atarionline.pl RAM CART 2MB, 4MB, 8MB, 16MB i 32MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Apr 2020 zmieniony
     
    Witam, właśnie skończyłem projekty RAM CART-ów 2MB i 4MB na kościach pamięci 1MB. Nie było łatwo ale projekty poszły do wykonania PCB. Części już czekają na lutowanie. Wersje 1MB i 2 MB na kościach pamięci 512 KB działają i jak ktoś jest chętny to są na sprzedaż. Za moment powinny być wersje 2MB i 4MB ale muszą przejść szczegółowe testy. RAM CART 4MB jest na 4 kościach 1MB w obudowie TSOP44 II. Lutowanie ręczne więc musi być precyzyjnie. Odstęp między nóżkami 0,5 mm. Nie takie rzeczy się robiło ;) Zapraszam !
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Apr 2020
     
    A ja mam w związku z tym pytanie które teoretycznie mogło by rozwiązać problem osób nieposiadających rozszerzonej pamięci,otóż da się wrzucić i później załadować z RAM CART plik powiedzmy jedno megabajtowy ?

    Ja rozszerzenie mam,ale fajnie było by mieć taki kart z załadowanym programem który na przykład nie wystartuje u kolegi z uwagi na brak RAMu.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    Na chwilę obecną RAM CART ma banki po 128 KB każdy. W przypadku gdyby ktoś napisał soft do automatycznego przełączania pamięci i rejestru, to wydaje mi się że RAM CART pracowałby na zasadzie HDD lub SSD o pojemności 1 MB i po formacie byłaby dostępna pamięć jednego kompletu pamięci 1MB. Co umożliwiłoby zapisanie pliku 1 MB do pamięci. Pytanie czy Atari będzie w stanie odczytać plik o takiej pojemności ?
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    Maksymalny rozmiar pliku Sparta FS to 2^24=16MB.
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Apr 2020
     
    Wszystko fajnie tylko pamięć SRAM 16 MB nie do zdobycia a flash jest wolny i trzeba go za każdym razem zapisywać z całą zawartością, nie można nic dopisać.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Mono, Galtron - ale pytanie Iraty dotyczy chyba czegoś innego:

    Irata:

    otóż da się wrzucić i później załadować z RAM CART plik powiedzmy jedno megabajtowy ?

    Ja rozszerzenie mam,ale fajnie było by mieć taki kart z załadowanym programem który na przykład nie wystartuje u kolegi z uwagi na brak RAMu.


    Czyli chodzi nie o możliwość wgrania sobie pliku i korzystania
    z niego w trybie odczytu/zapisu (np. na ramdysk albo pliku ATR) tylko o możliwość wrzucenia wsadu gry 1MB i odpalenia jej.
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    I właśnie skończyła się faza testów. RAM CART 4 MB działa ! Ruszyło prawie od pierwszego kopa. Drobna poprawka na płytce i ruszyło. Pełen sukces.
    • 8: CommentAuthorrobertj07
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Może jakiś filmik na YT jak i co potrafi :)
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Dodałem emulację RAM-CARTów do emulatora Atari800. Emuluje wszystkie moduły, jakie chyba się pojawiły czyli 64K, 128K, Double 2x128/256K, 1M, 2M i 4M w różnych wariantach.
    Procedura:
    1. Ściągnąć sobie repozytorium z githuba za pomocą (linka wklepać bez spacji):
    $ git clone https : //github.com/atari800/atari800.git

    2. Zaplikować patcha w katalogu atari800 za pomocą:
    $ git apply atari800-4.2.0-ramcart.patch

    3. Skompilować sobie emulator - zazwyczaj tak:
    $ ./autogen.sh
    $ ./configure
    $ make
    $ sudo make install

    Ostatni niekoniecznie.

    W menu zarządzania cartridge'ami jest sobie opcja "Make blank cartridge", która pozwala na stworzenie czystego carta podłączanego jako RAMCART.
    Następnie należy podłączyć sobie wygenerowany plik i ustawić RAM-CART-a w tryb R/W.
    I już.

