atarionline.pl Papcio Chmiel nie żyje... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Zmarł 97 letni Papcio Chmiel;(

    W mojej pamięci pozostanie na zawsze!
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Człowiek starej daty, z klasą, autorytet wręcz, oby więcej takich ludzi
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    Człowiek - historia, Patriota który walczył w Powstaniu Warszawskim, członek AK.
    Fragment wywiadu z 2013 roku:
    W wieku 75 lat miałem już kończyć z rysowaniem, bo wydawało mi się, że będę umierał. Nawet drzewa w ogrodzie posadziłem duże, bo sądziłem, że nie doczekam, aż wyrosną. A tu niespodzianka. Nie dość, że nie umarłem, to i w ogrodzie wyrósł mi las. Żyję, ręka mi nie drży, to rysuję dalej.

    Ech, jakoś tak coraz bardziej pusto się robi na tym świecie...
  1.  
    Podobnie jak w mojej, nie miałem okazji, a jego wszystkie (tak myślę) produkcje, znam na wylot, niektóre nawet na pamięć, i całkiem szeroko obserwuję rynek wydawnictw komiksowych w Europie i nie tylko, znaleźć choćby odrobinę coś podobnego, tak bawiącego w nienachalny sposób. Podobnie jak z "cywilnym IT" na świecie, rozwijałem równolegle również z nowymi koncepcjami Papcia. Nigdy nie zauważyłem wtórności, załamania formy. Specyficzny styl (nie oszukujmy się, to nie są najpiękniejsze komiksy na świecie, ale ich "nierówna forma", z czasem zmieniła się w indywidualny styl) idzie w parze z GENIALNYM humorem, celnym żartem i minimalną dozą dydaktyki - głównie przez proces "uczłowieczania" Tytusa. Nie będę tutaj doszukiwał się gogolowskich paraleli, ani dydaktyki czy propagandy, ale po bliższym przyjrzeniu, Tytus (tytułowy szympans z komiksu) jest postacią bardziej awangardową niż "tępą", bardziej humanistyczną niż sami ludzie. I TO JEST KOMIKS! Amerykanie niech sobie ubierają mięśniaków w majtki na rajstopach, niech dysponują nadludzkimi mocami, tajemnymi siłami. A Tytus ma tylko ciekawość w rzeczywistości głębokiego PRL, gdzie siłą była skuteczność, spryt i wyobraźnia. Nie zapominajmy o tym.

    Przez swoje życie, miałem okazję spotkać go, czy to na targach książki, czy na spotkaniu autorskim, czy w galerii organizowanej w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej. Ba! nawet normalnie spacerującego sobie po Starym Mieście. Bez nadęcia i celebryctwa, pełny uroku i szarmanckiego wdzięku. Nie potrzebował błysków fleszy, rozgłosu medialnego, a i tak - nie boję się tego powiedzieć kwalifikując bardzo szeroko, "wszyscy" z tzw. "pokolenia X" go znali, lub słyszeli o jego twórczości. Nie każdemu przypadnie do gustu ten styl, ani nawet humor, jakże inny od dzisiejszego "slap-sticku" i gagów karczemnych, ale postać twórcy, albo chociaż jego kogokolwiek z 4 głównych bohaterów (Tytus, Romek i A'Tomek plus prof Talent) jest znana.

    Ostatni raz - raptem kilka lat temu (2015 rok) przez znajomą znajomego udało się uzyskać osobisty autograf, nie był wcale zdziwiony że 30-to parolatka "starego chłopa" według dzisiejszej nomenklatury - bawią komisy i zna je aż tak dobrze.

    Znałem też jego poglądy i udział w historii, podobnie jak ja - "od zawsze" (jego zawsze, dłuższe od mojego, ale to się nie liczy) Warszawianin, zaangażowany w sprawy miasta. Wysoka kultura osobista, pogodna postawa, chociaż energicznie wyrażał swoje zdanie, jeśli potrzebował podkreślić co mu się nie podoba. Wzór do naśladowania, taki był i taki pozostanie w mojej pamięci.

    ps. Papciu, odpoczywaj w komiksowym niebie przygód i fantazji. Kiedyś się znów spotkamy. Parafrazując, byle ci się dzieci do rakiet nie czepiały.

    ps2. moja ulubiona postać - mechaniczny koń ROZALIA a pojazd - Wannolot :)
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    towarzyszył mi od dziecka
    • 6: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Szkoda że raczej nie da się zrobić atari gry Tytus Romek i Atomek, bo pewnie prawa autorskie są dość mocno egzekwowane, pewnie po tej durnej reklamie marketów elektrycznych. Na Tytusie, w czasach przedszkolnych nauczyłem się czytać, bo ogólnie to mi się raczej nie chciało, biorąc pod uwagę szarość,badziewność i siermiężność tamtej epoki, ale jak zobaczyłem kolorowy, świetnie narysowany i ciekawy tomik - podróż do wnętrza ziemi, to uznałem że może jednak warto.
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Jan 2021
     

    mkolodziejski:

    jego wszystkie (tak myślę) produkcje, znam na wylot, niektóre nawet na pamięć


    Poważnie??;)
    Ja znam tylko komiksy i to głównie z lat dziecięcych - tak jak tu piszecie.

