atarionline.pl Warsztaty Action! - robimy action games;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    korzystalem z wlasnej biblioteki (print, getkey, putsector) tak ze inicjalizer bedzie dzialal raczej tylko z oryginalnym os

    w zalaczniku
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @xxl spróbuję tego użyć.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    @xxl zrobiłem ATR za pomocą wxhexeditor i wszytko fajnie tylko, że:

    chyba MEMHI, APPMHI oraz CODEBASE muszą być wbite na sztywno do tego Action! 3.7X bo nic się nie zmieniło.

    Do tego po soft resecie w emu F5 (atari800) się wywala wszystko, więc ciężko by w tym development robić.

    Spreparowany dysk w załączniku.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    heh, ten "Action!" laduje sie pod $2000

    to jest kicha panie... trzeba uzyc CART versji.


    ---
    wszystko by bylo dobrze jakby sie ladowal pod $930 a tak to juz sam Action! tym gdzie sie laduje marnuje 5 KB pamieci
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    @xxl no to słabo, miałem nadzieję, że umie wykorzystać zwolnione miejsce :(

    Wersja na karcie uniemożliwia korzystanie z pamięci 130XE bez przepisywania pamięci tablicy symboli.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    rekompilacja Action

    ---
    albo uzyc relokacji binarek z xBios hehehe
    • 7: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    A po co wam w skompilowanym programie tablica symboli?
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @antrykot no ale najpierw trzeba skompilować i wygodnie testować, prawda? I to jeszcze najlepiej na Real Atari ;)
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    MEMORY MAP Action! 3.7X by JAC! xBootDOS

    $0600 - $06FF FREE
    $0940 - $1FFF FREE
    $2000 - Action!
    $61ED - LOMEM
    $68F5 - APPMHI
    $BC1F - HIMEM
    $BC20 - DL
    $BC40 - SCREEN
    $C000 - OS

    Czyli też się nie da przełączać banków na 130XE podczas pracy, nawet jakby zrelokować Action! od $930 to i tak grubo przekroczymy $4000.

    Także cała nadzieja w Effectusie :]
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    > $2000 - Action!

    czyli nie zostal przeniesiony?

    zajmuje pewnie kolo $4000 wiec od $2000 siega do $6000 z jakims hakiem

    kompilowany od $930 siegalby do $4930 z hakiem ... a nie $61ed

    nie da sie go przeniesc do $8000 ?

    ale dobrze rozumiem, ze nie uzywasz action w car ktory zajmuje chyba 8kb zamiast niego plikowka zajmujaca 16 k ?
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    Ja się dalej nie bawię z tą wersją bo dla mnie ważne było okno wolne okno od $4000.

    Używam Car 16KB i wygląda, że mam zajęte:

    $8000-$9fff Cartrige 8k/low 16k
    $a000-$bfff Cartrige 8k/High 16k/BASIC

    EDIT: a xBootDos znakomita robota! Będę używał bo praktycznie bezobsługowe to to ;)
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    pobieraj ze strony ... przed chwila poprawilem rzadko wystepujacego buga.
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    Skoro jest wersja zrelokowana w inne miejsce to może dałoby się część kodu przenieść pod ROM. Ciągle przecież da się używać procedur OS wtedy a miejsca dla programu byłoby trochę więcej. Oczywiście nie dałoby się korzystać z DOS-ów, które lokują się pod ROM-em (MyDOS, SpartaDOS (nie X), BiboDOS, pewnie też jakieś inne).

    Edit: Pod ROM-em mamy 22KB!

    Edit 2: Wtedy pewnie i na dole pamięci byłoby trochę mniej zajęte.
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @mono gdybym tylko umiał ;) ale nie umiem :D
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    Trzeba by zapodać taką sugestię JAC!owi :) bo on dysponuje kodem źródłowym (albo zeźródłowanym) skoro był w stanie wprowadzić zmiany.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @mono trzeba by osoba sugerująca JAC!-owi zmianę była mu znana i respektowana, ja nią nie jestem ;)
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @all Panowie i Panie wbijajmy na AA i dopingujmy Gurego to po zakończeniu warsztatów może będziemy mieli mocarne narzędzie do wyrażania tego co już się nauczyliśmy bez chodzenia na skróty względem czytelności i organizacji kodu :]

    Zapraszam do pozostawienia wpisu, lub chociaż "łapki" w wątku na AtariAge ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    Polajkowane z radością.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Też skrobnąłem parę słów.
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    @Kaz raz mi się na AOL przewinął materiał, ale nie wiem czy na forum czy jako nowinka gdzie zaprezentowany był zbiór fontów i ich prezentacja wykonana przez @maly_swd

    Potrzebował bym do zabawy w Action! paru zestawów jakie tam widziałam, poratujesz linkiem?