    Teraz można sobie już pisać programy na RAM-CART'a - opis działania tu: ->link<-
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @mono - po pierwsze WoW!

    Po drugie to nieźle nas wkręciłeś na przedostatnim live z tym git-em... well played! :D

    Jaka szansa, że to wejdzie do głównej gałęzi kodu?
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Zobaczymy, jutro im opiszę szczegóły.
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    MONO - Taka mała prośba, napisz soft na zwykłe Atari do obsługi RAM CART=a pod DOS-em 4,51 , 4,53 lub 2,5 tak aby automatycznie przełączał się między bankami. Rozmawiałeś o tym z ZENEK/Dial. Czekam z niecierpliwością na soft.
    • 13:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    Cześć, jak tam udało Ci się zrobić soft do RAM CART-a ? Czekam z ZENON-em na soft do pełnej obsługi RAM CART-a bez konieczności przełączania się przełącznikami.
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    Na razie pracuję nad wersją SDX dla RAMCART-a. Zadziałało, ale kod jest nieoptymalny.
    • 15:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    To kiedy można się spodziewać jakiegoś softu na Atari do obsługi całego RAM CART-a ?
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    Trudno podać jakiś konkretny termin. Ja to robię w wolnych chwilach (jak chyba każdy), więc będzie za jakiś czas. Cierpliwości.
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Czekam z ZENON-em na soft jak na szpilkach. Jest to związane z prawdopodobnym zwiększeniem pamięci w RAM CART-cie. Lecz bez testów z softem dalsze prace stoją w miejscu.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    Kilka zdjęć od Przemka nowych RAM-cartów (zamiast osobno przycisków i diód - podświetlane przyciski), zaktualizowałem też nowinkę:

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2020
     
    eleganckie :D
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime18 May 2020
     
    Widzę że temat umarł śmiercią naturalną. Nikt nie jest zainteresowany kupnem i napisaniem softu. Chyba trzeba odpuścić temat, a szkoda.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 May 2020 zmieniony
     
    Przecież mono pisze, powiedział, że chwilę to potrwa. A mono jak powiedział, że pisze, to napisze.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 May 2020
     
    @ galtron
    spokojnie,tu ludzie mają po kilka projektów na głowie,mono to TOP koder,więc roboty zapewne troszkę ma,a że człowiek poważny to jak rzekł uczyni:D.
    Ja mówiłem że sztukę zakupie,ale po trzech miesiącach bez pracy są jak na razie inne priorytety... jak się odbiję finansowo to kupię,jeszcze mam parę spraw do uregulowania...
    • 23:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 May 2020
     
    Jak ja lubię takie pozytywne odpowiedzi. Dobrze że są jeszcze optymistycznie nastawieni ludzie. Tak to można przetrwać wszystkie pandemie ;)
    • 24: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime29 May 2020 zmieniony
     
    Galtron ..jeżeli chodzi o zainteresowanie kupnem to problemem jest chyba cena..
    Zobacz np. jhusak ma carty z Action! po 50zł.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 May 2020 zmieniony
     
    Ale to jest rom za 50 i to po kosztach do zastosowań edukacyjnych. Sam bym kupił ram-carta.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 May 2020 zmieniony
     
    RTG - tak jak Kuba napisał, różnica w cenie wynika z tego, z czego zbudowany jest dany cartridge. Kart Kuby to ROM zapisywalny raz, kart Galtrona to pamięć wielokrotnego zapisu, znacznie droższa. U Kuby jest tej pamięci do 256 KB (z tego co pamiętam), a u Galtrona 1024, 2048,4096 KB więc wielokrotnie więcej. Do tego dochodzi więcej elementów, np. przyciski, diody. Skomplikowana budowa to także więcej robocizny - kart ma otwory na przyciski, które same się nie zrobią.
    • 27: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime29 May 2020 zmieniony
     
