atarionline.pl ScummVM na Atari ST 8MHz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime7 May 2020 zmieniony
     
    Fajny nowy projekt na 16bitowe Atari.
    Działający ScummVM na Atari ST 8MHz
    W filmie wersja prezentowana na Falconie 14MB, ale docelowo ma "chodzić" na Atari ST 4mb i dysk twardy.



    Z gier mają się uruchamiać Monkey Island 2 i Fate of Atlantis.
    Wygląda to zacnie;)
    edit: link do pobrania na Atari ST:

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime8 May 2020
     
    Wygląda świetnie.Szacun dla ludzi to robiących.
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2020
     
    Fajny projekt. Ciekawe czy inne gry z tym ScummVM zadziałają na ST.

    Swoją drogą to Larry (który jest na ST) też jest oparty o język Scumm.
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 May 2020
     
    I ciekawe jak będzie wyglądać na ST w porównaniu z Falconem.
    Ale granie muzyki przez MIDI jest fajne :-)
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2020
     
    Monkey Island 2 . ScummVM lite. Atari MegaSTE

    • 6:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime8 May 2020 zmieniony
     
    To jeszcze wersja Monkey Island 2 z wersją Midi



    W porównaniu graficznym do A500, jest całkiem dobrze. A na A500, było chyba 32 kolory? W wersji Scumm na ST, mamy na ekranie tylko 16. Do tego robione z automatu, bez udziału "ludzkiego" grafika.

    ps. pytanie: jak można sprawić, żeby midi grało na Atari ST? Zewnętrzny /tani:)/ moduł z MT-32? Gdzie i od kogo można zakupić?
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2020
     
    Na ST można mieć więcej kolorów niż 16 (metoda zmiany na rastrze czy spectrum512), oczywiście ST ma max 4 bitplany.

    Gdzieś czytałem że ze względu na wydajność, całkiem sporo gier na Amidze jest również robiona na 4 bitplanach, a dodatkowe kolory na sprajtach lub rastrze(copper).
    Np. ta gra: Tutaj ->link<-

    Włączenie piątego bitplanu spowalnia procesor (a ten już i tak jest wolniejszy o kilkanaście procent niż w ST) a Scumm jest łasy na moc procesora bo jest interpreterem.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 May 2020
     
    Zacny projekt! Mam co prawda Monkey Island w oryginale, ale w inne chętnie bym zagrał przez ScummVM.
    • 9:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime9 May 2020
     

    Cyprian:

    Swoją drogą to Larry (który jest na ST) też jest oparty o język Scumm.

    Nieprawda, Larry używa zupełnie innego silnika AGI.
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime9 May 2020
     
    faktycznie, masz rację, ale nadal jest to interpreter
    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 May 2020 zmieniony
     
    Gra SoMI2 na Amidze była paskudnie zrobiona. Chodziła pomału a grafikę konwertowano chyba najprostszą możliwą metodą. W dodatku nikt nie optymalizował użycia danych, co skutkowało ostrym wachlarzem dyskietek. Nie wspominam tej gry ciepło.
    Dopiero dzięki Scumm pod Windą po latach można było wygodnie w to pograć, oczywiście bazując na danych PC.

    Fajnie, że coś takiego powstaje na ST choć oczywiście nie jest to gwarantem że pogra się w każdą przygodówkę wspieraną przez Scumm. Na PC niektóre tematy czekały długo na adaptację.
    • 12: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime9 May 2020
     
    TheFender: zgadza sie, ale teraz sa dostepne duzo wydajniejsze algorytmy i SoMI2 moze na ST wygladac tak:

    Jakbym miale dostep do oryginalnych plikow graficznych moglbym zabawic sie konwersja.
    • 13:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime10 May 2020
     
    Długo wyczekiwane klasyki - nareszcie.
    • 14:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime3 Jul 2020 zmieniony
     
    To jeszcze do kompletu Monkey Island część 1.
    Jako bonus do mocno średniej wersji natywnej ST, dodana muzyka na midi MT-32 i pełny, czytany wokal.
    Aż chce się zagrać ponownie;)

    • 15: CommentAuthormkolodziejski
    • CommentTime10 Jan 2022 zmieniony
     
    warto wspomnieć (dzięki Kroll za "cynk") o nowej wersji ScummVM Atari ST. Najważniejszą nowością jest dodana obsługa konwersji kolejnej gry! To lubiany przez wielu Sam & Max: Hit the Road.

    Uwaga - jak rozumiem informację od autora - zapisane z użyciem poprzedniej wersji stany gry - nie są kompatybilne.

    Po przejrzeniu changeloga - zmian było o wiele więcej - co ucieszy m.in. miłośników systemu Windows - dodano konwerter pracujący pod kontrolą tego systemu operacyjnego.

