atarionline.pl Składam sobie Atarowy zestaw - pytania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDope
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    No więc, zmotywowany po wielu latach, postanowiłem sobie wreszcie zebrać Atarowy zestaw do grania i może też w końcu do nauki programowania. Mam już:
    - Atari 65XE (mam nadzieję, że działa, dowiem się jak dojedzie zasilacz)
    - Okablowanie audio-video
    - Zasilacz (zamówiony od Lotharka, wkrótce powinien przyjść)
    - Sio2SD
    - Górę kaset wykopanych z piwnicy plus cartridge Turbo 2000 KSO

    I teraz pytania o resztę.
    1. Co mogę zakupić w ramach monitora, żeby nie kosztowało góry monet, nie było wielkości znaczka pocztowego i w miarę odwzorowało obraz?
    2. Czy jeśli zakupię magnetofon, np. XC12, to będzie na tym świecie ktoś jeszcze, kto mi go przerobi na Turbo KSO? (Tam chyba był dodatkowy kabelek pod port joysticka)
    3. Czy ktoś robi jeszcze nowe Joysticki do atari, a jeśli nie to na co polować na allegro. Dodam tylko, że wolałem zawsze joysticki z przyciskiem w rączce a nie w podstawie.
    4. Czy w coś jeszcze powinienem się zaopatrzyć?

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc w powyższych tematach.
    • 2: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Zapoznaj się z ofertą kolegi Zaxona ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Ad.1. Dowolny TV CRT ze złączem S-Video będzie idealny (rozwojowo dobrze by było, jakby był też SCART). Rozmiar sobie dobrzerz. Jeśli nie masz miejsca na CRT, szykuj się na narzekanie na jakość obrazu na ekranie LCD - ale wybór dużo większy (szukaj takich z gniazdem S-Video oczywiście).
    Ad.2. Są fachowcy.
    Ad.3. Jak chcesz nówkę od ręki to zajrzyj na stronę Matt. Ja ich osobiście nie lubię ale są od ręki i z gwarancją. Możesz popatrzeć na oferty "z epoki" na Allegro. A pewnie zaraz ktoś ci napisze o UniThorze - ale to wciąż pieśń przyszłości.
    Ad.4. Jeśli nie masz kabla S-Video (napisałeś, że masz okablowanie - ale jakie?) to lepiej tak niż po Composite (AV). Jak masz już SIO2SD to na razie ci wystarczy.
    • 4: CommentAuthorDope
    • CommentTime16 Aug 2022
     
    Z ofertą Zaxona się już zapoznałem i czytam sobie o rozszerzeniu pamięci i FujiNet.

    Co do kabla to mam coś takiego: ->link<-
    • 5: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime16 Aug 2022 zmieniony
     
    Montuję do środka nie tylko takie zabawki jak 4 systemy operacyjne OS z resetem (nie trzeba pstrykać wyłącznikiem), dodatkowe 1 mega ram-u, emulatory stacji dyskietek, poprawienie toru Wideo (zmniejszenie poziomu zakłóceń).
    Widoczne mody spokojnie mieszczą się pod ekranem.

    Przykład:
    • 6: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime16 Aug 2022 zmieniony
     
    Ja bym zrezygnował z SIO2SD na rzecz AVG cart.
    • 7: CommentAuthorPecet
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    "szykuj się na narzekanie na jakość obrazu na ekranie LCD - ale wybór dużo większy (szukaj takich z gniazdem S-Video oczywiście)."

    Z tym narzekaniem to kwestia gustu. Natomiast - nie każdy LCD z gniazdem S-video zadziała, bądź wyświetli prawidłowo obraz z Atari. Np. na znanym i polecanym Sammsungu 710mp nie powinno być problemów, ale już na 910mp problemy są (obraz cały czas drga delikatnie w pionie, do tego w niektórych grach potrafi mocno "skakać" np Albert, albo Ridiculous Reality).
    • 8: CommentAuthorDope
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    @Pecet: O właśnie. I o taką odpowiedź mi chodziło. Właśnie zakupiłem Samsunga 710mp. :)

    @ZuluGula: Co do AVG cartridge to myślałem o tym nawet ale względy finansowe i dostępność spowodowały, że póki co zostanę jeszcze przy SIO2SD.

