atarionline.pl Małe Atari i brak synchronizacji obrazu na monitorze LCD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarx
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Witajcie,

    mam do was pytanie związane z obrazem na małym Atari. Po podrasowaniu mojego 65XE (Ultimate + 2xPOKEY) okazało się, że obraz raz na jakiś czas traci synchronizację. Dzieje się tak przy puszczeniu sygnału wizyjnego na wejście S-Video w monitorze, ale także przez SCART. Wygląda to jak na tym filmie w sekundach: 0:09 i 0:59.

    ->link<-

    Czy można coś na to zaradzić? Z góry dzięki za odpowiedź
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Faktycznie mryga.

    Linki z YT najlepiej wklejać w klasycznej postaci, wtedy od razu pojawi się podgląd:

    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    A ten potencjometr co jest do regulacji "koloru"? Coś mi świta, że jak go się za mocno przekręciło to świrował obraz.
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Jak dla mnie to problem z polaczniem atarki z monitorem. Sprawdzilbym gniazdo monitorowe w atarce moze ma luzy i wtyczka slabo sie trzyma. Sam kabelek tez warto by sprawdzic.

    Jak masz mozliwosc sprobuj podlaczyc atarke do tv przez modulator i zobaczyc co sie bedzie dzialo.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    miałem ten sam problem , po przeróbkach twoja Atarynka zapotrzebowanie na prąd ma nieco większe ...
    jaki masz amperaż w zasilaczu ,zmieniałeś zasilacz ?

    Może też być potencjometr , ale na razie bym go nie ruszał .Ja miałem w swojej Atarynce podobnie gdy pożyczałem zasilanie z telewizyjnego USB i po przeróbkach amperaż był już niewystarczający ,ustalić było tym trudniej ze i zasilacz miałem kopsnięty .
    • 6: CommentAuthormarx
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    Dzięki za odpowiedzi.

    @maly_swd: Gdzie znajduje się ten potencjometr do regulacji koloru ?
    @Vidol: Kabel wydaje się OK, bo działa poprawnie z niedopalonym Atari 800XL.Sprawdzę złącze video czy faktycznie nie ma tam zimnych lutów.
    @IRATA4: Zasilacz mi się spalił kilka lat temu i zamieniłem na chiński 5V/1.5A. Jaki amperaż powinien być OK przy takiej konfiguracji jak moja ?

    Może pewną wskazówką będzie fakt, że to Atari nie ma blaszanego ekranu zakrywającego pierwotnie płytę główną. Czy to może mieć jakieś znaczenie w przypadku połączenia z monitorem LCD ?
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    Wystarczy że obrócisz Atarynkę spodem do góry,po prawej stronie znajdziesz otworek z potencjometrem .

    1,5 teoretycznie powinno styknąć choć obstawiam 2ampery,im więcej modyfikacji tym więcej prądu , przy stereo ,Ultimate,Sio2sd ...no zależy co tam masz po podłączane i powkładane w komputer , taki pinka to bez laboratoryjnego nie rusza ;) .

    U mnie zaczął gubić synchro przy za słabym amperażu , jak dłużej chodził czasem było lepiej ,a na zimnym działy się czasami cuda.
    • 8: CommentAuthormarx
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Sprawdziłem płytę główną. Zimnych lutów nie znalazłem. Spróbuję skombinować mocniejszy zasilacz i zobaczę czy to poprawi sytuację.
    Dzięki za wszystkie sugestie!
    • 9: CommentAuthormarx
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Udało mi się dorwać zasilacz 5V/3A (taki jak tutaj: ->link<- ) i faktycznie obraz już nie "skacze" :). Dzięki za dobry trop. Jednak pojawił się inny kłopot. Okazało się, że zasilacz "sieje" artefaktami na ekranie. Zobaczcie film.



    Czy wiecie może jak temu zaradzić? Przypuszczam, że to wynik niskiej jakości zasilacza. Czy zatem moglibyście polecić jakiś dobry zasilacz który nie generowałby tego typu dodatkowych efektów graficznych na ekranie ? :)
    • 10:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Chyba Lotharek ma coś dobrego: ->link<-

    Wygląda to na słaby kabel video.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Nov 2019
     
    ...na jaki kabel video !?

    artefakty to również wina zasilacza ,w tym przypadku to raczej bankowo .
    • 12: CommentAuthormarx
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    Zgadza się, to kwestia zasilacza bo na poprzednim (tym na którym ekran "skakał") nie było tego typu artefaktów. Zasilacz od Lotharka to napewno super pomysł, ale czy macie jeszcze może jakieś typy? Jestem w stanie przelutować kabel itd. więc może to być zasilacz jeszcze nieprzerobiony pod kątem Atari :)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    ->link<-

    Najważniejszy amperaż, do rozbudowanej Atarynki powyżej dwóch amper ,najlepiej transformatorowy.Teoretycznie nadają się ładowarki do srart phonów ale nie polecam gdyż mają słaby amperaż,troszkę lepiej sprawują się te od routerów gdyż i amperaż ciut większy do dwóch amper nie problem natomiast źle odfiltrowana przetwornica potrafi powodować artefakty/śmieci,więc pomimo teoretycznej dostępności aż tak łatwo nie jest znaleźć ten właściwy .

    Lotharek to właściwa droga :-) .
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Nie każdy zasilacz 5V >=2A jest dobry. Niektóre nie mają odfiltrowanej przetwornicy i sieją poziomymi paskami.
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    no napisałem przecie :)
    Ogólnie przy różnych dopałkach to i dwa ampery może być za mało
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Zmieniłeś treść wcześniejszego komentarza. W takiej sytuacji warto dodać informację, co zmieniłeś, to zasady netykiety.

    Bo komentarz Kuby prostował Twoją informację, a teraz wygląda jak jej powtórzenie.
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    @kaz
    nie nie zmieniałem , wszędzie złośliwie się wcinasz ,zobacz kiedy był mój modyfikowany a kiedy Kuba napisał swój ,że ty nie wiesz nie znaczy że je nie wiem , Kuba najwidoczniej nie zauważył mojego komentarza .

    Jak się nie ma racji a komuś przytyka, to też wypadałoby coś napisać .
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    A gdzie tu zauważyłeś złośliwość? Nie miałem takiego celu, jeno pomoc w korzystaniu z forum.

    Zauważyłem Twój post, był inny pierwotnie, bo też go czytałem. Nie pisałeś o odfiltrowanej przetwornicy. Kuba sprostował. Być może zrobiłeś to wcześniej niż komentarz Kuby, ale właśnie dlatego warto zmieniać treść, jak niektórzy przez dopisek EDIT i pod spodem sprostowanie, żeby było wiadomo co uległo zmianie. A tak to się nie rzuca w oczy i można skomentować już poprawione.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    z igły widły,prawie od razu poprawiłem przypominając sobie o tej nieszczęsnej przetwornicy .Jak głupi latałem z Atarynką po ludziach ,rozkręcaliśmy ,kombinowaliśmy ,nawet padło że VBXE źle wlutowane ,padały różne teorie a Atarynka jak kijowo działała tak kijowo działała,przyczyna - miałem dwa zasilacze uwalone .

    Dlatego przy postach są daty , no i można czytać wypowiedzi IRATY ten nie zawsze się wydurnia, choć niektórzy i tak nie czytają jak widzą mój nick przy poście ;) .I oto chodzi panowie.