atarionline.pl Ultimate vs tradycyjne rozszerzenia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Jak wygląda kwestia kompatybilności dem I gier z rozszerzeniami pamięci?
    Czy przykładowo bardziej ma sens rozszerzy 65XE do 128KB w sposób "starożytny" (czyt. identyczny ze 130XE) czy też wladowac Ultimate?

    Głównie jeśli chodzi o dema myślałem o np. Arsantice (wymaga 128KB)

    Czasowo jestem bez fizycznego komputera stąd gdybam bo jest na to czas ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Za ->link<- :

    "configurable memory expansion with 4 modes of operation (disabled, 320k RAMBO, 578k COMPY SHOP, 1088k RAMBO)"

    Za ->link<- :

    "W odróżnieniu od rozszerzenia 320k Rambo, Compy Shop zapewnia oddzielne adresowanie dodatkowej pamięci przez CPU i ANTIC, a tym samym pełną zgodność wstecz ze 130XE."

    A więc w tym ustawieniu rozszerzenia w Ultimate zadziała Ci Arsantica.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    ooo dzięki :) o to mi chodziło :)
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Nie ma sprawy :-)
    • 5: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    Kazdy atarowy soft zadziala Ci z U1MB - z wyjatkami wiejskich popierdolek, ale takich jest moze 3.

    W przypadku demosceny i dem - 100% prodek dziala.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    U1mb jest jedynym rozszerzeniem ktore zawiesza sie przy dostepie do rejestrow powtorzonch PIA.

    przez co nie dziala na nim np. zwyciezka praca z zeszlorocznego SillyVenture kateorii gier :-)
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    @xxl to ta gra co mi się bardzo podobała ale ją skasowałem z dysku po komunikacie autora, że z powodu przekroczenia dozwolonego użytku przez jednego z członków społeczności Atari nie wprowadzi poprawek znalezionych błędów do wersji freeware z obawy o ponowne naruszenie swoich dóbr?
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    nie wiem co bierzesz :-)
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    @xxl prawdę mówisz, nie wiesz :]
  1.  
    Wellll,
    U1MB works with nearly everything, there are only a few programs that do not work at all with it, some of them intentionally (because the author did not want them to work) and some for unknown reasons.

    But you will find quite some programs that work only in certain memory modes or certain configs on U1MB, e.g. with 0k XRAM / disabled or with max. 320k (Rambo) RAM.

    -----

    Just one general example, I am a fan of DOS 2.x types and try to avoid SpartaDOS (or SDX) whenever possible. Alas, most of these DOS 2.x types (e.g. DOS 2.5, Turbo DOS XL/XE, BiboDOS, SuperDOS; not tested XDOS, DOS II+D or TopDOS) do have limitations and will therefore only work when U1MB is in disabled or 320k mode. These DOS 2.x types will hang or crash when booting with U1MB in 576k or 1088k mode (and when they are using Ramdisk or XRAM).

    One may think this is because these DOS 2.x types only support a max. of 320k RAM, but hey, the same DOS 2.x types work well on my 512k RAM upgrade in 576k mode. So what is different between U1MB and my 512k RAM upgrade ?!?

    Well, I am no expert, but afaik:

    64k XRAM: uses 1 block (E) with 4 banks
    128k XRAM: uses 2 blocks (EA), each with 4 banks
    192k XRAM: uses 3 blocks (mostly ACE), each with 4 banks
    256k XRAM: uses 4 blocks (CS: 26AE, Rambo: 8ACE) each with 4 banks

    And so these DOS 2.x types were *most-likely* coded for x blocks (1-4) but max. 4 banks each. Here is my tf_hh 512k RAM upgrade and another one from mega-hz that works the same:

    512k XRAM: 8 blocks (02468ACE), each with 4 banks

    Since this RAM upgrade still uses 4 banks per block, it works alright with these DOS 2.x types and no problems occur (these DOS types see only a part of the XRAM, max. 256k XRAM). But U1MB is different in 576k and 1088k mode:

    U1MB 576k mode: 4 blocks (CS: 26AE), each with 8 banks
    U1MB 1088k mode: 8 blocks (02468ACE), each with 8 banks

    Looks like the DOS 2.x types do not work at all (hang or crash!) when U1MB is in 576k or 10088k mode AND the DOS 2.x types try to use/install a Ramdisk or XRAM. So, when you want to use these DOS 2.x types with U1MB you have to switch to 320k Rambo mode or 0k/disabled mode. This is not the fault of U1MB, its the limitation of these old DOS 2.x types, but still annoying...

