atarionline.pl RPG - Role-Playing Games albo Romek Pokazuje Gry - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Aug 2021
     
    Piękne to, można by też pokusić się o konwersję grafik na małe Atari.
    • 2:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime19 Aug 2021 zmieniony
     
    Tak, zresztą nawet krytycy z tylnego rzędu "Atari albo nic" w tamtym wątku, zaczęli tworzyć przeróbki w trybie 80x200 + gazylion kolorów.

    Fajnie to nawet wygląda, choć dużo miejsca zajmuje - gdyby zrobić tak wszystkie, to byśmy potrzebowali jeszcze jedną dyskietkę tylko na takie grafiki. Może warto, a może trochę nie o to chodzi?
    • 3:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime28 Aug 2021 zmieniony
     
    Jak zacząłem anonsować w wątku o Hatari z działającym MIDI pod windowsem - jutro robimy pierwsze draśnięcie paznokietkiem z wierzchu wszechoceanu możliwości, na jakiego bezmiar otwiera odpalenie nawet samej tylko Ultimy 4 na ST z kablem MIDI, albo właśnie na Hatari poprawionym odpowiednio przy rout'owaniu komunikatów MIDI poprzez (windowsowe) MIDI-mappery.

    Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam to jest wszechocean pangalaktyczny możliwości, w którym bozony Higgsa pluskają się jak wieloryby w chmurach. Nawet nie ważę się robić jutro więcej, niż drasnąć draśnięcie draśnięcia - ale i tak będzie mam nadzieję wypasik. Na tyle soczysty, że następne spotkanie z grami RPG + MIDI będzie już wymagało ode mnie pójścia o tak zwaną "milę dalej" i powrót do formuły Platforma Streamingowa (niekoniecznie twitch, niespecjalnie go polubiłem) plus zoom AOL'a.

    Ten rozrost przez pączkowanie to już będzie albo tuż przed albo tuż po posiedzeniu w UBU Labie nad klasycznymi RPG'ami, który wstępnie planowaliśmy na weekend 17-19 września, ale tylko wstępnie.

    Temat jest rozgrzany do temperatury ciekłej stali i będzie przelewany z formy do formy.

    PS. Jak macie lepsze pomysły niż twitch i youtube, to bardzo chętnie posłucham.

    PS2. Wbrew pozorom, większość stream'u raczej pójdzie z hackintosh'a, bo platforma AMD jest traktowana przez nekrosoft po macoszemu (macOs'zemu?) i zdarzają się przez to techniczne kwiatki z dźwiękiem, które już nie raz widzieliście/słyszeliście na moich stream'ach.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2021
     
    Przypominam - zdisiaj o 20:00 Romek będzie prezentował "Ultimę IV" na zoomie - tak, jak pisał powyżej - z dźwiękiem MIDI.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2021
     
    Zaczynamy za moment!
    • 6:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Sep 2021 zmieniony
     
    Od weekendu testuję caffeine.tv i mimo wszystko jednak chyba narazie wrócę na twitch. Przy okazji tego testowania tak zwanym przypadkiem zderzył się z moją głową pomysł, żeby w tło grania wrzucić wykład uniwersytecki na ciekawy temat, ale bardzo długi (cała seria, wiele godzin), nudnym i monotonnym głosem prowadzony i do tego na naprawdę rozległy temat. Innymi słowy: English literature, Introduction (Yale).

    Test tego zrobiłem przy okazji grania w Elder Scrolls Online (caffeine bardzo nie ułatwia grania w niekoszerne dla nich gry emulowane), ostatni replay można zobaczyć tutaj: ->link<-

    Chcę to zrobić teraz przy okazji grania w Ultimę IV na Atari ST, ale teraz już bez omawiania ani gry, ani żadnych jej aspektów (acz wykorzystać chcę ostatnią wiedzę na temat MIDI i miksowania syntezatorów z wyjściem audio z ST), czyli nie nastawiam się na żadną intensywną dyskusję. Być może da się równolegle puścić stream przez Discord, nie wiem, nie obiecuję - nigdy wcześniej tego nie robiłem i wszelkie wpadki techniczne byłyby możliwe.

    Innymi słowy szykuję się do długiego, być może nawet i całodziennego grania (bez przesady, może tak od południa do 16tej max) raczej bez gadania mojego ani niczyjego innego, tylko w tle nudny profesor angielskiego.

    Po co i dlaczego? Granie w Ultimy kojarzy mi się z nauką języka angielskiego, z moimi pierwszymi wielogodzinnymi posiedzeniami nad grą ze słownikiem w ręku. Trochę lat od tego czasu minęło, czas na dołączenie wykładu uniwersyteckiego.

