atarionline.pl Grupa Pink Softhard - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jun 2020 zmieniony
     
    Ostatnio na KWAS-ie pojawia się Romuald Bacza ze starej, atarowskiej grupy Pink Softhard, aktywnej w okresie tak zwanej pre-sceny czyli w drugiej połowie lat 80-tych - i opowiada ciekawe historie nie tylko o grupie, ale i późniejszych losach tej ekipy.

    W tym wątku chciałbym się podzielić tymi opowieściami, jak już zostaną zmontowane, ale też i wszelkimi informacjami o grupie Pink Softhard.

    Skład grupy Pink Softhard według dem z 1988 roku: Jarosław "JAO" Parchański (koder), Romuald "BCA" Bacza (koder), Waldemar "WAO" Rymorz (muzyka), D. Szyndler (grafika), J. Gołąb (grafika).

    To prawdopodobnie pierwsza atarowska grupa, która tworzyła dema w Polsce (1988 rok, wcześniej tworzyli tylko pojedynczy twórcy). Stworzyli "Music Box Demo", "Cassette Music Kaleidoscope", "The Music Box Demo II". A do tego "Home Tenis" oraz swoją najbardziej rozpoznawalną grę "Arkanoid II". O tym wszystkim opowiadał ostatnio na KWAS-ie Romulad.

    Jedna z ciekawostek - grupa dała się przekonać, żeby reklamować nazwę jednego z piratów z giełdy, który miał ksywę.... Pink Softhard ("softhard" jako że zajmował się sprzedażą oprogramowania i elektroniki). Nic z tego nie mieli, ale robili to po znajomości. To jedyny mi znany przypadek demoscenowy, że grupa ma "komercyjną" nazwę :D. Nazwa przylgnęła.

    Przypominam też o wywiadzie, który przeprowadził śp. Ramos czyli Mariusz Rozwadowski dla AtariOnline.pl: ->link<-

    Wspominano tam o grze "Hektoroids", której nigdzie w sumie nie ma. No to poprosiłem BCA o zgranie z kasety. I już jest! :D

    Załączam pliczek od Romualda, zrzut ekranu oraz filmik:

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2020
     
    Tak a propos tej gry "Hektoroids": BCA napisał mi, że gra jest napisana w asemblerze bez asemblera, bo takiego nie miał w owym czasie. To wynik zakładu z Jarkiem (JAO), który twierdził, że nie da sie "liczbami", tak jak oni się programowali, napisać czegoś większego. No to BCA podjął wyzwanie i cały kod napisany został liczbami. Sztuka dla sztuki, a temat Asteroids, bo to ukochana gra BCA. Gra w trybie tekstowym, wypuszczona jako freeware.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Jun 2020
     
    JAO, WAO i BCA :) Dzięki Panowie za Cassette Music Kaleidoscope - moje niemal ulubione demko na Atari!!! :) (a przynajmniej pierwsze które miałem na kasecie DH Skarbek :) w 1988.
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Jun 2020
     
    Kaz, zmień rozszerzenie pliku w załączniku na .xfd, bo ma on postać bootowalną. :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jun 2020
     
    Voy - nie rozumiem. Plik Hektoroids to jest bootowalny xex, a chyba nie obraz dyskietki?
  1.  
    Tested - and indeed Voy is right! Hektoroids is NOT an xex, but an (extremely short) disk image...
    • 7: CommentAuthorfandal
    • CommentTime21 Jun 2020
     
    It's a CAS file, actually.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jun 2020
     
    Thanks guys! However, you have to decide which format it is (CAS, XFD) before I will change it :D
  2.  
    Hmmmm strange.

    Hektoroids is not an ATR image for sure (no ATR header), so I thought it is an XFD image. But none of my XFD 2 ATR converters could convert it...

    Now that Fandal says it is a CAS, I simply renamed it to .CAS and errrm well, Altirra gave an error "Hektoroids.CAS is not in a recognizable Atari cassette format" and does not play it.

