atarionline.pl LiteDOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    Nie znam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale już wysłałem zapytanie do autora.

    Inne zalety LiteDOS: 1) można użyć wersji XS, która jest jeszcze mniejsza, zostawia dodatkowy 1KB na dyskietce, kosztem mniejszej funkcjonalności, 2) jest wersja RO, dodatkowe 1,5KB więcej, idealne pod dyskietki z grami, 3) można sobie samemu wbudować DOS-a w OS, i łatwo go wyłączać (klawisz Select), opcjonalnie włączać Fast Match Package).
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    czyli ta wersja RO zajmuje 2 stron pamieci? uwazam ze to rozsadna wielkosc: commad processor 1 strona a druga obsluga FS i instalacja handlera. rozsadna wielkosc.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Ok, pobawiłem się chwilę Litedosem w wyniku czego powiedzieć moszna:

    Próba zainicjowania partycji hdd zakończona niepowodzeniem. Cóż, spróbować było warto.

    Nie da się uruchomić spoza CP pliku wykonywalnego, np z AC madteam'u - szkoda, można to zgłosić autorowi, może uda się ogarnąć tę funkcjonalność

    Zajebiście mały bufor przy kopiowaniu danych. Chyba coś około kilobajta.

    O ile w czasie testów uruchomiłem spod Ldosa multum gier, tak nadal nie udało się odpalić tbxl, przyczyny też nie udało mi się ustalić.

    Kłopotliwy transfer danych na dysk w formacie Ldos, choć domniemam że wsparcie dla w/w to kwestia czasu.

    Brak możliwości odczytu podkatalogów Mydos
    , czy we własnym formacie, co w połączeniu z możliwością obsługi dużych dysków wygląda słabo.


    HSIO dla D2:-> dostępne tylko spod Ultimate 1MB.

    Reasumując taka ot ciekawostka, może się to komuś do gier faktycznie przyda.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    brawo Pin :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Pin - mam odpowiedź od autora na zgłoszony przez Ciebie wcześniej bład z Turbo Compilerem oraz na pytanie Kuby.

    Mr.Atari:

    Yes, that is a possible bug, I do not re-open E: on entry, let see if I have room to get that fixed.


    Co do kwestii otwartości oprogramowania:

    Mr.Atari:

    LiteDOS is not open source *yet), sorry, bad experience with certain AA-users. Beside that, I can not create a usable version, since all routines are inter-twined. Perhaps I can upload some basic routines to github, that creates a working, but bigger, LiteDOS. That will be in the future, we will see.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    Zapisałem właśnie inną niż na oryginalnym systemowym dysku kopię tbxl i działa.

    I teraz ciekawostka, bo znalazłem intro 1k, które uruchamia się ze Sparty 4.49d, a nie uruchamia się spod LD. Fafik 1k.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    tylko dla mnie to jest zalosne?
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    @XXL - no co, konkurencja rośnie? ;)
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    konkurencja? Oczywiscie. Moze to spowoduje, ze ktors z DOSow zacznie sie rozwijac.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019
     

    Pin:

    Zapisałem właśnie inną niż na oryginalnym systemowym dysku kopię tbxl i działa.


    O, fajnie! To zapodaj proszę tę wersję - może to pomoże zlokalizować błąd. Albo autor będzie chciał akurat tę rozpowszechniać z LiteDOSem, bez poprawiania błędu :P.

    Pin:

    Zajebiście mały bufor przy kopiowaniu danych. Chyba coś około kilobajta.


    To faktycznie mało, ale ten DOS nie służy do robienia zaawansowanych rzeczy tylko takich, w których potrzeba maksimum miejsca. Kompromisy panie, kompromisy! Czyli kopiowanie danych trzeba tu kopierami.

    Pin:

    Próba zainicjowania partycji hdd zakończona niepowodzeniem. Cóż, spróbować było warto.


    Podsumowując to, czego nie ma w instrukcji, a co napisałeś:
    - działa z HDD w tym sensie, że obsługuje obrazy dyskietek ATR "z nośników w rodzaju SIDE/U1MB, czy IDE+, czy inne urządzenie równoległe mające w opcji załadowanie obrazu ATR",
    - nie inicjuje partycji HDD.
    Dzięki za info.

    Pin:

    Nie da się uruchomić spoza CP pliku wykonywalnego, np z AC madteam'u - szkoda, można to zgłosić autorowi, może uda się ogarnąć tę funkcjonalność


    Mogę zgłosić, ale opisz dokładniej o co chodzi - jak w ogóle uruchamiasz plik wykonywalny "spoza CP"?

    Pin:

    Kłopotliwy transfer danych na dysk w formacie Ldos, choć domniemam że wsparcie dla w/w to kwestia czasu.


    Na czym polega kłopotliwość? W sensie, że gdy dyskietka zbootowana jest z innego DOSa, który nie rozpoznaje formatu LiteDOSa czy coś innego?

    Pin:

    Brak możliwości odczytu podkatalogów Mydos, czy we własnym formacie, co w połączeniu z możliwością obsługi dużych dysków wygląda słabo.


    A to dziwne, bo wedle instrukcji jest odczyt katalogów na większych dyskach:

    "So when you have a large LiteDOS or a MyDOS disk with subdirectories, typing DxARIE*.* <return> will give a list of all files (in all directories) starting with ARIE on drive <x> "

    Spróbuj jeszcze raz, może nie znałeś tej komendy.

    xxl:

    tylko dla mnie to jest zalosne?


    Ale co konkretnie miałoby być żałosne?
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    ... to że taki mały program FAFIK jako jeden z niewielu się nie odpala? ;)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Dracon - jak na razie tak, ale chyba wiem OCB.

    Co do reszty, to napiszę wieczorem, bo słabo się pisze z telefonu ;)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Kaz - co do katalogów, to złożyłem testowego ATR z małym drzewkiem i tenże obraz pod LD po DIR zawierał tylko pliki katalogu głównego. To jak, mam pamiętać nazwy ukrytych katalogów, czy robić listę na kartce papieru? ;)
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    > I teraz ciekawostka, bo znalazłem intro 1k, które uruchamia się ze Sparty 4.49d, a nie uruchamia się spod LD. Fafik 1k.


    co jest zalosne?...

    obejrzyj filmik... tak jest za kazdym razem... ze wszystkim...

    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    No i o co ci chodzi, u mnie działa tak, jak opisałem, podobnie jak tbxl więc domniemam, że coś jest jednak nie tak. Chcesz udowodnić wyższość świąt wielkiej nocy nad bożego narodzenia?
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Żałosne, to jest twoje przysrywanie się o byle gówno.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Oct 2019 zmieniony
     

    KAZ:

    To faktycznie mało, ale ten DOS nie służy do robienia zaawansowanych rzeczy tylko takich, w których potrzeba maksimum miejsca. Kompromisy panie, kompromisy! Czyli kopiowanie danych trzeba tu kopierami.


    ale przy kopiowaniu pamięć teraz leży odłogiem i niczemu nie służy. Duży bufor przy kopiowaniu nie podwyższy przecież MemLo.

    KAZ:

    Mogę zgłosić, ale opisz dokładniej o co chodzi - jak w ogóle uruchamiasz plik wykonywalny "spoza CP"?


    Atari Commander MadTeam'u oprócz operacji na plikach umożliwia pod chyba każdym dosem uruchomienie wskazanego pliku wykonywalnego. Pod LiteDOS ta funkcjonalność nie działa - a szkoda, bo jest to o niebo wygodniejsze od tego co jest obecnie choć - zapewne niepotrzebnie podwyższa MemLo (z razji na odpalanie czegoś z AC).

    No i tak w sumie, to dziwi mnie rozwijanie systemu plików Atari dos, jeśli wiadomym jest że FS Sparty jest niezaprzeczalnie lepszy. Kaz - może zapytasz autora co sądzi na ten temat?