    Ale looknijcie sobie na Wikipedię, On miał naprawdę dużo publikacji!
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    "Roz i Bitek" to zupełnie jak At Arion Line;))
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Tytus księga 16, w której to Tytus zostaje redaktorem, to pierwsza w całości samodzielnie przeze mnie przeczytana książka. To było gdy chodziłem do zerówki, czyli w wieku około 6 lat. Początek lat osiemdziesiątych. Mam ten egzemplarz komiksu do dziś i nawet czytałem go moim dzieciom, choć sama okładka rozleciała się już ze starości.

    Zaskoczył mnie wiek Papcia Chmiela - nie zdawałem sobie sprawy że skończył już 97 lat. Miał długie i owocne życie.
    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    JPII może tylko pozazdrościć.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    "JPII" a kto to jest ?
    Bo jak osoba o której myślę to porównanie trochę nie na miejscu jak i zasługi dla Polski.
    • 12: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    a nie , nie ...to nieporozumienie, JPII to postać z gry komputerowej (Jet Pacman II)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    tak właśnie myślałem bo przecież nie o Policje chodziło ... ;)
  2.  
    Ladnie pozyl.
    Wychowalem sie na "Tytusach".
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    także mój pierwszy Komiks,brat miał kolekcje którą mu podobno rozdupczyłem-poprawki graficzne robiłem :) .
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    To zbrodnia - poprawiać mistrza ;)))
    • 17:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Polecam:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     

    astrofor:

    JPII może tylko pozazdrościć.

    eh, astrofor, astrofor ..co ma Papcio Chmiel do JPII?
    Wydaje mi się, że reakcja społeczna na śmierć JPII była na świecie inna niż na śmierć Papcio Chmiela.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Wannolot to majstersztyk! Przecudowne wyspy Nonsensu! Rozpocząłem jako dzieciak czytanie Tytusa od środkowych ksiąg, bo takie się ukazywały w moich czasach. No i odcinki w Świecie Młodych. Ale toto były historie! Rozwijały wyobraźnię, edukowały, ciekawiły. Do dzisiaj mam swoje egzemplarze.

    Cikawe, czy jest dzisiaj jakiś komiks dla dzieci, który uczy o zabytkach, plastyce, harcerstwie, przyjaźni?
    • 20: CommentAuthorfder
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Ja właśnie zaczynałem od wannolotu lub może Kleksa Szarloty Pawel w Świecie Młodych. Nie pamiętam co było pierwsze. Tak czy inaczej jakoś kończy się pewna epoka. W 2018 r. zmarła Szarlota Pawel, w 2019 r. Bohdan Butenko od Kwapiszona i teraz Papcio. A dzieci obecnie jadą na papce amerykańskiej...
    • 21: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    @fder: No Szarlota Pawel miała mniej szczęścia, większość jej dziedzictwa cudem ocalała, bo została wygrzebana z miejskiego śmietnika(dziedzictwo nie Szarlota) przez jakąś hobbystkę, po wywaleniu wszystkiego przez spadkobierców, nastawionych widocznie na mieszkanie. A Papcio może i doczeka się własnego muzeum. Ja tam kleksa średnio lubiłem, dla mnie atrament za bardzo metro seksualny był, ale PAni Szarlocie by się należało więcej pamięci.
    @RTG: Już napisałem Iracie że nie chodziło mi o JPII, tylko bardziej o promowane hasło "pokolenie JPII", ja czuje że o wiele więcej na mój światopogląd wniósł Tytus albo nawet Bruce Lee, pewnie oazowcy i pokrewni mają zupełnie inaczej, i to szanuję, ale to chyba marginalna grupa.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Dziś był w tv program "Papcio Chmiel"może mógłby ktoś podlinkować,ja nie mogę tego znaleźć.
  3.  

    astrofor:

    ja czuje że o wiele więcej na mój światopogląd wniósł Tytus

    czyli innymi słowy Cię uczłowieczył ..he,he
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    Nawet nie wiedziałem, że powstały dwa odcinki animowane w TVP!





    Bo "złodziei marzeń" to chyba wszyscy znają?

    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    przypomniałeś mi :D

    @tdc te komiksy to brat mi do tej pory wypomina,no dla mnie były za poważne(miałem z 5/6lat) i jakieś takie oldskulowe,więc dodałem co nieco ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    żeby było jakieś atarowskie połączenie to grę na PC o tytusie zakodował Calaris, który zrobił nigdy nie wydaną, ale uratowaną "Fatal Game" na atarkę.
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    O! Fajnie Pirx;)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Pirx - dzięki za hint, że powstała gra na PC. Wygląda tak:



    Z komentarzy wynika, że dzieci raczej bały się tej gry, przez te groźne roboty. Czyli gra raczej nie trzyma poziomu komiksu.