atarionline.pl Sprzedam dwa monitory kolorowe SC1224 do Atari ST do naprawy. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018

Witam fanów retro - elektroniki !

Oto 2 monitory kolorowe SC 1224 do Atari ST uszkodzone - na części.

Kupione z allegro jako uszkodzone - po wymianie tyrystora TH901
    złożyłem z dwóch jeden sprawny, który był używany przeze mnie z Atari 1040 STE. Dawał bajecznie nasycone kolory w symulatorze Fighter Bomber po dokładnej kalibracji kolorów potencjometrami na płycie głównej. Drugi był dawcą częsci.
    Prawdopodobnie można z nich złożyć jeden sprawny, trzeba tylko sprawdzić co jest uszkodzone i wymienić. Mam teraz kabel SCART do ST i LCD więc monitorów nie potrzebuję I nie będę naprawiał - jest to bardzo czasochłonne i żmudne dla kogoś kto nie jest ekspertem...

4 Potencjometry , śrubki , 1 ekran tylny , TYLKO 1 KABEL VIDEO DO ST, 2 panele zasilania są w licytowanym komplecie.

Brakuje metalowych ekranów obu paneli PSU zasilania i pewnie kilku innych drobiazgów montażowych, tych które NIE SĄ KONIECZNE ŻEBY DZIAŁAŁ. Ja używałem monitora bez ekranów metalowych i śmigał bezproblemowo.

Podsumowując :

Monitor nr1 [ ten z dużym srebrnym napisem SC1224 ] działał ale się nie włącza , mógł paść tyrystor [element TH901 ] bo już raz wymieniłem - czarna kwadratowa kostka na panelu zasilania który to panel jest osobno wymontowany ale jest oczywiście w zestawie. Monitor nr1 na 99% da się naprawić - trzeba fachowca żeby sprawdził. Potencjometry są wymontowane i osobno w woreczku.

Monitor nr2 [ z malutkim białym napisem SC1224 ] jest dawcą części i nigdy go nie uruchomiłem. Brak 3 potencjometrów , tyrystora który poszedł do drugiego monitora i chyba uszkodzony powielacz napięcia.

Nie przyjmuję zwrotu. Sprzedaję jako uszkodzony, podwójny zestaw NIEKOMPLETNY.

Preferuję odbiór osobisty w Bielsku-Białej , ew. wysyłka kurierem w 2 pudłach. [2x15kg]

PS. Mam gdzieś w starych rupieciach dobry i czytelny schemat elektr. wydrukowany z PDFu z sieci. Kilka podobnych można znależć na www ale tylko jeden ma dobrą jakość i da się odczytać numery elementów, większość manuali do SC1224 to skompresowane nieczytelne śmieci. Jak znajdę to dorzucam do przesyłki , ew. doślę później osobno...

zdjęcia są na OLX:

->link<-

można też licytować na eBay :

->link<-
    • 2: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018

Schemat elektr. SC 1224 już się znalazł -->
    • 3: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018

... wszystkie 17 stron idealnie czytelne dla zdolnego elektronika ... ja nie będę naprawiał tego zabytku techniki, jakoś nie mam czasu ostatnio...
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 May 2018 zmieniony

Biorę.

Cena z OLX 100pln jak rozumiem obowiązuje?

tel do mnie: 795-841-990, zadzwoń jeśli możesz.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2018

Pisałem tam.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2018

Ok, sprawa załatwiona, umówiony na odbiór osobisty ;)
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 May 2018

@ Dagmar - to co robimy? .. bo niestety nie mogę nawiązać z Tobą kontaktu w dniu dzisiejszym (sobota), a jutro "kurier" w postaci thePinka jedzie do Bielska.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 dni temu

dobra, kontakt z bazą ponownie nawiązany :)
    • 9: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

Dorzucam 6 głośniczków osobno wymontowanych i wyczyszczonych ... które właśnie znalazłem. Mieszanka z Atari SC1224 i z 1084 do Amigi - nie pamiętam które są które. Na pewno nie będę ich używał więc są w komplecie. Powinny być wszystkie sprawne.
    • 10: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

może przydać się fota z numerami wtyków do panelu zasilania PSU które opisałem 3 lata temu przy naprawianiu
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 dni temu

ooo :) - dzięki wielkie!!!
    • 12: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

TERMISTOR a nie tyrystor jest do wymiany jak się okazuje ...
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 dni temu

Spokojnie. Myślę, że monitorki otrzymają drugie życie ;)
    • 14: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

Ten starszy na scalakach JVC z dużym srebrnym logo SC1224 - na pewno jeszcze da czadu. Większość podzespołów ma w super stanie i kolory kalibrowałem w nim bardzo dokładnie więc zanim padł robił wrażenie najlepszego retro monitora kolorowego jaki w życiu widziałem.

Jedyne wyzwanie to ekran metelowy wokół panelu zasilania - trzeba go zrobić solidnie. Poprzedni ekran miał zapieczone śruby i musiałem ciąć piłą do metalu żeby otworzyć!!! Nawet wiertarka wymiękła na śrubach. Ekran poszedł na złom a ja zrobiłem nowy z twardej pianki plastikowej czyli on nie ekranował tylko izolował ale monitor działał idealnie. Jak nowy.

Ten drugi kolorowy z wadliwym powielaczem napięcia ma piny opisane przeze mnie markerem LITERAMI żeby się nie pomyliły przy podłączaniu - jak na fotkach.
    • 15: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

To też kiedyś pstryknąłem bo da się też włożyć czerwonym pinem w prawo i coś zepsuć...
    • 16: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

To sie może przydać :
    • 17: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

• 18: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

może nawet to :
    • 19: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

o ile pamiętam duży tylny ekran poszedł na złom natomiast oznaczenia są na płycie głównej
    • 20: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

... przepisane przeze mnie - te najważniejsze ... Powodzenia !
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 dni temu

Dzięki wielkie. "Środek" się ogarnie, z tym problemu nie będzie. Jedno natomiast co mnie zaskoczyło bardzo pozytywnie to stan ogólny - zewnętrzny. Wygląda to prawie jak wyciągnięte z box'a ;) wow.
    • 22: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime7 dni temu

Mam zwyczaj czyścić dokładnie wszystkie monitory CRT z allegro [nawet kineskop w środku i elektronikę ] detergentami i izopropylem
    dlatego że w 20 letnich monitorach zwykle jest taki syf na płycie i na lampie że nawet oznaczeń na kondensatorach nie da się przeczytać. Samo suszenie suszarką trwa potem do 2 dni... No i trzymam monitory zamknięte w suchej szafie potem, więc ich stan jest bardzo OK.
    • 23:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 dni temu

Dzięki Dagmar za zdjęcia i informacje o restaurowaniu. Mogłbyś trochę dokładniej opisać proces czyszczenia?