atarionline.pl Atari Font Creator - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    Oto jest, prawie gotowa wersja mojego programiku do edycji fontów Atari.

    Prosił bym zainteresowane osoby o przetestowanie i uwagi odnośnie działania czy wygody w projektowaniu czcionek/grafik.

    Myślę, że program jest na tyle intuicyjny, że nie trzeba tłumaczyć zasad jego działania. Ale jeśli byłoby coś nie zrozumiałe to proszę pisać :)

    Do zrobienia zostały trzy rzeczy:
    - animacja złożona z zestawów
    - eksport w formacie png i bmp
    - ułatwienie rysowania maski grafik w trybie GFX
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    Dzięki ci , tego mi było trzeba...
    przetestuje i dam znać.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    Bardzo dobry pomysł.

    Moim zdaniem koniecznie trzeba dodać opcję edycji znaków podwójnego zestawu (tzw. tryb 4+), tj. górny wiersz - jeden zestaw, dolny wiersz drugi zestaw. Takiego edytora (oprócz tego do Laury oraz JGP na Atari) nie ma, a by się przydał.
    Druga rzecz, to podgląd dowolnie ułożonych znaków - tak, jak robi to Atari FontMaker. Oczywiście z możliwością zapisu całego pola, coby za każdym razem nie rysować tego od nowa. Bardzo przydatna opcja.
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    ->link<- (nowsza wersja)

    ---

    Uruchomiłem, wczytałem font i co dalej? Jakoś nie wiem co mogę zrobić...

    Edit: Już wiem - trzeba najpierw zrobić bloczek ze znaków... jednak zupełnie nie jest to intuicyjne... i szkoda, że nie można edytować całego "obrazka"...

    Opcja exportu do Basic-a bardzo pamięciożerna i powolna (na Atari), zobacz np. jak ja to zrobiłem w AFMov-ie ->link<-

    Generalnie to bardzo wiele brakuje... AFMov umożliwia np. porównywanie czcionek, co bardzo często mi się przydaje, podgląd innego zestawu znaków - np. dowolnego ze standardowych, czy innego z pliku, etc. ale ja to u siebie wbudowałem - mój program używam (i taki był zamysł) jako uzupełnienie AFM-a i G2F :)
    • 5: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    @larek - dzięki :)
    - "Moim zdaniem koniecznie trzeba dodać opcję edycji znaków podwójnego zestawu (tzw. tryb 4+), tj. górny wiersz - jeden zestaw, dolny wiersz drugi zestaw" - kurcze nie bardzo wiem o co chodzi, musiał bym to zobaczyć na jakimś przykładzie,
    - "podgląd dowolnie ułożonych znaków" - racja, zrobię to, może połączę z jakimś prościutkim edytorem map(?)

    @QTZ - dzięki za uwagi
    - "trzeba najpierw zrobić bloczek ze znaków... jednak zupełnie nie jest to intuicyjne..." - wydawało mi się to dosyć fajne, szczególnie jak widzę jak są projektowane graficzki kafelków czy obiektów (sprite) (opieram się tu na wiedzy o Hobgoblin2),
    - "Generalnie to bardzo wiele brakuje..." - generalnie edytorek w obecnej formie ma tydzień!, tydzień programowania dzielonego na pracę czasami po kilkanaście godzin, rodzinę i tysiąc innych zajęć, inni piszą takie programy po kilka lat co jakiś czas dodając jakieś funkcje i usprawniając działania, więc....mam czas :)
    • 6:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    bardzo fajne. nareszcie potencjalny konkurent dla AFM :)

    mnie przeszkadza to, że w 'secie' nie mogą powtarzać się znaki.
    robię większego sprajta w którym się powtarzają klocki (nie puste) i muszę dla każdego mieć osobny znak...

    to tak na początek, spróbuje poużywać więcej, to pewnie będę się dalej czepiał ;)
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    Proszę bardzo ->link<- każda litera składa się z dwóch czcionek - górna połowa jeden font, dolna drugi. Można i więcej ;)
    • 8: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    @bocianu - A wiesz, to bardzo dobry pomysł, włączę zaraz możliwość stawiania tych samych znaków w secie.

    W załączniku poprawiona wersja.
    Działa już eksport do PNG i BMP.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    G2F automatycznie wykrywa identyczne znaki i je redukuje, lub po zmianie dodaje. A ponieważ przy tym za każdym razem wszystko przesuwa to stąd mój mover ;) Mogłoby to być jakoś tak, ale nie do końca tak automatycznie...

