym w zasadzie wszystko chodzi ok poza .. niektórymi pracami Rockyego i dwoma obrazkami Pavrosa (kartuzi, kaktuzi, czy coś takiego). Rocky raz poprawiał prace przed kompotami i udało się z tego wyjść, a tym razem - to nie wiem, bo przespałem prawie całe kompoty ;)
  1.  
    Artefakty widziane podczas wyświetlania obrazka Rockego to był efekt przegrzanego Antica. Rocky przed pokazem uprzedał mnie, że tak mogło być z tym konkretnym obrazkiem, bo jedzie on dość mocno po bandzie z paletami.

    Według Autora takie artefakty pojawiają się po dłuższej pracy komputera i efekt narasta wraz z temperaturą układu.

    Na układ można nałożyć pasywny radiator, który praktycznie eliminuje problem. Można też na chwilę wyłączyć komputer. I to właśnie zrobiłem na pokazach.

    Przy okazji, żeby zdobyć trochę czasu, przełączyłem kable z komputera i zamiast po RGB dalsza część pokazów poszła po s-video. Zauważył ktoś? ;-)
    • 4:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    zatem to nie był problem z vbxe?
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Problem zniknal jak przelaczyli z rgb na sv. Ten sam komputer?
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Nov 2016 zmieniony
     
    filmiki prezentujące problem przegrzewania

    ->link<-
  2.  
    Komputer ten sam.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Nov 2016
     
    Yolk. Czy moglbys zrobic test i na tym kompie odpalic obrazek i bez wylaczania sprawdzic obraz z sv i rgb?
  3.  
    Zrobię, jak tylko będę miał komputer w domu.

    Na skutek moich eksperymentów z firmwarem komputer zachorował na niewłączozę i musiał zostać wysłany do Sanatorium im. Lotharka celem reanimacji, regeneracji i refirmwaryzacji. :-)
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2016 zmieniony
     
    Trzymam kciuki za flashowanie. :)
  4.  
    Tak jak obiecałem wcześniej, załączam film z mojego Atari.

    Komputer jest podłączony do TV dwoma przewodami równocześnie: przez RGB z wyjścia VBXE i przez S-video ze standardowego wyjścia monitorowego.

    Na filmie widać jak przełączam się pomiędzy jednym i drugim sygnałem.

    Obraz mniej zniekształcony pochodzi z VBXE. Obraz z większymi zniekształceniami to S-video. Komputer chodził kilkanaście minut z tym obrazkiem zanim pojawiły się zniekształcenia. Po zrobieniu filmu zniekształcenia powoli przybierały na sile.

    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Nov 2016
     
    czy kazde atari tak ma? po 10 minutach u mnie dziala ok.

    moglbys sprawdzic co pojawia sie na tym kompie w tescie acid800, konkretnie test kolizji gr.10 ?
  5.  
    Podczas naszej rozmowy Rocky twierdził, że nie każde i że efekt bywa mocniejszy lub słabszy. Jest teoria, że VBXE swoim umiejscowieniem nie pomaga z naturalną wentylacją i chłodzeniem ANTICa.

    Dalsze testy już jutro, bo wyłączyłem komputer i ten zdążył ostygnąć. :-)
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Nov 2016
     
    ja mam radiator na anticu i problem znikł

    faktycznie tyle tych rozszerzeń w Atari i nikt nie przejmuje się chłodzeniem, aż do czasu
    • 15:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime4 Dec 2019
     
    Wrzucę tutaj na wypadek gdyby coś było niejasne z tą sprawą:



    Może ktoś się lepiej orientuje w temacie.