atarionline.pl Jak najlepiej robić takie rzeczy? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime26 Oct 2021 zmieniony
     
    Kto lubi przerabianie gier? Poprawcie swoje wypowiedzi, bo pozmieniałem.
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    tzn? jaki tutaj jest efekt, bo widzę tylko grafikę w HiRes
    • 3: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Bo probuje hackera włamywacza tylko nie wiem czy to w ogóle działa. W mojej atarynce nie wszystko działa, asemblery nie działają, ogólnie sieczka. To chyba jakieś zabezpieczenia, nie potrafię tego wytłumaczyć
    • 4: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Coś mi się przypomina, ale ok, spróbujmy pomóc.
    @Cuzz - napisz możliwie dokładnie, co, jak i w jakiej kolejności robisz. Od włączenia atarki aż do np. próby uruchomienia asemblera (jaki, pod jakim dosem, co w nim robisz, ...).
    • 5: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Mam lotharka i zwyczajnie włączam. To pliki xex i atr, same się właczają i prawie wszystkie się wieszają. Jak używam cracka to niektóre się naglę włączają, ale nie wszystkie. To było zgrane z atarionline, "użytkowe".
    • 6: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    W quick assemblerze wpisywanie tekstu szwankuję, to znaczy wpisuje jedno, pojawia się co innego, w innych programach z reguły wyrzuca kod, po próbie ładowania.
    • 7: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Konkrety proszę.
    0. Czy masz sprawne Atari?
    1. Czy masz jakieś rozszerzenia?
    2. Z jakiego dokładnie urządzenia
    3. Który dokładnie obraz ładujesz (link!)
    4. W jaki dokładnie sposób ładujesz?
    5. Co dokładnie np. w QA wpisujesz? Wklej tutaj Twój kod.
    6. Jak asemblujesz w QA?
    To na początek...
    • 8: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Atari chyba sprawne, są smugi, ale komputer się włącza.
    To atari 130xe bez żadnych rozszerzeń, oprócz lotharka.
    Używam hackera włamywacza, Wpisuję sectory i nagrywam. W lotharku pojawia sie symbol "w", gdy zapisuje, taki krótki szum słychać. A co do quick assemblera to klawisze się nie zgadzają, co innego wpisuję, co innego widać na ekranie, nie dam rady nic wpisać.
    • 9: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Ja odpadam.
    Może ktoś inny da radę.
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest zmienić dealera ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2021
     
    Panowie, już pisałem w innym wątku - Cuzz ma chorobę, która uniemożliwia mu jasne wyrażanie myśli, proszę o wyrozumiałość dla kolegi.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @ Cuzz
    uruchom komputer,jak pojawi się napis READY wciśnij klawisz "B" następnie "." i klawisz return. Powinna wyświetlić się plansza SELF TEST ,teraz klawiszem funkcyjnym Select wybierz test klawiatury i w ten sposób sprawdzisz czy masz sprawną klawiaturę,generalnie możesz wykonać wszystkie podstawowe testy.


    zamiast B. "RETURN" możesz wpisać BYE "RETURN"
    • 13: CommentAuthorgolomolo
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Mi to wygląda na problem z klawiaturą, np. zalaniem. Kiedyś lekko zalałem klawiaturę herbatą (słodzoną) i również miałem problem z pomieszaniem znaków. Naciskałem jeden znak, a na ekranie pojawiał się inny. Był też problem że przy szturchnięciu komputera również pojawiały się znaki "znikąd". Zapewne niektóre ścieżki lub styki w jakimś miejscu się zwarły. Po rozebraniu klawiatury - odkręceniu kilkudziesięciu małych śrubek, zdjęciu metalowej osłony i wyczyszczeniu folii wilgotną ściereczką problem został usunięty i wszystko wróciło do normy.
    • 14: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    Polecam wam ten emulator. Romy altirry i można kod zapisywać do xex.
    • 15: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    sorry to emulator atari++, pomyliłem się.
    • 16: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    są jeszcze inne rozkazy np. RLAN, SLOR. Ogólnie jest nieźle, bo chyba działają.
    • 17: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    To ogólnie znane (i przez niektórych zwalczane) nielegalne rozkazy. Ponieważ producent procesora ich nie udokumentował, różni ludzie nadali im różne nazwy. Cześciej spotyka się trzyliterowe mnemoniki, tutaj autor Atari++ użył czteroliterowych.
    HALT = CIM
    LDAX = LAX
    LSEO = LSE
    DECP = DCM = DCP
    RLAN = RLA = RLN
    SLOR = ASO
    NOPE = nielegalny NOP = NPO, DOP lub TOP