    Może tak - definiujemy znaki jakie chcemy na całości, a jak się coś powtórzy to niech zostaje zastąpione, a jak znowu będzie inaczej to niech przywraca znak jak tam wstawiliśmy? Czyli istniałaby wersja zoptymalizowana i źródłowa. Zoptymalizowana byłaby zapisywana w pliku docelowym, a źródłowa w pliku programu i optymalizowana na bieżąco.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Feb 2018
     

    Szafir:

    kurcze nie bardzo wiem o co chodzi, musiał bym to zobaczyć na jakimś przykładzie,

    Na AOL jest to: ->link<-
    O JGP (nie za wiele): ->link<-
    Coś o trybie 4+: ->link<-

    Z tą automatyczną redukcją to ostrożnie. Jeśli chcę mieć dwa identyczne znaki, to powinny być dwa identyczne znaki. Jeśli ma być opcja redukcji identycznych znaków, to niech to będzie opcja, którą można wyłączyć.
    • 11:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    dzięki Szafir za poprawkę :D

    to czepiam się dalej:

    Jestem fanem używania klawiatury, co znacznie przyspiesza pracę.
    Przydałoby się kilka skrótów klawiszowych, a przynajmniej te (i propozycje):

    Copy, (ctrl-C)
    Paste, (ctrl-V) wiadomo ;)
    Clear (delete)
    zmiany kolorów w trybie GFX (0,1,2,3...

    mniej ważne:
    inverse (i)
    rotate (r)
    L,R,U,D (kursory)
    V MIR, H MIR (v, h)
    przełączanie pomiedzy setami ( pgup, pgdn )
    miedzy fontami ( < > )

    no i oczywiście przydałoby się undo - przynajmniej do operacji typu paste, clear


    Z redukcją też bym nie przesadzał - przychylam się do zdania larka - to mogłaby byś opcja przy eksporcie.

    Moznaby dodać export do MadPascala :D
    Chociaż MP umie wciągać pliki assemblerowe, więc to nie jest konieczność :)

    Ciekawym ficzerem (wygodnym) mogłoby być zaznaczanie na zestawie znaków obszaru (np, z klawiszem shift) jak na obrazku ponizej.



    zaznaczony obszar byłby wrzucany do góry jako SET.

    I dodatkowa opcja po lewej [Clear SET] - czyściła by wszystkie znaki w zestawie (ich zawartość)
    • 12:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    cofam co powiedziałem :D

    kursorami nie przesuwamy edytowanego znaku - najlepiej by było, gdyby kursory przełączały aktualnie edytowany znak w secie.

    a rotowanie samego znaku to np. kursory + shift
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Feb 2018 zmieniony
     
    Wracając do przykładu dwulinijkowej czcionki - w Atari FontMaker-ze zaznacz "Dual font", odczytaj plik DEMO.FN2 (to rozszerzenie oznacza dwa zestawy znaków w jednym pliku), a następnie poprzez przycisk "Load View" (z prawej strony) wczytaj afm_view.vf2, powyżej zobaczysz jak wyglądają znaki 8x16 złożone z dwóch zestawów znaków 8x8. Kolumna pośrodku AFM-a z cyframi 1 lub 2 oznacza zestaw znaków który jest użyty do wyświetlenia danej linii (można je przełączać klikając na nie).

    Na Atari możemy każdą linię wyświetlać przy użyciu innego zestawu znaków, więc wystarczy wyświetlać daną linię podwójnie zmieniając zestaw znaków (w powyższym przykładzie - RUSCON_DEMO.atr jest to zrobione prymitywniej - po prostu każda linia jest wyświetlana dwa razy (co widać po zakończeniu działania programu).

    Znaki są zapisane tak, że górna i dolna połowa znajdują się pod tym samym kodem, czyli w pierwszym foncie mamy pod A górę A, a w drugim pod A mamy dół A (ale może być to dowolnie, tylko, że tak jest wygodniej).

    BTW: Istnieją też czcionki 4x8 - plik jest o połowę krótszy (512 Bajtów), a każdy Bajt zawiera dwa znaki, rozszerzenie to *.f80 i dodatkowo takie pliki obsługuje AFMov.

    -----

    Ponieważ AFMov był pomyślany jako uzupełnienie istniejących programów, a nie było większego odzewu, to jego kolejne wcielenie nie jest dedykowane dla Atari - ->link<- , ale umożliwia import czcionek z Atari i C64 (trzeba najpierw odczytać istniejący plik - przykłady dołączone), a jakby się ktoś pokusił to można na Atari użyć czcionki jakie on zapisuje.