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    Czekam na tentacle.
  1.  
    Dla przypomnienia - ScummST w wersji 211218 (domyślam się, że to znacznik czasowy równoważny 2021.12.18), obsługiwane są:

    - Monkey Island 1 Special Edition (tak naprawdę to wersja DOS CD-ROM)
    - Monkey Island 2 Special Edition (znów - wersja DOS CD-ROM)
    - Indiana Jones and the Fate of Atlantis (talkie edition - były na dyskietkach pod DOS)
    - Day of the Tentacle Remastered (znów - wersja DOS CD-ROM)
    - Sam & Max: Hit the road (nie podają jaką wersję wspierają, ale użyłem DOS CD-ROM, duh! i działa).
    • 18:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    Konwerter super sprawa, ale niestety jeszcze te porty na zwykłe ST 8mhz potrafią się wywracać. To tak w temacie publikowania nagrań z rozgrywki. Nie wiem też dlaczego, ale Monkey Island 1 i 2 nie odtwarza mi sampli.
    • 19:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    wrzucę sobie w sobotę na STka i zobaczę czy da się grać

    Skąd można pobrać pliki gier do tego ScummVM?
    • 20:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    Tak zupełnie legalnie i poprawnie, to na GoG.com a tak z przymrużeniem oka i ucha to na archive.org, albo jakimś innym retro site z DOSowymi złotymi przebojami.

    W sumie mają chyba już wszystkie status abandonware. Poza tą piątą, ostatnią grą - tamta jest na GoGu i zdaje się nie jest abandoned.
    • 21:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime30 Oct 2022 zmieniony
     
    Okazuje się, że doprowadzenie do stanu "gadania" Monkey Island 1 & 2 nie jest proste. Większość dystrybucji "Special Edition" do której dołączone są voice over'y mają paczki z głosem o rozszerzeniu .SOG albo .SOF - co oznacza kompresję (OGG w przypadku SOG) i to już sprawia, że SCUMMVM-ST już tego "nie łapie". Potrzebne jest nieskompresowane .SOU żeby usłyszeć głos.

    Dopiero teraz przegrzebując archive.org znalazłem wreszcie .SOU do Monkey Island 1 (trzeba szukać na słowo kluczowe "talkie")...

    Poniżej krótka próbka z podkładem General MIDI GM1, dość malutkim soundfont'em 1mgm_gs.sf2 (2 mb), scena w barze na początku gry, z piratem reklamującym "LOOM" (jak pisałem poprzednio, Loom na ST niestety nie używa MIDI).

    Nagranie zrobiłem z użyciem specjalnej kompilacji Hatari, która pozwala wypuszczać bezpośrednio do systemu Windows strumień MIDI (i to działa, dla odmiany od standardowej dystrybucji Hatari pod windozę). Autorem tej kompilacji jest ten sam gość, który zrobił E.P.S.S.



    Niestety, nie udało mi się dzisiaj ani znaleźć, ani wyczarować jakoś inaczej Monkey Island 2 z plikiem .SOU...
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime30 Oct 2022
     
    Gdzie mogę znalez jegonwersje Hatari? A może mógłbym dodać obsługę EPSS do samej gry
    • 23:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime30 Oct 2022 zmieniony
     
    Ostatnia wersja jaką udało mi się ściągnąć od autora EPSS była skompilowana zdaje się w lutym 2021 - potem nie widziałem już update'ów.

    Wewnątrz archiwum jest HatariServer.application dotNET'owy, który niestety działa w kupie razem tylko z tą kompilacją hatari. Komputer na którym to odpalasz musi mieć jakieś źródło sygnałów MIDI, inaczej serwer się wywraca na starcie. Może być wirtualne źródło np. loopMIDI Tobiasa Erichsena:

    ->link<-

    Oficjalne kompilacje Hatari niestety przy próbie odpalenia serwera MIDI i takich właśnie ustawieniach, wywalają komunikat: MIDI i/o open failed. MIDI support disabled.

    Hatari pod macosx'em i linuxem normalnie obsługuje MIDI, bez żadnych loopback'ów, wirtualnych portów ani serwerów. Tylko winda ma to w taki sposób zwalone.
    • 24:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime22 Dec 2022 zmieniony
     
    Zapowiedź zapowiedzi, albo zaproszenie do zaproszenia, jakie prokuruję: będzie stream ze SCUMMVM-ST w przyszłym tygodniu. Oficjalny invit w drodze.

    Na razie zajawka zajawki, czyli świąteczna choinka lampek LEDowych analogowego sprzętu audio.
  2.  
    nie mogę się doczekać!
    • 26:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    Gwoli wzniecania cnej podniety, tak na już teraz surowo niedoskonale imperfect rach ciach ciach: