atarionline.pl Atari 65XE - problem z obrazem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornorolim
    • CommentTime17 Jan 2017 zmieniony
     
    Jakiś czas temu udało mi się odzyskać egzemplarz Atari 65XE, którym bawiłem się jako dziecko. Niestety po podłączeniu okazało się, że nie jest sprawny. Test wykazuje uszkodzony RAM, a obraz jest nieprawidłowy. Czy ktoś z Was jest w stanie zdiagnozować problem na podstawie poniższego filmu:



    Czy to może być spowodowane wadliwym RAMem? Komputer podłączony jest do TV za pomocą złącza monitorowego i kabla A/V. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    rozpocznij poszukiwania potencjometru na płycie kompa, może wizyta z kontakt sprejem uleczy problem obrazu.

    A ram, to następna sprawa. Sprawdź, czy któraś z kości pamięci nie grzeje się bardziej od innych.

    Ile masz kości ram? dwie, czy osiem?
    • 3: CommentAuthornorolim
    • CommentTime18 Jan 2017 zmieniony
     
    Dzięki za odpowiedź. Kości jest osiem. Atari pracuje tylko w trybie auto-testu, więc tylko tak mogę przetestować temperaturę pamięci. Po 10 minutach pracy żadna kość się nie grzeje.

    Co mam czyścić tym Kontaktem? Całą płytę?

    Potencjometr nie odpowiada przypadkiem tylko za kolory?
    Na starym, kineskopowym monitorze obraz jest czarno-biały i skacze. Regulacja potencjometrem nic nie zmienia.
    • 4:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Jan 2017
     
    potencjometr czasem powoduje tego typu zakłócenia - miałem podobny efekt, lcd gubił synchro - wystarczyło nim lekko poruszać w lewo i prawo.
    • 5: CommentAuthornorolim
    • CommentTime18 Jan 2017
     
    Próbowałem. Niestety nic to nie dało :(
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Jan 2017
     
    twój tv może gubić synchro ,podłączałeś pod ten tv inne Atari ?,tym samym kabelkiem ?
    • 7: CommentAuthornorolim
    • CommentTime18 Jan 2017
     
    Sprawdzałem na dwóch TV - tym na filmie i drugim, kineskopowym. Na kineskopowym obraz skacze i jest czarno-biały. Mój Atari 800XL na tym samym kablu wyświetla prawidłowy obraz na obu TV.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Jan 2017
     
    musiał byś zdjąć obudowę i sprawdzić czy gniazdo monitorowe jakiegoś zimnego lutu nie ma ,poruszaj nim troszkę .
    • 9: CommentAuthornorolim
    • CommentTime25 Jan 2017
     
    Poruszanie gniazdem nie przynosi, żadnego efektu. Nie dostrzegam żadnych widocznych oznak zimnego lutu.