    So, I renamed it to .XFD again and both Altirra and Atari 800 Win load it fine and show sector counts...?!?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    BCA na moje pytanie, czym to konwertował z taśmy, odpisał:

    BCA:

    NAME: WAV2CAS.C
    Author: Ernest R. Schreurs
    Date: May 1, 1997

    Nie pamiętam , może to czymś skonwertowałem ? To było w 1998r. Mam jeszcze pliczek HEX z temtego okresu, a w nim cyfry w postaci tekstowej... To chyba było pociągnięte programem HEX2COM, bo takowy mam w katalogu...
    • 11: CommentAuthorseban
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    Panowie,

    To jest najzwyklejszy plik typu BOOT.

    ->link<-

    Można go skopiować na kasetę bez żadnego loadera, będzie się normalnie wczytywał poprzez "OPTION + START". Można go nagrać na dyskietkę w SD,ED sektorami (z pominięciem systemu plików) od pierwszego sektora, będzie się po prostu boot-ował z dyskietki. I właśnie dlatego działa zmiana rozszerzenia na XFD.

    XFD to taki ATR bez nagłówka, przy tym małym rozmiarze pliku emulator traktuje to jako XFD zawierające sektory po 128 bajtów, dlatego Altirra czy Atari800 potrafią to bez problemu w ten sposób to uruchomić.

    W załączniku archiwum zawierające wersję XEX, oraz reszta plików, w tym plik .xsm (źródło dla XASM-a) który dokonuje konwersji tego konkretnego pliku BOOT na XEX.

    To co zaprezentowałem to jest najszybsze rozwiązanie, taki "dirty hack". Można oczywiście napisać konwerter, chociaż z tego co pamiętam to takie już istnieją (SuperCopy? O ile dobrze pamiętam nazwę).
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2020
     
    O! I Seban pozamiatał! Dzięki :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Feb 2021 zmieniony
     
    I jeszcze jedno znalezisko z kaset Romualda. Dzisiaj na zoomie zarzucił nam plik z programem kopiującym kolegi JAO (Jarosław Parchański) z 1987 roku. BCA o tyle jest współsprawcą, że powiedział "napiszmy taki program", a Jarek napisał :)

    Problem znowu ten sam, że jest to plik typu BOOT, więc zapodaję tu w formacie XFD. Jak ktoś przerobi na XEX to wrzucę go też do archiwum użytków.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Feb 2021 zmieniony
     
    I przed chwilą Mono i Misza zrobili wersję XEX (dzięki!).

    Program w MADS do konwersji (według wytycznych Sebana) wygląda tak:

    opt	h+ o+
    org $0500 ; set load address

    ins 'copy50kb.boot',0,$300 ; skip boot header (6 bytes)

    run $0506 ; set run address
    end
    • 15: CommentAuthormkolodziejski
    • CommentTime13 Feb 2021 zmieniony
     
    copy50kb.boot to zmieniona nazwa i rozszerzenie pierwotnego pliku Copy 50KB.xfd

    kompilacja:
    mads copy50kb2xex.xsm -o:copy50kb.xex
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2021
     
    Znalazłem jeszcze jeden program od JAO i BCA :D
    Oczywiście jest w naszym archiwum użytków.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2021
     
    A tu takie znalezisko, program "ST Digidrum II" kolegi J. Parchańskiego dla komputerów... Atari ST!