    Co do Fafika i innych okazjonalnych przypadłości, szczególnie z intrami 256 gdzie oczywistych oszczędności każdy zakłada że ma pamięć taką, jak po włączeniu komputera to można zaimplementować pomysł mój, który jest w SDX - przed uruchomieniem czegokolwiek zerować ram od MemLo do MemTop. Często pomaga ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019
     

    Pin:

    ale przy kopiowaniu pamięć teraz leży odłogiem i niczemu nie służy. Duży bufor przy kopiowaniu nie podwyższy przecież MemLo.


    Bufor nie podwyższy, ale program do zarządzania tym większym buforem już może. Pamiętaj, że to naprawdę DOS-minimum, działa również na nierozszerzonych Atarkach - czyli nawet na standardowym Atari 400 z 8KB czy Atari600XL z 16KB.

    Pin:

    No i tak w sumie, to dziwi mnie rozwijanie systemu plików Atari dos, jeśli wiadomym jest że FS Sparty jest niezaprzeczalnie lepszy. Kaz - może zapytasz autora co sądzi na ten temat?


    Zapytam.

    Moim zdaniem przyjmujesz błędne założenie, że ktoś chce zrobić najlepszy DOS na świecie, który radzi sobie ze wszystkim. A to wygląda na DOS mocno kompromisowy, specjalizowany, do konkretnych zadań wymagających jak najwięcej pamięci i jak najwięcej pojemności zwykłej dyskietki. SpartaDOS tego nie da, nie ładuje się z dyskietki 2,5 sekundy i nie zajmuje tak mało miejsca ani na dyskietce, ani w pamięci (chyba, że masz cartridge albo wbudowany, jak ja - ale nie każdy ma).

    Po drugie, gdyby program miał obsługiwać format Sparty i dodatkowo być kompatybilny z DOSem 2.0/2.5/MyDOS to zdaje się, że już by nie był taki minimalistyczny, to jednak byłby kawał kodu. A tak jest kompatybilny z AtariDOSami, a kosztem jest niekomatybilność ze Spartą. Osobiście wolę, żeby był kompatybilny z Atari DOSami, bo mam setki dyskietek w tym formacie, a spotkać dyskietkę ze Spartą to święto.
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    ok - z tą pamięcią to racja (nie pomyślałem a czytałem o hardkorowych założeniach), ale nie chodzi o to że obsługa większego bufora to jakieś "halo", co detekcja ilości pamięci, to już solidne kilka bajtów będzie.

    KAZ:

    Moim zdaniem przyjmujesz błędne założenie, że ktoś chce zrobić najlepszy DOS na świecie, który radzi sobie ze wszystkim.


    Nie przyjmuję takiego założenia, bo rozumiem że nie taki jest w tym cel.

    Co do FS, to LiteDOS i tak ma jak rozumiem trochę swój, więc to jaki to będzie FS tak po prawdzie nie ma najmniejszego znaczenia. Może być to równie dobrze "Kozia Wólka" FS o ile jest lepszy od obecnie rozwijanego. O systemie plików Sparty mówię tylko dlatego, że jest i można go użyć i nie niesie on ze sobą tylu zaszłości i ograniczeń, co Ataridos. A kompatybilność o której piszesz można odpuścić przy obecnie istniejących narzędziach do budowy plików ATR, bo z FS SD wyszło by to korzystniej w nowej formie z racji na prostotę przygotowania obrazu dysku i ISTNIEJĄCE już wspomniane narzędzia.
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    jaka bylaby korzysc z czesciowej obslui filesysteu sparty i braku obslugi filesystemu ataridos?

    powaznie pytam.
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Po części pozwolę sobie po szybkości zacytować treści zawarte w Atariki:

    Dopuszczalne wielkości sektorów fizycznych: 128 i 256 bajtów (a od wersji 2.1 dodatkowo: 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16384, 32768 i 65536 bajtów)
    Maksymalna pojemność filesystemu: 65535 sektorów logicznych (wersja 2.0: 16 MB, od wersji 2.1: 4 GB)
    Maksymalna wielkość pliku: 16 MB
    Maksymalna liczba plików na dysku: nieograniczona
    Struktura katalogowa: hierarchiczna
    Maksymalna liczba plików w katalogu: nieograniczona
    Wielkość wpisu w katalogu: 23 bajty
    Nazwa pliku: 8+3
    Metoda linkowania plików: indywidualne mapy plików
    Metoda alokacji sektorów: mapa bitowa


