atarionline.pl VBXE - przekłamane kolory w Zorro - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Hej!
    Mam przez VBXE różowe kolory zamiast żółte w Zorro. (Jak na załączonej fotce). Przez composite jest żółto, czyli standardowo. Myślałem że z moim sprzętem jest coś nie tak, ale sprawdziłem u Larka:

    ->link<-

    i jest to samo.

    Też tak macie? Może ktoś wie jak to poprawić?
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Jak dla mnie to typowe "przeczerwienienie" standardowej palety w VBXE (bodaj laoo). Zmień sobie rdzeń w VBXE na taki z paletą Rocky'ego:
    ->link<-

    Jest też programik pod SDX, który pozwala zmienić paletę w locie.
    • 3: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Dzięki, spróbuję!
    • 4: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Zmieniłem rdzeń na ten od Rocky'ego. W Zorro bez zmian.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    no to faktycznie VBXE takie kompatybilne ze stock iz palety trzeba zmieniać ...
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2020 zmieniony
     
    @IRATA4
    "Nie do końca się orientuję, to pomarudzę"?

    Jak potencjometr od kolorów miał kolega skręcony na maksa w stronę żółtego (ten na spodzie komputera, reguluje "zaczerwienienie"), to miał bardzo żółte Zorro, a u kogoś innego może wyglądać inaczej. Wiem, bo kiedyś się przejechałem na "żółtym Boulder Dashu" (pierwszy level), który nie do końca powinien być żółty.
    • 7:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime6 Jul 2020 zmieniony
     
    No tak, ale na załączonym zrzucie w ogóle nie ma żółtego, a w Zorro jest.
    Edit: sorry, w sumie bardziej pomarańczowy na murach, ale fugi pomiedzy ceglami raczej szare.
    U kolegi wszystko mocno zaczerwienione, jak by z rgb brakowalo zielonego czy coś...
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    "ale fugi pomiedzy ceglami raczej szare."
    Ja pierdziele to jaką wersje Zorro macie z tak szczegółową grafiką ? ;)jeszcze powiesz że klamry na butach ma srebrne to chyba padnę;).
    Ja tam się cieszę ze Atari w ogóle obraz wyświetla... ;)


    Ps.im więcej modyfikacji tym więcej problemów z obrazem- w płycie nabytej drogą zamiany od kolego MQ obraz jest ostry jak żyleta,co prawda pionowe pasy są lekko widoczne(może pomoże wymina C50 )ale w porównaniu z moją główną Atarynką lekko zmodyfikowaną to obraz żyleta :D.
    • 9: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Też myślałem o tym potencjometrze do koloru. Tylko czy on ma wpływ na obraz przez VBXE?
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Nie, ale ma wpływ na żółty obraz, do którego odnosisz ten z VBXE ;-)
    • 11: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    No tak. Zorro raczej powinien być żółty, na wszystkich screenach taki jest. Na moim zdjęciu może być jeszcze bardziej przekolorowany, ten monitor ma tendencje do przesadzania z czerwienią. Najlepiej zobaczyć na filmie Larka.

    W innych grach/ demach nie zauważyłem przekłamań, ale zapewne się zdarzają jeżeli w Zorro są tak jaskrawe.

    Myślę że @IRATA4 ma trochę racji z tym narzekaniem, szkoda że nie ma do VBXE palety identycznej z oryginalną.
    • 12: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Tutaj porównanie. Najpierw VBXE paleta Rocky'ego.
    • 13: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    I composite.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Hmmm, to więcej żółtego jest na VBXE...
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    podrzuć tę grafę, czy tam xexa z tymi kolorkami, sprawdzę która paleta tak na prawdę jest najbardziej wierna w stosunku do oryginału. O ile tak w ogóle można powiedzieć bo tak po prawdzie, to co komputer to wyświetla te kolory inaczej i sugerować się tym co otrzymujemy z gniazda monitorowego to też nie bardzo jest jak. Niemniej jednak zaskakująca jest ilość "żółtych" w palecie Rockyego (który o wierności kolorów tak wiele mówił) i teraz na poważnie zależy mi na tym, by logicznie mieć poszczególne barwy tam, gdzie trzeba.
    • 16: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    widać, że na powyższym coś nie tak z ustawieniami monitora lub kwestia fotki.. wogóle nie ma białego.. oryginalnie te najjaśniejsze się mocno zlewają..
    W zasadzie nie ma i nie będzie idealnej palety, gdyż tak naprawdę każde Atari różni się od drugiego.. taki analog..
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    .. Bo sobie co drugi kręci potencjometrem i raz w tygodniu ustala własne standardy :)
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    ... tyle że w gruncie rzeczy ów potencjometr nie jest od kolorów,to przy okazji.
    • 19:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    Potencjometr nie reguluje kolorów w sensie barwy, tylko służy do synchronizacji sygnału chromy(koloru) w stosunku do lumy(jasności). Nieustawiona synchronizacja powoduje, że kloru nie ma wcale. Jak kolor jest ustawiony, że już w ogóle jest, to minimalne przesuwanie fazy potencjometrem powoduje możliwość zmian samej barwy, więc powinno to być ustawiane względem jakiegoś wzorca. Ciekawe, czy dało by się skądś dowiedzieć jak to robiono i na podstawie czego w fabrykach Atari?
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    Nie wiem po co Atari dało tam potencjometr, nie byłoby kłopotu i naszej nerwicy natręctw czy kolory są właściwe, heh ;-)
    • 21: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    @pin Załączam xex.

    @Rocky Tak, ten monitor nie jest zbyt fortunny jeżeli chodzi o wierność kolorów. Może też fotka zmieniła dodatkowo paletę.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    tnx!
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2020
     
    no to dziwna sprawa, bo u mnie najoptymalniej wygląda paleta LAOO.ACT, porównuję teraz obraz rgb na sc1435 ze zrzutem ekranu z kompozyta powyżej i - paleta ta jest dość wierna w stosunku do oryginału. Czy czasem nie jest to domyślna paleta dla upublicznionych rdzeni?
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Jul 2020
     
    @kris2222 - fajny testerek ;)