    I pytanie, czy ktoś ma może ten program? W necie jest w jednym miejscu, ale plik ZIP jest uszkodzony, przez co zawarty w nim plik MSA jest nie do odtworzenia.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2021
     
    Tutaj link do tego uszkodzonego pliku (przy okazji tam sporo softu do Atari ST/STE, więc może się przyda):

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Bca po kolejnym Środowisku prasowym przypomniał sobie o kolejnym programie, który ich grupa stworzyła dla ST. Bca zainspirowany w starych czasach programem "CD Player STE" (odtwarzacz modułów muzycznych MOD) namówił Jao na napisanie takiego czegoś, ale dla ST. Jest to na pewno osiągnięcie, bo ST nie miało wbudowanych przetworników analogowo-cyfrowych, wszystko trzeba było wygenerować programowo. Jao napisał w asemblerze kod i powstał odtwarzacz "CD Player ST". Grafika udająca wieżę oczywiście wyrypana z oryginalnego programu, ale jej autor uczciwie wspomniany (Percy of Light).

    Tu program w postaci obrazu dyskietki MSA, są tam też trzy modułki do załadowania: ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    No i BCA współcześnie, zapozował do kamerki na zoomie :D. Wygląda bardziej jak gwiazda rocka, a nie informatyk :)
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    RockandMatyk :-) normalnie!
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    ... gość jest cyborgiem ?
    czy też wzrok ma napromieniowany od monitora ? .... no chyba że Metalu słucha :> to by wyjaśniało.
    ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    A Rebus należy interpretować: metal owcy = atar owcy

    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime16 Nov 2021 zmieniony
     
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Dec 2021 zmieniony
     
    I kolejne niezwykłe znalezisko - demko grupy Pink Softhard z 1988 roku - zawdzięczamy niezmordowanemu tropicielowi historii - BCA (Romauld Bacza, w epoce koder w grupie Pink Softhard). W demku mamy scroll, 7 znanych muzyczek, duszka oraz animację "drutów". Ciekawostka: w skrolu jest mowa o tym, że program ten powstał też dla ST. Z tego co wiem, BCA zrobił taki również na PC.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Dec 2021 zmieniony
     
    I kolejna perełka od BCA - program "Transmisja danych z i do ST" czyli robocza wersja programu w Atari Basic i wstawką asemblerową, do przesyłania danych między dużym i małym Atari. Program wysyłający na ST/STE wysyłał dane tylko na fire joysticka małego Atari, jednobitowa transmisja, chyba asynchronicznie. Można to zasymulować naciskając przycisk fire w joysticku podłączonym do małego Atari.

    Program napisali Jarosław Parchański - ST/STE oraz Romuald Bacza - XL/XE. Skopiował z taśmy Romuald Bacza.
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime5 Dec 2021
     
    o kurde, aż mi się przypomniało, jak pierwszy raz ruszyła transmisja z amigą, był środek nocy (czyli jakaś 23:00), Orcky siedział na centrali telefonicznej i drutował telekonfenrecje pułtusk-olsztyn-i okolice, taka podjarka, ojciec mnie zwyzywał, że po 21:00 z telefonu korzystam :))))))))))))))))))))))))
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Dec 2021 zmieniony
     
    I jeszcze program "Efekty" - udający kolorofon. Wystarczyło uruchomić, włożyć do magnetofonu Atari kasetę z muzyką - i ekran rozbłyskiwał kolorowo! Santyago wykonał przed chwilą zdjęcia uruchomionego programu ze swojej Atarki (dzięki!):
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Dec 2021
     
    I już komplecik mamy.

    Program "Load Atari Basic" jest bardzo ciekawy. Zastępuje CLOAD + RUN, program działa tylko z magnetofonem po uruchomieniu komputera z wciśniętym klawiszem START. Kod rozkminił Mono, pomagał BCA. Prawdopodobny autor: Andrzej Postrzednik.

