atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    oh. ok. yes, you MUST have the PROCEED line. We use it to signal the Atari that there is network traffic waiting to be processed :)

    -Thom
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Sep 2020 zmieniony
     
    Ok - podłączyłem pin9 sio i komunikator działa.

    EDIT:

    Bocianu - jak byś w tym SHOUTBOX pisał wyłącznie po edytorze ekranowym, to by to mogło wyświetlać prawidłowo vbxe/xep80. 80 znaków do takiego programu to jest dobra rzecz.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Sep 2020 zmieniony
     
    Próbuje właśnie podejść do tematu gry Midimaze w sieci.. jak rozumiem, w konfigu FN dostępnym poprzez WWW i IP FN mamy opcję wpisania hosta - czyli jak rozumiem chodzi o np. o wpisanie tam IP drugiego FN z którym chcemy się połączyć ... no i tu rozpoczynają się schody, bo - jesteśmy to w stanie zrobić jak rozumiem w prostym wydaniu wyłącznie po sieci lokalnej, ale jak to zrobić poprzez publiczny internet? Zastanawiam się nad VPN i HAMACHI, ale znowu w tym przypadku połączenie to jest realizowane z poziomu PC, czyli nie tam, gdzie tego oczekuję. Próbuje więc zrobić "bridge" pomiędzy połączeniem sieciowym a HAMACHI.

    Chyba, że macie inne pomysły?

    Inna sprawa, to ogólnie mogły by się ujawnić osoby które mają i używają FN, łatwiej by było coś przetestować :)

    ----
    nowy problem: po wpisaniu hosta w konfigu "MIDIMAZE" Fujinet traci łączność z Atarką. Wpisanie pustego pola w konfigu (tak, jak jest to tam sugerowane) nic nie daje.

    EDIT:
    okazuje się, że trzeba wpisać puste pole, save i WYŁĄCZYĆ i WŁĄCZYĆ Atari, lub FN. łOjezu :)
  2.  
    the MIDIMAZE mode uses UDP port 5004. Open it up on each person's router.

    We will add support for UPNP-IGD (to automatically open ports on router) when we can, I have the code for it.
  3.  
    W trybie MIDIMAZE używany jest port UDP 5004. Otwórz go na routerze każdej osoby.

    Dodamy obsługę UPNP-IGD (aby automatycznie otwierać porty na routerze) kiedy będziemy mogli, mam dla niego kod.
  4.  
    @jamm oficjalnie stworzył ostatnie wydanie oprogramowania #FujiNet, które oficjalnie zbudujemy dla urządzeń opartych o WROOM. Strona z wydaniami jest tutaj:

    ->link<-
  5.  
    #Atari8bit #FujiNet Dodałem nowy dział do Wiki:

    ->link<-

    Jest to początek dostarczania informacji, w tym próbek wydruków dla każdego typu drukarki obsługiwanego przez #FujiNet.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    Gdybyś chciał dodać obsługę XDM121 to służę pomocą.
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    W temacie MIDI Maze - jak w zasadzie jest tam robiona komunikacja? W przypadku używania MIDI trzeba sobie zapiąć pierścień. W przypadku IP - jak rozumiem, idzie to również w logicznym pierścieniu ale po adresach IP i protokołem UDP. Jeśli komunikacja jest sensowna to powinno się dać prosto dorobić jakieś takiego "huba", które można wystawić na adresie publicznym i do którego mogliby się łączyć gracze, a on by się zajmował logiczną organizacją pierścienia (o ile się nie okaże, że można to prosto zrobić bez pierścienia jedynie wysyłając ten sam pakiet do wszystkich graczy na raz).
    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    MIDI Maze to projekt na st , fn to nie małe atari ?
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    MidiMaze to gra na dwie platformy napisana. Miałem gdzieś wytestowaną wersję dla ST, która się "dogadywała" z małym Atari. Testowane na interface MIDIMATE osobiście.
  6.  
    @peri Noid, tak, wsparcie XDM121 byłoby świetne! Skontaktuj się z @jeffpiep na Twitterze, ponieważ jest to facet, który pracuje nad emulacją drukarki!

    Jeśli chodzi o Midi Maze, komunikacja odbywa się poprzez pobranie danych MIDI wysyłanych do MidiMate, a następnie wysłanie ich do gniazda UDP. Do tego celu napisaliśmy specjalny tryb w firmware FujiNet. Pakiety wychodzą na Port 5004, do hosta określonego w interfejsie WWW.

    Poza tym, nic specjalnego, a więc przynajmniej teoretycznie, jeśli umieścisz wpisy każdego z uczestników w administratorze sieci, przekazując jeden do drugiego, powinieneś być w stanie obsłużyć wielu graczy.

    Dla tych, którzy chcą zobaczyć kod drukarki:
    poszukaj tutaj logiki drukarki: ->link<-
    i tutaj dla logiki SIO: ->link<-

    Co do Midimaze, to jest wdrażany tutaj:
    ->link<-

    -Thom
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Sep 2020 zmieniony
     
    Hi Thom,
    in case of 2 MidiMaze players, do both FujiNet need to have set opponent's IP in the admin, or just one of them?
  7.  
    Both. Each one to the IP address of the other.

    It should literally be apparent now exactly what is happening internally on the FujiNet: the MIDI data is being buffered and simply being sent via UDP to the destination address.

    -Thom
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    przez publiczną sieć niestety nie udało się. Ponieważ jednak będę miał na dniach drugiego Fujinet'a to może uda mi się to w sieci lokalnej. Jak ruszy w lokalnej to wrócimy do sieci publicznej. Tak, czy inaczej sprawdzę to raz jeszcze z interface MIDIMATE.

    Pytanie - pierszy uruchamiany komputer jest MASTER, a reszta która dołącza to SLAVE? Pytam dla pewności, bo przy próbach z Fujinet każdy próbuje dołączyć do gry jako SLAVE...
  8.  
    yes, the game dynamically decides which to make master or slave.

    Mozzwald and I successfully did a game over the Internet, we just made sure UDP port 5004 was open.



    -Thom
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Sep 2020 zmieniony
     
    @pin: Dałoby się ale musiałbyś wystawić Atarki bezpośrednio na świat, czyli przekierować na nie porty bezpośrednio z routera. Po obu stronach. Dlatego mój pomysł z takim "proxy" - to miałoby prawo działać. I jeśli tylko komunikacja jest mało skomplikowana, to nawet implementacja mogłaby być trywialna.
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    No właśnie z Jacquesem tak próbowaliśmy zrobić, i w DMZ wystawiliśmy dwa Fujinet wprost na publiczny internet. Wyłączyłem dodatkowo firewalla by uniknąć problemu z blokowaniem portu. Inna sprawa, że też nie mam pewności czy to do końca router ustawił, gdyż po zmianie opcji i nawet restarcie routera dalej w DMZ z publicznej sieci widziałem swój serwer www, ten na dragoncart i Atari 130XE. W tym też mógł być problem. Tak więc, trzeba na początek próbować zrobić to tak jak sugeruje Thomas.

    Inna sprawa to fakt taki, że po włączeniu w FN trybu "Midimaze" Fujinet traci swoją funkcjonalność w sensie możliwości załadowania pliku.

    Ok, bawimy się dalej! ;)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Sep 2020
     
    Czy Shoutbox u Bociana się wyłożył może?
  9.  
    Yup, when the midimaze mode is active, everything else stops (for now).

    -Thom
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Sep 2020 zmieniony
     
    Co do MIDIMAZE to mam nadzieję, że mam podłączone w porcie SIO wszystko co jest niezbędne
    Mam:
    clk in, clk out, proceed, command, pwr, dta in, dta out.

    Czy to wystarczy?
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    @Thomas Cherryhomes - wstrzymajcie na razie poszukiwania problemu z PBI/ECI (NewDevice) bo wydaje mi się, że przyczyną jest coś innego - nie FN. Testy przeprowadziliśmy u kilku użytkowników IDEPLUS i problem jest powtarzalny w 100%. Wydaje mi się, że przyczyną jest ostatnia aktualizacja BIOS tego interface.
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    ok. Problem z HDD rozwiązany, nie wszystkie opcje BIOS interface są opisane w menu..
  10.  
    @pin - yeah, that should be enough. no audio in so you won't hear SAM, but that's ok. :)

    -Thom
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    Do SAM dojdziemy jak będzie działający sterownik N: dla Sparta DOS X ;) .. podłączę audio in wówczas.

    Wróciliśmy z @Jacques'em do tematu MIDIMAZE, nadal niestety nie udało się uruchomić gry po sieci. Generalnie, w config Fujinet (MM) wpisujemy wzajemnie swoje zewnętrzne adresy IP, na routerach nie blokujemy firewallem komunikacji, w NAT mamy reguły dla FN, odblokowany port 5004 dla UDP, FN ma statyczny adres IP. No i nie działa.

    Zastanawiam się też nad jedną kwestią - po spięciu w siec gra Midimaze powinna pierwszą grę wystartować w trybie MASTER. Przynajmniej tak to pamiętam. Dobrze mówię?
  11.  
    Yeah, it does all that automatically.

    -Thom
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    @pin: ustawcie na routerach FN jako DMZ i wtedy sprawdźcie.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    Wystawiałem FN na publiczną sieć w całości i to też nie działa.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Sep 2020
     
    No to jeszcze może być kwestia czegoś co po drodze filtruje UDP. Albo zarządzania pakietami po stronie MIDI Maze lub tej usługi na poziomie FN. Ciekawe, swoją drogą.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    aha - jeśli ktoś ma w module gniazdo pod zewnętrzną antenę to polecam. Jak do wrovera podłączyłem to złapało mi wszystkie okoliczne wlany ;)
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    Actually together with pin we've run out of ideas for MidiMaze on FujiNet, theoretically UDP 5004 ports are open and forwarded on our routers to FN but yet it doesn't work automatically, all we get is "SLAVE" on both sides and nothing happens ;-)
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    Is the protocol described somewhere technically? I mean, how MIDI Maze talks over UDP?
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Sep 2020 zmieniony
     
    sterownik N: podwyższa MemLo aż o około 4 strony?

    Następna kwestia, to niestety UDP daje dobrze popalić. Jest niestety dużo błędów w transmisji danych.
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    Taki urok UDP niestety :-( Dobre do sieci lokalnej a w globalnej tylko jeśli liczysz się ze stratami i możesz je przeboleć.
  12.  
    Tak, N: kierowca zwiększa memlo o około 4 strony. Nie jestem najlepszym programistą asm, i jestem pewien, że tak wiele można zrobić, kod jest tutaj:

    ->link<-
    to buduje się z MADS.

    (są też początki NOS, który zakłada tylko N: handler, nie D:. Potrzebny jest procesor komend. :) spójrz w nos/ )

    Konstrukcja urządzenia N: jest taka, że można albo rozmawiać z nim bezpośrednio przez SIO, jak robi to @bocianu. LUB możesz użyć N: CIO handler. ->link<-

    Obecna implementacja protokołu MidiMaze jest tutaj:
    ->link<-
  13.  
    i myślę, że naprawdę muszę powiedzieć coś bardzo jasno. (Nie martw się, powtórzę to, ad nauseum)

    Mam swoje zdanie na temat tego, jak sprawy powinny wyglądać w tym projekcie.

    Ale to nie jest mój projekt.

    Należy do nas wszystkich.

    Jeśli ktoś chce z pasją przedstawić jakiś punkt, zrób to.

    A jeśli ktoś przekazuje kod, to znaczy, że gówno cię to obchodzi na tyle, by przekazać kod roboczy. Złożymy go.

    Nie ma jednej prawdziwej drogi w tym projekcie. To dlatego zbudowaliśmy tę cholerną rzecz tak otwartą. Nie mam pojęcia, co inni ludzie z tym zrobią, co wymyślą, ani też nie powinienem _znacznie ograniczać tego, co można z tym zrobić. Kim ja jestem, żeby to robić? Jestem jednym z was.

    -Thom
  14.  
    #Atari8bit #FujiNet - Myślę, że znaleźliśmy dość nowatorskie rozwiązanie, aby wskazać, który dysk jest aktywny w D1: po wymianie dysku, co myślisz? :) (specjalne podziękowania dla kyle22 za pomysł)
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Oct 2020
     
    That was the first thing that crossed my mind when I learned about SAM presence in FujiNet. Really a good idea.
  15.  
    #atari8bit #FujiNet @bocianu wykonał teraz kolejną testową aplikację w MAD Pascal na fujinet.pl, aplikację pogodową, która pobiera z HTTP i parsuje wynikowy JSON! :) Kolejne udoskonalenia! :)
  16.  
    #Atari8bit Bawiąc się trochę z #Fujinet's wbudowanym S.A.M. i NORAD.BAS. ;)
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Oct 2020
     

    Thomas Cherryhomes:

    @bocianu wykonał teraz kolejną testową aplikację w MAD Pascal na fujinet.pl, aplikację pogodową,


    Program nie działa prawidłowo, jeśli odczytana nazwa lokalizacji zawiera w sobie polskie znaki. Np. "kraków".
  17.  
    Irony.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    ok, jest aktualizacja. Nazwę miasta wyświetla źle, ale działa. Gryzie się jeszcze z DracOS, ale to chyba w MadPascalu tkwi diabeł ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    UTF-8 kontra Atari to niezłe wyzwanie. Udało mi się na razie ogarnąć normalizację do ATASCII, ale obsługi wszystkich znaków (nawet tylko z zestawu latin-ext) się nie podejmuje :D
    • 45:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Jest nowy soft do FN, jakby co. Ten, w którym przy zmianie dyskietki komputer mówi, który slot jest aktualnie pierwszym. Bardzo fajny bajer.
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    utf-8 to atascii możnaby robić w fujinecie, to by było dość proste, tylko na co te znaczki tłumaczyć???
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Oct 2020
     

    Bocianu:

    UTF-8 kontra Atari to niezłe wyzwanie


    ... ale wystarczy tylko "ó" :))
    • 48:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Oct 2020
     
    work in progress
    • 49: CommentAuthoras...
    • CommentTime8 Oct 2020
     
    Władca,
    na tym to było by to ....

    Jest ktoś kto gra we Władcę ?
    A tak cyk na czterech .
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Oct 2020 zmieniony
     

    pin:

    .. ale wystarczy tylko "ó" :))


    Nie no, ja potrzebuję "ł". I to wystarczy ;-)

    @Bocianu
    Pin Ci to może już zgłaszał (bo rozmawialiśmy o tym), czy byłaby szansa w shoutboxie sprawdzić/poprawić działanie SHIFTu i CAPSa? Shift+C nie powoduje wpisania małej litery (przy domyślnych wielkich), a wciśnięcie CAPS wstawia jakieś śmieci.