    Dodatkowo oprogramowanie narzędziowe do diagnostyki i naprawy FS, oraz możliwość szybkiego złożenia obrazu dysku z poziomu PC.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    To wszystko prawda, ale warto wspomnieć, że obowiązkowym dodatkiem do Sparty powinien być twardy dysk. Bo inaczej te zalety nie zostaną wykorzystane. Gdy mamy dyskietkę to specjalizowane, proste DOSy poradzą sobie lepiej. W końcu z tego powodu powstały BW-DOS czy RealDOS, czytające format Sparty, ale przycięte do potrzeb posiadacza stacji dyskietek.
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Obowiązkowym? Bzdura. Zastanów się mad sensem tego stwierdzenia
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    to pieknie, tylko... jaka z tych cech (bo czy korzsci to jeszcze dojdziem do tego) ma wogole szane byc wkorzystana? przykladowo: zaptalem o konkrety, piszesz ze np. wielkosc wpisu katalogoweo to 23 bajty ja pytam jaka korzysc to daje?

    i teraz... czy te "korzsci" w pelnym wymiarze da sie wykorzystac przy DOSie wielkosci LD?

    powaznie pytam.
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    > Dodatkowo oprogramowanie narzędziowe do diagnostyki i naprawy FS

    ile razy z tego korzystales?
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    > Maksymalna wielkość pliku: 16 MB

    AtariDOS FS tez... jaka tu jest korzysc na rzecz Sparty?
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    > Nazwa pliku: 8+3

    AtariDOS tez...

    chyba juz mi sie nie chce... bo wchodzi na to ze ma dla Ciebie znaczenie tylko to ze to nie Sparta - wady i zalety nie maja dla Ciebie zadnego znaczenia.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Nie wiesz co piszesz, albo jesteś totalnym ignorantem :)
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    z przyjemnoscia przeczytam konkrety :-)
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Brailem Ci napisze, jeśli dalej nie wyciągasz wniosków :)
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    nie znam Braila. Napisz po polsku :-)
    • 32: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Myślę, że 16kilowy sektor fizyczny to jest 'must have' na fdd :).
    • 33:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    I pliki 16MB to też must have na fdd:-) Codziennie takich używam, ubijam je na dyskietce gumowym młotkiem, żeby się w tych sektorach 16k lepiej mieściły:-)
    • 34: CommentAuthoremka
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Czy tylko u mnie nie udaje mi się przekopiować pliku z D2: na D1: i skasować go na D2:?
    Może czegoś nie doczytałem, to powinna być prosta operacja.
    Jaka jest przewaga 1kB klastra nad sektorami na FD max 180k?
    P.S.
    Ciekawy Dos w latach świetności Atari dał bym się pokroić za taki program.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Dobra, dobra - i tak autor zrobi co sobie dla własnej przyjemności będzie chciał. Nawet, jeśli zechce ubić tym dosem muchę ;)