    A piszę o tym, bo tam zastosowałem podobną optymalizację jak opisałem powyżej - to znaczy przy zapisie (można to wyłączyć - opcja "Store duplicates as one") identyczne znaki są zapisywane raz (modyfikowany jest adres znaku w pliku wyjściowym) i jest to w zasadzie (poza wielkością pliku) niezauważalne.

    Ale oczywiście dobrze mieć opcję żeby móc optymalizację całkowicie wyłączyć, bo np. czasami lepiej mieć podwójny znak, ale wyświetlić kolejne znaki w linii.

    A w CFT font bez optymalizacji będzie zawierał wszystkie znaki, więc przy zachowaniu standardowych wymiarów 8x8, łatwo je przenieść np. na Atari :)

    Mogłoby być też podświetlenie, czy inne oznaczenie znaków, które zostały użyte, a w przypadku animacji na jednym zestawie znaków, żeby automat działał też pomiędzy klatkami animacji, co dawałoby dodatkowe znaki na dodatkową/e klatki animacji :) Więc opcja nie przy zapisie, a już działająca w czasie edycji.

    A jeżeli nie ma znaczenia na jakich znakach będzie wyświetlany "obiekt", to mogłaby być *dodatkowo* *opcja* automatu jak w G2F. Mogłaby być też możliwość zdefiniowania preferowanych lub unikanych znaków - ja np. wolę unikać znaków sterujących PC i Atari, ale zależy jak grafika będzie zapisana / wyświetlana.

    No i drobiazg - program pojawia się w dolnym prawym rogu (w moim CFT edytor znaku pojawia się jeszcze bardziej niefortunnie, ale straciłem źródła najnowszej wersji i już raczej tego nie poprawię...).

    "Export to image" nie mieści się na przycisku.

    Póki co generowanie grafiki działa szybko, więc przycisk "Apply" wydaje się zbyteczny - ew. mogłaby być opcja "Auto apply".
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Feb 2018
     
    QTZ, linia dotyczy bitmapy, wiersze dotyczą znaków, jeden wiersz to osiem linii, dlaczego nie jesteś precyzyjny
    • 15: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime13 Feb 2018
     
    Dzięki za wszystkie uwagi.

    W załączniku najnowsza wersja, powoli staram się wprowadzać Wasze uwagi do programiku.
    • 16:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Feb 2018
     
    Podgląd super. Jeśli to nie problem to zwiększ liczbę znaków w poziomie do 40, a jeszcze lepiej do 48. A gdyby dało się to regulować to już byłoby ekstra.
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Feb 2018
     
    Nie mam czasu teraz PC włączyć... Mam za to "request" od TDC - obsługa trybu 16 kolorowego - dwa podłużne pixele na Bajt (kolor lub odcienie szarości). Chyba jeszcze żaden edytor tego trybu nie obsługuje :)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Feb 2018
     
    @Larek, 32 w rzedzie jest bardzo ok. ale wiem o co chodzi. to juz lepiej udostepnic widok w ktorym mozna by bylo sobie ukladac fonty np. w kilku rzedach po ilestam znakow tak jak jest w fontmakerze Matosimiego.
    • 19: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    Nowa wersja 0.95.4:

    - menu
    - skróty klawiszowe
    - ViewEditor - zyskał większe pole (60x40), regulowaną wielkość okna oraz możliwość rysowania aktywnym setem
    • 20:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    Osom!
    Dobra robota.
    Potestuję porządnie w weekend.
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    Dobre, coraz lepsze :)
    View Editor - po zahaczeniu "grid", wyjściu z edytora oraz powrocie do niego, siatka na polu decyzji jest, ale zahaczonego ptaszka już nie ma.
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Feb 2018
     
    w "view editor" po zaznaczeniu "set draw" fanie by bylo jakby kursorem byl od razu ten "set", obecnie trzeba pamietac ze po kliknieciu bedzie "paste" na widoku od lewego gornego rogu.
    • 23: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime18 Feb 2018
     
    Jest i nowa wersja, a w niej:

    - działa tryb 'Mask', działa on na zasadzie wyświetlania pod aktualnie edytowaną literą litery z następnej czcionki, tryb ten przydaje się do rysowania kolejnych klatek animacji lub maski dla spritów

    - ViewEdit zyskał funkcję blokowania okienka na wierzchu oraz pokazywanie aktywnego setu pod kursorem myszki

    - doszła możliwość rysowania w głównym oknie powiększenia setu, można tą tą opcję włączać i wyłączać w miarę potrzeby
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Feb 2018 zmieniony
     
    Rysowanie w głównym oknie powiększenia SUPER!
    Tego mi brakowało bardzo.