    You can of course use MyDOS or SDFS (SpartaDOS, SDX, RealDOS, BeweDOS) without any problems with U1MB in 576k or 1088k mode. But if some of the older polish 320k demos do crash on U1MB when in 576k or 1088k mode this could be the reason why (many of these demos used DOS II+D, which is also a DOS 2.x type DOS with the same limitations)...

    After all, I am "CharlieChaplin" for a good reason, still using DOS 2.5 and TurboDOS XL/XE with my A8, still using MS-DOS (16Bit) and Win XP (32 Bit) with my PC and still watching silent movies in black & white... ;-)
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    that's one excellent analysis Charlie! it is very well possible this 4 vs 8 blocks difference could be resolved in U1MB firmware.
    • 12:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    @CharlieChaplin Many thanks for the deep analysis of U1MB :)
    So I guess for me it could be ideal actually to have U1MB but to stick most of the time to 320k mode.
    I haven't checked any manuals etc but I hope it's not too hard to change the mode.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    Ja używam rozszerzenia na SIMMie schematu Pasia (0/576/1088 KB) i praktycznie 100% czasu przełącznik spędza w trybie 1088 KB Rambo.
    Faktycznie tylko Arsantica spowodowała u mnie potrzebę krótkiej zmiany na 576 KB ;-)
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Też mam Ultimate i wszystko praktycznie śmiga,osy różne są wszystko jest :D,nawet te zwycięską grę z SV można odpalić(wersaja mod.)ale ja wywaliłem skoro autor nie chce by z moim rozszerzeniem działała.
    • 15:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    A wiecie może czy do 65XE na płycie 130XE już rozszerzonej do 128kB ("na sposób jak w 130XE" cokolwiek to może znaczyć;) można później dorzucić Ultimate bez jakichś większych problemów? I czy konieczny jest demontaż rozszerzenia do 128kB?
    • 16:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    Krótko mówiąc musiałem sprzedac Atari które ledwie 2 miesiące temu kupiłem a teraz przymierzam się do ponownego zakupu ;) (i póki co mam na oku właśnie 65XE wygląda że z płytą od 130XE i rozszerzona pamięcią do 128kB - co w sumie mogloby również mi wystarczyć).
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Jacques napisał Ci w drugim poście, co to oznacza "na sposób 130XE". 128 KB wystarczy Ci do większości gier, ale do wielu dem będzie za mało. Nie pograsz np. w "Pang", który wymaga 256KB i nie obejrzysz "Reditus", które potrzebuje tyle samo.
    • 18:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Tak Kaz, właśnie dlatego się zastanawiam jeszcze czy ten egzemplarz czy golas 65XE bo nie wiem czy będę chciał montować Ultimatea a przynajmniej czy będę chciał montować go od razu (skoro moje ulubione dema (za wyjątkiem Gene i Prozac Dreams) chodzą na 128kB. Stąd moje pytanie o demontaz czyli jeśli będę miał 65XE z 128kB to muszę zdemontować dodatkowe 64kB jeśli zdecyduje się na Ultimatea czy po prostu montuje Ultimatea na to co jest kiedy stwierdze że "już czas" ;) A wprost... czy do 130XE można podpiąć Ultimatea?
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    • 20:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Dzięki Kaz! :) No to teraz już mam komplet informacji.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    wbrew pozorom stosunkowo dużo rzeczy wymaga rozszerzenia,szczególnie jest to odczuwalne jak komuś coś chcesz pokazać i nagle okazuje się że nie chodzi bo 320kB wymaga,sporo demek,kilka gierek,ale niesmak pozostaje,więc lepiej rozszerzyć i nie ograniczać się :D.To tylko pamięć ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Dzięki Irata:) Ja chcę póki co jeszcze budżet dograć a jak dla mnie Ultimate nie jest 'towarem pierwszej atarowskiej potrzeby' ;) Ultimate trafi na listę "do zrobienia na kiedyś" :) A że _kriss_ swojego czasu pisał że różne cuda montuje to pewnie skorzystam z jego uslug bo mimo że nie wygląda to na filmiku który Kaz wrzucił na wybitnie skomplikowane to póki co szczytem osiągnięć z lutownica było dla mnie swojego czasu dolutowanie kabla do Sio2SD (co zrobiłem przy okazji psując jedna ze ścieżek i musząc robić pajączka (pacjent przeżył! ;)