atarionline.pl Myszka STM1 do Atari ST/STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Nov 2017 zmieniony
     
    Witam
    Od jakiegoś czasu mam Atari 1040STe - bez myszki, niestety.
    Czy jest szansa aby jakas dobra dusza pożyczyła/sprzedała myszkę abym mógł ma SV'17 zrobić grafikę?
    Z góry bardzo dziękuję.

    Druga sprawa: pewnie będę rysował w Grafx2 na Mac'u, ale chciałbym to potem dokończyć i zobaczyć jak wyszło na ST. Jaki program polecacie. Kto wspomoże commodorowca. Czy taki program mogę nagrać na dyskietkę na Amidze gdy dyskietka będzie w FAT'cie?

    Jeszcze raz z góry dzięki.
    • 2: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime3 Nov 2017
     
    a na małe atari nie robisz? :)
    • 3:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Nov 2017
     
    @odyniec1
    robie :)
    ale na ST też chcę.
    • 4:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime3 Nov 2017 zmieniony
     
    @crrn: a z jakiego miasta jesteś? może znam kogoś, kto by Ci podrzucił. Super że robisz też grafikę na ST! :)

    BTW - były kiedyś myszki z przełącznikiem AMIGA/ST, może ktoś z Twoich kolegów amigowców taką posiada :)
    • 5:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Nov 2017
     
    @grey
    Wawa. Na RKLE rozmawiałem z Kaz'em i oferował pomoc - może się uda :)
    Już dwa razy próbowałem kupić na Alle, ale nie zdążyłem :/

    A jaki soft do pixlowania polecacie?
    • 6: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime3 Nov 2017
     
    to do Piesia, pewnie Grafx
    • 7:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime3 Nov 2017
     
    Witam.
    U mnie cykl rysunków leci w takiej kolejności.
    Rysuje na Photoshopie w trybie pixel.
    Potem export na GIF - tutaj możesz sobie zrobić na 16, lub 256 kolorow.
    Ja robię 16 z paletą adaptive jak chcę dalej dopracować
    Następnie import w GemView na Atari ST - tam export do PCI albo IFF. Ja robię IFF i w Delux Paint następne godziny na dorysowanie szczegółów. Dopracowanie kolorów itp.
    I nie szukaj myszki oryginalnej do rysowsania. SYF Okrutny, nie da się normalnie pixelować.
    Poszukaj jakiegoś interfejsa na PS2 albo USB.
    Atarowska myszka to jako gadżet to wygladania nie do używania w obecnych czasach.
    • 8:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime4 Nov 2017 zmieniony
     
    Hospes ma 100% racji co do myszki ST
    • 9: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime5 Nov 2017
     
    Hejka, oryginalna eSTekowa myszka jeśli jest w bardzo dobrym stanie (wiem co mówię, bo mam taką jedną :P) nie jest taka najgorsza ;). Oczywiście jest wielka i kanciata jak cegła, a dźwięk kliknięcia budzi sąsiadów, ale w połączeniu z jakąś fajną, lekko chropowatą podkładką daje rade :). Poza tym można trafić "zamienniki" np Logitech'a i te myszki są już o wiele bardziej ergonomiczne i mają przyjemniejszy, precyzyjniejszy klik. Co innego myszki zajeżdżone (czyli aktualnie 90% ;)), nieprecyzyjne przyciski, zacinające się rolki i kulka, zgroza, takich to ja też nie polecam.

    Myszkę eSTekową można zastąpić myszą amigową, wystarczy zamienić miejscami dwie czy trzy żyły, nie pamiętam już, ale w necie na pewno jest o tym info. Najprościej jest chyba zrobić przelotkę (dwa złącza DB9 męskie i żeńskie + kawałek taśmy/przewodu) no i nie trzeba wtedy grzebać w samej amigowej myszce. Miałem kiedyś taką oryginalną przejściówkę dołączaną do myszki Logitecha, zamieniała mysz atarową na amigową albo odwrotnie, ale lata temu zaczęła mieć problemy z konektem, więc pewnie wylądowała w śmietniku :(.

