atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Oct 2020
     
    Jacques: oczywiście że jest szansa. mam całą listę uwag do shoutboxa, ale nie mam czasu się nad tym pochylić.
    źródła są dostępne, więc jak ktoś chce pomóc to ja bardzo chętnie pomoc przyjmę :)
    • 2:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Oct 2020
     
    udostępniłem źródła klienta pogody: ->link<-
  1.  
    Zamieścił nowe repozytorium githubów zawierające domyślny zestaw plików/obrazów do umieszczenia na karcie #FujiNet MicroSD! ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Oct 2020 zmieniony
     
    Hi Thomas,
    thank you!

    You may just want to edit your link and remove ending dot, otherwise it keeps giving 404 after click :-)
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Oct 2020
     
    @bocianu, to je krásný!!!
    • 6:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime9 Oct 2020
     
    @pirx, moc děkuji, snažil jsem se!
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    Ok. Wróciłem do tematu gry MidiMaze. Uruchomiłem dwa komputery uzbrojone w dwa Fujinet'y, w konfiguracji pierwszego wskazałem IP drugiego, a w konfigu drugiego IP pierwszego. Jeśli tak to ma być "skonfigurowane" to uprzejmie donoszę, że to nie działa.

    Inna sprawa jest taka, że dalej nie pamiętam który komputer zgłaszał się jako master i zastanawiam się nawet, czy nie był to ostatni który się zgłosił w "midiring". Mógłbym to praktycznie sprawdzić na natywnej konfiguracji, ale coś nie mogę namierzyć drugiego interface'u Midimate... poszukiwania trwają.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    teraz widzę jeszcze inny problem. W NAT (router) próbowałem dopisać tego drugiego FN na port 5004 - i dwóch FN na jednym porcie nie da się zdefiniować w sieci lokalnej.

    Jak to ma być właściwie skonfigurowane i czy są gdzieś informacje w sieci jak to dokładnie zrobić?
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime10 Oct 2020 zmieniony
     
    Jak masz oba w sieci lokalnej, to one do komunikacji nie używają routera i nie korzystaja z NAT. Nie musisz nic robić z routerem
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    Ale tu chodzi o odpalenie tego po sieci globalnej właśnie przy obecności routera.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    próbowałem w lokalnej i publicznej, no i tak czy inaczej u mnie to nie działa.
  2.  
    Może warto poprosić o pomoc fachowców od sieci?
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    muszę przerwać dzisiejsze testy - nie dam rady :)
  3.  
    You can change Fujinet's hostname by altering the fnconfig.ini file on the SD card. We'll add a way to set it in the web admin/CONFIG soon.

    -Thom
    • 15: CommentAuthorlonghi
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Panowie, nie mam czasu na czytanie calego watka, sprzetem jestem zachwycony. Mam jedno pytanie: Zblizaja sie moje urodziny i czy w tej chwili mozecie powiedziec ze sprzet jest hardware'owo skonczony i mozna go ze spokojnym sumieniem pozwolic kupic sobie przez Kobite ? ;)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    poczytaj w wątku na atariage, czy ustabilizował się temat hardware'u.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Longi: "Nie mam czasu czytać..."
    Pin: "To sobie poczytaj"

    :)
    • 18:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    @longhi: wydaje się, że już jest to w miarę ostateczna wersja. ale najlepiej byłoby zapytać autorów w wymienionym powyżej przez pina wątku. dodam ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Thomas napisał w grupie na fejsbuku, że jedyną zmianą sprzętowa dotyczy sytuacji, gdy pod sio podłączone jest wiele dziwnych urządzeń. Jeśli masz stacje i magnetofon to obecnie dostępna wersja będzie ok.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    @Kaz - wskazałem dokładnie miejsce a ma to znaczenie o tyle, że informacje o FN rozwalone są po trzech forach i dodatkowo są przekazywane ustnie coś jak legendy z pokolenia na pokolenie :)
  4.  
    Yes, after this next revision (which basically adds buffers so that less behaved SIO devices can play nicely), we do not see major changes to be done to the hardware.

    Has anyone looked at the n-handler repository? It contains the source to the CIO handler, and to a sort of NOS that loads the N: device and drops to DOSVEC, which could hopefully be turned into a viable piece of software.

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Czy jest już gdzieś driver N: działający pod SDX? Ciekawi mnie, czy poradzi sobie z nadpisaniem N: (null) w DracOS.
  5.  
    No, I really lack the needed tribal knowledge to make that happen. I know somebody here in this community could trivially do it, and I can provide all the required insight. I really want an SDX kernel driver to happen.
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Spróbuję to załatwić.

    Inne pytanie. Czy istnieje możliwość by FCONFIG przy tworzeniu nowego ATR na serwerze dał możliwość zapisania obrazu z sektorem 512B?

    Obecnie jest tylko 128/256. Sparta daje możliwość formatowania na 65535 sektorów po 512B, czyli 32MB.
  6.  
    I can add the 512 byte capability, it's just a parameter. :)

    meanwhile... VCF East happened...

    #FujiNet - The wonderful network adapter for your #Atari8bit computer! Shown here are all the major features in roughly 15 minutes. Premiered at @vcfederation VCF EAST 2020.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Pin - to prawda, że informacje są rozproszone (nie tylko fora, ale i fb) i jest dobrą radą poczytanie wspomnianego wątku. Kolega chciał właśnie sobie zaoszczędzić szukania w tym rozproszeniu i skoro są osoby śledzące temat na bieżąco to nie czytać w ogóle, a Ty mu na to, żeby sobie poczytał :D. To nie krytyka, po prostu mnie rozbawiło.

