atarionline.pl KARDRIDŻ WEEKEND 3+ - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Nov 2019
     
    Wpadł mi ostatnio w ręce kardridż programowalny WEEKEND 3+ (30KB) wyprodukowany przez firmę ATARES z Chorzowa. Potrzebuję kilku porad jak go odpalić. W chwili obecnej gdy przełącznik jest ustawiony w jedną stronę i włączy się Atari to wchodzi do BASIC-a i koniec. Jak przestawi się przełącznik w drugą stronę i włączy Atari to mamy czarny ekran i cisza. Sprawdziłem baterie podtrzymujące pamięć i mają 4,02 V więc powinny jeszcze działać. Niestety całość martwa.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2019
     
    O! Ciekawostka. Można Przemku prosić o fotki?
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    W poniedziałek jak będę w firmie to zrobię fotki i wstawię.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    Świetnie, dzięki. Pierwszy raz słyszę o takim carcie, nigdy go nie widziałem.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    Dzięki. Wysłałem też info do Sebana z grupy Slight, który interesuje się cartami, kolekcjonuje informacje. Może coś tu podpowie.
    • 6: CommentAuthorrobertj07
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    może włącz z wciśniętym Option
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    Hej!

    Niestety niewiele wniosę do sprawy, nie widziałem takiego cart-a, nawet nie słyszałem takiej nazwy... ale ja nie jestem jakimś super kolekcjonerem... staram się po prostu analizować to co wpadnie mi w ręce, a coś takiego nie wpadło.

    Zdjęcia być może pomogłyby zidentyfikować czy jest to jakaś pochodna do np. ram-carta konstrukcja, czy też rozwiązanie zupełnie innego pomysłu.

    To że napięcie baterii wynosi 4,02V nie gwarantuje że nikt tej baterii nie odłączył czy też czy ktoś nie skasował zawartości tej pamięci, lub nadpisał czymś co nie jest uruchamialne z carta.

    Jeżeli to jest cart który zawiera wyłącznie samą pamięć ram + logikę i nie ma w tym carcie żadnej pamięci nieulotnej (EPROM/EEPROM/FLASH) to aby móc go zaprogramować potrzebny byłby również soft do jego obsługi.

    Bez softu lub inż. wstecznej pozwalającej dowiedzieć się jak ów cart jest programowalny, jaki posiada zestaw rejestrów będzie on mało użyteczny ;/ no chyba że jest zgodny z jakimś istniejącym rozwiązaniem (np. wspominany ram-cart).
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2019 zmieniony
     
    Dzięki Seban za informacje. Na razie nie mam zdjęć wnętrza (czy Przemku odważysz się rozkręcić carta?) tylko z zewnątrz:
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    Nie ma problemu, jutro podeślę zdjęcia wnętrza carta. W środku niestety papierem ściernym ktoś pościerał nazwy scalaków. Lecz po układzie chyba da się zbadać. Ja robiłem RAM-CART-y i ten wygląda podobnie. Wygląda na to że mam rarytas kolekcjonerski, którego nikt nie widział nikt nie słyszał ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime26 Nov 2019
     
    Cart w środku
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime26 Nov 2019
     
    Druga strona
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Jak widać, nikt chyba nie miał styczności z tym CART-em. Szkoda, można by z niego jeszcze skorzystać a tak zostaje tylko kosz.
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Nie zniechęcaj się tak szybko (po jednym dniu). Najwidoczniej nikt chwilowo nie ma dość czasu, by na spokojnie usiąść i przeanalizować. Ja się niestety nie znam na tym, więc nie pomogę, choć bardzo chcę. :)

    Broń Boże nie wyrzucaj go, tym bardziej, że chyba faktycznie został wyprodukowany w małej ilości...
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Ten tekst "zostaje tylko kosz" to taka przenośnia filozoficzna. Nie wyrzucę nawet jakby nie działał. Toż to relikt przeszłości i w dodatku bardzo rzadki. Jakbym miał soft do tego to bym popróbował.
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Nov 2019 zmieniony
     
    Może trzeba popytac w Chorzowie na ulicy Truchana 35? ;) W Street View widzę że pod tym adresem jest "lokal do wynajecia".
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Nov 2019
     
