atarionline.pl Podarunek dla muzeum / laboratorium - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2019 zmieniony
     
    Pan Michał Śmieszek z Warszawy przy okazji porządkowania piwnicy odnalazł komputer, który w latach 90-tych otrzymał od znanego warszawskiego profesora. Przekazał go mnie, ponieważ obiecałem, że komputer powędruje do UBU Labu. Stan kompa wewnątrz na razie nie znany, mocno zabrudzony z zewnątrz (nie, to nie rdza, to ślady po rozbitym słoiku konfitur). Będzie restaurowane :)

    Jest to Compaq Portable z 1983 roku. Cieżka waliza z odtwieraną klawiaturą, monitorem 9 cali i dwoma stacjami dysków. Bardzo ciekawa konstrukcja.

    ->link<-

    CPU: Intel 8088, 4.77MHz
    RAM: 128K, 640K max
    Display: 9" monochrome monitor built-in 80 X 25 text Color graphic card
    Storage: Two 320K 5-1/4" disk drives
    Ports: 1 parallel (expansion card)
    OS: MS-DOS


    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    Mam tylko nadzieję, ze Lab będzie istniał do końca świata. Ale jak już to ktoś zamknie w piwnicy i opisze numerkiem to szkoda, bo dalsze losy sprzętu znane nikomu nie będą. I na koniec reasumując, to nie wiadomo jak wygląda w tym przypadku złoty środek.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    @Kaz - przestań się retuszować na tych zdjęciach, boś żeś jest stary dziod jak każdy z nas i wszyscy o tym wiedzą ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    Ha ha, Pinek - przecież wiadomo, że Ty nie jesteś stary dziad, jak każdy z nas, tylko stara baba! :D

    Ogól się, to też będziesz na zdjęciach lepiej wyglądał :P

    No i nie wypada, żebyś narzekał na trzymanie kompów w piwnicy, gdy ciągle nie można się doprosić Cię o wyciągnięcie Twoich sprzętów ze strychów i piwnic :).

    A poważnie - uważam, że ryzyko związane z umieszczaniem kompów w instytucjach jest znacznie mniejsze niż trzymanie ich przez fanów. Póki taki fan retrokomputerów żyje i działa, wszystko wygląda fajnie, ale jak coś mu się w życiu dzieje, nie daj Boże umrze, to okazuje się, że wszystko przepada, rodzina wyprzedaje, sprzęty idą na śmietnik. Przykłady naszych kolegów, którzy nie żyją, są znamienne.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    zgadzam się z PInkiem .
    @Kaz - bez pomadki ci lepiej ;-) ,a najlepiej jak w tego "kosza"grałeś i z limami chodziłeś :-) .
    poza tym na zdjęciach jesteś za młody na Atari ;-)
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    Kaz - wiesz, ja to akurat mam komu dać, mam dorosłego syna którego cokolwiek to wszystko interesuje. Niebawem będziemy składać wspólnie 1088XEL. A jak nie on, to ... wyląduje to w muzeum i tyle ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    He he, no właśnie. Więc kompy przepadną z takimi wampirami, co wszystko ze sobą chcą do grobu zabrać :P

    A na ten MS-DOS to może uda się wrzucić trochę gier. Słabiutkie były do 1986 roku, dopiero w 1991 zaczęły powoli przebijać 16-bitowce.

    • 8: CommentAuthortbxx
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    Może i słabiutkie były... ale jak się chce to się da ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    Trochę chłopaki ściemniają w tym demku. CGA też ma paletę 16 kolorów, jak C64, tylko w trybie znakowym. No i ciekawe, ile pamięci na to idzie. Bo mogłoby to być ciekawe, ale jakoś wątpię, żeby na tym Compaqu poszło. Tam jest 128KB pamięci... jak w 130XE :). A karta to nie jest pełne CGA, jak wymaga to demko, tylko ponoć jakaś hybryda MDA i CGA. Ale sprawdzimy.
    • 10: CommentAuthortbxx
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    W King's Quest na CGA da się uzyskać 16 kolorów ale tylko poprzez wyjście component (dodatkowe kolory uzyskuje się dzięki artefaktom), po złączu RGB jest tylko 4 kolory (+dithering)
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    @Kaz
    "He he, no właśnie. Więc kompy przepadną z takimi wampirami, co wszystko ze sobą chcą do grobu zabrać :P"

    Sami będziemy w muzeum jako eksponaty .

    A mnie za 1000lat jakiś archeolog albo alien wykopie wraz z mym Atari i odzyskają technologie , muzea w końcu padną ,zbankrutują i na chust to ...
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    Sami będziemy w muzeum jako eksponaty .

    Dosłownie! Zmumifikujemy się niechcący z powodu coraz powszechniejszych mikroplastików! :o
    ->link<-

    ->link<-
    • 13: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime5 Oct 2019 zmieniony
     
    @IRATA4
    A mnie pochowają z ATARI..

    ..też o tym myślałem.

    Może i lepiej by było oddać komputer do muzeum ale wtedy na pogrzebie nie byłoby tak romantycznie.
    Chciałbym żeby na moim pogrzebie poszła muza z tego dema:
    • 14: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime5 Oct 2019 zmieniony
     
    ..chociaż najlepiej chyba by było kupić jakąś gablotę wstawić trochę retro sprzętu i oddać do podstawówki, w której się człowiek uczył i miał pierwsze kontakty z mikrokomputerami.
    Żeby sobie teraz dzieciaki mogły popatrzeć jak to kiedyś wyglądało.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Oct 2019 zmieniony
     
    Ale to mówicie o nagłej i niespodziewanej śmierci? To oddajcie teraz albo spiszcie ostatnią wolę :D

    Inaczej na stare lata sprzedajcie swój sprzęt za mega kasę i zabawcie się ostatni raz :D

    No tak ale jak zacznie tak robić pokolenie '70 to będzie zbyt duży wysyp sprzętu w tym samym czasie i się nie opłaci ;)

    Lepiej dać się pochować ze sprzętem jak faraon ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2022
     
    Po długiej wędrówce komputer dotarł do Krakowa :). Dziękujemy Wronkowi za przechowanie przez okres pandemii i transport.