atarionline.pl VBXE zepsute? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Cześć!

    Po zamontowaniu przez Lotharka mojego VBXE zakupionego jeszcze u Candle'a, pięknie zamontowałem gniazdko SCART do niego (larek - dzięki za fajny tutorial!) i cieszyłem się pięknym obrazem tudzież odpaliłem parę demek. VBXE działało jak malina. Teraz po roku leżenia w szafie odpaliłem Atari 1088 VBXE ;) i po załadowaniu demek widzę, że VBXE chyba częściowo padło.
    Nadmienię, że obraz w grach i programach legacy działa pięknie.
    Natomiast demka VBXE nic nie wyświetlają - mówię tu np, o obrazkach Rybagsa (tylko pasek na dole). Robbo na VBXE natomiast ma tylko pixele, które są zielone (w grze).
    Inne demka w ogóle nic nie wyświetlają.
    Samo VBXE wygląda na wykrywalne - np. przez SysInfo, a obrazki Rybagsa wypisują wykryty adres VBXE ($D6..).
    Patrząc na samo VBXE podczas pracy, wydaje mi się, że lampka fpga się nie pali w ogóle (a powinna?).
    Tylko podczas uruchomienia Robbo VBXE lekko błyska.
    Czy ktoś może wie, co tu się mogło stać i kto może mi z tym pomóc, bo moja wiedza elektroniczna się niestety tutaj kończy.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    Nie wiem czy taki byłby objaw, ale na pewno używasz rdzenia FX, a nie przypadkiem GTIA, skoro "zwykłe" rzeczy się wyświetlają, a te wymagające VBXE nie?
    • 3:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Nigdy nic nie robiłem z rdzeniami.
    A jak przyszło od Lotharka do demka VBXE działały. Czy rdzeń GTIA mógł się sam przełączyć? Nie trzeba go wgrać?
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Nie, byłoby to bardzo dziwne.
    Obejrzyj komputer i podociskaj może układy / rozszerzenia w podstawkach, no i przede wszystkim skontaktuj się z Lotharkiem, na pewno coś doradzi.
    • 5: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    U mnie też stabilność VBXE jest pod znakiem zapytania.. czasem po wgraniu czegoś pod VBXE potrafi się wyłączyć, czarny obraz (znika ta czerwona dioda).. reset nie pomaga.. tylko OFF/ON..

    Pod Spartą też potrafi robić jaja, też znika, zmienia kolory...
    Wydaje mi się, że to kwestia niedbale napisanego kodu, sterowników.. takie demko OLDS.. lamersów zawsze ładnie działa..
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    po pierwsze do starego VBXE potrzebny jest pacz w postaci dolutowania jednego kabelka (zwiększało to możliwości jeśli chodzi bodaj o okno MemacA). Sprawa numer dwa to aktualizacja rdzeni.

    @George - odpal program FC.EXE i napisz tu jakie masz zapisane rdzenie dla fpga.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    ... a i sobie przypomniałem, że nowe rdzenie mogą nie działać bez kabelka, no i uwaga bo są inne dla VBXE 1.x inne dla 2.x
    • 8: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    pin, mam właśnie tą czarną płytkę 2.0, co z tym patchem, gdzieś to jest?
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    FC.EXE nie pozwoli na sflashowanie rdzenia przeznaczonego dla niewłaściwej wersji VBXE.
    • 10: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    pin.. przykład tego demka ST-NICCC.. normalnie działa do końca, ale pod rapidusem na początku trochę pochodziło (zasuwa równo), potem się zaczął wyłączać VBXE (gasła ta dioda) i czarny ekran.. czy ten patch pomoże?
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    u mnie to demo działa w 100% dobrze, być może kabelek jest wymagany. Nie wiem też, czy czasem nie ma on wpływu na wielkość okna MemacA, ale niech ktoś mnie poprawi jeśli to nie prawda. Podpytam Candle'a jutro co do czego trzeba przylutować i wrzucę tu info.
    • 12:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Jeśli dobrze interpretuję, jest to VBXE 2.x z rdzeniami fx 1.20 i aktywny jest ten z B1, czyli fx v1.20r?
    Czyli powinno działać?
    • 13:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Coś mnie tknęło i odpaliłem demo jeszcze raz i wygląda, że działa.
    Przyznam, że poprzednio odpalałem na innym telewizorze, ale kiedyś na nim działało, więc trochę nie wiem czy telewizor się zepsuł czy coś niestabilnie przez chwilę było w VBXE, a może zasilacz oryginalny od Atari nie daje rady?

