atarionline.pl Laura Konstruktor - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jan 2017

Masz pomysł na nowe przygody Laury, ale nie znasz się na programowaniu? Dobrze się składa, bo właśnie pojawił się Laura Konstruktor, dzięki któremu możesz tworzyć nowe etapy dla Laury.

Bawcie się dobrze przy tworzeniu nowych gier i chwalcie się nimi wszędzie, gdzie tylko się da ;)

Laura Konstruktor dostępny jest na stronie domowej Laury.
    • 2:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime14 Jan 2017 zmieniony

Da się dzięki niemu stworzyć etepy w stylu Mario ??? ;).
    ...coś jak L.B.P z ps3? No tam to różne gry mozna tworzyc....
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Jan 2017 zmieniony

Wczoraj pomyślałem "zajrzę na stronkę Laury, bo miał być edytor, a ciągle nie ma i zapytam"... a tymczasem właśnie się pojawił :D

No i tradycyjnie się czepnę... czemu tylko dla tych co się nie znają na programowaniu? ;)
    • 4:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jan 2017

Nie tylko, dla nich w szczególności ;)
    • 5:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Oct 2017

Dzięki QTZ wyeliminowany (mam nadzieję, że ostatecznie) został pewien błąd w LK. Teraz dostępna jest już wersja oznaczona numerkiem 1.0.2.
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Oct 2017

Dodam, że błąd nie miał wpływu na generowaną grę, a reinstalacja programu powoduje wyczyszczenie etapów w edytorze, więc przed instalacją nowej wersji trzeba wszystko zapisać!
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Oct 2017 zmieniony

Próbuję zrobić poziomy na konkurs, na razie mam jeden skończony i pomysł na kilka następnych. Jednak tworzenie w Laura Konstruktorze nie jest zbyt wygodne, szczególnie przeszkadza mi brak opcji do zaznaczania i przesuwania / obracania / kopiowania fragmentu mapy. Bez takich opcji muszę przerysowywać mapę (lub używać hex edytora - dla całości) i podpierać się paint-em (aby zobaczyć jak wygląda lustrzane odbicie i sprawdzić czy się zmieści...), co robię już któryś raz z kolei... przy okazji pomyślałem, że zrobię listę (w przypadkowej kolejności)...

Laura Konstruktor - opcje, których mi brakuje i poważny i drobne błędy:

- zmiany kolorów nie są widoczne w edytorze (opcjonalnie z możliwością podglądu standardowych kolorów [jednej z trzech palet] - gdyby coś było celowo ustawione w tym samym lub podobnym kolorze - w instrukcji znalazłem, że tak jest celowo, ale gdyby można to było przełączać byłoby lepiej)
    - kolory panelu są inne niż w widocznej palecie
    - kilkukrotne kliknięcie palety powoduje, że jest wybrany niewłaściwy kolor (tak jakby coś się "zatykało") - bug
    - gumka czyści trawą, nie można wybrać innego elementu (obydwa klawisze myszy wybierają element dla pierwszego klawisza) - lepiej gdyby zamiast gumki była możliwość przypisania dowolnego elementu pod drugi klawisz myszy
    - często przypadkowo po odczytaniu danych pole pod kursorem zostaje niechcący zmodyfikowane
    - zbyt dużo msgbox-ów (zamiast tego mógłby się wyświetlać status na "pasku")
    - brak undo
    - nie ma autosave-u (opcja) np. co 3 minuty (do danych gry, nie plików użytkownika)
    - zapisany poziom musi mieć stałą nazwę, a dowolne rozszerzenie
    - program nie pamięta nazw plików podanych przez użytkownika
    - nie ma opcji do zamiany etapów miejscami (można zapisywać i wczytywać, ale przy dużej liczbie poziomów to jest problematyczne)
    - nie ma opcji obrotu l/r i lustra h/v całości lub zaznaczonego fragmentu
    - nie ma opcji kopiuj / wklej całości lub zaznaczonego fragmentu
    - nie ma opcji przesuwania planszy lub fragmentu (góra / dół / lewo / prawo) - gdyby była powyższa opcja tę można by było częściowo uzyskać kopiując / wklejając
    - można zaznaczyć kilka poziomów jako ostatni (co może być wygodne - nie sprawdzałem, ale jak rozumiem [i wg instrukcji] ważne jest pierwsze zaznaczenie), ale żeby to zobaczyć trzeba klikać we wszystkie etapy - brak oznaczenia - można by np. użyć kolorów na przyciskach.
    - brak opisu co z czym jak działa (np. na co działa woda, etc.)
    - "niedozwolone" elementy na obrzeżach zawsze są zamieniane na ścianki (a możliwe jest - "pustka" i dwa rodzaje ścianek).
    - nie można ustawić wymaganej liczby masek na zero (tak aby wyjście było od początku otwarte [gdy wstawione], lub aby trzeba było je otworzyć bez użycia masek [gdy brak])
    - przy "TEKST NA EKRANIE..." w zależności od ustawień Windows-a widać "śmiecie" (które są tam cały czas) (to już zgłaszałem)
    - nie można wstawić większej ilości "maszyn" (wygląda, że tak jest celowo, ale chyba nie powinno to sprawiać różnicy?)
    - nie ma możliwości przełączenia trybu - zamiast klikania żeby przytrzymując można było "mazać" wybranym elementem (teraz trzeba dwukrotnie kliknąć)
    - nie ma znacznika modyfikacji i pytania o zapis przy zmianach
    - program nie umie zapisać poziomu gdy nie ma pliku z pustą grą (pewnie niewielu to zrobi, ale ja go modyfikowałem i zmieniłem mu nazwę, a niestety się nie odtworzył)
    - brak automatycznej korekcji murków (dodatkowy przycisk)
    - brak pełnego filtru nieobsługiwanych znaków i cyfr (już o tym dyskutowaliśmy na priv, dla mnie jednak to wada, choć niektóre wersje językowe mogą nie mieć cyfr wcale, ale do nich póki co LK nie jest przeznaczony, a oficjalne poziomy nie mają cyfr w nazwach)
    - "Czyść etap" nie pozwala na wybranie tła i murka lub "pustki" wokoło
    - błąd powodujący niemiłe zakończenie gry - gdy wybierzemy etap 32 i odczytamy wcześniejszy etap bez oznaczenia "ostatni" to 32 etap przestanie być ostatni - i jak sprawdziłem po jego przejściu wpadamy do "piekiełka"... czyli jednak da się bez grzebania w pamięci (wcześniej pisałem, że - przy testowaniu - tylko przy użyciu konsoli się tak da i gra się po czymś takim sypie...). Można to poprawić zmieniając poziom w edytorze, ale można to przeoczyć i wygenerowana gra się na końcu "wywali"...

Sam bym chętnie przynajmniej niektóre opcje dodał / poprawił... i zrobiłbym też wersję angielską...

W samej grze generalnie mam wrażenie, że jest zbyt mało dostępnych elementów, lub niektóre działają w ten sam sposób na inne, albo brak alternatywy, inny przykład - wody nie da się usunąć (np. robiąc dziurę w podłożu), a zalewa prawie wszystko, ale to już uwagi na następną część gry... :)

Notka: Gdy nie ulokujemy Laury będzie się pojawiała w miejscu gdzie była ostatnio (np. w momencie naciśnięcia ESC) - można to wykorzystać jako "feature", ale do pełnej gry się nie nada, bo tam ginąć nie można (kasują się punkty, a w wersji generowanej z LK najlepszy "globalny" wynik nie jest wyświetlany).

Udało mi się też testując moje poziomy grę "częściowo zawiesić", bo nie działał ESC... ale zdarzyło się tak tylko raz - ponowne uruchomienie emulatora z tą samą "planszą" było OK. ESC nie działa zawsze gdy sterujemy maszyną (i to nie był ten przypadek, bo po zginięciu i "restarcie" znów ESC nie działał).
    • 8:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2017

Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2017 zmieniony

QTZ:

- program nie umie zapisać poziomu gdy nie ma pliku z pustą grą (pewnie niewielu to zrobi, ale ja go modyfikowałem i zmieniłem mu nazwę, a niestety się nie odtworzył)
    To okazuje się zaletą, bo można wstawić inne wersje językowe, tylko komunikat błędu nic nie wyjaśnia.

