atarionline.pl Ciekawa dzida, taka historyczna. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Oct 2022

->link<-

Nostalgiczne komentarze…
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Oct 2022 zmieniony

Rzuciłem okiem i widzę między innymi takie kwiatki...

„Puszka Pandory” to pierwsza polska gra stworzona przez Marcina Borkowskiego w 1986 r.

Były inne przed tą datą, na platformie Atari pierwsza znana polska gra - Web Master z 1983, a przed 1986 roku były też inne...

1989 r. powstaje pierwsze czasopismo komputerowe „Bajtek”.

No weź... :)

Czasopismo „Top Secret” (1990–1996) najpierw jako wkładka dodawana do „Bajtka”, później pierwsza gazeta skupiająca się na samych grach.

Wkładka do Bajtka - z chęcią przygarnę, jeśli autor ma te wkładki do "Bajtka". Ale sądzę, że autor tekstu na oczy nie widział tego pisma ;)

PS. To autorka. Dość młoda i proces pisania wyglądał wedle jej słów tak: BigBadBlackDragon:

wczoraj wieczorem przysiadłam po pracy i graniu, chyba koło 1 skończyłam, dzisiaj sprawdziłam z rana błędy, dopisałam do nieco i poszukałam zdjęć.

Moim zdaniem nic się nie udało, nawet przepisanie lat z wikipedii :D. A pierwsze zdjęcie - z Atarowiska w 1987 roku.
    • 3:

CommentAuthorjhusak

Tak, jest tam kilka błędów, ktoś tam w komentach odgrażał się, że je wypunktuje.
    A gościówa sama pisze "dałam z siebie całe 30%" co jest takim powiedzonkiem/hasełkiem na jbzd.

Mi chodzi o to, że nie jesteśmy tak zupełnie oderwani od rzeczywistości. że to (ta nostalgia lat 80/90) tkwi w wielu ówcześnie młodych i gniewnych :).

Czytelnicy to i tak rzucą okiem i zapomną, ale "będą pamiętać" ogół. Oczywiście nie jest to usprawiedliwianie, ale lepiej jest, że jest co poprawiać, niż nic.
    • 4: CommentAuthorPawex

Czy ktoś wie czy ta pierwsza fotka z artykułu jest gdzieś dostępna w większej rozdzielczości?

P.S.
    Przejrzałem sobie memy na tym Jbzd i znalazłem coś takiego:
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 Oct 2022

Ciekawe czy jest obejście licznika :P
    • 6: CommentAuthorPawex
    • CommentTime5 Oct 2022

Na sezon grzewczy w sam raz.
    Tylko chłodzenie trzeba by na grzejniki wyprowadzić i cały czas grać.
    • 7:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Oct 2022

"Ten" jbzd jest jedną z bardziej popularnych stron :)
    • 8: CommentAuthorPawex

Co do zdjęcia, o które pytałem (czy jest gdzieś dostępne w wyższej rozdzielczości) to chodzi mi o to:
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Oct 2022

W jednym z komentarzy pod tym materiałem autorka napisała tak:

BigBadBlackDragon:

(...) wyszło mi aż 11 stron w Wordzie i musiałam uciąć do 4.

Nie chcę się czepiać, ale wydaje mi się, że jak ktoś ma czas na napisanie 11 stron, to zamiast tego może wyprodukować przykładowo 6, za to zwracając nieco większą uwagę na jakość.
    • 10:

CommentAuthorKaz

jhusak:

kilka błędów

Kilka to zauważyłem nie czytając całego tekstu :). Podejrzewam, że lista jest znacznie dłuższa. Część to niechlujstwo przepisywania informacji z netu, bo np. w wikipedii jest poprawna data rozpoczęcia wydawania Bajtka, a po części fałszywe informacje zawarte w necie. Np. na stronie Polskiego Radia jest o "najstarszej polskiej grze", a nie jest to odosobnione źródło: ->link<-

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony dobrze, że młoda dziewczyna zechciała zrobić wpis na taki temat, ale z drugiej niedobrze, że dochodzi do tworzenia błędów, bo praca jest pośpieszna i w wyniku źle skompilowanych źródeł. Ale spokojnie, nie takie kwiatki publikowali poważniejsi autorzy w poważniejszych miejscach (jedno podaję poniżej).

Peweks - nie spotkałem tego zdjęcia w wyższej rozdzielczości. Z tego co wiem, pierwszy raz opublikowano je na internetowej stronie Computerworld w 2009 roku:

->link<-

A potem inni sobie przeklejali. I wcale nie jest to warszawska giełda komputerowa w 1989 roku, jak głosi tam podpis, tylko zorganizowane przez Wiesława Miguta Atarowisko w 1987 roku, w hali Torwar. Pisałem już o tym na forum:

->link<-
    • 11: CommentAuthorplinius
    • CommentTime7 Oct 2022

Przeczytałem fragmentami, bo nie dało się tego czytać, brak szacunku do czytelnika.

Praktyczne pominięcie początków masowej polskiej komputeryzacji z komputerami Atari XL/XE, ZX Spectrum, Commodore C64, Amstrad CPC, Następnie Atari ST i Amiga. I jakieś dziwne tłumaczenia, że musiała skrócić... I nie wiem co ona z tym domem towarowym Sezam? A co z giełdami? Klubami komputerowymi? I do tego nagminnie nazywa mikrokomputery konsolami.

Nie mam tam konta i nie mam zamiaru zakładać, ale ludzie czytają i powstaje nowa alternatywna wersja historii
    • 12:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Oct 2022

Dlatego tak ważni są strażnicy Historii, tacy jak nasze środowisko m. in.

Z drugiej strony każda Historia jest z czasem (a często i na bieżąco) przekłamywana, a potem z tego odpytują.
    • 13:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Oct 2022

jak w tej anegdocie (ponoć na "faktach autentycznych" opartej) o historyku, który pracował nad monografią wojny peloponeskiej gdy pod jego oknem chłopi się pobili. próbował dociec, co się tam między nimi zdarzyło, poległ, po czym monografię spalił.
    niestety pozostali historycy nie kontynuują tej zacnej tradycji.
    • 14:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Nov 2022 zmieniony

A propos pierwszej polskiej gry komputerowej, to NIE JEST Puszka Pandory, jak powiela fałszywą informację wiele serwisów. Tutaj o kandydacie do tego miana:

->link<-

Marienbad, 1962, autor: Witold Podgórski, wersja odtworzona w 2020: Marcin Bulandra.

PS. Na Atari mamy tę grę pod nazwą Nim - jest nawet kilka wersji:

->link<-
    • 15:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2022

I jeszcze o tej grze w "Przekroju" (dzięki czemu można było grę odtworzyć).