atarionline.pl (S)NESctrl - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 May 2018 zmieniony
     
    Interfejs (S)NESctrl został wymyślony i zrobiony przez naszego kolegę Mariusza "Mq", a ja miałem przyjemność przetestowania go ze swoim Atari XEGS. Zapraszam do obejrzenia testu :)



    Mq, dziękuję za umożliwienie mi zabawy tym znakomitym interfejsem.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 May 2018
     
    Dobry materiał ,ciekawi mnie , po co się męczyć skoro pady od Mega Drive pasują ,ale pady od NES/a -te oryginalne są niczego sobie a inne przyciski wykorzystują niektóre gry z Amigi :-p.
    Fajna sprawa,skok pod przyciskiem coraz bliżej :-) .

    Ps.Pady od SNES/a średnio mi leżą ;-)
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 May 2018
     
    IRATA4, a gdybyś mógł podłączyć bezprzewodowo pada od PS4 do Atari - byłoby ok? Pytam poważnie.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 May 2018
     
    @IRATA4: Tu nie chodzi tyle o samego pada, tylko właśnie o te dodatkowe funkcje.

    @larek: chyba wiem po co jest ta przejściówka osobno. Dzięki temu, jest szansa na podłączenie właśnie innego pada niż od SNES-a - trzeba po prostu zmienić przejściówkę :) Oczywiście czasem trzeba by też zaktualizować firmware w interfejsie - ciekawe czy autor przewidział prostą metodę ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 May 2018 zmieniony
     
    Przewidział prostą metodę (ten autor.. znaczy ja):-) Złącze 6-pin pod które podpina się kabelek z gniazdem SNES jest jednocześnie standardowym złączem programatora ISP dla AVR.

    Natomiast nie przewidział robienia nowego firmware, obecny jest dobrze i mocno przemyślany oraz wolny od jakichkolwiek błędów (przetestowane już przez wiele osób przez około rok czasu).

    Niemniej jednak w mikrokontrolerze jest jeszcze trochę wolnej pamięci, więc jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie wymyślony jakiś nowy fajny, potrzebny, sensowny, uniwersalny (itd.) tryb, to mogę go zaimplementować.

    Co do kabelka, to kabelek z gniazdem SNES taki jak na filmie jest podstawowym standardem, natomiast sam interfejs potrafi współpracować ze wszystkimi padami do SNES, NES, Famicom i klonów typu Pegasus itd. Wystarczy zrobić odpowiedni kabelek i można mieć zamiast gniazda SNES gniazdo NES, DB9, czy DB15. Na sąsiednim forum w fabryce jest opis dokładny projektu, są tam też obrazki z opisem pinout interfejsu i sposobem podłączenia tych wszystkich innych standardów gniazd.

    Tak jak zauważyliście: nie chodzi o podłączenie pada samego w sobie, tylko o te dodatkowe funkcje. A pady NES/SNES wybrałem dlatego, że pochodzą z podobnego okresu jak nasze Atarki, więc pasują mi klimatem do tego sprzętu. Jest jeszcze taka geneza, że w dzieciństwie tak jak ja się bawiłem Atari, tak mój brat szalał na Pegasusie. W tamtych czasach zawsze myśleliśmy sobie jak fajnie było by podłączyć pada od Nintendo do Atari, ale się oczywiście nie dało.

    Dopowiem coś jeszcze: wspomniano o padach bezprzewodowych. Mam informacje od użytkowników mojego interfejsu, że działa bardzo dobrze ze (S)NESctrl odbiornik bluetooth do SNES. Produkuje to o ile się nie mylę 8-bitdo. I z tym odbiornikiem bluetooth działa podobno cała masa padów bluetooth. Poszukam gdzieś w korespondencji jakichś przykładów, bo ktoś mi o tym pisał.

    Edit: już znalazłem. Na forum ppa.pl jeden z użytkowników napisał tak:
    "Ktoś pytał o kompatybilność 8bitdo Retro Receiver SNES. Przeprowadziłem testy z wykorzystaniem pada N30 PRO, śmiga aż miło. Gałki analogowe też działają, dublując funkcję d-pada."

    Edit2: na aliexpress taki receiver kosztuje kilkanaście dolarów. W opisach jest tam podane, że współpracuje również między innymi z padami od PS3 i od PS4.
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime7 May 2018
     
    Potwierdzam działa dobrze z adapterami USB na port joysticka od Atari, nawet z bardzo nietypowymi padami jak np. jeden Famicoma.

    Problem był chyba taki, że do gier dwuprzyciskowych brakuje obsługi drugiego przycisku. Drugi ale też chyba(bo dawno nie podłączałem adapteru do tego komputera) był problem z Elwro 800 Jr.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    @larek
    wykorzystał bym jedynie krzyżak i któryś z przycisków , no fajnie jakby głośniczek ten w padzie jakieś dźwięki wydawał .
    Ale tak ,pad od Ps4 ma dobry precyzyjny krzyżak i myślę że nie mógłbym zwalić na niego winy za niepowodzenie w grze :-).
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 May 2018
     
    IRATA4, w takim razie mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Daj mi kilka dni...
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 May 2018
     
    IRATA4, mówisz i masz :)

    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018
     
    @ larek
    DZIĘKUJE
    Tak czułem ,ale jak to ???
    czy to jeszcze Atari ;-),no dobra ingerencji nie ma :-) ,to jest EXTRA już oczami wyobraźni widzę jak posiadam ów sprzęt(przejściówkę) i przychodzą znajomi proszący bym nie włączał Atari ,ja biorę w łapę pada od PS4 i mówię "dziś gramy na tym "wszyscy w zgodzie krzyczą TAK !!! a ja włączam ATARI :-).
    Dziękuje larku i poproszę o namiar gdzie można nabyć.

    Ps.dobrze tobie się gra na padzie od PS4 ?
    Ps2. Na drugiej gałce można by zrobić "symulacje"myszy do Najemnika i innych :-).
    Ps3. haczyk jest - baterie w padzie trzeba ładować ;-)
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 May 2018
     
    @IRATA4: przecież już się odezwałem w tym wątku. Ja jestem autorem (S)NESctrl, a kupić można bezpośrednio ode mnie, lub wystawiam czasem na allegro. Na dzień dzisiejszy jednak sytuacja wygląda tak, że skończyły mi się kabelki i czekam na dostawę gniazd SNES z Chin, więc kolejne interfejsy będą za jakiś tydzień lub dwa. Teraz jest wystawiona na allegro ostatnia sztuka, bez chińskiego pada, bo też mi się skończyły, a kolejne płyną pewnie okrętem z Chin:-) Jak by co, to zapraszam na PM.

    W kwestii "na drugiej gałce można by zrobić..." i tym podobnych pomysłów, ucinam od razu zapał i chęci:-) Mój interfejs nie obsługuje bezpośrednio pada od PS4, tylko pada od SNES, więc obsługiwane są krzyżak oraz 8 przycisków występujących w tym padzie. To, w jaki sposób zmapowane są przyciski pada PS4 jest zaszyte w interfejsie 8bitdo, na którego nie mamy żadnego wpływu. Po prostu jest jak jest i tyle.