    I jak wszystko - trafia do archiwum.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2022
     
    Ha ha, BCA zrobił ten program... dla jaj! Dosłownie, może służyć jako minutnik do gotowania jajek :P A tak naprawdę to taki challenge w stworzeniu dziwnie działającego programu :D

    0 REM TOOL BCA A.D.2020
    1 TRAP 3: A=0 :GR.0
    2 A=A+1:PRINT A/25:PRINT " trzeba dopasowac! ": GOSUB 2
    3 PRINT "JAJA GOTOWE":CLR
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2022 zmieniony
     
    No dobrze, a teraz poważny program, który napisał w 1991 roku Romuald Bacza. "Midi Player" trafia do archiwum użytków ST.
    • 32: CommentAuthorKroll
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    Ja ten program sprawdziłem (program napisany w 91 r.) i na moim hardwarze, czyli Falcon030, z podłączonym modułem brzmień Yamaha MU-5 nagrał i odegrał to co zagrałem na tym module :)
    • 33: CommentAuthorKroll
    • CommentTime21 Jan 2022 zmieniony
     
    Za zgoda autora naniosłem poprawki w samym interfejsie (zdjęcie zrobione tel. na natywnym sprzęcie) :)
    • 34:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    "Skoczów"! Nieźle ;) Jednak ST ma wsparcie dla polskich znaków;)))
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    to jest hiszpański i portugalski znak :]
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    Poprawki to praca zbiorowa na wczorajszym zoomie :D
    A gdzie pliczek Krollu? :)
    • 37: CommentAuthorKroll
    • CommentTime21 Jan 2022 zmieniony
     
    Przepraszam faktycznie zbiorowa, a pliczek już podrzucam.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    Dzięki wielkie! No właśnie to jest fajne i trzeba podkreślać, że w czasie takich nieformalnych spotkań mamy razem dobrą i pożyteczną zabawę :D. Szymon szukał odtwarzacza MIDI na Atari ST, kolega BCA zaproponował swój program, wygrzebany sprzed lat, zaczęliśmy czepiać się literówek, to Kroll odpalił "Disk Doctor" na ST i wprowadził poprawki... :D
    • 39: CommentAuthorKroll
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    Dodam tylko małe sprostowanie wszystko zrobiłem na Falconie030, a samego Disc Doctora w trybie ST-High :). Cały osprzęt łącznie z modułem brzmieniowym mam podpięty do niego i wszystko mogłem przetestować łącznie z zapisem na dysku etc.
    • 40:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime21 Jan 2022
     
    W życiu bym nie przypuszczał że testy będą nawet na Falconie ;) Dzięki chłopaki.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022 zmieniony
     
    Jakiś czas temu BCA zapodał zagadkę w postaci swoich plików HEX z nieznaną zawartością. Rozgryzł to AtariFan:

    AtariFan:

    Drogi Romualdzie - otóż rozwiązałem Twoją ostatnią zagadkę dotycząca danych, które znajdowały się w plikach HEX. Sprawa miała się tak: przesłane pliki HEX posiadały co jakiś interwał sekwencję bajtów 13 i 10 co oznacza, że raczej jest to plik tekstowy IBM niźli HEX.

    Przy pomocy TBXL dokonałem konwersji tej pary znaków na 155 (atarowy Return) i okazało się, że jest to jakaś tablica wartości w systemie dziesiętnym. Przy pomocy TBXL dokonałem kolejnej konwersji tychże na bajty i zapisałem do pliku. Podglądając zawartość takiego pliku wyszło, że są to 2 programy w Basicu.


    BCA pozwolił upublicznić, to wrzucam jako historyczną ciekawostkę. To takie pierwociny digitalizera.

    Plik INNE1.HEX:

    1 REM DIGITAL FROM FIRE OF JOYSTICK
    10 I=1536:POKE 559,0
    20 READ A:IF A=-1 THEN 40
    30 POKE I,A:I=I+1:GOTO 20
    40 A=USR(1536)
    50 DATA 104,173,16,208,105,31,141,1,210,141,26,208,76,1,6,-1


    Plik INNE2.HEX:

