atarionline.pl Najlepszy emulator Atari 800 XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorchicago
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Jaki jest najlepszy emulator dla powyższego komputera? Przeznaczenie to 20% gry, 80% programowanie w BASIC.
    • 2:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Najlepsza jest Altirra, atari800 też jest ok.
    • 3: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    W ty przypadku najlepszy znaczy pewnie najprostszy, nie wiem który jest mniej skomplikowany Altirra czy atari800 ?
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Atari800Win był kiedyś najprostszy w obsłudze, ale wymagał znalezienia ROMów, itp. Altirra w zasadzie rusza od razu i ma konfigurator dla początkujących. Ja bym wchodził w Altirrę, pomimo że teraz to naprawdę wielki kawał software i głębsza konfiguracja wymaga studiów wieczorowych.
    (tzn. trzeba wieczorem postudiować)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Od zarania dziejów korzystam z Atari800Win PLus i nie było jeszcze sytuacji, żeby coś innego było naprawdę potrzebne. Każdy emul ma swoje wady i zalety, ale dla zwykłego korzystania (tego opisanego 20% na gry, 80% na Basic) ten wystarczy.

    Na szczęście dla początkujących, nie trzeba niczego szukać, żadnych ROM-ów, ponieważ wszystko w komplecie w jednym pliku jest tutaj: ->link<-

    A do tego mamy opis konfiguracji krok po kroku tutaj:
    ->link<-
  1.  
    Ja bym polecał zacząć od Altirry. Mimo, że ogólnie bardziej złożona i ma więcej opcji*, to chyba jednak ma też mniejszy próg wejścia.

    * Dawno nie odpalałem Atari800Win, więc może też się w międzyczasie rozrósł
    • 7:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    A jak już wybierzesz ten emulator, to ja, jako ewangelista Mad-Pascala, polecam poważnie przemyśleć ten BASIC. Są lepsze opcje :)

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Basic ma swoje zalety - zwięzłość kodu jak ktoś potrafi.
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    "Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów!" :D
    /R.Ochódzki/
    • 10: CommentAuthorchicago
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    Mad-Pascal ??? Rozkminiam jeden i drugi emulator. Rom wgrany, Basic się uruchamia, jakieś proste programiki w Basic poczynione. Zastanawia mnie czy można poleceniem CSAVE nagrać na "magnetofon" w tych emulatorach. Stacji dyskietek nigdy nie miałem więc z nią nie mam doświadczenia /marzeniem była stacja 1050, ale jej cena w latach 80 było zaporowa/.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    dla mnie najlepszy jest Atari 800 win,dobrze działa,ma Basic,jest sporo portów tego emulatora na różne systemy i ogólnie jest ok,można definiować przyciski,wykrywa pady,pozwala na save,zapis video/audio z gry... no i kiedyś śmiałem się jak znajomym nie działał płynnie na full scereen na jakiś starych lapkach nisko taktowanych poniżej 800 MHz i mówiłem z nutką ironii:"widzisz jakie Atari potężne!!! Playstation chodzi a Atari ledwo co,wyrzuć złoma;)"
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jun 2020
     
    Można nagrać csave, ale z wczytaniem będzie problem :)
    Natomiast w atari800 (nie wiem, jak w Altirze) jest wygodne urządzenie H:
    Piszesz SAVE "H:PROGRAM.BAS"
    a potem ładujesz LOAD "H:PROGRAM.BAS"
    Trzeba to włączyć w preferencjach.
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Jun 2020 zmieniony
     
    Ja też uważam że "basic" Bociana jest wart polecenia jeżeli chcesz poświęcić na programowanie więcej niż kilka dni. Największe zalety: - dobra dokumentacja - naprawdę sporo przykładów - gwarantuję że jak będziesz miał pytanie i umieścisz je na tym forum w wątku mad pascal, to odpowiedź dostaniesz w parę dni (wcześniej pewnie dostałbyś w 1, ale niejaki Zbyti się obraził .. )
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Jun 2020 zmieniony
     
    w altirze też jest urządzenie H:, ale jego ustawienie może wymagać studiów wieczorowych.

    Dla początkującego altira ma taką ogromną zaletę, że napisy na ekranie atari można zaznaczać, kopiować i wklejać, jakby to był jakiś word czy inny notatnik. magia.
    • 15: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime25 Jun 2020
     
    No to samo jest w Xformer 10 ;). Tu też są romy wbudowane, bo Darek dostał jeszcze licencję od Atari w latach 80-ych ;). Kożystam z niego zamiennie z Atari800. Xformer jest STRASZNIE prosty w obsłudze ;), do programowania idealny ;)

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Jun 2020
     
    fajny!!!! wciąż działa też ->link<-
    oczywiscie xformer to mój pierwszy emulec, jeszcze na ST.
    • 17: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime25 Jun 2020
     
    ja używam a800 pod linuxem. i jestem zadowolony.
    • 18:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime2 Jul 2020
     
    Atari800Win łatwiejszy ale Altira chyba ambitniejszy jak już pisano i
    pozwala na więcej ustawień, najlepiej sprawdź oba i wybierz.
  2.  
    - Atari 600XL with 64k
    - Atari 65XE
    - Atari 800XE
    - Atari 130XE
    - Atari XEGS+keyboard

    They emulate the 800XL with 100%.