    Przyciski copy i paste pod setem - nie wiem czy mają sens w takiej funkcji jaką mają teraz.
    Po co miałbym robić kopię tego samego seta? jak zacznę edytować znaki, to zmieniam tez oryginalny set. I tak kiedy robię kolejnego sprajta, to w 90% przypadków wybieram nowe znaki do seta.
    Super byłoby, gdyby one kopiowały nie same znaki, a ich zawartość (rysunek)!! Wtedy gdy robisz kolejne klatki animacji, to kopiujesz rysunek z jednego seta do drugiego i możesz łatwo modyfikować poprzednią klatkę.

    Tak samo z przyciskiem "Cls" - fajnie jakby czyścił ZAWARTOŚĆ znaków w secie, a nie zawartość SETA.
    Wydaje mi się to bardziej przydatne.

    "pokazywanie aktywnego setu pod kursorem myszki" - jak to działa?
    bo u siebie nic takiego nie widzę?


    I jeszcze takie "czepianie sie" kosmetyki:
    Checkbox "sticky" - super że jest, ale opis jest nieintuicyjny. Dopóki nie przeczytałem "changeloga" nie wiedziałem do czego służy. Ja bym to nazwał "Always On Top", albo "On Top"

    I dałbym jakiś "confirm" na zamknięcie głównego okna edytora - bo już dwa razy zamknąłem sobie go przypadkiem, nie sejwując uprzednio.

    Co do sejwowania to też mam uwagę - jak robię coś większego, i chcę sobie zapisać pracę w połowie - tak żebym mógł do niej wrócić - to muszę zrobić aż 4 sejwy: font, sets, colors, view.
    Fajnie jakby była opcja "Save/Open Project", która sejwuje/przywraca cały aktualny stan apki (czyli 4 powyższe) na raz.


    Ale ogólnie to super, już próbuje go wykorzystać w praktyce ;)
    • 25: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime19 Feb 2018
     
    @bocianu - świetne uwagi, biorę się do roboty :)

    " "pokazywanie aktywnego setu pod kursorem myszki" - jak to działa?
    bo u siebie nic takiego nie widzę? " - to działa tylko w trybie graficznym
    • 26:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime19 Feb 2018 zmieniony
     
    Jeszcze jedna uwaga:
    Blockade Edit - domyślnie jest zaznaczone, ale nie działa. Działa dopiero po ozdnaczeniu i zaznaczeniu jeszcze raz.

    Sam opis "Blockade Edit" też jest niezbyt jasny/czytelny.
    Ja bym dał coś w rodzaju "Draw on SET"...
    • 27: CommentAuthorAdam
    • CommentTime19 Feb 2018
     
    Animacja jak rozumiem jeszcze nie działa? :)

    Tryb maski - piksele z drugiego zestawu, te stanowiące tło dla maski, mają za bardzo przytłumione kolory, mało jest to czytelne.

    Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się opcja undo/ redo :)
    • 28: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime20 Feb 2018
     
    Wersja 0.97.0 do testów.

    @bocianu - operacje cls,copy,paste na secie zmieniłem ich działanie na sugerowane przez Ciebie

    - dodane menu Project, zapis/odczyt wszystkich edytowanych elementów (czcionki, sety, kolory, dane z ViewEditor)

    @Adam - rozjaśniłem piksele w trybie maski
    • 29:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime20 Feb 2018 zmieniony
     
    Dzięki za zapisywanie projektu - działa jak należy.
    I za zapytanie przed zamknięciem!
    Klonowanie setów też działa jak należy, na dowód załączam sklonowane trupki :)



    Ale naturalnie będę się czepiał dalej:

    W trybie "Draw on SET" nie da sie wybierać z żaden sposób znaku edytowanego po prawej, a co za tym idzie, aby wyczyścić pojedynczy znak, trzeba wyłączyć ten tryb, wybrać znak, wyczyścić i ponownie włączyć tryb - dużo klikania - więc trzy postulaty:

    1. draw on SET - powinien być prosty skrót do tej opcji, bo często się to teraz przełącza - np. spacja byłaby chyba OK
    2. wybranie znaku z dolnego całego zestawu, mogłoby zmieniać znak w prawym edytorze (przynajmniej w trybie 'draw on Set', albo i zawsze)
    3. Dodatkowo klikniecie znaku w secie z klawiszem shift wybiera znak po prawej (jak bez trybu 'Draw On SET')

    Za to mój drugi pomysł jest znacznie bardziej karkołomny:
    przesuwanie o jeden bit całego seta, podobnie jak działa przesuwanie pojedynczego znaku.