    0 ? STRIG(0):GOTO 0
    1 POKE 559,0:A=USR(1536):POKE 559,34:END
    2 A=8
    3 TRAP 4:POKE 559,34:INPUT A:B=(1/(A>0))
    4 POKE 1536+42,A:POKE 559,0:X=USR(1574):GOTO 3
    5 I=1536:RESTORE
    6 READ A:IF A=-1 THEN 8
    7 POKE I,A:I=I+1:GOTO 6
    8 END
    9 DATA 104,162,0,160,8,173,16,208,73,1,74,126,0,15,136,208,244,232,208,239,238,13,6,173,13,6,201,150
    10 DATA 208,225,169,15,141,13,6,96,234,234
    11 DATA 104,160,0,162,2,185,0,15,133,208,70,208,169,0,105,31,141,1,210,202,208,244
    12 DATA 200,208,234,238,45,6,173,45,6,201,150,208,222,169,15,141,45,6,96,-1
    • 42:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime26 Jan 2022
     
    W tym pierwszym listingu PLA jest bez sensu, chyba że zmieniałem czasem 76 na 96 ;)
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Feb 2022 zmieniony
     
    I jeszcze planowany na ST tracker "GOLDTRACKER" z 1992 roku (autor: JAO).
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Feb 2022 zmieniony
     
    W "Home Tenis" z 1988 roku grupa Pink Softhard nie popisała się zbytnio znajomością języka angielskiego (zresztą większość domorosłych komputerowców się go wówczas dopiero uczyła), ale za to pokazali coś fajnego - w trakcie ładowania gry mamy animowaną piłkę (PMG) odbijającą się od paletek. Niezwykle rzadko mieliśmy na Atari do czynienia z animacjami podczas ładowania, szacun ludzie ze "Skoczów City"! :)
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    I kolejne znalezisko od BCA podczas zoomowej posiadówki :D

    Tym razem dla ST/STE program konwertujący muzykę z programu Quartet, posługującego się zapisem nutowym, na... format MOD (4 kanałowe moduły). Świetna rzecz, chociaż ma troszkę błędów językowych i niedoróbki interfejsu - to w starych czasach bardzo by mi się przydała - zarówno Quartet, jak i różne Sound/ProTrackery były w ciągłym użytku, a nie było narzędzia do przenoszenia między nimi muzyki. To znaczy, jak wynika z nagłówka programy - było takie już w 1993 roku, ale nie znałem wówczas Romualda... :)

    Dzięki wspólnych działań BCA, Cypriana i moich przedstawiam zrzuty ekranu z programu oraz załączam źródłowkę w GFA Basic.

    Program działa w każdej rozdzielczości ST, ale rekomendowana jest średnia lub wysoka. Najpierw wczytujemy plik Quartetu, potem wybieramy "oktawy", dostajemy info o przetwarzaniu i wypluwany jest plik MOD (bez sampli, tylko nuty).
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    I jeszcze się pochwalę, że udało mi się BCA zaprosić na Retronizację R4 i dnia pamiętnego, 30 kwietnia 2022 roku, po raz pierwszy miałem okazję uścisnąć dłoń osoby, której dema i gry oglądałem 30 lat temu, o której wiedziałem tylko z ekranu mojego Atari... :D

    Mam słit focie!
    • 47:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    hi hi hi - panie ja nie jestem muzykiem...
    Przykład Basic-owskiego sposobu rozkminiania cyfrowego świata...
    Program ( Konverter ;) ) działa o tyle o ile...
    Bez dokumentacji, analizując tylko zawartości plików, miałem nastawiony budzik że już najwyższa pora iść spać, bo zaraz pobudka...
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jun 2022 zmieniony
     
    Znaleziska z szuflady BCA, zapiski pierwszych programów dla Atari :)
    • 49:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    Bardzo piękne kartki!!;)

    Tak... np. 54276 - na tego typu kartkach z epoki rzadko pojawiają się adresy hex.
    Taki znak czasów;))
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    Warto wspomnieć, że syn BCA też został programistą i bierze udział w tworzeniu takiego oto robota we Wrocławiu:

    ->link<-