    Niemniej cieszę się, że działa! Jak podziała dłużej, to może w końcu dojdę do tego jak to VBXE zaprogramować ;)
    Czy mam flashować do najnowszej wersji FX? Do jakiegoś pustego banku czy nadpisywać?
    • 14:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    BTW: Co to za artefakty w Robbo VBXE? Też tak macie, że Robbo zostawia za sobą kopię?
    • 15:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Zdecydowanie oryginalny zasilacz może nie dawać rady, zależy co tam masz jeszcze wpakowane po VBXE. Mój oryginalny ma niby 1.5A, ale ponoć są 1A a gdzieś mi się obiło o oczy 0,75A ale to może mi się zdawało.
    Ja zakupiłem Mean Well 3A.
    Zresztą... u Lotharka taki sam tylko polutowany ->link<-
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2019 zmieniony
     
    Hohoho :) 1.20 - takiego rdzenia to ja w życiu nie widziałem :) Tutaj: ->link<- masz aktualne.
    Rdzeń, z którego Twoje Atari się bootuje automatycznie to 2 czyli "fx v1.20a".
    VBXE v2 ma 12 slotów na rdzenie. Wciskając Shift+1..4 możesz zobaczyć kolejne rdzenie. Rdzeń uaktywniasz wciskając X albo RETURN na tym który sobie wybierzesz.
    Nowe rdzenie warto flashować do pustych slotów dla bezpieczeństwa. Aktywacja rdzenia powoduje tylko uruchomienie rdzenia w VBXE. Jak rdzeń Ci poprawnie wystartuje, to możesz go ustawić jako bootowalny wciskając B. Wtedy VBXE po włączeniu Atari będzie z tym rdzeniem wstawało.
    Uwaga na rdzeń SB - to jest karta dźwiękowa SoundBoard, którą można uruchomić za pomocą hardwaru VBXE. Wtedy wyjście R staje się lewym kanałem audio, a G prawym. Ale żadnego obrazu na ekranie nie zobaczysz.

    Edit: Ważna rzecz. FC.EXE nie pozwala stwierdzić który rdzeń jest aktywny.

    Edit 2: Jeszcze wyciąg z dokumentacji:

    VBXE_Manual:

    HISTORIA WERSJI

    Wersja 1.26
    * bugfix w blitterze: nie działała prawidłowo funkcja ZOOM w osi X kopiowanego obiektu.
    * poprawa emulacji trybu GR11 GTIA (poprawna luminancja dla pikseli o wartości 0000).
    * zmiana działania bitu XCOLOR w rejestrze VIDEO_CONTROL rdzenia FX – od teraz (gdy XCOLOR = 1) piksele w trybach ANTIC HIRES nie tylko uzyskują kolor w pełni niezależny od tła ale też w procesie generacji obrazu uczestniczą jako kolor PF1 na normalnych prawach tak jak w trybach nie-hires, czyli podlegają np. priorytetom GTIA.
    * zmiana w obsłudze priorytetów OVERLAY-GTIA. Od teraz jeżeli nakładają się dowolne kolory generowane przez GTIA i dla choćby jednego z nich ustawiony jest priorytet „wyświetl OVERLAY” to wyświetlany jest OVERLAY bez żadnej modyfikacji typu „OR kolor GTIA” jak to miało miejsce w rdzeniach 1.24 i starszych. Taka sytuacja może wystąpić np. przy ustawieniu wartości rejestru PRIOR GTIA na 0 i nałożeniu się kolorów PF/PMG.
    * zmiana w rejestrach priorytetów OVERLAY-GTIA – rejestrze głównym ładowanym przez XDL i w rejestrach p0-p3 wybieranych mapą koloru. Od teraz bit 6 odpowiada
    jednocześnie za wybór priorytetu dla PF2 i PF3 a bit 7 pozwala na wybór priorytetu dla COLBAK (ukrycie OVERLAY za COLBAK), co dotąd nie było możliwe.
    * w rdzeniach „GTIA” dodano PAL BLENDING (symulacja działania linii opóźniającej koloru w dekoderach PAL).
    * w rdzeniach „GTIA” możliwa jest od teraz modyfikacja palety (tylko paleta 0) tak samo jak w rdzeniu FX – adresy rejestrów do tego służących są takie same jak w rdzeniu FX (nie jest używany tylko rejestr PSEL).