    Byłoby to wygodne ze względu na rysowanie kolejnych klatek animacji przesuwającego się obiektu, ale trudniejsze w implementacji. Głownie dlatego, że przenoszone bity będą przechodziły pomiędzy znakami, a rodzi to sporo potencjalnych komplikacji, szczególnie teraz, gdy w secie mogę być kilka razy te same znaki... Ewentualnie opcja ta byłaby dostępna tylko dla setów z unikalnymi znakami, bo wtedy nie powinno być tego problemu. Do przemyślenia, ale byłoby to wygodne.

    I jeszcze jeden "ficzer" mi się marzy. To co już wcześniej pisałem o wybieraniu całych setów:



    albo chociaż coś takiego:
    jak wybieramy znak na dole, i "wklikujemy" go do seta u góry to: klikniesz lewym to wstawia ostatnio wybrany znak (to jest)
    klikniesz prawym - usuwa znak (też jest)
    klikniesz środkowym (kółkiem) - ustawia znak o jeden wyżej niż ostatnio wstawiony.

    Wygodnie by się tak wypełniało sety kolejnymi znakami

    na razie tyle ;)
    • 30: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime22 Feb 2018
     
    Wersja 0.97.3:

    - w końcu działa animacja setów :)
    - kliknięcie w dowolny znak ustawia go jako aktywnego do edycji w małym oknie,
    - dodana funkcja wstawiania znaków do setu z pomocą klawiszy 1-5: np. trzymanie klawisza 1 i kliknięcie w dowolny znak przeniesie go do pierwszej linii setu, kolejne wybranie znaku ustawi go w tej samej linii po prawo od poprzedniego, analogicznie klawisze 2-5 odpowiadają kolejnym liniom setu,
    - środkowy klawisz myszki na znaku w secie ustawia go do edycji w małym oknie,
    - doszła możliwość eksportowania fontu do MadPascala,
    - w oknie eksportu można edytować zawartość,
    - klawisz D włącza/wyłącza edycję w głównym oknie edycji seta

    Zapraszam do testowania :)
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    jak można zmienić kolor fonta ,u mnie pod win 7 wiesza się przy zmianie .
    • 32: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    U mnie na win 7 nic takiego nie ma miejsca, mogę zmieniać dowolny kolor. Ogólnie w tej wersji nie zauważyłem zawiech.

    Prosił bym innych w miarę możliwości o przetestowanie programu.

    Jak tylko doję do siebie (grypsko), to dodam funkcję 'Dual Font'.
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    teraz też już jest ok , miałem sporo rzeczy w tle.
    jak zmieniać kolory poszczególnych fontów ... da się tak w ogóle ?
    • 34: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime5 Jun 2018 zmieniony
     
    Hej,

    Czas na na rozwój AFC :) Po solidnej przerwie postanowiłem kontynuować rozwój programu (głównie za sprawą Wojtka).

    Zmiany:
    - możliwość wyeksportowania aktualnie edytowanego seta bezpośrednio do wersji binarnej,
    - możliwość wyeksportowania wskazanego fragmentu View Editor'a do wersji binarnej (daje to możliwości tworzenia większych setów, fragmentów poziomów, klatek animacji i co tam komu przyjdzie do głowy)
    - kilkanaście drobnych usprawnień i poprawek

    Wypadł tryb edycji dual font, i raczej nie powróci w tym wydaniu edytora.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    ...nie tylko Wojtek korzysta z tego edytora :-)
    • 36: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    Cieszy mnie to niezmiernie. Widać że moja praca się komuś przydaje.

    Zrobię oddzielną paletę kolorów dla każdego zestawu czcionek.
    • 37:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    No program jest bombeczka.

    Mój dotychczasowy faworyt (czyli AtariFontMaker v1.3.5) poszedł w zapomnienie i ostatnie 2 produkcje robiłem już w AFC.