    Gwarantuję po takich paru godzinach twardy, zdrowy i długi sen, w razie gdyby z rozmaitych powodów ktokolwiek miewał z tym kłopoty ostatnio.
    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Oct 2021
     
    A jednak kofeina.

    Zapraszam na stream: ->link<-
    albo na Zoom AOL'owy: ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    Zapraszam do zaglądania na stream - na zoom AOL'u i u mnie na caffeine:

    ->link<-

    Są przygody z odtwarzaniem MIDI i utrzymaniem stabilności, więc nic nigdy nie idzie tak, jakby się można spodziewać - ale mam nadzieję, dzisiaj sesja potrwa w pełni do 16tej bez zawieszania.
    • 9:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime18 Feb 2022
     
    Coby odświeżyć pamięć o erpegach, pozwolę sobie wrzucić nostalgiczny obrazek - nieco zaktualizowany.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    A ja pozwolę sobie zareklamować materiał Romka o MIDI na Atari ST (muzyka z Ultima IV), premiera dzisiaj o 20:00:

    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    A już jutro rano, o 10:00 premiera Romkowego porównania "Ultima IV" w wersji Atari ST/STE, Atari XL/XE i Commodore 64:

    • 12:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime20 Feb 2022
     
    Cieszę się, że wracamy do tego materiału - ja już nie dam rady na tej porannej sesji odpowiadać na pytania na top-czacie. Jadę do Krakowa - wieczorem u Krolla zajrzę i odpowiem, jak będą pytania.
    • 13: CommentAuthormcs
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Nie wiem czy do końca pasuje tu, ale i Ultima i inne są.
    ->link<-
    Przewodnik po komputerowych grach RPG
    • 14:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime24 Feb 2022 zmieniony
     
    Na ponad 660 stron w formacie a4 (ale tekst mieści się w formatowaniu b5) na temat Ultimy III znalazłem około 6100 znaków, na temat IVki mniej więcej tyle samo, a na temat Alternate Reality trochę ponad 6200 znaków.

    Bard's Tale I ma trochę dłuższy opis, tamte wzmianki są długości krótkiego wpisu na blogu.

    Oglądanie obrazków robi smak, ale żeby zachęcało do grania akurat w te gry, to niekoniecznie. Znalazłem w tekście takie dla mnie nowinki, jak link do parodii Ultimy IV: ->link<- oraz zarzucony port Alternate Reality na windozę: ->link<-

    Co do reszty - to poza chronologicznym ułożeniem nie widzę tam żadnych ciekawych myśli przewodnich. Dużo lepiej się czyta Dungeons and Desktops:

    ->link<-

    bo tam rzeczywiście autorzy starali się jakieś idee zilustrować tym wymienianiem gier. Tutaj to się czyta jak książkę telefoniczną. Już lepiej się czyta podobny, ale znacznie krótszy i z większym zaangażowaniem napisany indeks cRPGów autorstwa Scorpii, w którymś starym czasopismie. Przede wszystkim dlatego, że jest krótszy, a co najwazniejsze - dotyczy faktycznych cRPGów z epoki. Znajdę, to wkleję.
    • 15:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime15 Mar 2022 zmieniony
     
    Znalazłem zebrane Kompedium cRPGów autorstwa Scorpii tutaj w formie serii JPGów:

    ->link<-

    tu zupełnie a muzo taki ambiencik:

    ->link<-

    tu Vogoni mają swoje trzy obole na temat samej Scorpii:

    ->link<-

    oraz Kotaku też o niej:

    ->link<-

    plus mała pocztówka dla klimatu z pozdrowieniami z krainy, gdzie na te wszystkie nasze perypetie patrzą się z chłodnym, elfim dystansem:
    • 16:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime15 Mar 2022 zmieniony
     
    ...dziewięć stroniczek, w razie gdyby kiedyś miały zniknąć z imgur (albo gdyby imgur miał zniknąć)...
    • 17: CommentAuthornowy80
    • CommentTime16 Mar 2022
     
    Bardzo fajne materiały szczególnie o Ultimie IV w wersjach na różne sprzęty. Napiszę od siebie że bardzo lubię ten tytuł za otwarty świat i wracam do niego dość często. Same wydania z lat 80-tych, to jak interaktywna książka gdzie mamy wpływ na losy bohatera. Szczególnie to widać, jak ma się w rękach pierwotne wydanie. Można też w US dostać wersję na kartridżach.
    • 18: CommentAuthornowy80
    • CommentTime16 Mar 2022
     