    Tak, ale ludziom i tak pewnie cena wydaje się być dość wysoka i wg. mnie to powoduje, że nie ma chętnych. Gdyby powiedzmy takiego ram-carta można było kupić za np. 100zł pewnie sprzedaż była by lepsza (tylko wtedy by chyba trzeba było dać logo biedronki na carta :-)
    • 28:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 May 2020
     
    Prawie 30 postów a jakoś nie widzę podanej wprost ceny dzieła Zenka i Galtrona... ;o Poda ktoś tutaj?
    I jakie to ma miażdżące zalety w stosunku do np. Sic! (poza oczywistością, że jest więcej pamięci RAM).
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 May 2020
     
    JCart by Me ma do 256 kB flasha i tyleż romu.
    Kaz, popraw wpis#26 :)
    • 30: CommentAuthorrobert
    • CommentTime29 May 2020 zmieniony
     
    Ceny próbne na allegro:

    ->link<-
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 May 2020
     
    @Dracon - to jest ram, a nie flash którego trzeba programować w całości. Poza tym, cenowo jak na "zachodzie", choć szanuję to.
    • 32: CommentAuthorZenon
    • CommentTime29 May 2020
     
    Nad modelem popracowałem, ale dystrybucją się nie zajmuję. Dla mnie to hobby, działa, więc z mojej strony the end. Opisy jak to działa w SERIOUSach.
    Zaleta taka, źe pracować może za stację dysków czego inne modele na pamięciach EPROM i podobnych nie oferują. I jest najszybszy w opcji zapis. No i był pierwszy, podobne modele powstały później wykorzystując opracowaną w UM metodę użycia gniazdka kartridża, taki sentyment po latach.
    Wady... któż ich nie ma.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 May 2020
     
    JHusak - ten cartridge do 256KB RAM i Flash to oczywiście może być, zmieniłem. Ale u nas z tym Action! ten za 50 zł to też jest 256KB?
    • 34:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Jun 2020
     
    KAZ dzięki za pomoc w wytłumaczeniu niektórym w czym tkwi cena. Same pamięci to jest koszt 49,- zł 1 MB (SRAM), przyciski z wmontowanymi diodami to koszt 10-12 zł sztuka, plus do tego reszta elementów. Mój zarobek na jednym RAM CART-cie to jest od 30 do maks 40 zł za robociznę, reszta to części. Kokosów na tym nie zarabiam.

    Czy ma już ktoś trochę czasu żeby napisać soft do RAM CART-a. Taki soft do pełnej obsługi pamięci bez konieczności przełączania się przyciskami ? Jak się pojawi taki soft to można będzie zmniejszyć cenę o 50-60 zł bo odejdą przyciski.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2020
     
    @Kaz - 128K.
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2020 zmieniony
     
    Kartridż flash też może robić za stację dysków - potrzebny jest flash z sektorami 256 bajtów. Myślę o takim.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2020
     
    Bardzo dobry pomysł! Byłaby szybka i przenośna stacja dysków :D
    • 38:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Jul 2020
     
    Pamięci FLASH są bardzo wolne w zapisie i trzeba programować w całości. Jest jeszcze jeden mankament pamięci FLASH, mianowicie dużo krótsza żywotność. Pamięć FLASH nadaje się idealnie na kardridże do zaprogramowania jednej gry czy programu, zablokowaniu i korzystaniu. Takie coś jak kiedyś ROM tyle że łatwiej z przeprogramowaniem.
    W dalszym ciągu nikt nie podjął próby napisania softu do RAM CART-a oraz WEEKEND 3+ w wersji 512KB.
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jul 2020 zmieniony
     
    4 kB/sek to wolno? Nie w całości, tylko sektorami. Sektor można sformatować a następnie zapisać. Sektor może być np. 64kB, 4kB lub 256 B, zależy od użytej pamięci. Ilość zapisów poj. sektora to z reguły 100000 gwarantowanej. Można zajechać jak się chce, ale w zwykłym użytkowaniu nie.