    Firmy już niema wiele lat.
    • 17: CommentAuthorseban
    • CommentTime28 Nov 2019 zmieniony
     
    Wszystko wygląda na to że to cart w stylu "Ramcart", pamięć to na 99% Hitachi HM62256, a więc 32KB statycznej pamięci RAM (podtrzymywanej bateryjnie). Reszta scalaków to logika sterująca... można próbować narysować schemat i wtedy byłoby wiadomo jak się tym steruje. Przycisk to prawdopodobnie reset carta, tzn. po jego wciśnięciu i naciśnięciu RESET w komputerze następuje pewnie start carta, przełącznik to albo wyłączenie carta, albo "write protect". Nie analizowałem płytki ani układu połączeń, więc to tylko moje przypuszczenia.
    • 18:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    Witam, przycisk działa następująco. Po włożeniu carta i włączeniu Atarki 65XE mamy czarny ekran, po wciśnięciu samego resetu przechodzi Atarka do BASIC-a. Po wciśnięciu przycisku na cart-cie i wciśnięciu resetu na Atarce znów pojawia się czarny ekran. Prawdopodobnie w cart-a nic nie jest wgrane i mamy czarny ekran. Po przełączeniu przełącznika i włączeniu Atarki za każdym razem wchodzi do BASIC-a.
    • 19: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    A może toto jest zgodne z SiDiCarem opisanym w TA?
    ->link<-
    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Zaproponowałem Przemkowi, żeby może spróbował użyć softu z RAM-Carta. Skoro jest podobieństwo w budowie, a pamięć jest tylko mnijsza, to może coś zadziała z pakietu, np. inicjalizer. Zobaczymy.
    • 21:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Soft od RAM-CART-a nie widzi cart-a. Nie rozpoznaje go w żaden sposób.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Szkoda. A próbowałeś jeszcze pomysł bruno_j?
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ubolewam nad jakością lutowania... Pewnie trzeba by przelecieć to lutownicą aby być pewnym braku zimnych lutów.
    • 24:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Może rzeczywiście przejechać z lutownicą. Tylko nie wiadomo jak zniesie tą operację druk z tamtych lat. W dodatku niczym nie zabezpieczony. Nie próbowałem pomysłu bruno_j. Mam zgrane wszystkie listingi z Tajemnic Atari to może w wolnej chwili zobaczę.
    • 25:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Dec 2019
     
    Niestety podpowiedzi bruno_j nie pomogły. CAR dalej nie odpalony. Po malutku kończą mi się pomysły.
    • 26: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Dec 2019
     
    W takim razie trzeba będzie spróbować zrobić inż. wsteczną i narysować schemat tegoż carta, co pozwoli potem napisać soft umożliwiający zaprogramowanie tegoż cart-a nową zawartością. TTL-ki można "zgadnąć" ew. zdekodować brute-forcem, gydby ze schematu nie wynikało co to za układ, to nie powinno stanowić żadnego problemu. Pamięć zatarli na tyle słabo że widać ze to Static Ram od Hitachi (ten który wklejałem wyżej).
    • 27:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Dec 2019
     
    Jesteś w stanie napisać soft do tego CART-a ? Czy masz siłę, czas i chęci żeby to zrobić ? Jakie byłyby koszty takiego przedsięwzięcia ? Czy gra jest warta świeczki ? Można wystawić CART-a na ebay-u jako unikat, który ukazał się w bardzo małym nakładzie i jest szansa na zarobek, jeżeli znajdzie się kolekcjoner.
    • 28: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Dec 2019
     
    Napisanie softu dla tego carta to najmniejszy problem. Więcej czasu może zająć odtworzenie schematu, a potem już z górki.