QTZ:

- brak pełnego filtru nieobsługiwanych znaków i cyfr (już o tym dyskutowaliśmy na priv, dla mnie jednak to wada, choć niektóre wersje językowe mogą nie mieć cyfr wcale, ale do nich póki co LK nie jest przeznaczony, a oficjalne poziomy nie mają cyfr w nazwach)
    Teraz to nawet by się przydała opcja całkowitego wyłączenia konwersji ;)

QTZ:

i zrobiłbym też wersję angielską...
    I zrobiłem :) - jeszcze tylko zostaje ukończyć wersję gry przez LK zapisywaną - Laura wyprawy, ale już da się grać w wybranym języku (trzeba użyć mojej drugiej paczki), o czym pisałem w tym wątku: ->link<-

Przy okazji mam kolejne spostrzeżenia:
    - Program można uruchomić kilka razy w tym samym czasie (to dobrze) i wtedy zapisane są poziomy z ostatniego zamykanego (pozostałe się traci - to niedobrze).
    - w edytorze promień w lewo i prawo, a także w górę i w dół są nie do odróżnienia, a mogły by być oznaczone strzałkami (czego nie będzie widać w grze, tak jak jest w edytorze do Robbo).
    - "literówki":
    - "Magiczny przedmiot" powinno być w liczbie mnogiej
    - "Liczba dostępnych magicznych przedmiotów " - spacja na końcu
    - "Liczba dostęnych masek" - "dostępnych"
    - przy przyciskach które otwierają pliki i jednym zapisie brak kropek ;)
    - rozszerzenia przy wpisywaniu nazwy nie są niezbędne, ale to kwestia gustu (ja przy tłumaczeniu zmuszony byłem je usunąć i chyba jest wygodniej).

Przy tłumaczeniu wykorzystałem też nadmiarowe znaki przy jednym z opisów - o których pisałem wcześniej.

Polskie napisy w polach edycji są wczytane z danych poziomu, więc nie są tłumaczone.

W przypadku, gdy wykasujemy poziomy, których program używa utworzy on nowe pliki i w nich będzie tekst angielski, który i tak oczywiście możemy edytować :)

Przy okazji kolejne spostrzeżenia:
    - po usunięciu poziomów:
    * uruchomiony program pokazuje starszą wersję cegiełek :)
    * wszystkie poziomy od 18 wzwyż są zaznaczone jako "ostatnie".
    - w ramce z wyborem świata gry tekst jest przycięty (widać dopiero jak wstawiłem tłumaczenie).
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Nov 2017 zmieniony

Co do prefiksu "LETAP." to jak napisałem tu: ->link<- nie powinien być tłumaczony, a traktowany jak rozszerzenie, czyli przy zapisie, gdy takiego prefiksu nie ma, program mógłby go doklejać.

Zarówno obsługiwane rozszerzenie i prefix dobrze, żeby były wyświetlane w okienku otwierania/zapisu plików.

Edit: No i nie wiem czy można przypisać program do pliku po nazwie? Spróbowałem przypisać do rozszerzenia lka i nie jest to obsługiwane. Gdyby jednak było, to fajnie, gdyby program pytał o zastąpienie danych lub / i zapis poprzednich. Przy wychodzeniu w przypadku modyfikacji też mógłby sugerować zapis.
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Dec 2017 zmieniony

Zauważyłem jeszcze, że program jednocześnie z grą zapisuje test.xex, trudno powiedzieć czy jest to plus, czy minus, ale zdziwiłem się, uruchamiając test.xex - zamiast ostatnio zapisanego testu, zobaczyłem ostatnio zapisaną grę...

Przy okazji nowy screen - z kilkoma poprawkami :)

Coś co zauważyłem wcześniej (i nie tylko ja) - dołączony ocx nie jest przez program znajdywany - trzeba go sobie skądś skopiować lub wypakować - do angielskiej paczki dorzuciłem nowszą wersję :)

(paczka dostępna jak zwykle tu: ->link<- )