    Jeszcze dorzucam wersje prosto za wielkiej wody. Opakowania do nich zrobiłem w swoim zakresie :)
    • 19:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime22 Mar 2022
     
    Niesamowite - Ultimy na cart'ach? To jak rozumiem jakiś niedawno zrobiony patent? Czy te wersje jakoś radzą sobie z wirtualnym zmienianiem dyskietek/stron, czy przeróbka idzie tak głęboko, że jest to całkowicie niewidoczne?
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2022
     
    Nowy80 - świetnie zrobione. Przyłączam się do pytania Xorcerera, bo to ciekawe - w jaki sposób rozwiązałeś zmianę dyskietek, w tym dyskietkę usera? Czy to jakoś inaczej zrobione?

    Xorcerer - dzięki za te dziewięć stroniczek!
    • 21:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime21 May 2022 zmieniony
     
    Będę temat rozwijać dalej, a póki co ultra-minimalistyczny announcement:

    za godzinę próbny restart twitchowego kanału z Ultimą IV - ale będę starał się odpowiadać na komenty w języku lengłydż.

    Zamiast zooma spróbuję dzisiaj pokorzystać może z discorda:

    ->link<-

    tak, wiem rocketchat PTODT istnieje, ale z discorda mogę robić od razu streaming. W każdym razie czysto teoretycznie... bo w praktyce to jednak nie wiem jak od razu z discorda wypuścić stream do twitcha. Osobny streaming przez OBSa idzie na twitch:

    ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime4 Jun 2022 zmieniony
     
    W ramach eklektyzmu platform, do których Trammiel w taki czy inny sposób przyłożył ręki lub wpływał na nie jakoś - tym razem będzie na aleMidze:
    ____________________________________________________________
    EN:
    For a bit of retro revival - "Eye of the Beholder" cRPG@Amiga - come and see me tomorrow evening here: ->link<- #amiga #crpg #8bit #16bit #32bit #gaming it should start around 6pm London time (last week I was away from home and technical troubles stopped me).
    _____________________________________________________________

    W zeszłym tygodniu powaliły mnie problemy z synchro poziomym obrazu, jutro mam nadzieję to już będzie rozwiązane - bo jestem u siebie w domu a nie w rozjazdach. Łatwiej będzie to rozwiązać.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jun 2022
     
    O proszę - dzięki Romku za zaproszenie. Z chęcią posłucham Twojej opowieści o tej grze! :)
    • 24:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime5 Jun 2022 zmieniony
     
    Cieszę się, dziękuję i zapraszam :)

    Udało mi się rozwikłać zagadkę rozjechanej synchronizacji - Avermedia U3 wymaga szerokości okna DVI 720, a po ostatnim update firmware'u scandoublera standardowo wszędzie jest szerokość tegoż okna ustawiona na 768.

    Teraz tylko dogranie detali - np. poprawne przechwytywanie dźwięku :)

    Dam znać jak się wszystko ustawi.
    • 25:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime5 Jun 2022
     
    ...wreszcie chyba wszystko działa...
    • 26:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime11 Jun 2022
     
    Jutro będę próbował wystartować sztrim o 14:00 - wiem, słaba pora ale i tak jest Pixelheaven i nie ma szans na ustawienie dobrej pory. Poza tym może tym razem uda mi się zrobić faktycznie równolegle przez discorda i twitcha w taki sposób, żebym mógł jeszcze rozmawiać głosowo z kimś na discordzie, a potem całość puścić na twitch (albo coś jeszcze, przez restream - zobaczymy)
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Dzisiaj znów EOB jedynka wieczorem - 21:30 - zapraszam :)

    twitch -> ->link<-

    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Romek cały czas pokazuje "Eye of the Beholder" na emulatorze Amigi na Mist:

    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Kaz - dzięki za głos i obecność :) pająki z czwartego lewelu na dzisiaj zakończyły moją działalność dywersyjną.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Ja dziękuję, bo nigdy nie mam czasu, aby nabrać wystarczającej wiedzy i wprawy do grania w obszerne RPG, a dzięki Tobie sobie wszystko zobaczę :D

    I taka moja uwaga na boku: grafika na 16bitowcach jest najpiękniejsza. Nie ma już (czasem dziwnych) ograniczeń 8bitowych, a nie jest jeszcze tak "zblazowana" fotorealizmem jak na wyższych maszynach.
    • 31:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime20 Jun 2022 zmieniony
     
    Cieszę się, że mogę pomóc. Btw. do Eye of the Beholder jest pokaźny manual do gry, szczęśliwie nie tak szczegółowy jak klasyczne podręczniki mistrza i graczy do ADnD - ale EOB dzieje się w systemie zasad i w świecie ADnD. Jak również w jego zbiorze i systemie czarów/modlitw.