    Przy okazji autor jest bardzo "responsywny", i uwzględnia uwagi i sugestie użytkowników. :)

    Gorąco polecam!
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    moje "ale":

    program nie posiada miejsca w internetach przez co nie mogę go zlinkować na stronie z rekomendowanymi narzędziami
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    linkuj do wątku, to będzie od razu z najnowszymi update-ami, zapisem developmentu, poradami dla użytkowników i miejscem na postulaty zmian :)
    • 40: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Jun 2018
     
    Świetny programik!

    Czy mógłbym prosić o kilka dodatków?:
    1. Podgląd znaków w trybie 3 ANTIC-a: ->link<-
    2. Możliwość włączenia trybów GTIA (9,10,11): ->link<- w trybach hires (2 i 3 ANTIC) i multicolor (4 ANTIC).
    3. Rozszerzenie palety kolorów do 9 rejestrów (11 GTIA).
    4. Możliwość takiego zorganizowania podglądu setu, żeby każdy wiersz mógł mieć inny HSCROL i VSCROL. To mogłoby bardzo pomóc w tworzeniu zestawów znaków wykorzystywanych w customizowanych trybach (gdzie np. parzyste wiersze trybu wyświetlają 4 dolne linie znaku, a nieparzyste 6 górnych). HSCROL miałby znaczenie przy rysowaniu znaków w trybach GTIA, ponieważ piksel składa się wtedy z 4 bitów, ale HSCROL przesuwa dane o 2 bity co powoduje wyświetlenie piksela GTIA o innym kolorze/odcieniu (zależnie od trybu).

    Bardzo wygodny program. Wielkie dzięki.
    • 41: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime7 Jun 2018
     
    @mono - to co podałeś to niestety nie da się już zaimplementować w obecnym AFC, musiał bym kompletnie przebudować program (czyli praktycznie napisać go od nowa). Ale...to jest podstawa do napisania AFC 2.
    Fajnie że programik Ci się podoba.

    Co myślicie o wbudowaniu w AFC jakiegoś prostego edytora poziomów? (chociaż to po części może już realizować View Editor). Czy jest sens? Jak by to miało wyglądać, funkcjonować?

    Ktoś sprawdzał funkcjonalność obecnej wersji View Editora?
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Jun 2018
     
    Szkoda :[ Ale i tak mistrz program.
    • 43:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jun 2018
     
    @Szafir - ja sprawdzam na bieżąco :D

    Wykorzystywałem View Editor to budowania tych dużych przycisków i napisów w Zilchu (5x14 znaków) i sprawdzało się ekstra. Tylko brakowało mi wtedy opcji eksportu (która już jest)

    A kostki robiłem jako Sety, bo się mieściły ;)
    • 44: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime7 Jun 2018
     
    Drobne zmiany:

    - każdy font ma niezależną paletę kolorów
    - w View Editor doszła możliwość wypełnienia całej zawartości aktualnie wybranym znakiem
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jun 2018
     
    Ściągam, żeby się pobawić, dzięki!
    • 46: CommentAuthorSzafir
    • CommentTime9 Jun 2018
     
    Kolejny mała nowość.

    - dodałem 'wyświetlarkę' setów w oddzielnym oknie w formie taśmy, przydatne do szybkiego wyboru i jako wygodny podgląd
    • 47: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime2 Dec 2018 zmieniony
     
    Odświeżam temat.

    Czy jest jakaś nowsza wersja niż 0.98 ? Nie widzę nic w bazie AOL.

    Czy można w jakiś sposób wyeksportować (opcja Export As..) konkretny SET, czy zawsze tylko cały zestaw ? Gdy edytuję tylko kilka znaków, nie potrzebuję reszty. Gdyby była taka opcja, to byłby program idealny ;-)
    • 48:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Dec 2018 zmieniony
     
    Ja posiadam wersje 1.03
    Z tego co wiem, nowszej nie ma.

    I chyba ma to o co pytaleś.
    I zgadzam się, że jest to program niemal idealny :D
    Zgłosiłem szafirowi jeszcze jakieś drobne uwagi, ale od jakiegoś czasu milczy.
    • 49: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime2 Dec 2018
     
    O, dzięki! W 0.98 której używałem był też drobny błąd - przy zapisywaniu projektu, nie zapamiętywały się kolory (a chyba powinny).

    Potestuję :)
    • 50:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Dec 2018
     
    Niestety, ten błąd występuje nadal. Kolory trzeba zapisać osobno. Zgłaszałem to już Szafirowi.