    Wersja 1.25
    wersja nieoficjalna

    Wersja 1.24
    * drobne zmiany wewnętrzne
    * poprawka błędu występującego przy zmianie (przez XDL) szerokości overlay z narrow na normal / wide oraz z normal na wide : błąd skutkował dodatkowym (błędnym) pobraniem XDLC z pamięci VRAM co objawiało się niespodziewanym przesunieciem "w górę" następnych linii na ekranie
    * dodano obsługę monitorów VGA

    Wersja 1.23
    * zmiany wewnętrznych timingów, zmiany w obsłudze EXTSEL, z punktu widzenia programisty nieistotne

    Wersja 1.22
    * Zmiany poprawiające stabilność sprzętu

    Wersja 1.21
    * poprawka w kodzie emulacji GTIA dotycząca rejestru PRIOR ($D01B)
    * od teraz rdzeń "R" będzie miał ustawiony bit 7 w rejestrze MINOR_REVISION a rdzeń "A" będzie miał ten bit skasowany
    • 17:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019 zmieniony
     
    Super! Dzięki - sflashowane!

    Nawet nie wiedziałem, że tyle banków tam jest, można dużo corów nawrzucać, gdyby były :)

    Zasilacz mam właśnie 1A, trochę ciepły po pewnym czasie użytkowania, ale bez przesady. Mam VBXE i Ultimate 1MB i QMEG. No i SIO2SD.
    BTW: Jak mogę zmienić datę w Ultimate? Mam baterię, a data ustawiona na 12-04-2003 :) W konfiguracji nie da się zejść strzałkami na datę.
    • 18:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    FAQ na stronie ultimate...
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Spróbuj z poziomu SDX.
    Z linii poleceń:
    CAR:ULTIME.SYS /F
    DATE
    TIME
    • 20:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Dzięki za Tipa! Przełączyłem się na SDX z U1 i DATE i TIME zadziałał, jakoś nie skapowałem, że tak można zrobić.
    • 21:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Swoją drogą Mission Shark na VBXE nie za bardzo mi działa. Plansz tytułowa poszła ładnie, jest muza, ale obraz czarny po rozpoczęciu gry. Pewnie znowu coś źle robię.
    • 22:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    @lotharek - masz literówkę w tym FAQ - komenda DATE, a nie DATA. :)
    • 23: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2019 zmieniony
     
    A VBXE masz na $D6 czy na $D7? Zdaje się że niektóre dema/gry zakładały obecność VBXE na którejś stronie na sztywno.

    Edit: W Ultimate możesz chyba konfigurować stronę z VBXE.
    • 24:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    Na $D6, ale akurat ta gra mi kiedyś działała :) No widziałem w Ultimate takie ustawienie, tylko nie wiedziałem czy to się ustawia gdzie jest VBXE czy gdzie ma być?
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    @George - co do Mission Shark to może być tak, że wymaga niekoniecznie aktualnej wersji rdzenia FX. Przyznać też należy, że zdecydowana większość programów dla VBXE (szczególnie z "pierwszego rzutu" po release karty) pisanych było chyba na kolanie, bo 90% z nich niczego nie sprawdza tylko zakłada, że VBXE jest z pewnością na $D6, a każdy aktualny w dowolnym czasie rdzeń jest zawsze aktualny po wsze czasy i nikt go nie będzie aktualizował, nie potrzeba więc detekcji wsadu, bo po co. :)

    @Mono - FC wykryje kartę na $D7?
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2019 zmieniony
     
    Oooo.