    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Tak, mamy tu bogate zasoby fontów, przede wszystkim z Atari, jak i trochę z C64. Trochę tego nazbierałem, ale jakby ktoś miał dodatkowe - to się polecam, trzeba wrzucić na serwer. Faktycznie, mechanizm ich wyświetlania przygotował Mały z grupy Swords. Są tutaj:

    Atari:
    ->link<-

    C64:
    ->link<-
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    @Kaz dzięki, najciemniej pod latarnią :D w WayBack wpisałem "fonty" a powinienem "font" ;)

    Ostatnie warsztaty z G2F 12 lat temu ;)

    --------------------------------------------

    To jeszcze dorzucę te z nowinki o fontach dla Atari, bo się nie wyświetlają:

    Dla tworzycieli ->link<-

    Mały rządzi ->link<-
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Szukam jakiś czytelnych fontów 4x8 ale nie znalazłem, ktoś podeśle?
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Tam w zbiorze komodorowych widziałem taki font, na połowę szerokości znaku.
    • 25: CommentAuthorgsgalezowski
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Przeglądając najnowszy numer czasopisma Programista Junior wydawnictwa PWN, zauważyłem artykuł o programowaniu w którym wykorzystane zostało Atari. Przyszło mi do głowy, że może TDC gdyby zechciał mógłby napisać artykuł o programowaniu gier w Action! Lub ktoś inny może by spróbował swoich sił i napisał taki artykuł dla początkujących? Mają tam kurs w Pico-8, który zapewne Wam jest znany. To dlaczego nie kurs programowania na małe Atari?
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Dobre znalezisko Grześ!

    PS. Zaczynamy warsztaty!
    • 27: CommentAuthorgebi
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Czy nikt nie ma dzisiaj problemów z zalogowaniem na warsztaty przez zoom-a?
    • 28: CommentAuthorrobert
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    ->link<-

    Kod QR po lewej na stronie głównej nacisnąć
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Gebi - a na czym polega Twój problem, co się dzieje?
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Tak, parę osób zgłosiło, że wchodzili przez stary link do warsztatów. Aktualnie zrobiliśmy tak, że wystarczy kliknąć ten kod QR, który widać po lewej stronie strony - i ZAWSZE wchodzi się w aktualne wydarzenie. Tak jak napisał Robert.
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    VBLANK
    SET $E=$2000
    SET $491=$2000

    DEFINE JMPI="$6C"

    BYTE
    RTCLOCK=$14,
    COLOR2=$2C6

    CARD
    VVBLKD=$224,
    OLDVEC

    PROC SETVBLK=$E45C(BYTE WHICH,MSB,LSB)

    PROC VBLANKD()
    COLOR2=RTCLOCK
    [JMPI OLDVEC]

    PROC MAIN()
    PRINTE("Setting up Vblank")
    OLDVEC = VVBLKD
    SETVBLK(7,(VBLANKD RSH 8),VBLANKD)
    RETURN
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    Z okazji oddelegowania uczestników warsztatu do zadań domowych i poprawiania Virus Invaders pocztówki z życzeniami ode mnie :D



    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     


    • 34:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    Pliki z wczorajszego warsztatu;)

    Powodzenia i nieograniczonej wyobraźni Wam życzę!;)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    Dodajmy, że Tomek ustalił, że jest mała przerwa w warsztatach na czas majówki. Powrót do zajęć w poniedziałek, jak zwykle godzina 20:00.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    A w międzyczasie, dla tych, co bez Action! żyć nie mogą, a jeszcze początkują, taki oto artykulik, jest tam też przykładowy program:
  1.  
    ku uciesze społeczności - dodałem funkcjonalność do `kolorowania` (staje się już pomału pełnoprawnym PLUGINEM):

    Teraz można zakomentować/odkomentować kod za pomocą skrótu klawiszowego (na macOS COMMAND-/). Sorry @zbyti - musiałem to zrobić jako pierwsze z listy, bo jak to mówią `scratch Your own itch`.

    ->link<-
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 May 2020
     

    mkolodziejski:

    Sorry @zbyti - musiałem to zrobić jako pierwsze z listy, bo jak to mówią `scratch Your own itch`.

    Spoko mi też się przyda, nawet miałem Cię o to zapytać. Na Ubuntu działa jako CTRL+/

    THX :]
    • 39:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 May 2020
     
    Przyszedł mi do głowy bardzo fajny pomysł efektu/animacji, jakiego jeszcze w żadnym moim programie nie widzieliście - a warto go dodać do czołówki naszej gry VI;) Bardzo łatwo jest go zakodować więc się świetnie nadaje!;)

    Ciekawe na co Wy wpadliście i jak chcecie to zrealizować technicznie;)
    A może ktoś z Was wpadł na ten sam pomysł co ja?;)

    Zobaczymy!;)
  2.  
    @tdc - ja podczas eksperymentów, zapiąłem przełączanie zestawu znaków pod napis `VIRUS` na jakiś przypadkowy obszar pamięci w losowych krzaczków i spodobało mi się, sprawiało wrażenie `usterki`. Włączanie i wyłączanie w losowych interwałach może przynieść ciekawy efekt "szumu" w miejsce napisu.