    Co do ebay-a etc, unikalności to już nie podpowiem... nie jest kompetentną osobą w tej kwestii, po prostu nie jestem kolekcjonerem i nie potrafię oszacować wartości ani unikalności tegoż carta.
    • 29:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Dec 2019
     
    Skontaktowałem się ze specjalistą czyli Zenon/Dial Rakoczy. Przedstawiłem swój problem, przesłałem zdjęcia i opisałem połączenia. Zenon/Dial rozrysował zmienione połączenia na płytce drukowanej i przesłał mi e-mail-em. Przerobiłem według projektu, po czym skontaktowałem się telefonicznie i próbowaliśmy razem przez telefon ożywić ów pacjenta komendami POKE aby wywołać "krzaki" w ANTIC-u i sprawdzić gdzie zaczyna się adresowanie a gdzie nakłada się na pamięć której używa ANTIC. Z przełącznikiem ustawionym w jedną i w drugą stronę. Same komendy nic nie dały, dopiero po wciśnięciu przycisku reset i przełączeniu na tryb odczyt pojawiały się krzaki, co świadczy o tym że CART ogólnie żyje tylko dziwnie ma ustawione adresy początkowe. Wisieliśmy na telefonie jakieś 2 godzinki ale wspólnie stwierdziliśmy że chyba najlepszym pomysłem będzie wysłanie do Zenona/Dial tego pacjenta na konkretną operację. Dziś poczyniłem kroki i wysłałem kurierem do Zenona. Jutro powinno dotrzeć i rozpocznie się operacja, reanimacja. Zenon/Dial to bardzo pozytywnie nastawiony człowiek z pasją do Atari. W rozmowie powiedział że lubi takie wyzwania i traktuje to jak hobby a zarazem zdobywa nowe doświadczenie. Tym razem też będzie to nowe doświadczenie ponieważ takiego CARTa wcześniej nie miał. Tym o to sposobem czekam na dobre wieści o ożywieniu CARTa (pacjenta).
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Dec 2019
     
    No i świetnie. Mnie się najbardziej spodobało, że pan Zenon powiedział, że nie mógł wczoraj zasnąć, na ekscytującą myśl, że przyjdzie do niego przesyłka z czymś nowym do rozgryzienia!

    Mam tak samo - czasami ktoś pisze do mnie nieśmiało, czy chciałbym zobaczyć jego nowy projekt (gry, obrazka, etc), bo nie jest to za ciekawe. Staram się wtedy spokojnie odpisać, że w sumie mogę zobaczyć :D. A w rzeczywistości aż mi się micha cieszy, że zobaczę coś nowego, będę mógł w razie czego pomóc z rozpropagowaniem, etc.
    • 31:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime11 Dec 2019
     
    @galtron

    Zastanów się z Zenonem nad dopasowaniem do nowej obudowy z drugiego forum:

    ->link<-

    Np. ja osobiście nie cierpię badziewnych i niedopasowanych Z7.
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Rozmawiałem z Zenonem. Ma podesłać do Ciebie KAZ rozrysowany schemat tego CARTa. Chodzi o to abyś zamieścił ten schemat na forum z zapytaniem czy ktoś podjąłby się zrobienia softu na podstawie schematu.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jan 2020 zmieniony
     
    Przypominam, że sprawa karta Weekend została przez Zenona opisana dokładnie tutaj:

    ->link<-

    A także 4 dni temu pojawiły się dodatkowe informacje (Zenon dopisał spory fragment - sprostowanie poprzednich informacji). Teraz kart może mieć 512 KB pamięci :D.
    • 34: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Jan 2020 zmieniony
     
    ja tylko dodam od siebie że soft do obsługi wersji 32K "prawie" jest gotowy.

    Ekran główny:
    • 35: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Jan 2020
     
    i ekran "programowania":
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jan 2020
     
    Wow! Dzięki Seban! :D
    Mam nadzieję, że jak prace nad softem dobiegną końca, to opiszesz to szczegółowo co i jak :)
    • 37:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Rozmawiałem z Sebanem i teraz trwają prace z softem nad CARTem WEEKEND 3+ w wersji 512Kb, a także soft do RAM CARTa 1 MB aby można było automatycznie wgrać dane na RAM CARTa.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2020 zmieniony
     
    Kolejny update od Zenona, podziękowania dla Sebana i pytanie do wszystkich:

    ->link<-

    Zenon:

    I jeszcze jedno uzupełnienie od Zenona, z dnia 20 stycznia 2020 roku:

    Kolejny postęp w pracach nad modułem WEEKEND 3+. Tu model w wersji 512kB. Jak działa? Pamięć 512kB, dodany trzeci licznik 7493 (F), połączony w szereg z dwoma już istniejącymi (C, A). Dodane zworki pozwalające skonfigurować moduł jako 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256 lub 512 kB. Dodana dwukolorowa dioda LED aby się coś świeciło, sygnalizująca położenie przełącznika. Zielona - ZAPIS, Czerwona - ODCZYT/ BOOT. Zworki łączą odnośny pin adresowy pamięci (A12-A18) albo z Vcc ( logiczna jedynka) albo z wyjściem liczników (A, F), jak na schemacie. Reszta połączeń bez zmian. Pozwala to ustalić pojemność modułu, bo jak plik do wprogramowania ma wielkość np. 3kB, to po co programować niepotrzebnie pozostałe 509kB byle czym. Bez sensu. A tak być musi by zachować przeplot programowanych bajtów.

    Seban zapewne dołoży opcję wyboru modułu do programu, który już został na żywym module przetestowany i działa. Właśnie odpaliłem plik LESTRADE.COM z modułu. Zrobił to wcześniej Galtron (jakieś gry odpalił) i jako pierwszy pochwalił się że zaskoczyło. W Y S T A R T O W A Ł O P O P R A W N I E! Seban, jesteś wielki. Choć mam też już swój program BASIC-owy, ładujący dane do modułu, to Twój bije go na głowę szybkością działania i programowania. Nim oko spocznie na tym co niżej, słówko: Seban, szacunek i uchylam kapelusza. Ciekaw jestem wielkości dziury w brzuchu, jaką do teraz wywiercił Ci Galtron. Ja powiercę dalej. Moduł można skonfigurować jak wyżej opisałem, więc prośba, dodaj opcję wyboru modułu. Teraz, gdy rdzeń już działa, powiększenie (skrócenie) bufora i programowanie według tej samej zasady z przeplotem bajtów to pestka i kosmetyka. Dla mniej zorientowanych. Moduł 512kB ma 2048 banków po 256 bajtów każdy. Gdyby były tylko dwa banki, przeplot wynosiłby dwa, dla 2048 banków wynosi tyleż.

    Schemat zmian rozszerzających pamięć modułu i fotka modułu w wersji 512kB poniżej. Wygląda to tak, jest model oryginalny i dwa w wersji 512kB. Kto je ma?
    • 39: CommentAuthorseban
    • CommentTime2 Feb 2020 zmieniony
     
    Dzień Dobry!

    Trochę to trwało, ale w końcu pewien etap prac można uznać za zakończony. Na początek wielkie podziękowania dla Galtrona i Zenona/Dial za wykonaną pracę!

    Galtronowi dziękuję za udostępnienie oryginalnego carta do analizy, dużą dawkę cierpliwości, oraz za chęci i czas poświęcony na testowanie tego kawałka softu.

    Zenonowi należą się ogromne podziękowania za pracę włożoną w inżynierię wsteczną tego carta, za schematy, za bardzo szczegółowe opisy, bez tego niewiele by się zadziało.

    Niestety trochę to trwało, bo nie mogłem poświęcić tyle czasu ile chciałbym na ten projekt, a po drodze różne trudności związane z "prozą życia" przeszkadzały jak mogły, jednak się udało sprawę doprowadzić do końca.

    Zatem wszystkim zainteresowanym udostępniam program do obsługi tego carta:

    ->link<-

    MD5:
    6633de7e5b90bcf59bc4c13031028260

    SHA256: bf7d72ae05ad63e41805b587ccb9a30212f89efdb8bac911ac486414551235ff


    program ma status Public Domain, a za jakiś czas jak uporządkuję trochę źródła i dopiszę brakujące komentarze wrzucę źródła i resztę materiałów zgromadzony podczas prac nad projektem na github-a, może się komuś to przyda.



    Krótka instrukcja obsługi:

    Po uruchomieniu programu lista dostępnych komend zostanie wypisana po wydaniu poleceń "HELP" lub "?".