    Wczoraj drapałem się w głowę, próbując sobie przypomnieć co robią modły kleryka na trzecim poziomie w tym systemie, żeby sobie jakoś pomóc z tymi zaskakująco upierdliwymi pająkami, które mi wykończyły drużynę trującymi ugryzieniami.

    Nie pomogło nawet oszukiwanie na starcie, bo ignorując wirtualne rzuty kostką powstawiałem swoim postaciom we wszystkich krytycznych atrybutach maksimum (tak, można to zrobić - bez hakowania save states).

    A co do grafiki 16(24/32)bitowej to dokładnie jest tak, jak mówisz - to jest pixelart w najbardziej spektakularnej postaci. Rozdzielczość, która dla ośmiobitowców była "wysoka" - tu jest podstawowa. Paleta kolorów, na tyle ograniczona, że człowiek może ją w całości jednym spojrzeniem ogarnąć, pixele akurat tak duże, żeby na ich kanwie można było stawiać wielkie kropy w taki sposób, żeby od razu szkic stawał się gotową pracą... To jest po prostu dla ludzi.

    Upscaling tego to już jest rozmienianie złota na miedziaki. Zresztą zawsze nim jest w przypadku pixelart'u.

    A propos wczorajszego "migotania" obrazu - coś się pokopało całkowicie przy przesyłaniu obrazu na serwery twitcha. Nie wiem dlaczego tak się stało, zbadam to - cały stream wycofałem z kanału. Będzie powtórka tego kawałka rozgrywki również z tego powodu (nie tylko przez pająki). Nie wiem tylko, czy dam radę w niedzielę wieczorem, czekają mnie podróże po polskiej krainie w tę i z powrotem.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Tak, to mruganie co parę sekund było męczące, ale do zniesienia. Szczególnie, że rozgrywka nie pędziła jak w "Zybex", bardziej jak w "Colossus Chess" :P
    • 33:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Jul 2022 zmieniony
     
    Mam nadzieję - że dzisiaj już nic nie bedzie migać :)

    21:30 -> jak zwykle na twitch'u ->link<-

    PS. to miganie to była kwestia starego, hardware'owego kodeka h264 AMD VCE z wiekowej karty 7970. Serwer twitch'a niby go akceptuje, ale... tylko Iframes czyli co kilka sekund wstawiane do strumienia statyczne ramki, nie wymagające do rozkodowania żadnych innych wcześniej.

    Po przestawieniu OBS'a na software h264 codec twitch wreszcie stream przyjął poprawnie.
    • 34:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    W ramach hałasowania na sylwestra będę się dzisiaj podczepiać pod zoom AOLa i będę w tle wam puszczać Ultimę 4 remastered z C64.

    Pełen stream równolegle puszczę na swój kanał twitchowy ->link<-

    Jak będzie to miało sens, to postaram się na twitcha też domiksować dźwięk z zooma.

    Capture będzie zrobiony wreszcie z linuxa (fedora nobara) i nie z bardziewiarskiej avermedii, która wiesza się jak się zbyt głośno kaszlnie (normalnie przypomina się wczytywanie Road Race i Silent Service z kasety), tylko z normalnej karty pcie która ma swoje, firmowe, dopracowane drivery linuchowe.

    Szanse, że cokolwiek się wywróci w trakcie streamu są wreszcie małe. Co prawda działać będzie tylko z 25 fps, ale to nie jest żaden scroller, platformer czy strzelawka.



    Dla fetyszystów grania na "real hardware" załączam słitfocię sprzętu wraz z pi1541.

    Żadne zwierzęta nie ucierpiały od sylwestrowych strzałów przy produkcji tego filmu, wszystko włącznie ze zdjęciem było obrabiane na open source software (Krita, OBS, HandBrake, ffmpeg).

    Prawdziwym hardkorowcom polecam zajrzenie do repo u4 remastered na githubie ->link<- może jak będziecie mieli wolne popołudnie to zrobicie backport na A8/VBXE/PokeyMAX
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    No i fajnie. A w te pozostałe, mniej znane gry, które ściągałeś ostatnio, też będziesz pogrywał? :)
    • 36:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Z pewnością z czasem odpalę wszystko co tam fabryka dała, włącznie z emulatorami i MiSTem coby striggerować tych, co to tylko real hardware...
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Ładny obrazek podesłałeś :D
    • 38:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Zajumane z fejsa :) ale fakt, naprawdę ładne.