    Kod poszedł do kosza, bo skupiłem się na pokolorowaniu tła w szczególny sposób (jestem w połowie, walka sprawia mi przyjemność - o tym za chwilę *)) więc podzielę się dopiero jak dojdę gdzieś dalej.

    *) dawno już nie zajmowałem się programowaniem pozbawionym jakiegokolwiek frameworka `zdarzeń` - bardzo przyjemnie sobie przypomnieć jak robić sekwencje czasowe i `debounce` (ignorowanie ponownej zmianę stanu w określonym czasie, z powodu fizycznego zachowania urządzeń, jak joystick). SUPER.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2020
     

    mkolodziejski:

    Włączanie i wyłączanie w losowych interwałach może przynieść ciekawy efekt "szumu" w miejsce napisu.


    Brawo, pierwsze koty za płoty! Ale nie wyrzucaj tego efektu. Szczegóły, do czego to się może przydać, wkrótce... :)
    • 42:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 May 2020
     

    mkolodziejski :

    (jestem w połowie, walka sprawia mi przyjemność - o tym za chwilę *))


    Suuper!;) O to chodzi!;)
    Bierzcie przykład, uruchamiajcie Action! i macie jeszcze całą niedzielę do tego aby poczuć przyjemność z programowania na Atari!;)
  3.  
    @Kaz

    odtworzyłem swoją pomyłkę i dzięki temu powtórzyłem efekt i uzupełniłem o `trzęsienie obrazem`. Nawet jestem zadowolony z wyniku. Takie nieco inne podejście do `wciągania taśmy VHS` :)

    @tdc

    w modyfikacji VI posunąłem się o krok w stronę zamierzonego rezultatu - jeszcze kilka linijek i będzie o co zapytać. Na razie spotkałem się z taką ciekawostką - że długie nazwy zmiennych mi sprawiają niespodzianki na styku z przechowaniem stanu i interpretacją joysticka - ale to raczej powtórzę sobie z książki - możliwe, że znów mylę definiowanie wartości zmiennej, względem wszystkiego tego co pod znakiem `=` kryje ACTION. Inny punkt widzenia zawsze otwiera horyzont.

    Nie wiem czy dobrze robię, zerując RTCLOCK (RTCLOCK=$14) i używając wtedy do liczenia ramek (jako licznika np. to długości trwania odczytu z urządzenia zewnętrznego (ech. no joysticka, np. FIRE).
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2020
     
    Świetny efekt! Faktycznie jak film z VHS.
  4.  
    @Kaz - dziękuję - osiągnięty przypadkiem :) oczywiście - jak wymyślę jakąś narrację pod to - to będzie `ale wymyśliłem, co nie?`.

    @TDC - komputer ATARI oczywiście okazuje się być za dobry względem dzisiejszych standardów - musiałem specyficznie przestawić nagrywanie ekranu, bo na domyślnych dla H264 - 24fps nie widać wcale tego efektu :)

    Cel dodatkowy - ogarnąć to na `real atari`.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2020 zmieniony
     
    mkolodziejski - wymyśl narrację i podeślij na kompo 1KB na zlocie PSA :D. Naprawdę zachęcam. Na razie jeszcze efektu nie publikowałeś, a filmik się nie liczy, mógł być mockupem :D.
    • 47:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    Dzisiejsze pliki z warsztatu, w pliku CWICZ5.ACT - czyli wirus-kropka;)
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    No to zobaczymy, czy się wyrobię do 22:00 w sobotę z takim konceptem ;)





    Wieczorem się zabiorę za generowanie terenu, a na ten moment kod scrolla zgodnie z wytycznymi @mono i podpowiedziami AtariFana w wersji testowej, odpowiednie wartości dla pętli dobiorę później.



    Demo w załączniku jako .xex
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    No to coś do przodu ;)

    Za Invaders nigdy nie przepadałem, za to w Scramble na Vectrex w "salonie" za dzieciaka grało się "mnogo". Wersja ascii najbardziej mi grafę z Vectrex przypomina, dlatego w ramach warsztatów robię tę grę :]
  5.  
    @zbyti urocze!

    ps. czy ja coś przegapiłem z tymi znakami offsetowanymi o 16 dziesiętnie? bo faktycznie tak to działa (Twój przykład sprzed kilku postów), tylko dlaczego?

    ps2. może zdradzisz nieco hintów od kolegów?