    Co do programu na ST to absolutnie najlepszy jest CrackArt, to taki dopakowany Degas (najpopularniejszy chyba soft graficzny na ST), na początku może trochę odstraszyć bo jednak różni sie w obsłudze od np DeluxePainta czy GrafXa, ale jak sie załapie co i jak to jest naprawdę przyjemny. Aaa, jeszcze jedno, CrackArt oczywiście pracuje tylko w standardowej palecie ST czyli 512 kolorów, nigdy nie rysowałem nic w palecie STe (4096kol) to się nie będę wypowiadał jakim softem to robić, teoretycznie można by to rysować na Amidze OCS/ECS, ale palety amigowa i STE zdaje się nie są jednak identyczne, mimo tej samej ilości kolorów, więc trzeba uważać.

    ->link<-

    Soft powinien się bez problemu dać przerzucić z Amigi poprzez pecetowską dyskietkę 720 kB.

    Obrazek radzę już wcześniej sprawdzić sobie na real ST, bo paleta PC/Mac <-> ST jednak może trochę nie zgrywać i lepiej ją dopracować na ST i z powrotem przerzuć na PC/Mac do pixelowania.

    pzdr, Piesiu
    • 10: CommentAuthorBanan
    • CommentTime5 Nov 2017
     
    rzeczona przejsciowka amigowa- ->link<-

    ale sa i na usb ->link<-

    osobiscie wolalbym nowsza myszke do pracy- jakiegos optyka czy lasera a na pokaz orginal :)
    • 11:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime5 Nov 2017
     
    wow panowie. dzięki za pomoc i obszerne wyjaśnienia.
    w zasadzie myszka potrzebna mi tylko do korekcji palet właśnie. spodziewam się że na real-hardware może to inaczej wyglądać i chcę to zobaczyć ostatecznie na ST a nie na emu.

    @Piesiu.
    wielkie dzięki za wskazówki. skorzystam. praca będzie raczej na ST niż STE i wiem że grafx2 radzi sobie z paletą 512 kolorów.

    @hospes
    ja też zaczynam w PS ale zgrywam od razu w IFF. Photoshop robi to bardzo dobrze. nawet pyta czy chcę w formacie IFF Amiga czy IFF Maya... a Amiga nie ma problemu z pokazaniem tego. Grafx2 też ładuje bez problemu takie IFFy.

    @Odyniec
    tak się wczoraj nakręciłem wczoraj na imprezie retro i rozmowach z Atarowcami że dzisiaj usiadłem i skończyłem pracę na małe Atari. tzn muszę jeszcze powalczyć ze sprajtami w G2F ale z grubsza kolorystykę mam ogarniętą. Jak by co to pewnie będę was pytał (na priv) o pomoc z g2f'em bo to nadal dla mnie kosmos. :)
    • 12: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime5 Nov 2017
     
    spoko :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    Dla przypomnienia, oryginalna myszka ST wygląda tak, tutaj egzemplarz nieco pożółkły:
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    Ale ze względy na stan ich zużycia coraz popularniejsze stają się różne zamienniki. Ciekawy jest ten od Dave'a "Robbo93" Robinsona w postaci myszki przewodowej, podświetlanej, druk 3D:

    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Jun 2022
     
    podświetlone logo jest git
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2023 zmieniony
     
    Zakupiłem za 50 euro następującą myszkę, bardzo gładko i przyjemnie się porusza po podkładkach, jest podświetlana (dwa stany - jaśniej podczas ruchu, ciemniej w stanie bezruchu), dobrze wykonana, działa z ST/STE i XL/XE (gniazdo 9pin). Wykonana w druku 3D, kolory: szara góra i czerwony dół, czarny kabel.
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Sep 2023
     
    Podaj linka...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2023
     
    Nie mam linki, chyba, że kabel :P. Kupiłem na żywo, z ręki do ręki, za banknota :)
    • 19:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Sep 2023
     
    @Kaz dużo dałeś?
    • 20:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime5 Sep 2023 zmieniony
     

    Kaz:

    Zakupiłem za 50 euro następującą myszkę, bardzo gładko i przyjemnie się porusza po podkładkach, jest podświetlana (dwa stany - jaśniej podczas ruchu, ciemniej w stanie bezruchu), dobrze wykonana, działa z ST/STE i XL/XE (gniazdo 9pin). Wykonana w druku 3D, kolory: szara góra i czerwony dół, czarny kabel.

    #16