    Nie piszę tego aby polemizować, ale żeby wyprowadzić z błedu :)
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jul 2020
     
    @galtron
    Przyciski z diodami po 2.50 sztuka:
    ->link<-

    Czy one są dobre? czy innych używacie?
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Jul 2020
     

    galtron:

    W dalszym ciągu nikt nie podjął próby napisania softu do RAM CART-a oraz WEEKEND 3+ w wersji 512KB.


    .. a może komercyjnie lepiej by to było zlecić komuś? Zapewne chętny znalazł by się /szybciej/ tym bardziej, że finalny produkt sprzedawany będzie za określoną "kwotę" w której zawierają się nie tylko ogólno pojęte koszty produkcji.
    • 42:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    jhusak - używamy całkowicie innych. te mają tylko włączenie jednego kanału ON-OFF plus 2 nóżki od diody. W naszych jest ->link<- , z innymi klawiszkami. Jest ON-ON razy 2.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jul 2020
     
    Przemek, z tego co wiem, ten soft jest na liście Mono, ale ma on dłuuuugą listę różnych rozgrzebanych projektów, więc po prostu to nie pojawi się z dnia na dzień.
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Jul 2020 zmieniony
     
    Opóźnienia wynikają z:
    1. kłopotów ze spaniem
    2. zepsuciem sobie buildu SDX (poboczna zupełnie rzecz związana z budowaniem wszystkich dystrybucji, ale dopóki tego nie naprawię to blokuje mnie to z pracami nad RAMCART-em)
    3. innymi projektami o wyższym priorytecie, z których ze względu na p.1. również nie mogę się wywiązać.
    Takie życie.

    Edit: Planowałem w terminie późniejszym zająć się DOS-ami innymi niż SDX, ale z racji na powyższe odpuszczę chyba temat, więc gdyby ktoś chciał popracować nad nimi to proszę bardzo.
    • 45:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    MONO - czyli odpuszczasz temat z RAM CART-ami ?
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    W żadnym razie. Zrobię obsługę RAMCART-ów w SDX. Inne DOS-y zostawiam chętnym.
    • 47:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime30 Jul 2020
     
    MONO - czyli będzie potrzebny kardridż przelotowy z Sparta DOS-em X ? Czy Sparta Dos X w formie softu z dyskietki i obsługa RAM CART-ów ? Jak to widzisz i kiedy jakieś testy ?
    • 48:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Aug 2020
     
    sdx tylko na carcie, więc na pewno przelot, albo ultimate 1Mb czy inne incognito.
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Aug 2020 zmieniony
     
    SDX znajduje się na RAMCART-cie i zajmuje jego część (to jest już zrobione). Pozostała część będzie dostępna jako ramdysk.
    Druga opcja jest taka, że użytkownik ma już SDX w jakimś urządzeniu np. IDE+, U1MB, Incognito, a na RAMCART-cie znajduje się tylko ramdysk.
    Trzecia opcja traktuje RAMCART-a tak jak każdy inny cartridge z oprogramowaniem (zrobię narzędzia dla SDX umożliwiające manipulowanie obrazami carta).

    RAMCART przelotowy pozwalałby na używanie innych cartów w przypadku gdy na RAMCART-cie mamy SDX. Trzeba byłoby jednak dorobić tam pełniejszy dekoder adresów i rejestr do włączania/wyłączania carta włożonego do gniazda na RAMCART-cie.
    RAMCART nieprzelotowy ciągle będzie mógł być używany z innymi cartami kiedy dostępny będzie Cart/ECI/PBI expander.
    • 50:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    MONO - czyli będzie możliwość wgrania na RAM CART-a do jednego z banków (128 KB) SDX, a pozostałe banki będą obsługiwane automatycznie już z poziomu SDX-a ? RAM CART pierwszy bank startowy czy z przełącznikami czy automatyczny jest ten sam, więc trzeba by wymusić przy starcie RAM CART-a aby zawsze jako pierwszy startował wgrany na niego SDX a później już tylko program do przełączania odczyt/zapis na RAM CAR-cie i można obsługiwać całość z SDX-a ?