    @George: w takim razie odpal rdzeń fx 1.20a i uruchom Mission Shark.

    @pin: FC.EXE wykryje kartę na $D7.
    • 27: CommentAuthorRocky
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    pin.. słyszę, że to ST-NICCC.. normalnie działa z Rapidusem.. u Ciebie i innych.. u mnie jednak VBXE się wyłącza.. gasną diody, demo działa dalej (pod GTIA leci licznik).. pomaga tylko właczenie i wył Atarki... czyli stabilność mam kijową..
    • 28:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Jan 2019 zmieniony
     
    @George: sfleszuj Ultimate najnowszym biosem, wtedy można ustawiać datę z setupu ultimate. I nie tylko po to warto flesznąć.
    ->link<-
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    @Rocky - wymień 74LS08 ;) - mi na niestabilności baaaardzo to pomogło.
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    @pin- na inny/taki sam?
    • 31:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Jan 2019 zmieniony
     
    Chyba wersja HCT, Pin już o tym gdzieś pisał i Lotharek też.
    ->link<-
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Jan 2019
     
    HCT może być. Kosz około złotówki, plus chwila zabawy z lutownicą.
    • 33:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    @mono - załadowałem rdzeń fx 1.20a i rzeczywiście obraz w Mission Shark wrócił. A nie jest tak, że to jednak twórca rdzenia ma jedynie możliwość zadbać o kompatybilność wstecz? Ktoś kto pisze program chyba nie wie, jak się rdzeń może zmienić w przyszłości?

    @sun - będę pamiętał, na razie nie chcę za dużo sfleszować, bo już się pogubię, co z czym działa ;)
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    z najnowszym rdzeniem wszystko powinno działać, a jak nie działa to wina autora

    początki takie były, obecnie Heaven pisze dla VBXE i nadal ma problem z wyrobieniem właściwym nawyków ;)
    • 35: CommentAuthorRocky
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    ok zrobię podmiankę 74LS08 na 74HCT08..
    choć mi się zdaje, że to nic nie da, ale spróbować warto.. zaszkodzić bardziej nie powinno..

    Po prostu mam tak, że VBXE się wyłącza jak Rapidus zaczyna je atakować.. na początku dłużej działa, potem od razu, jakby coś musiało się rozgrzać.. diody gasną Atari działa dalej, na wyjściu GTIA obraz jest (oprócz demka NICCC, to samo się działo pod spartą przy aktywowaniu trybu 80 zn. w linii).

    A jak nie zadziała będę się pewnie znowu uśmiechał do Pasia..
    • 36:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    @tebe, jest gdzieś instrukcja z dobrymi praktykami programowania pod VBXE? :)
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    .. w niektórych demach Heaven'a wystarczy nacisnąć /any key/.. i demo się posypie ;)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2019
     
    @Rocky - trwają też testy programu umożliwiającego przełączanie rdzeni VBXE z poziomu CONFIGA Sparty X, lub z poziomu pliku wsadowego. Czyli poprzez prostego bata można wyjść np. z trybu 80 znaków (np. SC), przełączyć rdzeń i odpalić program używający dla przykładu "pal blending". Następnie reboot i automatyczne ustawienie FX'a, lub jeśli program wraca do systemu - przełączenie FX z dalszej części bata i powrót do 80 znaków. Bajka, tylko coś się jeszcze sypie w chwili w której dopalony jest fast ramem pierwszy bank z poziomu Rapidusa.
    • 39: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jan 2019 zmieniony
     
    George, jest paczka z przykładami w ASM, Mad Pascal ma biblioteki do obsługi VBXE oraz przykłady ich wykorzystania, wcześniej dobrze jest zapoznać się z PDF-em opisującym wszystkie rejestry "fx1.26-pl.pdf"

    ->link<-

    ->link<-

    intro napisane w Mad Pascalu pod VBXE
    • 40:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime14 Jan 2019
     
    @tebe - dzięki za linki!
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Jan 2019
     
    Istnieje jakieś techniczne demko dla VBXE łączące tryby graficzne podstawowe z dodatkową grafiką generowaną z VBXE?