    FDD to nie koniec świata, ATR o rozmiarze 16MB to nadal nic dziwnego. Ok drogie panie, bo nam się tu emocje nadmiernie rozwijają i skończy się jak zwykle :)
    • 36: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    A tak serio - oba dosy (SDX i LiteDOS) w moim odczuciu mają zupełnie różne założenia i Kaz gdzieś tam wyżej o tym wspominał.
    Stąd wynikają różnice w funkcjonalności i ich ocenie. Pin jest gościem, który hoduje uptime'y na XE, więc potrzebuje DOSa, który potrafi wszystko. Sporo jednak ludzi używa DOSa jako wypasiony inicjalizer/bootloader i nie potrzebują takiej armaty jak SDX. I tu pojawia się taki LiteDOS.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    我对此比较感到惊讶,因为我不是故意的,它也没有意义。我并没有在dosa的意义上寻找其他东西,因为我只需要:)
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    mnie np. nie dziwi reakcja i zdanie jakie ma Mr.Atari na temat pewnych userow
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Pin - ja to przemyślałem i twierdzę tak na podstawie własnych doświadczeń. Bo nie mam twardego dysku do malucha, a mam stację dyskietek, a nawet dwie - a także wbudowaną SpartęDOS X w komputerze. I jak na razie skorzystałem z niej RAZ. Nie była do niczego potrzebna poza jedną sytuacją, gdy chciałem sprawdzić co jest na dyskietce w formacie Sparty. Nawet wtedy nie była potrzebna, bo można to zrobić właśnie przez RealDOS albo BW-DOS, ale jakoś głupio mi było nie przetestować wbudowanej Sparty tylko dlatego, że do niczego mi się nie przydaje :P
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Zgadza się. Wszystkie korzyści jakie zawsze podaje Pin dot. Sparty, czytam zawsze sobie i praktycznie zawsze stwierdzam, że żadna z nich mnie w ogóle nie dotyczy. Nie używam twardego dysku, i tyle w temacie.
    Natomiast Sparta niesie ze sobą dla większości użytkowników więcej ograniczeń niż korzyści. Jeśli nie liczyć korzyści "twardodyskowych", to ograniczenia są bardzo poważne: pierwsze i najważniejsze, to brak możliwości przeniesienia softu na inny komputer. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy dyskietkę w formacie Sparty i chcemy z nią iść do kolegi, który nie ma Sparty. Wyobraźmy sobie soft pisany pod Spartę, i chcemy go odpalić na drugim komputerze, który mamy choćby obok. Żeby nie było, ja mam Spartę w kartridżu, więc przekładam ją sobie do kilku komputerów, których używam, ale już np. wbudowywać ją do każdego komputera nie chcę. Z drugiej strony ktoś ma Spartę wbudowaną i wówczas w ogóle nie ma możliwości odpalenia sobie różnych rzeczy na komputerze obok, który Sparty nie posiada.
    Żeby nie było: ja Spartę mam w kartridżu, trochę jej używam, podoba mi się sama w sobie, kawał świetnego softu. Ale uważam że pomimo wielu zalet i mega funkcjonalności, jest DOS-em z największą liczbą ograniczeń i ma najpoważniejsze ograniczenia ze wszystkich znanych mi DOS-ów. Jakikolwiek inny DOS po prostu nagrywamy na dyskietkę razem z softem, który pod nim ma być używany i dowolnie przenosimy sobie na inny komputer, czy też do kolegi itp.
    A to wszystko piszę w kontekście tego, że nie uważam, że robienie kolejnego DOS-a w stylu LiteDOS jest bez sensu - dobry DOS, który załatwia jakiś problem niemożliwy do obejścia w innych DOS-ach i pozwala coś tam osiągnąć zawsze się przyda.
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    @Mq:
    Ditto! :)
    • 42:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ja sobie nie wyobrażam ATARI bez Sparty. Niesamowicie wygodny DOS do pracy na plikach.Linią komend nawiązujący do współczesnych dosów/shelli. "milion" toolsów napisanch pod sparte potęguje wygode pracy
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ja też mam magnetofon kasetowy i niewyobrażam sobie świata bez dźwięku ładowania z taśmy ;)

    Ok, dobrze że dyskusja poszła w tę właśnie stronę, bo być może powstanie odpowiednik LiteDos ale dla Sparta FS ;)

    Kaz, co do ładowania binarek o których mówiłem, to LD pewnie nie rozumie, co to XIO 40 ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ja też mam i przyznam szczerze, że lubię sobie od czasu do czasu powgrywać jakieś gry z magnetofonu :D. Ostatnio tak zajechałem XC11. Dźwięk wczytywania kasety w normalu jest dla mnie jednym z najmilszych dźwięków z dzieciństwa, a przy okazji mam kilkanaście - kilkadziesiąt minut, żeby porobić coś innego :D

    Odpowiednik LiteDOS dla Sparty byłby równie świetnym pomysłem.
    • 45:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    O to, to! Gdyby istniała okrojona Sparta w wersji wczytywalnej z dowolnego urządzenia to by było super. Taka Sparta Lite. Wówczas można wygodnie korzystać z tego miliona toolsów pod Spartą i mieć ją gdzieś wbudowaną czy tam na kartridżu w pełnej wersji, a jednocześnie korzystać bez tego całego kombajnu z dyskietek przygotowanych pod Spartą i programów napisanych dla Sparty.

