atarionline.pl Grupa Pink Softhard - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jun 2020 zmieniony

Ostatnio na KWAS-ie pojawia się Romuald Bacza ze starej, atarowskiej grupy Pink Softhard, aktywnej w okresie tak zwanej pre-sceny czyli w drugiej połowie lat 80-tych - i opowiada ciekawe historie nie tylko o grupie, ale i późniejszych losach tej ekipy.

W tym wątku chciałbym się podzielić tymi opowieściami, jak już zostaną zmontowane, ale też i wszelkimi informacjami o grupie Pink Softhard.

Skład grupy Pink Softhard według dem z 1988 roku: Jarosław "JAO" Parchański (koder), Romuald "BCA" Bacza (koder), Waldemar "WAO" Rymorz (muzyka), D. Szyndler (grafika), J. Gołąb (grafika).

To prawdopodobnie pierwsza atarowska grupa, która tworzyła dema w Polsce (1988 rok, wcześniej tworzyli tylko pojedynczy twórcy). Stworzyli "Music Box Demo", "Cassette Music Kaleidoscope", "The Music Box Demo II". A do tego "Home Tenis" oraz swoją najbardziej rozpoznawalną grę "Arkanoid II". O tym wszystkim opowiadał ostatnio na KWAS-ie Romulad.

Jedna z ciekawostek - grupa dała się przekonać, żeby reklamować nazwę jednego z piratów z giełdy, który miał ksywę.... Pink Softhard ("softhard" jako że zajmował się sprzedażą oprogramowania i elektroniki). Nic z tego nie mieli, ale robili to po znajomości. To jedyny mi znany przypadek demoscenowy, że grupa ma "komercyjną" nazwę :D. Nazwa przylgnęła.

Przypominam też o wywiadzie, który przeprowadził śp. Ramos czyli Mariusz Rozwadowski dla AtariOnline.pl: ->link<-

Wspominano tam o grze "Hektoroids", której nigdzie w sumie nie ma. No to poprosiłem BCA o zgranie z kasety. I już jest! :D

Załączam pliczek od Romualda, zrzut ekranu oraz filmik:

• 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2020

Tak a propos tej gry "Hektoroids": BCA napisał mi, że gra jest napisana w asemblerze bez asemblera, bo takiego nie miał w owym czasie. To wynik zakładu z Jarkiem (JAO), który twierdził, że nie da sie "liczbami", tak jak oni się programowali, napisać czegoś większego. No to BCA podjął wyzwanie i cały kod napisany został liczbami. Sztuka dla sztuki, a temat Asteroids, bo to ukochana gra BCA. Gra w trybie tekstowym, wypuszczona jako freeware.
    • 3:

CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Jun 2020

JAO, WAO i BCA :) Dzięki Panowie za Cassette Music Kaleidoscope - moje niemal ulubione demko na Atari!!! :) (a przynajmniej pierwsze które miałem na kasecie DH Skarbek :) w 1988.
    • 4:

CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Jun 2020

Kaz, zmień rozszerzenie pliku w załączniku na .xfd, bo ma on postać bootowalną. :)
    • 5:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jun 2020

Voy - nie rozumiem. Plik Hektoroids to jest bootowalny xex, a chyba nie obraz dyskietki?
  1.  
    Tested - and indeed Voy is right! Hektoroids is NOT an xex, but an (extremely short) disk image...
    • 7: CommentAuthorfandal
    • CommentTime21 Jun 2020

It's a CAS file, actually.
    • 8:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jun 2020

Thanks guys! However, you have to decide which format it is (CAS, XFD) before I will change it :D
  2.  
    Hmmmm strange.

Hektoroids is not an ATR image for sure (no ATR header), so I thought it is an XFD image. But none of my XFD 2 ATR converters could convert it...

Now that Fandal says it is a CAS, I simply renamed it to .CAS and errrm well, Altirra gave an error "Hektoroids.CAS is not in a recognizable Atari cassette format" and does not play it.

So, I renamed it to .XFD again and both Altirra and Atari 800 Win load it fine and show sector counts...?!?
    • 10:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony

BCA na moje pytanie, czym to konwertował z taśmy, odpisał:

BCA:

NAME: WAV2CAS.C
    Author: Ernest R. Schreurs
    Date: May 1, 1997

Nie pamiętam , może to czymś skonwertowałem ? To było w 1998r. Mam jeszcze pliczek HEX z temtego okresu, a w nim cyfry w postaci tekstowej... To chyba było pociągnięte programem HEX2COM, bo takowy mam w katalogu...
    • 11: CommentAuthorseban
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony

Panowie,

To jest najzwyklejszy plik typu BOOT.

->link<-

Można go skopiować na kasetę bez żadnego loadera, będzie się normalnie wczytywał poprzez "OPTION + START". Można go nagrać na dyskietkę w SD,ED sektorami (z pominięciem systemu plików) od pierwszego sektora, będzie się po prostu boot-ował z dyskietki. I właśnie dlatego działa zmiana rozszerzenia na XFD.

XFD to taki ATR bez nagłówka, przy tym małym rozmiarze pliku emulator traktuje to jako XFD zawierające sektory po 128 bajtów, dlatego Altirra czy Atari800 potrafią to bez problemu w ten sposób to uruchomić.

W załączniku archiwum zawierające wersję XEX, oraz reszta plików, w tym plik .xsm (źródło dla XASM-a) który dokonuje konwersji tego konkretnego pliku BOOT na XEX.

To co zaprezentowałem to jest najszybsze rozwiązanie, taki "dirty hack". Można oczywiście napisać konwerter, chociaż z tego co pamiętam to takie już istnieją (SuperCopy? O ile dobrze pamiętam nazwę).
    • 12:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2020

O! I Seban pozamiatał! Dzięki :)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2020 zmieniony

.