    A wracając do meritum, to dobre pytanie do Thomasa:

    Thomas, is the current hardware version final or will there be any changes?
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Oct 2020 zmieniony
     
    As @Thomas said, buffers are expected to be added and then it's done. So the currently sold version is not the last one yet.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    A, umknęło mi w wypowiedzi Thomasa, dzięki!
    • 29:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Fujinet ma jeszcze jedną ciekawą funkcję - na innym forum już o tym pisałem:
    ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Potwierdzam, fajnie to działa :)
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Oct 2020 zmieniony
     
    Działa i mi, świetna robota z ta pogodą, Bocianu, dzięki!
    :-)
    A byłaby szansa na umieszczenie gdzieś downloadu na stronie woich programów? Bo lubię jednak mieć też na SD i się w razie czego uniezależnić od TNFS, a XEX w prosty sposób sobie nie skopiuje pod Atari na inny napęd do ATR ;-)
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Ponawiam pytanie do twórców oprogramowania, czy montowany plik XEX mógłby być złożony do ATR o strukturze FS Atari DOS.
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    @Jacques: Jeśli sieć ci nie działa to i pogoda nie zadziała. Serwer fujinet.pl miewa okresy niedziałania (jak miałem okazję doświadczyć) ale za to masz tam najnowszą wersję binarki.
    • 34:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Oct 2020 zmieniony
     
    Sieć działa. Wolę przeważnie odpalać soft dla FN z SD, bo w UltraSpeedzie po TNFS często haczy.
    Po prostu przydałby się jakiś patent na zgrywanie stuffu z TNFS do domowego archiwum (klient na PC) albo wystawianie przez autorów alternatywnie po http.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Oct 2020
     
    dla zapominalskich, lub nowych użytkowników FN przypominajka:

    ->link<-

    :)
  7.  
    @pin looks like I need to dig into the XEX disk type. Initially it did output a DOS 2 directory structure...

    -Thom
    • 37:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Oct 2020
     
    @Jaques: download najnowszej binarki jest zawsze z gitlaba tutaj: ->link<-
    automatycznie się buduje po każdej aktualizacji.

    A do mojej strony też dorzucę informacje i linka jak już skończę pracę nad tym klientem.

    Aktualnie wyświetla bieżącą pogodę, oraz prognozę na 7 dni do przodu. Można już też dowolnie wymuszać zmianę lokacji w dowolnym momencie przy użyciu klawisza SELECT.
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Oct 2020
     
    Rewelacja, dzięki za wszystko!
    • 39: CommentAuthorpgru
    • CommentTime18 Oct 2020 zmieniony
     
    Little off-topic - is it technically possible to add Junet (Polish Elwro 800 JR had local net called Junet). As far as I remember technically it was based on some quite simple "serial chip", so maybe if this project is based on some "microcontroller" like it have technically build it in?

    Sorry for my bad English...
  8.  
    I have literally never heard of it. Anything can be added, the project is open source software and hardware. All of the SIO pins are hooked up, and there is plenty of space.

    The only thing I would say is that as of right now, there are no more I/O pins left, we're using them all... so if it can be done in software, have at it. :)

    -Thom
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Oct 2020 zmieniony
     
    @bocianu: dlaczego jeszcze nie ma programu do zdalnej kompresji dla Fujineta? Wysylasz dane do kompresji, odbierasz skompresowane?


    nie mowiac o zdalnych konwerterach grafiki do MIC, MCH, GR8, GR9, G10, G11, INP, IST, MCP, MAX, HIP, RIP, CIN, HCI, PLM, APC, PZM, ILC.

    albo o mozliwosci czytania i pisania na forum np. AtariOnline
    • 42:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    @bocianu: dlaczego jeszcze nie ma programu do zdalnej kompresji dla Fujineta? Wysylasz dane do kompresji, odbierasz skompresowane?


    Mogę z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że nie ma takiego programu dlatego, że nikt go nie napisał.
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    zeby bylo jasne... kompresja po stronie web a nie urzadzenia ;-)
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    ... i co, by od strony Atari były widoczne skompresowane pliki wykonywalne? Jeśli o to chodzi to mam nadzieję, że takie rozwiązanie nigdy nie powstanie.
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    wystarczy czytac ze zrozumieniem :-)

    xxl:

    Wysylasz dane do kompresji, odbierasz skompresowane
    • 46: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    Aaa, między siecią a fn.
    • 47: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    Nie wiem po co to kompresowac. Przeciez jak odbiorca bedzie atari, to przez ta siec beda szły nieduże rzeczy chyba.
    • 48:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    Duże czy nie, przy UDP przepychany po sieci, każdy pakiet mniej to większa szansa na sukces.
  9.  
    Ważne jest, aby zrozumieć, że wciąż mamy dużo wolnego miejsca w firmware'u, aby dodać funkcjonalność, oraz bardzo potężny procesor, więc takie rzeczy jak konwersja obrazu mogą się zdarzyć w sieci FujiNet.
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Oct 2020
     
    a nie lepiej przenieść siły w kierunku TCP/IP?