    Obecnie ja np. formatuję sobie pod Spartą dyskietki 720kB, bo działa to tam bardzo fajnie i wygodnie, następnie na tak sformatowane dyskietki w formacie Sparty nagrywam sobie Micro SpartaDOS i gry. Gdyby była taka mała dystrybucja SDX, która by miała tylko powiedzmy możliwość formatowania dyskietek, dir, copy, i współpracę z Basiciem, to było by super, bo można by używać wielu nowoczesnych dobrodziejstw Sparty, ale nie być jednocześnie skazanym na jej fizyczne wbudowywanie w komputery.

    Inna sprawa, że dla każdego coś innego jest istotne. Dla mnie np. ważna jest obsługa dyskietek 720kB, bo korzystam tylko i wyłącznie ze stacji 3,5" z Hyper XF. To już mocno zawęża mi dostępne DOS-y.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    ostatnio coraz wiecej watkow prezentujacych programy i gry zmienia sie w żebry w stylu zainwestowalem w rozszerzenia! dlaczego z nich nie korzystacie.

    ;-)
    • 47:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    @ Kaz ty tak na serio ? ;) "Dźwięk wczytywania kasety w normalu jest dla mnie jednym z najmilszych dźwięków z dzieciństwa, a przy okazji mam kilkanaście - kilkadziesiąt minut, żeby porobić coś innego :D"
    Pierdzący odgłos boot errora też ci się podobał ? czy tylko wczytywania ?

    Dźwięk dźwiękiem - zerknij ,powinno ci się spodobać:-) ->link<-

    Dla mnie to była katorga - magnetofon w Normalu i niewgrywające się gry , czasem z okazji urodzin przyjeżdżali goście i kuzyni ,pamiętam do dziś jak któregoś razu przez cały dzień próbowałem wgrać bezskutecznie jakąś grę w normalu , pierw była to Ninja ,już się prawie udawało ... później coś krótszego i udało się dopiero jak kuzyni musieli wracać z rodziną do domu .... .... no nawet na siłę nie mam z tym dobrych wspomnień ....
    Dla mnie wybawieniem było Torbo - tak z początku myślałem dopóki mama nie zobaczyła wizualizacji tegoż wczytywania - i zaczęło się że popsuje telewizor i ogólnie te piski i trzaski były dla rodziców nie do przejścia .... Tylko ja te piski i trzaski rozumiałem i to dosłownie ,nie mówiąc o dźwiękach z normal ... choć w sumie te dźwięki budowały napięcie .... jak oddech ,albo wykres serca ........
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Mq - Sparta toteż potężne biblioteki i w takiej wersji lite, to raczej się nie zmieści.
    • 49:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ja wiem, to oczywiste, ale jest np. Micro SpartaDOS, która pozwala pracować z dyskietką w formacie sparty i wczytywać gry. To na tej samej zasadzie może być formater, i kilka podstawowych poleceń z zakresu dir, copy, delete, load, save itp. - czyli jak w każdym DOS-ie, tylko z wykorzystaniem formatu Sparty i z obsługą dyskietki 720kB. Tylko tyle i już:-) Jak chcesz robić zaawansowane rzeczy, to wtedy odpalasz pełną Spartę, a jak podstawowe, to taki okrojony bez potrzeby wbudowywania, kartridży, altimetów, sidów itd.
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Formatter nie sądzę by się zmieścił, ale podstawowe IO tak. O, czyli pierwszy użytkownik sparty i dyskietki w jednym. Czyli się da ;)