    i to tylko te, które wyżej wymieniłeś.
    Użycie czterech liter ma tę zaletę, że od razu widać, że to nielegalny rozkaz.
    • 18: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime12 Dec 2021
     
    Sukces, zmieniam stare gierki, zmodyfikowałem już schreckenstein, alley cat i starquake. Zabieram się za następne. Po prostu załadowałem programistyczny rom i przebijam się przez kod. Dzięki Kaz za twoje romy.
    • 19: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime12 Dec 2021 zmieniony
     
    Mam pytanie czy ten MLM 2.1 rom działa na XEX-y? .... Oj tak dawno to pisałem, że zapomniałem o co chodziło
    • 20: CommentAuthorBanan
    • CommentTime12 Dec 2021
     
    zdradź co kombinujesz :)

    bardzo lubię alley cat i ciekawi mnie, co tam można jeszcze zmienić. gra jest moi zdaniem dopracowana i wręcz perfekcyjna. tam nie ma możliwości czegokolwiek dodać (chyba)
    • 21: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime12 Dec 2021
     
    zmieniłem drobiazgi, nie chcę psuć gierki, kot trochę inaczej chodzi i w menu programu napisy inaczej migocą. Masz racje nic więcej nie dam rady zrobić, ale chociaż próbowałem.
    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Dec 2021 zmieniony
     
    @Banan - Cuzz zabawia się w zmienianie bajtów np. kolorów.

    Jakiś czas temu robiliśmy to wspólnie na zoomie - ale efekty były bardziej takie jak napisał Kaz.
    • 23:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    @tdc - a jak to robi pokami to gdzież my ?
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    My uczestniczyliśmy, a Cuzz nam prezentował;)

    Do tego ja wpadłem w połowie zabawy i nie będąc świadomym co On robi i co Wy z nim robicie - bardzo chciałem pomóc - ale chyba na niewiele się to zdało;))) Cóż życie bywa czasami baaardzo trudne...
    • 25: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    tdc ja rozumiem swój błąd, teraz używam autorun sys generator i widać efekty. Wcześniej się trochę zamotałem z tym pisaniem, proszę o wybaczenie.
    • 26: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime13 Dec 2021 zmieniony
     
    Mam prośbę. Mógłby ktoś usunąć buga w grze colony, bo ja nie dam rady. Po prostu w momencie podania baterii, towarzyszowi gracza, pojawiają się artefakty i gra się zawiesza. Prawdopodobnie za wolny komputer, tylko 2mhz
    • 27: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    A jaką wersję gry używasz? Może inna wersja nie ma tego buga. Ostatnio był podobny problem z dynamitem w jakiejś polskiej grze o ile pamiętam.
    • 28: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime30 Mar 2022 zmieniony
     
    Eeee.. Nie wiem co napisać, ale mam problem z I/O, ale działa debugger atari. Przerobiłem te muchy z amaroute128, mają teraz oślizłe skrzydełka. ... Amaroute odstawiłem. Bardzo fajna zabawa jest w szperanie kodzie, kiedy na prawdę coś można. Wiele rzeczy się wyjasniło. Trochę się boje ruszać atr, wole xex-y, bo można zwyczajnie coś przerobić, kod się zawiesza, robi się cold start i magicznie pojawia się nowy kod. Jestem na linuksie i używam atari800 (sparky linux). Próbuję robić xexy ale nie da się wyprodukować zapłonu. Potrzebuję kogoś mądrego do takich rzeczy.
    • 29: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime11 Sep 2023
     