    Dostępne komendy to:

    DOS - wyjście do DOS-a
    CLS - czyści ekran
    DIR - katalog plików na dysku (domyślnie D:*.*, ale można podać własną scieżkę, np. H2:*.XEX)
    LOAD filename.ext - ładuje wskazany plik do bufora programu (rozmiar bufora to 32KB).
    PROG - przechodzi do modułu programującego pamięć SRAM obecną na cartridge.
    VERIFY - porównuje zawartość pliku w buforze z zawartością pamięci SRAM na cartridge, rysowana jest odpowiednia "mapka" zgodności/błędów, etc.

    Działanie programu polega na tym iż umieszcza on w pierwszym sektorze/stronie pamięci cartridge mini-loader plików wykonywalnych (plik zapisywany do pamięci cartridge musi być zgodny z AtariDOS, oraz musi zawierać segment RUN [$2e0,$2e1], lub uruchomienie musi następować przez ostatni segment INIT [$2e2,$2e3]).

    Ów loader mieści się na pierwszej stronie pamięci (zajmuje <256 bajtów), zatem dostępna przestrzeń na wczytywany do bufora plik to $7f00 bajtów.

    Po zaprogramowaniu carta i przełączeniu go na odczyt, oraz po restarcie komputera cartridge zostaje uruchomiony, kontrolę przejmuje loader w nim zapisany, który to ładuje zapisany wcześniej program z pamięci SRAM cartridge.

    loader ma obecnie Mem-Lo na poziomie ~$780. Tzn. Kluczowa część ładująca pliki .XEX z carta zajmuje lokację $700-$770. Cała pozostała pamięć jest dostępna dla ładowanego programu.

    edit: eee, teraz zdałem sobie dopiero sprawę że ze względu na to iż zupełnie bezsensownie umieściłem jedną zmienna w lokalizajci $7fa,$7fb... można przyjąć że mem-lo loadera wynosi jednak $800.
    • 40: CommentAuthorseban
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Zgodnie z obietnicą, gdyby kogoś interesował kod źródłowy, to proszę bardzo:

    ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Dzięki Seaban za włożony trud i czas w ten projekt (oczywiście czekam na wersję 512KB ;) ). Dzięki Zenon/DIAL za niesamowite opisy i schematy. Praca z takimi ludźmi to sama przyjemność.
    Pozdrawiam serdecznie.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Seban, Zenon, Galtron - dzięki panowie za doprowadzenie pomysłu do szczęśliwego końca! A przypomnijmy, zaczęło się od tego, że Galtron znalazł carta, który "nie działał", bo nie było do niego softu. A tu mamy i soft, i schemat, i opis, i rozbudowę.

    Galtron - zabierzesz ze sobą carta na spotkanie w Łodzi?
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    Pojawiły się dodatkowe informacje od Zenona w sprawie cartridge'a (modyfikacja zasilania oraz podobieństwo do AST Multi Cart), więc przypominam link do artka. Uzupełnienia Zenona na końcu:

    ->link<-



    Dołączam też drugi screenshot od Zenona, z rysunkiem Sebana, bo ten w artku ma za małą rozdzielczość. No i ponawiam zadane tam przez Zenona pytania:

    Zenon:

    trochę porządkowałem i ulepszałem swoją kolekcję kartridży, poszperałem w necie i natknąłem się na wątek o systemie AST TURBO. A w nim na moduł AST MULTI CARTRIDGE. I oto schemat tego modułu poniżej. Porównanie schematów tegoż z modułem WEEKEND 3+. Nie trudno spostrzec, że zasada pracy jednego i drugiego jest tożsama. Moduł AST ma elektronikę wykonaną na innych bramkach, ale logika połączeń jest ta sama. Dochodzę do wniosku że wsad dla AST powinien odpalić na module WEEKEND 3+, tyle że go nie mam i nie mogę sprawdzić. I pytanie... moduł AST MULTI CARTRIDGE powstał na bazie WEEKEND 3+ (GAME SPORT) czy było inaczej? Tak czy owak, jest kolejny ślad jak to było kiedyś. Może ktoś wie cokolwiek więcej na temat?