    Albo normalne demko dla VBXE.
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jan 2019
     
    istnieje kilka demek na VBXE (z 6-7 produkcji), istnieją też produkcje, które wyświetlają dane z Antic/Gtia dodając dodatkowo "kolory" z VBXE. Teraz przypominają mi się takie rzeczy jak demo Gene Lamersów, tak ma też działać w zamyśle autorów Rick.

    Nie liczę tu całego tabunu dem na ZX Spectrum i tandem Rapidus / VBXE. Bo w takim przypadku należy przyjąć, że dem na tę platformę jest od GROMA :)
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    to spoko ,ale trochę mało ...
    jak będzie możliwość to chętnie zobaczę na żywo.
    • 44: CommentAuthorRocky
    • CommentTime15 Jan 2019 zmieniony
     
    pin, na to wygląda, że patent z podmianą tego 74LS08 działa.. teraz demko ST-NICC przechodzi w całości..
    Na party miałeś takiego zoom rotatora chyba z logo atari.. to działało na rapidusie+vbxe? Jest gdzieś to do pobrania?

    Co do rdzeni, to na stronce MadTeam są rdzenie z zaimplementowaną poprawioną paletą.. kolory dużo lepsze niż laoo (wiem, że pod spartą można podmienić, ale to już jest gotowe)
    link: ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Jan 2019 zmieniony
     
    A czy ta paleta Rocky'ego jest mniej czerwona? ;-)
    Bo standardowa w VBXE jest naprawdę mocno przeczerwieniona i np. pierwszy level w Boulder Dashu na VBXE jest w odcieniach czerwonego, gdzie ze wszystkich niedłubanych Atari z epoki, pamiętam, że kolor kratek był bardziej w tonacji żółto-pomarańczowej, co ilustruje skalę problemu palety VBXE ;-)
    • 46: CommentAuthorRocky
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    ta moja paleta jest bardziej zbliżona do oryginalnej (np. basic jest w takim niebieskim jaki powinien być), ale nieco podrasowana (np. jest delikatna różnica między kolorami 1 a 15). Paleta laoo (chyba tak się nazywa ta domyślna) ma sporo błędów (np. pierwszy odcień szarości po czarnym jest za jasny, co bardzo źle wygląda - w Atari odcienie szarości idą niemalże liniowo)..
    Jak wgrasz to zobaczysz piwerszy efek po niebieskim, ze zacznie być taki jak należy.. bardziej soczysty..
    Palety też można przetestować w g2f (są załączone do paczki).

    Generalnie dziwię, się, że ta laoo się tak bardzo przyjęła.
    • 47: CommentAuthorRocky
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    a co do czerwieni, to może być tak, że VBXE po RGB daje bardziej czyste barwy bez artefaktów i czerwień i tak może być nieco ładniejsza.. starałem się jej za bardzo nie rasować
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    Rocky - po co podmieniać rdzeń dla kolorów, jak można użyć wygodnego programu (by Mono) który w 2 sekundy przeładuje dowolną paletę w formacie ACT.

    Cieszę się też, że patent z 74ls08 zadziałał ;)

    Co do ZoomRotatora, to jest on dostępny na stronie Draco (drac030.krap.pl)
    • 49:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    @Pin
    Mógłbyś proszę dać namiar na ten programik od Mono?
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    ups - okazało się, że nie został opublikowany jeszcze.

    Ok, w najbliższym czasie zostaną opublikowane dwa nowe programiki; do przeładowania palety i do podmiany rdzenia VB. Programy przeznaczone dla Sparta DOS X, trwają jeszcze ostatnie testy, cierpliwości ;)

    tak ogólnie, to jest to zajebisty wynalazek (VBFC), bo można uruchamiać program z trybu 80 znaków na rdzeniu FX, podmieniać w locie rdzeń na GTIA i cieszyć się /pal blendingiem/ ;)