    @kkrys: o rozbudowie pamięci na pewno będę myślał jak Atari się odpali prawidłowo. Jeśli nie, w pierwszej kolejności będę szukał chętnego do ewentualnej naprawy.
    • 9: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    rozszerzenie pamięci to dobry pomysł.
    kso t2000 jest proste; 'fachowców' do niego nie trzeba. ;-) najtrudniej przy nim o kabelek z wtyczką joya (taki ładny żeby był, 'oryginalny', a nie samoróbka z rozprutego db9).
    • 10: CommentAuthorPecet
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Rozszerzenie pamięci to obecnie w dużej mierze 'must have'. To nie C64, że wszystko pójdzie na 64kb;) Zaxon ma zewnętrzne rozszerzenie, ale wymaga gniazda ECI. Ja polecam (używam razem z SDrive micro).
    • 11: CommentAuthorDope
    • CommentTime17 Aug 2022 zmieniony
     
    Gniazdo ECI właśnie mam, dlatego mnie zaciekawiło rozwiązanie zaxona. Domyślam się, że w dzisiejszych czasach gołe 64kb to mogę sobie... niedomówienie. :)
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Gołe to możesz sobie... rozbudować ;-)
    • 13: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Ja dalej sie upre przy AVG cart, bo na dłuższą mete wyjdzie taniej. Masz w nim od razu rozszerzenie pamieci i emulator magnetofonu.
    • 14: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime17 Aug 2022
     
    Z tym rozszerzeniem przez ECI i jego działaniem u mnie to loteria :/ Mam dwa Atari i działa 'spontanicznie'. Ale może to tak tylko u mnie, bo jak tu kiedyś o nim rozmawialiśmy - większości działa bez problemu.
    • 15: CommentAuthorDope
    • CommentTime27 Aug 2022
     
    No i dobra. Gra i buczy. Zgodnie z zaleceniami do zestawu doszedł:
    - QuickJoy II Turbo
    - Samsunga 710mp
    - Rozszerzenie 512kb od zaxona
    - Kabel S-Video

    Ogólnie zastrzeżeń nie mam, no oprócz takich dziwnych pionowych szarych pasów na ekranie (na szczęście nie aż tak bardzo widocznych), ale z tego co czytałem to aby w pełni to wyeliminować to trzeba już dłubać w bebechach, a z moimi umiejętnościami a'la melepeta manualna, to wolę nie bawić się póki co. :)
    No to tylko teraz znaleźć magnetofon w sensownej cenie, dać do przerobienia na KSO i... przejrzeć jakieś 100 kaset wygrzebanych z piwnicy. :)

    Dzięki wszystkim za pomoc.
    • 16: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime28 Aug 2022
     
    Ja goraco polecam FujiNet. Przy czym kupujac rozwiazanie nieoryginalne, nalezy upewnic sie czy ma te same sloty/buttony/switche.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Aug 2022
     

    Caesar:

    Z tym rozszerzeniem przez ECI i jego działaniem u mnie to loteria :/ Mam dwa Atari i działa 'spontanicznie'.


    bo być może cyna na padach uległa korozji. Klasyk :)
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Trzeba kilka razy włożyć i wyjąć - przestaje być loteria.
    • 19:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Aug 2022
     

    DiskDoctor:

    Ja goraco polecam FujiNet. Przy czym kupujac rozwiazanie nieoryginalne, nalezy upewnic sie czy ma te same sloty/buttony/switche.

    A skąd konkretnie kupowałeś i w jakiej cenie?
    • 20: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    @jhusak, czego ja już nie robiłem...
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    A procek podmieniałeś (od innego producenta)?
    • 22: CommentAuthorDope
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Yyy, nie. Niczego w środku nie zmieniałem/ nie dawałem do zmieniania.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2022
     

    Caesar:

    czego ja już nie robiłem...

    No to na przykład tego nie robiłeś (czasami pomaga ze względu na minimalne zmiany timingów). I pewnie nie odsyłałeś rozszerzenia do producenta w celu sprawdzenia bo może coś z nim jest nie tak.
    • 24: CommentAuthorDope
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Chyba zrobiłem zamieszanie bo ja myślałem, Peri Noid pyta mnie, a on, że to Caesar mu odpowiada. :)
    • 25:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Nie, po prostu się drobny wątek poboczny utworzył.