atarionline.pl Gry dla Atari 600XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthordavero
    • CommentTime11 Jul 2021 zmieniony

Witam jak rozpoznać grę która ruszy na atari 600xl ? Chciałbym zrobić kompilacje kilkunstu tytułów na dyskietce tylko na 16k ramu.
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jul 2021

Zacna idea! Szukaj gier o małych rozmiarach. Na pececie łatwo odsiejesz z archiwów pliki o rozmiarze mniejszym niż sobie ustawisz limit. Potem najszbyciej będzie zgromadzony materiał uruchamiać pod emulcem w trybie 16KB.
    • 3: CommentAuthordavero
    • CommentTime12 Jul 2021

oki tak zrobię :)
    • 4:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jul 2021 zmieniony

W sumie gra ładująca się pod czterdziesty kilobajt powinna ładować się pod ósmy w przypadku 16kB dostępnych i tam działać.
    • 5: CommentAuthordavero
    • CommentTime17 Aug 2021

Praktycznie nic nie działa. Z karta pograsz, ale z dyskietki na 16km ramu nie za bardzo.
    • 6:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021

Uruchamiasz z DOS-a (jeśli tak, to jakiego?) czy wykorzystujesz jakiś dyskietkowy game loader?
    • 7: CommentAuthormikesk8
    • CommentTime18 Aug 2021

Zastaniawiam sie czy zostawic moja 600xl 'stock' z 16kb czy rozszerzac do 64kb itd....... malo sie da zrobic z 16kb niestety :P
    • 8: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Aug 2021

Rozszerzenie jest bardzo proste, mało ingerujące i możliwe do łatwego odkręcenia. A za pomocą płytki od Lotharka nawet lutować nie potrzeba (chociaż może nie dać się potem założyć ekranu, który jest zresztą zbędny).
    • 9: CommentAuthordavero
    • CommentTime23 Aug 2021

Na emulatorze sprawdzałem i marnie to wygląda. Nagrałem sporo gier na pojedyńczej gęstości dla atari 810 w komplecie z 800 z 48k pamięci śmiga większość. Na 600 nic z tego co nagrałem.
    Używam loadera ...
    • 10:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2021

No to faktycznie marnie. A którego loadera - jak nisko mam MEMLO?
    • 11: CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Aug 2021

można by było spróbowac napisać skrypcik z emulgatorem atari800, który by przeleciał wszystkie giery, ładując xexy bez loadera z jakimś trapem na pamięć >600xl. dzień czy dwa i byłaby któtsza lista do ręcznego sprawdzenia :]]]
    • 12:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Aug 2021

Wystarczy na trap BRK, czy SELFTEST.
    • 13:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2021

No to panowie, pomóżcie koledze ze skrypcikiem, jeśli jest taka możliwość.
    • 14:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Aug 2021

Przecież wiesz Kaz, że my z tych, co tylko się mądrzą i nic nie robią :D
    • 15: CommentAuthordavero
    • CommentTime24 Aug 2021

Większa frajda odpalić coś z 800 z 48k ramu, sporo chodzi gier :), ale szkoda że 600 ma taki problem. Jedynie karty
    • 16:

CommentAuthorarchieil
    • CommentTime24 Aug 2021 zmieniony

Myślę, że sporo gier z kartridży ruszy tylko, że nie z dyskietki. :-)

Popatrz może po datach produkcji.

Gry do 1981 roku powinny dawać szansę 600XL acz rozbija się o to, że głównym medium wtedy były *.car, a nie dyskietki czy taśmy.

Swoją drogą pliki *.cas pewnikiem też mają większą szansę od rzeczy na dyskietkach.

Już całodyskowe gry mają większe sznase zadziałać niż takie pod DOS-a/loader.
    • 17:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Aug 2021

archieil:

Myślę, że sporo gier z kartridży ruszy tylko, że nie z dyskietki. :-)

Przychylam się do takiej opinii. Potestuj pliki car/rom danej gry.

archieil:

Popatrz może po datach produkcji. Gry do 1981 roku powinny dawać szansę 600XL acz rozbija się o to, że głównym medium wtedy były *.car, a nie dyskietki czy taśmy.

Nie trzeba się ograniczać do 1981 roku. Gra, którą w dzieciństwie odpalałem na 600XL u sąsiada z cartidge'a czyli "Donkey Kong" pochodzi z 1983 roku.

archieil:

Swoją drogą pliki *.tap pewnikiem też mają większą szansę od rzeczy na dyskietkach.

To prawda. (W kwestii formalnej - u nas te pliki mają skrót CAS od CASSETTE, nie TAP od TAPE - to chyba nomenklatura ze świata ZX Spectrum?).
  1.  
    Autoreklama: "Wybierak do Stolca" działa na 600XL :)

Nawet tu na screenshocie widać kawałek scrolla:
    ->link<-
    • 19:

CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime24 Aug 2021

też mam gołe 600xl. ja poprostu patrzyłem po wielkości pliku na pc i odpalałem przez sio2pc
    • 20: CommentAuthordavero
    • CommentTime12 Sep 2021

Karty chodzą, ale mi zależało na dyskietkach :) mam jedną ldw wolną i czasem pochodziła by z 600 :P
    • 21: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 Sep 2021

A patrzyłeś na plikowe lub całodyskowe (o ile są) wersje gier, które na cartach uruchomiłeś? Może one pójdą?
    Z dyskiem problem jest taki, że 600XL ma 16k RAMu (czyli do $4000), pamięć dostępna dla ładowania danych jest dostępna od $600. DOSy/loadery plików zaczynają się od $700. Mało miejsca na grę zostaje...
    • 22: CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Sep 2021

karty idą, bo mają pamięć tam, gdzie jej w 600xl brakuje... po skopikowaniu na dysk ta zaleta karta odpada...
    • 23:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Sep 2021

Teoretycznie kart spod a000 skopiowany pod 2000 powinien działać, chyba że tam są śmieci (powyżej 3fff)