    E już w porządku wszystko działa. Udało się coś naprawić mi. Trochę przesadzałem z assemblerem i debuggerem, musiałem coś poprawić i już jest OK. Jak próbuję robić coś zupełnie swojego , to jest taki program machgenerator. Pod emulatorem nie działa, na szczęście mam żywe atari. Da się nawet coś wychwycić z samego konwertowania kodu. Atari to maszyna i komputer w jednym, tyle wam powiem, bo doszedłem do ciekawych wniosków, jak to wszystko sprawdzałem. Chodzi o indeksowanie, to widać że to zabezpieczenia, a nielegalne rozkazy to też w pewnym sensie zabezpieczenia, czy się mylę?
    • 30:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 Sep 2023 zmieniony
     
    nie mylisz się, głównie zabezpieczają przed używaniem procesorów innych, niż 6502C (Sally).
    • 31: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime18 Oct 2023
     
    Mam juz mozliwosc pisania na prawde gier ATARI. Kupilem komputer z super technologia do dekodowania, bede wam cos skrobal. Wymienilem juz cmos atari. Nie wiem jak wy robicie te boot loadery, ale w koncu znalazlem na to wszystko sposob. Kaz nie wywalaj mnie z zooma, ja nie jestem oszustem.
    • 32: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime30 Oct 2023
     
    Moje modyfikacje nie wiele zmienią, muszę gry pisać od nowa, zdecydowałem się ze napiszę schreckensteina, ale od poczatku. Gra jest teraz prostsza i troszkę szybsza. Swoją drogą nikt o niej nie pisze, a pokazuje możliwości atari. Zagrywałem się kiedyś w tą gierke. better luck next time
    • 33: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    Powiniennem właściwie pisać nowę gry, platoniczne, nie ma mi sensu nic modyfikować. Coś już zaprogramowałem, i nie dam rady grać w swoje gry, bo robią się smutne. Atari jest troche za słabe, na jakąś akcje typu strzelanie do żołnierzy na froncie. Pozostaje jedynie robić wesołe gry. Mam takie pytanie, jak wy to przeliczacie czy da się radę napisać grę w tym temacie, czy wystarczy pamięci, bo ja wole pisać gry dla wszystkich.
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    @ Cuzz Atari nie jest wcale za słabe, spójrz na Commando.
    Zależy co chodzi ci po głowię, na upartego nawet w pseudo 3D dało by radę coś fajnego zmajstrować spójrz Rescue on Fractalus, a jeżeli masz za słaby warsztat to przecież możesz zrobić wojenną grę tekstową, albo tekstowego wojennego rpga(role playing game ) z walkami podzielonymi na tury, bądź walka jako uproszczona mini gra.
    Sprawdź sobie takie tytuły jak : Commando, Beach Head, Gunfighter, Fairlight, Fatal Game. Na koniec odpal Final Assault, Yoomp!, Prince of Persia i demo Rewind. Atari wszystko uciągnie : D
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    braku wyobraźni nie uciągnie
    • 36: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    e ja juz cos nawet rozumiem, jak sie robi normalna gre to te atari troszke przypomina mi commodore. Prince of persia nie mam ale widziałem screen-y. Sugerujesz, ze kolorów serio jest wiecej? Właściwie to dla mnie jest więcej, spróbuje napisac cos wesołego, ale te gry już właściwie są, np schreckenstein. Coś tu się nie zgadza. Atari gry powinny być mądre. Juz wiem bede pisac coś w stylu starquake a nie commando, tam dalej jest kolorowo.